Vařila jsem pro Picassa

Vařila jsem pro Picassa https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369348/mid_varila-jsem-pro-picassa-M3A-369348.jpg 4 132 42

Román o umění, lásce a jídle v čarovné Provenci. Provence, jaro 1936: v přímořském městečku Juan-les-Pins panuje mimosezonní klid. Sedmnáctiletá Ondine, matčina pravá ruka, pracuje ve vyhlášené rodinné restauraci Café Paradis. Příjemným vytržením je pro ni nový zákazník z Paříže, slavný Pablo Picasso, vystupující pod falešným jménem. Ondine mu v pronajaté vile připravuje obědy. Picasso se ocitá na životní křižovatce a tajný pobyt u moře v Provenci mu může jenom prospět. Ondine začíná díky němu objevovat své schopnosti, talent i touhy. Setkání s Picassem ovlivní její život na dlouho dopředu, přestože každý z nich jde dál svou cestou. New York, současnost: úspěšná hollywoodská maskérka Céline přijíždí na Vánoce domů a dozvídá se od matky, že její babička Ondine kdysi vařila pro Picassa. Pod vlivem náznaků o tajemné rodinné historii se vydává na jih Francie. V omamné atmosféře Azurového pobřeží a za pomoci několika excentrických přátel z kurzu vaření se Céline konečně může otevřít budoucnosti. Objevuje pravdu nejen o sobě a své rodině, ale také odvahu důvěřovat vlastní intuici. Vařila jsem pro Picassa je čtivý román plný barev a překvapivých dějových zvratů, který vypráví o umění, provensálské kuchyni, rodinných vztazích a síle tvůrčího přístupu k životu. Podmanivý příběh, inspirovaný jediným málo známým obdobím Picassova života, proplétá fiktivní postavy s historickými v kulisách kouzelné jižní Francie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Metafora

Cooking for Picasso , 2016

orinka3
15.10.2018 5 z 5

Jedním slovem - NÁDHERA. O Picassovi bylo napsáno tolik, že by se člověku zdálo nemožné ještě se o něm něco dovědět. Autorka nám ho představuje tak úžasně, že jsem mu nemohla zazlívat jeho postoj k ženám. Člověk by ho na jedné straně zabil, ale na druhé ho nelze nemilovat:) Komu prošel životem, nezapomněl nikdy. Naše ženské hrdinky jsou každá jiná. Rozumná babička Ondina, která to podle všeho s Picassem uměla moc dobře a věděla, jak na něj. A nakonec i první lásku potkala. Chudák pasivní Julie v područí tyrana. A Céline vše uzavírá, pere se jako lev do poslední chvilky. Opravdu je to kniha, která by měla být ozdobou každé knihovny, děkuji autorce i překladu.

85098211
21.09.2018 4 z 5

Někdy se sama sobě musím dost divit, co si to vybírám za knihy, když přece dopředu vím, jak se budu při jejich čtení docela trápit - a stejně si nedám pokoj ;-). To se týká i této knihy. Není totiž z těch, od kterých bych nedokázala odejít, protože mne dokázaly upoutat. Naopak - jejich četba mi trvá minimálně o celý jeden den déle, než je u mne obvyklé. Ale já vím, že knihy tohoto typu jsou v tom nevinně :-), prostě jen nejsou můj šálek čaje. Konkrétně tato kniha - prý o Picassovi, ale ten zde jako postava není nijak zvlášť důležitý - je docela dobře napsaná a čte se poměrně lehce. A za to dávám poctivé čtyři hvězdičky.
PS: Nedalo mi to a o Picassovi jsem se toho přece jen chtěla dozvědět víc, proto jsem si jako další knihu vybrala "Madame Picasso" ;-), kterou jsem začala číst včera. Jsem opravdu nepoučitelná :-), protože se zase tak trochu trápím...

Merlinit
19.09.2018 4 z 5

Babiččin příběh pěkný, i když trochu těžší, příběh Céline naivní až běda. I tak však přijatelná věc (z níž Picasso nevyšel zrovna nejlépe).

evask
13.09.2018 4 z 5

Čekala jsem biografii, zajímavosti z Picassova života. A ono román pro ženy. Romantický, občas trochu erotický a trochu napínavý. Některé momenty těžko uvěřitelné (no to je ale náhodička). No ale jelikož jsem četla v létě, a to si člověk může taková naivní dílka dopřát, respektive snést je, kniha je ostatně celkem čtivá, dávám čtyři hvězdičky.

piliticek
19.08.2018 1 z 5

Dle mého názoru to byla dost velká slátanina, scénky byly opravdu přitažené za vlasy a těžko uvěřitelné. Zvlášť ve chvíli, kdy se vedle Celine zjevil na letišti její milý Gil, aby jí pomohl z nesnází tím, že jí zajistil soukromý tryskáč, tak jsem se musela vážně smát. Bylo to takové naivní dílko.

a.k
17.08.2018 5 z 5

Román z kouzelného Provensálska zachycuje osudy babičky Ondine a její vnučky Céline, jejichž životy byly silně ovlivněny babiččiným osobním setkáním s Picassem. Prolínají se zde dvě dějové linky, jedna mapuje životní pouť babičky Ondine, druhá sleduje pátraní vnučky Céline po babiččině tajemství. Správnou atmosféru dodává románu barvitý popis malebného přímořského městečka a neodolatelné popisy místních specialit. To vše v dobře vystavěném příběhu, který mě bavil.

Slim048
23.07.2018

Krásna romantická kniha, z provensálskeho prostredia, plná vôní, kvetín a lásky.

Modrina
17.07.2018 5 z 5

Čekala jsem lehkou letní četbu, a on to nakonec byl docela hezký příběh, lehce opepřený známým jménem. Dvě časové roviny se mi líbily, mám tenhle styl ráda. A - ano, je to pohádka pro dospělé, ale člověk nemůže číst pořád jenom krváky. :)

Oliviawea
28.06.2018

Koupeno na zaklade informace, ze "mate-li radi Petera Maylea, budete z teto knihy nadseni". Bohuzel... s knihami P.M. to nema spolecneho nic, snad jen tu Provence. Autorka asi nevedela, zda chce psat sladky romanticky (lehce eroticky) roman, detektivku, drama, lehce okultni literaturu nebo poeticky cestopis... tak do knihy radsi namichala od vseho kousek. Vysledkem je lehce zmatena, mirne nevyvazena kniha (nektere casti kvetnate rozebiraji zbytecne detaily a v jinych usecich par slovy popise zasadni casti deje) s cukrkandlovym koncem.
Jako dovolenkove nenarocne cteni (pohadky pro dospele) je to fajn, ja od ni cekala trochu vic.

alnahu
20.06.2018 5 z 5

Za mě úžasný čtivý román ,který nás provede rodinou ságou a částí Picassova života v Provence.
Příběh se prolíná ve dvou časových liniích ,začíná v Provenci roku 1936,kdy sedmnáctiletá Ondine pracuje v rodinné restauraci a je poslána k novému zákazníku s obědem ,tímto zákazníkem je právě Pablo Picasso, který zde tráví čas pod falešným jménem , ten ovlivní celý její život tím, že s ním otěhotní , ale každý si jde svou cestou .Picasso ji v té době maluje jako Dívku v okně a tento obraz Ondine uschová ,jako památku na něj své vnučce Celine . A právě příběh Celine ,která žije v současnosti v New Yorku se dozví od své matky o babičce Ondine a jejím obraze a pravdě o své rodině.
Podaří se jí slavný obraz najít a prodat a za peníze ,které obdrží znovu oživí babiččin statek s restaurací Pierrot ,kde vaří i podle babiččiných receptů, které vařila Picassovi a dochovaly se v jejím sešitě,jako další dědictví pro ni. Velice čtivá kniha s pěknou obálkou.

lapagerie
13.06.2018 4 z 5

Kdyby kniha mohla vonět dějem, cítila bych provensálské koření a asi olejové barvy. Příběh se mi moc líbila. Ondinin život nebyl jednoduchý, ale pestrý. Její setkání s Picassem ji navždy ovlivnilo. Ji i její rodinu. Tím příběh umožňuje druhou dějovou linku ze současnosti. Célinin příběh už pro mě nebyl tak poutavý, ale přesto příjemně čtivý. Proč jsem ubrala hvězdičku? Sem tam mi přišel příběh uspěchaný. A další píšu ve spoileru.
SPOILER: Nemám ráda jásavé happyendy a nelíbila se mi vědma, která Céline navedla, kde hledat. Trochu přitažené za vlasy.

hanča34
04.06.2018 5 z 5

náhodně jsem vybrala mezi novinkami a hned trefa, moc se mi to líbilo a dobře četlo

veronika9143
18.05.2018 5 z 5

Moc hezky napsané, pěkně se četla, babička byla skvělá! Tři generace, ukryté tajemství. Pěkný kuchař, záhadný Picasso. Škoda, že kniha neobsahovala i recepty! To už by byla dokonalost sama.

Imor
14.05.2018 5 z 5

Krásný příběh, výborně napsaný - Picasso a Provence a láska ...prostě kniha pro pohlazení duše.

MartinaF
29.04.2018 4 z 5

Skvělý příběh. Miluju takové romány o lásce, rodinném tajemství. Navíc je kniha velice čtivá a je snadné se do děje rychle ponořit. Vřele doporučuji!

Alushka07
18.04.2018

krásná knížka, četla se skoro sama.

Malunka
05.04.2018 4 z 5

Povedená pohádka pro dospěláky :-)

mariva
03.04.2018 5 z 5

Knížka mě mile překvapila. Na rozdíl od většiny podobných neobsahuje recepty, ale zajímavý příběh odehrávajíc se ve dvou časových rovinách. Výborně se čte, děj plyne docela rychle a i když si čtenář asi dokáže domyslet další vývoj, nutí ho to číst stále dál.

iška
29.03.2018 4 z 5

Moc příjemné čtení. Líbilo se mi propojení fikce s historicky doloženým fakty. Dokonce jsem pro jistotu hledala, zda neexistuje takový Picassův obraz. Určitě doporučuji.

Ivuska.09
24.03.2018 5 z 5

Úžasné a pohodové čtení s kapkou napětí. Mám ráda kombinaci lásky, rodinných tajemství a dobrého jídla. Propojení různých časových linií a osudy tří žen jedné rodiny mě neskutečně bavily. Moc jsem si knihu užila.

malířství pro ženy Provence vaření romantika malíři jídlo a pití restaurace Pablo Picasso fikce

2018  83%Vařila jsem pro Picassa
2021  74%Kmotry