Vařila jsem pro Picassa

Vařila jsem pro Picassa https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369348/mid_varila-jsem-pro-picassa-M3A-369348.jpg 4 133 42

Román o umění, lásce a jídle v čarovné Provenci. Provence, jaro 1936: v přímořském městečku Juan-les-Pins panuje mimosezonní klid. Sedmnáctiletá Ondine, matčina pravá ruka, pracuje ve vyhlášené rodinné restauraci Café Paradis. Příjemným vytržením je pro ni nový zákazník z Paříže, slavný Pablo Picasso, vystupující pod falešným jménem. Ondine mu v pronajaté vile připravuje obědy. Picasso se ocitá na životní křižovatce a tajný pobyt u moře v Provenci mu může jenom prospět. Ondine začíná díky němu objevovat své schopnosti, talent i touhy. Setkání s Picassem ovlivní její život na dlouho dopředu, přestože každý z nich jde dál svou cestou. New York, současnost: úspěšná hollywoodská maskérka Céline přijíždí na Vánoce domů a dozvídá se od matky, že její babička Ondine kdysi vařila pro Picassa. Pod vlivem náznaků o tajemné rodinné historii se vydává na jih Francie. V omamné atmosféře Azurového pobřeží a za pomoci několika excentrických přátel z kurzu vaření se Céline konečně může otevřít budoucnosti. Objevuje pravdu nejen o sobě a své rodině, ale také odvahu důvěřovat vlastní intuici. Vařila jsem pro Picassa je čtivý román plný barev a překvapivých dějových zvratů, který vypráví o umění, provensálské kuchyni, rodinných vztazích a síle tvůrčího přístupu k životu. Podmanivý příběh, inspirovaný jediným málo známým obdobím Picassova života, proplétá fiktivní postavy s historickými v kulisách kouzelné jižní Francie.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Metafora

Cooking for Picasso , 2016

knihovniceS
23.05.2023 5 z 5

Vařila jsem pro Picassa
Lidi, to bylo krásné čtení. Román je sice fabulace autorky, odehrává se ve dvou časových liniích Ondine ve 40. až 60. letech 20. stol. a její vnučka Celine v současnosti v 21. stol. Četla jsem jedním dechem. Nemohu nic prozradit jen, že tam je romantika, dobré jídlo, napětí při pátrání ... , doporučuji. Dávám 5 hvězd a dala bych i víc, kdyby to šlo.

Linda007
18.02.2023 3 z 5

Hezký příběh, ale pomalu se to četlo. Neměla jsem takové to nutkání číst dál.

Trustty
09.02.2023

Po dlouhé odmlce jsem si koupila knihu podle obalky :)) Ta je prostě nádherna a krasný přiběh byl i pod obalkou :)) Moc pěkné a pohodové čtení.

knihovnička007
12.01.2023 4 z 5

Skvělé čtení, které nás zavede do krásné jižní Francie plné jídla, vůní a lásky.
Více v recenzích nebo na FB Tučňákův knižní svět.

Kacatko86
15.05.2022 4 z 5

Kniha je vyprávěna ve dvou časových liniích - Ondine (babička, 1936) a Cèline (vnučka, 2013). Zpočátku jsem se do knihy nemohla začíst, protože šlo o poznávání dvou zcela oddělených a odlišných světů. Postupně jsem si postavy oblíbila a příběh se mi moc líbil. I když mi asi uniklo spoustu detailů, protože často se v knize autorka vrátila k něčemu již řečenému, na co bych si bez jejího připomenutí nevzpomněla. Více se mi líbil příběh Ondine.

Vojslava
01.05.2022 4 z 5

Příjemná četba, která byla sice postavena na hodně obvyklém schématu, ale nepostrádala půvab. Osobně mne nejvíc bavila první třetina, vztah Ondine - Picasso, ale z některých aspektů byl zajímavý i současný příběh. Zase jsem se dozvěděla něco o provensálské kuchyni, zatoužila po Francii... a užila si pár příjemných hodin nad knížkou.

Szilvia1
04.10.2021 5 z 5

Knížka byla velmi pěkná,objevila jsem ji jenom nedávno,ale hned jsem ji chtěla přečíst.Obě časové linie byly super čtivé,napínavé jak Céline hledala slavný picassuv obraz.Autorka umí psát tak,že zajme čtenáře na 100%.

daza.dt
30.09.2021 5 z 5

V knihovně zapomenuté kniha a to naprostým neprávem. Čtivě napsaný příběh, časové linie, které se krásně doplňují, dále detektivní pátrání a happy ende - co víc si člověk může přát. Navíc krásně popsaná jednotlivá jídla - škoda, že bez receptů - čtenář na ně přímo dostane chuť. Nečtěte hladoví. :)

Mandlevest
12.08.2021 5 z 5

Takový hezký příběh a, dle počtu hodnocení, docela zapomenutý. A to je škoda, protože mně se líbil moc. Má dvě časové roviny, tu vzpomínkovou, jak to často bývá, o maličko lepší a právě v té se setkáte s věhlasným malířem Picassem při jeho krátkodobém pobytu v Provance, kde se setká s mladičkou Ondine, která ho okouzlí nejen svým kuchařskym uměním . A tak se tu nejen maluje, ale i hodně vaří voňavá, poctivá provensalska kuchyně, chuťové kanálky budou číst s Vámi a budou pracovat:-). Moc hezká knížka, odpočinková, romantická, ale ne naivně jednoduchá , s originálním příběhem a s optimistickým koncem, který jsem si přála. A má i krásnou obálku :-). O Picassovi se tam sice moc nedozvíte, ale mě inspirovala k tomu, že jsem si k této rozporuplné malířské osobnosti vyhledala další informace a prohlédla jeho obrazy. A to se také počítá :-). A tak knihu, zejména čtenářkam, určitě doporučuji.

Sofonisba
13.04.2021 5 z 5

Když se ve správném množství smíchají historická fakta spolu s fikcí, okoření se to láskou - rodičovskou i partnerskou, přidá se chuť romantické Provance a dozdobí jihofrancouzskými recepty, které podráždí chuťové buňky už při čtení. Pak už stačí dát knihu do krásného přebalu a doporučit čtenářům se začíst... :)

Annannas
01.12.2020 5 z 5

Tak to je pro mě srdcovka. Moc pěkné počtení, které má spád. Rozhodně doporučuji

lištička123
05.07.2020 5 z 5

Kniha mě moc mile překvapila. Našla jsem v ní přesně to, co bylo napsáno na přední straně obalu: láska,jídlo, umění, Provence a čtivý příběh.

Jirinamac
07.06.2020 5 z 5

Vůně francouzského venkova, dvě časové línie, tajemství, romantika, pátrání po obraze, špatné rodinné vztahy, láska mateřská. Příběh neuvěřitelný, ale čte se moc pěkně.

Alisstarší
21.04.2020

Velmi dobrá kniha, která se čte jedním dechem. Autorka výborně spojila romantiku s fikcí a historií. Doporučuji k přečtení.

eva3992
09.08.2019 4 z 5

Román o umění, lásce a jídle v čarovné Provenci - tak tahle věta tuto knížku přesně vystihuje.
Příběh tří generací žen vyprávěný babičkou Ondine, která v mládí vařila pro Picassa, a vnučkou Céline, která odkrývá minulost své rodiny.
Příběh Vás udržuje v příjemném napětí, a "nutí" Vás knížku přečíst jedním dechem. Nenajdete zde žádné nudné pasáže, pořád se něco děje. Knížku určitě doporučuji.

Veve131
03.08.2019

Čekala jsem něco jiného, ale byla jsem mile překvapena. Kniha se pěkně četla, mělo to děj a spád. A moc se mi líbil obal knihy .

Nočnípták
20.12.2018 4 z 5

Byla jsem překvapená. Z příběhu, kde se fikce prolíná s historickými fakty, jsem měla docela obavy. Ale kniha se četla opravdu dobře. Tak nějak lehce a příjemně. Měla jsem pocit, že cítím vůni moře a vůni italských jídel, která Ondine připravovala Picassovi. I když zde bylo dost náhod a konec byl opravdu dost sladký až neuvěřitelný, tak se mi kniha líbila. Oceňuji pravdivé vykreslení Picassa. Ten tedy opravdu nebyl zidealizovaný.
Abych nezapomněla - NÁDHERNÁ obálka. Ta byla důvodem, proč jsem si knihu vybrala.
3* za příběh a 1* za obálku.

clouds
04.12.2018 4 z 5

Kniha se příjemně četla, třebaže tam byly věci ztěží uvěřitelné, velké množství náhod, které do sebe prapodivně a neuvěřitelně zapadaly, to vše bych autorce odpustila, autorka má totiž pěkný styl a kniha hezky uplývala, doporučuji

AlenaZelova
17.11.2018 5 z 5

I kdyz trochu pohadka, ale kniha je ctiva a libila se mi.

Opatov
07.11.2018 5 z 5

Dalsi nadherna obalka od Metafory. Fiktivni postavy babicky Ondine, vnucky Celine a jeji matky zasazene do skutecnych historickych realii. Picasso se setkava s Ondine v mladi, kdy mu nosi jidlo a obdivuje ho. Romanticky pribeh rodiny je krasne doplnen popisem francouzkych jidel. Vnucka Celine po zruseni zasnoubeni prijizdi k matce a po precteni stareho dopisu zacina v Provence patrat po historii rodiny. Podle matcina vypraveni Picasso babicce daroval obraz... Hezky pribeh doplneny castecne informacemi o znamem maliri. Hezky se cetlo.

malířství pro ženy Provence vaření romantika malíři jídlo a pití restaurace Pablo Picasso fikce

2018  83%Vařila jsem pro Picassa
2021  74%Kmotry