Vánoční prasátko

Vánoční prasátko https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470916/bmid_vanocni-prasatko-DjM-470916.jpg 5 913 245

Vánoční prasátko je laskavý, napínavý dobrodružný příběh o lásce jednoho kluka ke své nejmilejší hračce a o tom, jak daleko je kvůli ní ochoten jít. Jde o samostatnou knihu, která nijak nenavazuje na žádný z předchozích titulů J. K. Rowlingové, a je určena čtenářům od osmi let. Zamiluje se do ní však celá rodina. Jack nade vše zbožňuje své plyšové prasátko, které má úplně odmalička. Vždycky tu pro něj bylo, zažili spolu dobré i zlé časy. Jednou na Štědrý večer se však stane hrozná věc – prasátko se ztratí. Ale Vánoce jsou čas zázraků a na Štědrý večer vše ožívá, dokonce i hračky. A Vánoční prasátko, nejnovější Jackova hračka a poněkud otravná náhrada za původní prasátko, má odvážný plán. Vydají se spolu na kouzelnou cestu za ztracenou hračkou a za záchranou nejlepšího kamaráda, kterého Jack kdy měl… Vánoční prasátko je první dětská kniha J. K. Rowlingové od série o Harrym Potterovi a ke čtenářům se dostává rok po pohádce Ikabog, která vycházela na pokračování on-line. Veškerý výtěžek z autorských práv autorka darovala nadaci Volant, jež pomáhá skupinám ohroženým pandemií covidu-19. Nyní se těší, že se s Vánočním prasátkem opět vrátí k malým čtenářům.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Christmas Pig , 2021

SputnikV
09.01.2022

milá dětská knížka,Rowlingová dovede psát tak, že vz´táhne do děje i dospělého, mně se kniha líbila.

kululinka
08.01.2022 5 z 5

Milé vánoční překvapení. Četla jsem dceři večer před spaním a hltaly jsme obě dvě. Nebudu se dlouze rozepisovat, nádherný dojemný příběh, který zahřeje srdce nejen dětem. I pro maminky či jiné dospělé návrat do dětství a oživení vzpomínek na milované hračky.

kirinka52
06.01.2022 5 z 5

Jako emotivní člověk (co má stále své plyšáky) musím říct, že mi málem jeden balíček kapesníku nestačil. Nehodnotila bych to jen jako pohádku, myslím si totiž, že tahle kniha dá i něco dospělým, minimálně je (nás) donutí zapřemýšlet o jaké Věci jsme v životě přišli a kde v Zemi Ztracených by měli místo. Svět knížky Vás naprosto uchvátí takovým způsobem, že se od ni neodtrhnete. Jsem ráda, že mi Ježíšek nadělil tuhle skvělou četbu a já ji můžu hrdě vystavit v knihovně.

ElikaS
06.01.2022 5 z 5

Vánoční prasátko jsme si se synem dali jako adventní četbu a byla to první knížka, kterou jsme spolu četli ze čtečky, takže jsem se trochu bála, že když nebude mít každou chvilku obrázek, nebude ho knížka bavit. Spletla jsem se. Šestiletý syn si ji zamiloval a neustále chtěl číst dál a dál, protože byl zvědavý, jak to bude a kdy uvidí Ztrátu apod. A byla to první knížka, o které jsme si na konci krásně popovídali a vedli o ní debatu :-)
Já jsem si tu knížka zamilovala od prvních stran, na začátku jsem přesně věděla, jak se Kuba cítí a co pro něj Prasátko znamená a vzpomněla jsem si na svého oblíbeného plyšáka z dětství. Když se mu Pašík ztratí měla jsem slzy na krajíčku a naprosto chápala jeho emoce. Tahle pasáž pro mě byla hrozně dojemná.
Samotná Země Ztracených je naprosto dokonale vykreslená. Rowlingová měla úžasný nápad, který propracovala do úžasných podrobností a já jen žasla a čekala, co dalšího na nás čeká.
Měla jsem určitou představu, o tom jak celá knížka skončí a co bude zápletkou, ale jsem moc ráda, že jsem se netrefila a bylo to trochu jinak, takže jsem na konec byla i překvapená. Konec byl krásný a ta myšlenka na závěr byla úžasná.
Z téhle knížky jsem nadšená a těším si až si to třeba za rok zopakujeme :-)

2mig1
06.01.2022 5 z 5

Rowling umí vytvářet pohádkové světy jako nikdo jiný. A umí taky skvěle ždímat emoce. A obojího se čtenáři ve Vánočním prasátku dostane ve velké míře.

Martiiiik
05.01.2022 5 z 5

Po knize Ikabog jsem se malinko děsila, jaká tato kniha bude.. A trvalo mi téměř půlku se do příběhu vžít, až jsem si říkala, jestli je vhodná doba.. Ale pak mě to najednou chytlo a byla jsem zvědavá, jak bude vypadat ten pohádkový konec :-) A že slzička ukápla.. :-) Ale souhlasím s tím, že je dobré, že je kniha doporučena až od osmi let, protože tohle by můj šestiletý synovec vážně nedal :-) Ale za ty dva roky to zkusím :-) Doporučuji :-)

x-lee-x
05.01.2022 5 z 5

J.K.Rowling opět předvedla, jak je její fantasie bohatá a jedinečná, alespoň z mého úhlu pohledu.
Díky ní jsem na krátké okamžiky měla pocit, jako bych i já byla tím dítětem. Obdivuji jakým způsobem dokáže pracovat s pohledem dítěte na dospělácký svět. Jakoby nás za ruku vedla do dětského světa a ukazovala, že to co nám někdy přijde jako malichernost, může pro dítě znamenat "celý svět".
A to vše formou pohádky, ze které si každá generace odnese něco jiného.
Přemýšlím co bych ji vytkla... snad jen tu mírnou zdlouhavost uprostřed příběhu. I když myslím, že to bylo způsobeno spíše nedočkavostí s jakou jsem chtěla prasátko Pašíka zachránit.

pohoda58
05.01.2022 5 z 5

Opravdu krásný a čtivý vánoční příběh jak pro dospělé, tak pro děti.

Anoell
04.01.2022 5 z 5

První kniha od Rowling, co jsem četla a netýká se HP série, nevěděla jsem tedy, co čekat, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Krásná vánoční pohádka, která mě velmi bavila i jakožto dospělého. Celkem originální a dobrodružná, nemohla jsem se odtrhnout. Akorát bych to zvolila jako čtivo spíše pro starší děti než pro ty menší, protože je tam zároveň spousta smutných momentů. Příběh se odehrává převážně v zemi ztracených, která je, ač samozřejmě s pár nedomyšlenostmi (např. barevné lístky a hodiny), moc pěkně vymyšlená. Myslím si, že by vůbec nebylo na škodu, kdyby se tahle knížka dočkala filmové animované verze.

Kantynka
04.01.2022 5 z 5

to bylo tak nádherné a pohodové čtení. je to opravdu krásný příběh, který vás chytne za srdce. objevují se zde i vážnější témata a i když je kniha primárně pro děti, bude se stoprocentně líbit i dospělým čtenářům.

zdenka4808
03.01.2022 3 z 5

Začátek a konec příběhu se mi moc líbily. Prostředek byl na mě trochu zdlouhavý, jenže já už dávno nejsem cílová skupina a Vánoční prasátko jsem si přečetla, protože pohádky k Vánocům prostě patří. Obrázky v knize jsou krásné.

slamenka
03.01.2022 4 z 5

Klasická Rowlingová s perfektně promyšleným světem. Mě se velmi líbila. Ovšem hvězdičku ubírám za to, že kniha je určena dětem od 7 let a mým dětem se nelíbila. prvních 80 stran je velmi depresivních a mého syna dohnala do pláče a už knihu číst nechtěl. A upřímně ani se mu nedivím, protože Kubíka první třetinu knihy nepotká nic dobrého, a to před spaním poslouchat nechcete. Zarazil mě konec knihy, ale pak mi došlo, že to jinak ani dopadnout nemohlo.
Zkusíme knihu s dětmi číst zase za rok, třeba už do ní dorostou.

3nitka
02.01.2022 5 z 5

Nádherný čitateľský zážitok. Dávam aspoň 10 hviezdičiek. Alebo radšej 15.
Tak neuveriteľne a dokonalo vymyslený svet stratených vecí...
Trocha som si aj poplakala, určite nie som jediná.
P. Rowlingová ďakujem Vám za krásny zážitok.

SilviiM
02.01.2022 5 z 5

Nádherný vánoční příběh pro děti i dospělé. Je až neuvěřitelné, jakou představivost má autorka. Všechny názvy Země Ztracených, všechny kouzla a přesně vymyšlený příběh. Knihu budu všude a všem doporučovat. :)

sadlo
02.01.2022

Znám všechny knihy této skvělé autorky. Knihy určené dětským i dospělým čtenářům. Opět jsem se nezklamala. Vánoční prasátko je líbezný vánoční příběh, ke kterému se budete vracet každý Advent, aby se vašim dětem, vnoučatům i Vám prodloužily předvánoční krásné okamžiky.

EliBla
02.01.2022 5 z 5

Na knihu jsem se moc těšila. Rowlingová je moje srdcová záležitost z dětství. Musím říct, že svět ztracených věcí vykreslila krásně. Představovala jsem si, co všechno jsem ztratila a kam by se to podělo. Dětem se kniha bude určitě líbit, ale je potřeba jim mnoho věcí objasnit. Záleží na věku dětí. Dospělí v ní najdou krásné myšlenky a pravdy v podání ztracených vlastností a pocitů. Určitě doporučuji přečíst a o to víc ve vánočním čase.
Kniha se mi líbila mnohem více než Ikabog.

adevis
02.01.2022 4 z 5

Tahle kniha byla jasná volba na čtení ve vánočním čase.
Hlavním hrdinou knihy je Kuba, který má od malička svou oblíbenou hračku, Pašíka, který se mu jednoho dne ztratí. Moc toho nejde psát, protože bych vyzradila zápletku. Anotaci si určitě zvládnete přečíst sami…

Určitě všichni znáte autorčinu kouzelnou sérii z Bradavic. Proto bylo už z obálky víc než jasné, že v této knize budou také kouzla.
Tentokrát nás autorka vzala do Země Ztracených Věcí, což je moc krásný nápad. Zpracování je bravurní. Nádherné ilustrace příběh krásně doplňují. Dětští čtenáři s bujnou představivostí si čtení určitě užijí.
Zároveň Rowlingová zakomponovala do příběhu těžší témata v podobě rozvodu rodičů, obětování se. A z tohoto důvodu doporučuji dětem číst v blízkosti rodičů, nejlépe společně s nimi, protože o některých věcech bych s dcerou rozhodně mluvila nahlas.

Kniha je to nádherná, ale kdybych byla bezdětná, tak po knize už znovu nesáhnu. Takhle vím, že za pár let, třeba opět ve vánočním čase budeme číst společně s dcerou. A moc ráda si s ní o knize popovídám.
Napadlo Vás někdy, co se děje se ztracenými hračkami? V této knize najdete kouzelné odpovědi :))) A děti si po dočtení možná začnou více vážit všech hraček a věcí.

triatlet
02.01.2022 4 z 5

Úvodní část z reálného světa poskytuje zajímavou zápletku, kterou autorka rozvíjí v nápadité pohádkové říši. Názvy některých částí pohádkové říše se mi líbily (Skládka Neoplakávaných), u některých mi vadil překlad (Kdekrucije).
Za nejoriginálnější (i z hlediska překladu) považuji kapitolu, v níž vystupuje Básnička.
Líbilo se mi i soupeření s Drtičkou a motiv anděla.

Pedruska01
01.01.2022 5 z 5

Na Vánoční prasátko jsem se ohromně těšila, ačkoliv nejsem už za žádných okolností věkovka/cílovka. Přesto, Rowlingová je schopná tento fakt vyvrátit, vzpomeňme si na oblíbeného a nesmrtelného Harryho Pottera. Takže, proč ne. Pohádkové příběhy mám moc ráda a budu upřímná, dost mě zlákaly i ty nádherné ilustrace, které příběh doprovází.
Jak jsem zmiňovala, těšila jsem se na to, ale po několika stránkách mě nadšení začalo opouštět. Snad ten jednoduchý styl, na který jsem nebyla zvyklá. Skoupost na detaily, žádné rozepsání. Dětem to snad stačí, ale mě rozhodně ne. Deset informací během jedné stránky bez bližšího vysvětlení se mi moc nelíbilo. Chvíli jsem byla opravdu nešťastná až naštvaná. Díky bohu, netrvalo to dlouho (pouze první část) a obrátilo se to poté hned o 180 stupňů. Jako by takový poklesek neexistoval. A ten styl byl bez problému.
Hlavního hrdinu Kubu i Vánoční prasátko jsem si moc oblíbila a prostě jim to na tom dobrodružství, které bylo nádherné i nebezpečné zároveň, držela palce. Ta kniha má v sobě hodně věcí/myšlenek, které poberou rozhodně dospělí než děti. Rozhodně jsem v tom viděla víc. Pěkné myšlenky, zajímavé i nehezky reálné. Můžu se upřímně jen domnívat, pro koho ta kniha doopravdy byla psaná. Má to v sobě spoustu toho, co prostě děti nepochopí/neuvědomují si, jak jsou opravdovým světem nepolíbeni.
Ten svět, do kterého se Kuba propadl s Vánočním prasátkem se mi vlastně hodně líbil - úžasně vymyšleno, skvěle pojmenováno (přeloženo). Líbil se mi nápad i myšlenka - Kuba se honí za Pašíkem a ve výsledku bojuje za Čuníka. Příběh dokáže pozlobit/rozzlobit, uklidnit, napnout, pohladit i dojmout. Ukázat jednotlivé city na papíře a zároveň je vyvolat u čtenáře. Je to mocná a kouzelná knížka. Takový malý paradox. Přesto celek je nádherný.
Musím doporučit. Každý by měl zvážit věk na pochopení té knihy, případně přidat kopu vysvětlování, ať už teď nebo za pár let, což platí pro rodiče. Každý si v tom rozhodně najde to svoje, a to i bez ohledu na věk. Hodnocení po první části, která mě vážně potrápila, musím dát 4,5*, ale jinak nemám co vytknout. Opravdu moc krásné, jak děj, tak ilustrace. :)

Knižní střípky
01.01.2022 4 z 5

V prvé řadě musím vyzdvihnout krásné ilustrace, byť černobílé, ale i přesto nádherné, ale kdyby byly barevné, to by teprve bylo něco. Příběh je určen, tuším, dětem od cca 8 let a přijde mi to adekvátní a věřím, že zaujme i dospělé čtenáře. Avšak vzhledem k určitým závažnějším tématům, které autorka do knihy zahrnula ( např. rozvod rodičů ), je určitě namístě číst knihu společně, aby mohly býti dospělým dovysvětleny případné otázky dětí. Samotný nápad se Zemí Ztracených byl velmi dobře vymyšlen, ale přiznám se, že mi ono putování přišlo místy zdlouhavé. Nicméně samotný konec to vše napravil a dojmul. Vždy, když čtu knihu pro děti, jsem ráda., když je zde nějaké poselství, nějaké ponaučení a zde bylo, a proto jsem ve finále spokojena.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.