Válka se stromy

Válka se stromy https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496423/bmid_valka-se-stromy-mRj-496423.jpg 4 72 32

Trpce úsměvná kniha, ze které vás bude mrazit. Stárnoucí manželé Novákovi si užívají svůj poklidný maloměstský život, dokud si osud neusmyslí, že jim ho – stejně jako dalším osmi miliardám lidí – úplně převrátí naruby, protože zkrátka začnou padat stromy. Banální a ve své podstatě vtipná událost, která ale dokáže roztočit vír naprosto absurdních událostí, kterým rodina musí čelit. A ochranné přilby jsou jen začátek… Hořce parodické podobenství o současném světě, který se stále více a více vymyká z kloubů.... celý text

Chytuš
21.12.2022 5 z 5

Trpce úsměvná kniha, ze které vás bude mrazit - to je přesné vylíčení obsahu. Huronským smíchem se lámat v pase určitě nebudete, pokud se při čtení budete smát, bude to takový ten hysterický, smutný až šílený smích. Ano, takhle jsme si tady žili. Autor celou situaci převedl do absurdna - ale pokud se nad tím zamyslíte, tak spojitost je naprosto trefná... Pokud ještě nevíte, co poslat za dárek vašemu drahému politikovi, toto je rozhodně skvělý tip. A všem ministrům zdravotnictví minulých tří let bych zabalila rovnou výtisky dva...
"Kdo se vzdá svobody, aby získal jistotu, ztratí nakonec obojí.
Ruce si uřezat nenecháme - ale necháte a ještě za to budete svým katům vděční, nebo budete stát sami fronty na pilky. Každá lež zdůvodněná obecným blahem, která se omílá dost dlouho dokola, dokáže své. Věděli to Hitler i Goebbels a na lidské hlouposti a naivitě dokázali vybudovat svou Třetí říši.
Lidská pošetilost je nekonečná - dnes už se to znovu stát nemůže. Dnes už určitě ne..." str. 134

Ondra_P
10.12.2022 2 z 5

Válka se stromy je knihou, která bude rozdělovat lidi na dvě poloviny. Já patřím k těm, kteří z ní unešeni nejsou.

Niraj
28.11.2022 5 z 5

Číst tuto knihu před pěti lety, tak si řeknu, že je to pěkná magořina. Ale dnes... ? Ano vážení, takto jsme tu 2 roky žili. A bohužel pokračujeme dále, jen v jiných kulisách! A vzhledem k prolomení hranic normálnosti, které se zdály do té doby nepřekročitelné, si už nemůžeme být nikdy jisti, co nás může potkat. Příběh to není trpce úsměvný, nýbrž smutně trpký.

libuse6749
28.11.2022

Knížečku s podtitulem „trpce úsměvná kniha, ze které vás bude mrazit“ přečtete za jeden večer. Její dopad však ve vás bude ještě určitě pár dní rezonovat.

Anotace, která je uvedena na zadní straně knihy, přibližuje, o čem těch pár stránek je asi nejlépe.

Ze začátku mi to opravdu přišlo úsměvné, ale stačilo pár stránek a osvěžila jsem si vlastní vzpomínky. Strach o zdraví, absurdní nařízení, které se měnily ze dne na den, volba prevence, obavy o svobodu, lidské i finanční ztráty, vyjádření vlastního názoru a zachování zdravého rozumu. Nebudete tomu věřit, ale to vše se vešlo do necelých 150 stránek.

Na konci příběhu se i bojím zamyslet, jestli jsme se z těch pár let alespoň jako společnost poučili.

Sova15
14.11.2022 5 z 5

Přesně - nejprve úsměvná, později mrazivá kniha.
Jak moc se necháme ovládat? Médii, společností, vládou, diktátorem? Asi necháme, každý do určité meze a panika vzniká tam, kde je strach. A ustrašení lidé se dobře ovládají.
To se nikdy nepoučíme z historie?

Pavlina50
21.10.2022 5 z 5

S ohledem na opravdu miniaturní formát je to taková knížka do kapsy, která se dá přečíst za velice krátkou dobu.
Dá se předpokládat, že tuto knihu, i kdyby byla napsána sebelépe, nebude nikdy adorovat kdokoliv, kdo v minulých letech nesouznil s veřejně známými názory pana Tománka na dění posledních tří uplynulých let.
Právě proto je to určitě jedna z těch knih, které budou díky tomu vyvolávat hodně kontroverze, bez ohledu na samotnou myšlenku knihy. Její děj je natolik svázaný s událostmi posledních let (a samotný způsob propagace knihy i samotným autorem tomu dost nahrává), že je velice těžké udržet si určitý odstup a vnímat ji opravdu jen jako symboliku třeba pro některé obecné a nebezpečné jevy ve společnosti (ovládání davu, manipulace, obchod se strachem…). A to i přestože vím, že ta podobnost s děním posledních let je opravdu od autora cílená.

Podtitul: „Trpce úsměvná kniha, ze které vás bude mrazit“, na mě fungoval ale jen z poloviny, protože mě z ní opravdu mrazilo až tak, že jakýkoliv úsměv, ani ten trpký, ve mně absolutně nevyvolávala.
To, co se v příběhu dělo, mě opravdu jen děsilo – i když absurdita děje byla přivedená až do krajnosti, asociace v hlavě mě jen smutně utvrzovaly v tom, že ovládnout davové myšlení velké masy lidí skutečně není tak těžké, stačí vyvolat strach z čehokoliv a lidský pud sebezáchovy se začně projevovat. U někoho extrémně emotivně, u někoho třeba trochu realističtěji a střízlivěji.
Asi se najde hodně kritiků, kteří budou knize vyčítat, že srovnává nesrovnatelné, očividný nesmysl se skutečně ohrožující realitou, ale osobně si myslím, že to není nutné.
Není to reálný příběh, ale opravdu jen podobenství, co by se mohlo stát, kdybychom všichni bezmyšlenkovitě věřili úplně všemu, co je nám předkládáno a nesnažili se o tom vůbec přemýšlet.
Ať už v tom člověk hledá spojitost s aktuální dobou nebo to bere obecně a z širšího úhlu.
Osobně mě ta kniha jen utvrdila v názoru (bez ohledu na to, že příběh v knize vzhledem k jeho absurditě byl cíleně úplně jednostranný) že davové myšlení bez vlastních střízlivých úsudků není nikdy ku prospěchu věci a že krajně vyhrocené názory na obou protipólech nepřipouštějící dialog či konfrontaci jsou velice nebezpečné, destruktivní a pro lidstvo v konečném důsledku i zničující.

Vždycky je to o konkrétním nastavení myšlení člověka – to, co je pro někoho nezpochybnitelná manipulace může pro druhého znamenat snahu o jeho záchranu.
A myslím, že pravda bývá vždycky někde mezi tím….
A ať má na tuto knihu kdokoliv názor jakýkoliv, její cenu vidím právě i v tom, že nenechá lidi chladnými, že se nad ní vůbec nějak zamyslí a je pak vcelku jedno, jestli ji znechuceně zatratí nebo ji bude doporučovat ostatním.
Protože si myslím, že právě o vlastní myšlení tady jde.

A na závěr ještě nesmím zapomenout, že kniha je moc krásně vytvořena i z pohledu vizuálního – má moc povedený a graficky krásný a strukturovaný obal.

Nartaya
15.10.2022

Matky jsou vždy nejsilnější...

LN88
14.10.2022 4 z 5

Přečteno na posezení. Skvěle nastavené zrcadlo a nebýt pár menších drobností kterými se autor v mých očích znemožnil, tak bych dal plný počet hvězd.

EvaEma
10.10.2022 5 z 5

Ze začátku jsem se výborně bavila, ale postupně mi tuhnul úsměv na tváři... a na konci už mi jen mrazilo a bylo ouzko (a vím přesně proč). Páni!!!!!! Moc děkuju za tuhle knihu!!!!!

INCOGNITOREADER
26.09.2022 2 z 5

Velice malá kniha s nádhernou obálkou. Hodnocení knihy bude záležet hodně na samotném čtenáči. Jaký je, jaké má názory. A hlavně jaký má názor na situaci, která rezonovala světem od roku 2020. Už víte? Mě to bohužel z anotace nedošlo a tak nějak jsem si myslel, že se bude jednat o něco podoblého jako film Stalo se, kde se příroda tak nějak postaví proti lidstvu a chce ho zničit.
Jedná se vlastně o sdělení názoru na danou situaci a na to co se dělo hlavně u nás a jak vláda jednala, jaká opratření přijala, jak to společnost přijala a hlavně autorův názor na tyto situace. Něco podobného bylo už v Arše, ale tam to byla jen část příběhu. Zde je to vlastně celá kniha. A proto hodně záleží na každém z vás, jestli o tom chcete číst a hlavně jestli máte a nebo nemáte stejný názor jako autor a jestli o tomto tématu chce číst mimo zpráv i beletrii.

nada3314
20.09.2022 5 z 5

Četla jsem postupně vše, co autor napsal a vždy jsem byla hodně spokojená. Tato malá útlá kniha je sice malá svým vzhledem, ale velká svým obsahem a posláním… Je v ní vše co člověk potřebuje, aby se mu otevřely oči. Kupujte, čtěte a šiřte dál… Obálka je opět velmi podařená, krásně vymazlená do posledního detailu.

Oleg_Kabelac
12.09.2022 odpad!