Válka s Mloky

Válka s Mloky
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36155/valka-s-mloky-36155.jpg 4 4136 4136

Toto dílo se pohybuje mezi novinovým žánrem a uměleckou fikcí; souvislost s oblastí publicisticky potvrzuje reportážní dokumentárností, uvolněnou kompozicí, fejetonním přiřazováním jednotlivých motivů - do sféry fikce proniká zejména obsažným, mnohoznačným, hyperbolizujícím obrazem mloků. Srůst těchto dvou poloh umožnil Čapkovi dosáhnout velké šíře záběru, celistvosti a obecné platnosti jakoby všeobsáhlého pohledu na buržoazní svět. V tomto obrazu nejdříve převažuje tón humoristický, postupně však přibývá prvků ostře satirických: jimi Čapek stále hlouběji odhaluje a zesměšňuje problematické společenské vztahy.... celý text

pepa4081
27.10.2018 3 z 5

Kniha je rozdělena do tří částí a přiznávám, že ta prostřední mne až tak moc nebavila. Není vlastně ani tak o mlocích, jako o nás lidech. I když jde o utopii, i dnes je aktuální v tom, jací jsme a co si lidstvo dokáže způsobit. Trochu mi vadila nepřítomnost nějakého příběhu. Pokud máte chuť na vážnější téma, pak doporučuji.
Uspokojivé.

Blue
25.10.2018 5 z 5

Rozkošné čtení.

bigbabe
20.10.2018 4 z 5

Musím přiznat, že jsem toto nečekala. Klasik se každý trochu podvědomě bojí, ale toto jen tak nadčasové a pravdivé i dnes až z toho jde opravdu hrůza.

hasan4604
14.10.2018

Válka s Mloky, nikoli s mloky... /Čápek to vyhradně zdůrazňoval/

konicekbily
13.10.2018 5 z 5

Nadčasová knížka. Autor předkládá lidstvu své úvahy a návody k zachování lidstva. A lidstvo je nepoučitelné. V zájmu lepších zítřků si samo podřezává větev, na které sedí. Zamořujeme si životní prostředí nezničitelnými plasty, chrlíme do ovduší nedýchatelné plyny, zbrojní průmysl dodává zbraně, aby je potom někde v bojích likvidoval. Autorovi tímto vzdávám hold.

el.peee
10.10.2018 4 z 5

Moje první setkání s K. Čapkem. Přemýšlela jsem, jestli dám 3* nebo 4*.
Pro mě byla druhá kniha neskutečně zdlouhavá, nudná a špatně se mi četla. Nicméně nakonec díky konci, který se četl sám, jsem hodnocení navýšila.
Závěr byl strhující, v té době jakoby snad i nadčasový a hlavně vůbec bych neřekla, že v rukou držím knihu českého autora, navíc "klasika", jakým K. Čapek bezpochyby je.

Damato
03.10.2018 5 z 5

Asi k tomu netřeba nic víc, dole pod mým komentářem je kopa dalších, lepších komentářů. Ale jediné si neodpustím- jímá mě hrůza, jak je to všechno podobné dnešní , pro nás moderní době.... Co bude jednou s lidmi? Přežijí, nebo se ubijí vzájemně mezi sebou? Ne nepodobno R.U.R - a tolik myšlenek dal Čapek lidem a přesto ... škoda mluvit.

Dovahkiin
02.10.2018 5 z 5

Kniha písaná rukou majstra. Je to metafora na menej rozvinuté civilizácie, ktoré my západný ľudia sme si doslova zotročili. Následne im dali práva a možnosti a hľa... To už si prečítajte. Super kniha.

Dervish
02.10.2018 3 z 5

Poprvé jsem na Válku s mloky narazil v dětském čase při čtení tehdy legendárního časopisu "Kometa". Celý časopis byl takovým zjevením a Válka s mloky do něho tehdy zapadla jak prdel na hrnec.

Díky čtenářské výzvě jsem nyní narazil na Válku s mloky znovu. Tentokrát už v klasické románové podobě od spisovatelské legendy K. Čapka. A musím bohužel dodat, že dětské nadšení se tentokrát nekonalo. Ono je potřeba se totiž na knihu podívat dvojím pohledem.

TÉMA. Je neotřelé, šokující, zábavné, kuriózní a varující. I po těch letech má svoje kouzlo a naléhavost nad kterou nutí čtenáře se zamyslet a přehodnotit své (a nejen své) skutky. Kam spěje společnost, za jakým mamonem se žene a jak to vše jednou skončí? Z tohoto pohledu nelze knize nic vytknout.

SKLADBA ROMÁNU. To je bohužel to, kde jsem narazil. On to ve své podstatě vlastně ani není román. Je to taková všehochuť, chvíli popis, chvíli divadelní představení, pak fejeton, výstřižek s novin, vědecké pojednání, pamflet, letáková výzva, novela a nakonec jen rozhovor se svým svědomím. Přiznám se, nečte se to úplně hladce. Hlavně ty vědecká pojednání, to už bylo moc a rušilo mě to v koncentraci. Mnohem raději bych dílko viděl jako ucelený román bez těchto (dle mého skromného názoru) zbytečných vědeckých odboček. Příklad za všechny, strašně mě bavil kapitán Van Toch, román se na něm rozjede, aby se postupně vytratil a pak se dozvíme jen... že někde umřel. Tečka. Tohle si "hlavní hrdina knihy" nezasloužil.

Nemůžu se tak zbavit dojmu, že naléhavost sdělení zvítězila nad formou psaní. A to je u knihy vždy tak trochu problém. Nicméně v každém ohledu jde o zajímavé dílo a je dobré si ho přečíst. Už jen z toho důvodu, abychom ve svém životě neudělaly chyby, které už nepůjdou nikdy vrátit.

Anne Leyyd
26.09.2018 4 z 5

Na Čapkovu další knihu jsem se moc těšila. Mloci mě sice nebavili tolik jako Adam Stvořitel, ale smysl díla a jeho poselství je neskutečně silné a aktuální. Jsem ráda, že jsem si poslechla audioknihu, protože bych byla ochuzená o všechny hlasové nuance, bez nichž si asi Čapkova díla už nedovedu představit. Dávám 4 *, jsem zvědavá na další díla a Válku s mloky rozhodně doporučuji přečíst a zamyslet se.

hroneczek
25.09.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla kvůli Čtenářské výzvě. A nelituji. Původně se mi ji číst moc nechtělo, měla jsem zafixováno: povinná literatura = nuda. Ale opět jsem se přesvědčila, že domněnky jsou jedna věc a skutečnost věc druhá.

Co se mi na knize nejvíce líbilo? Ta její aktuálnost - stále má co říci, je v ní spousta paralel a absurdit, nejen doby, kdy se blížila válka, ale i dnešní - uprchlická krize, vzájemný a neutuchající souboj států/jejich představitelů, ale i jejich naivita, rozdílné představy o fungování světa... atd.

Plus uvádím jeden příklad za všechny (možný spoiler):
"Kdyby aspoň ti Salamandři nebyli tak strašlivě průměrní. Ano, jsou jakžtakž vzdělaní; ale tím jsou ještě omezenější, neboť si osvojili z lidské civilizace jen to, co v ní je průměrné a užitkové, mechanické a opakovatelné. .... To nejhroznější je, že rozmnožili ten učenlivý, hlupácký a sufizantní typ civilizované mediokrity ve velkém, v miliónech a miliardách stejných kusů..."

toni-az
21.09.2018 4 z 5

Dle očekávání výborně napsaná kniha, skvělý námět a imaginace autora. Jen na můj vkus, ač je mi jasné, že schválně, je poněkud nekonzistentní styl psaní mezi jednotlivými kapitolami. A k úplné spokojenosti mi chyběla nějaká hlavní postava, tento pseudo dokumentární styl prostě není můj šálek čaje.

Každopádně v knize vidím silně zneklidňující podobnost se současným západním světem, resp. aktuální geopolitickou situací. Kam ten svět spěje, ptám se. Pane Povondro, koho jste kam zase pustil, že se nám to takhle sype?

6839
05.09.2018 5 z 5

Řekla bych, že všechno zde je zrcadlo dnešní, a vůbec každé doby. Lidé se sami uvedou do záhuby. Zde figurují mloci, tady plasty, fosilní paliva, ropné tankery,.. a tak dále, a tak dále, nadále. V knize, byla podávána ostrá upozornění, stavějící se proti mlokům, k zacházení s nimi, ale copak na ně někdo dbal. Že se nad tím zastavili na chvíli, tedy alespoň něco. Je možné, že i lidstvo mimo knihu se uvede, (či už se vede?), do své záhuby. Ale teprve až něco takového nastane, až se něco takového bude týkat člověka A, pak teprve s tím člověk A začne něco dělat. Zatímco B a C, a další, budou přihlížet, sem tam pokývají hlavou "ano", něco by se s tím mělo začít dělat", ale taky u toho skončí, než nedojde řada na ně. Je smutné, že takový je průběh. Lidé vidí že nekonají dobře, a přesto to dělají. Co za tím stojí? Hospodářství, , ekonomika, politika, peníze...

Kniha skvělá, především její nesmrtelná myšlenka.

esterkucerova
31.08.2018 5 z 5

Krásná knížka, jejíž hlavní podstata bohužel je s námi i dnes.
Oporní lidé, kteří chtějí jen víc a víc..

Vera Silent
11.08.2018 5 z 5

Říkala jsem si, že si přečtu to české povídání se zvířátky, ale dostalo se mi napínavé a originální četby světové úrovně. Jedinečný je především jemně ironický humor, kterým je prodchnuto celé dílo a ne např. účelově jedna postava. Prostřední část předcházející válce je nejdelší tj. pro mnohé asi nejnudnejsi, ale to odpovídá reálnému vývoji. Je mnoho varovnych signálu, dlouhá léta opakovaných chyb, až teprve po této části se svět efektivně a totálně zmasakruje v kratickem čase. Čapkova kniha je zkrátka plná nadčasové moudrosti, holt ještě napsaná za doby, kdy spisovatele chtěli lidi vzdělat a psali knihy s vyšším významem než je prodani milionů kusu paperbacku a laciná hollywoodská sláva.

Jen škoda, že kromě o mlocich taky nepsal o ženských, snad by ho býval dodnes četl celý svět.

harena
09.08.2018 5 z 5

Válka s mloky byla napsána téměř před sto lety, ale pořád ji můžeme vztáhnout k dnešní době. Některé pasáže se hůř čtou, ale v nadčasovém díle se neodráží jen ohrožení nacismem.

“Tak co je v těch novinách?” ptá se otec s oteckou strohostí. “Celkem nic, tatínku,” povídá syn. “Tadyhle jenom čtu, že se ti Mloci už propracovávají až po Drážďany.”
“Tak vida, Německo už taky zmizelo z mapy světa,” přemítal pan Povondra. “A jaký fofr dřív dělalo! To ti byla hrůza: samá armáda a samá vojna .Kdepak, na Mloky nestačí ani Němec. To víš, já ty Mloky znám. Pamatuješ, jak jsem ti je ukazoval, když jsi byl ještě takhle malý?”

„Halo, vy lidé! Zachovejte klid. Nemáme vůči vám nepřátelských úmyslů. Potřebujeme jenom víc vody, víc břehů, víc mělčin pro svůj život. Je nás příliš mnoho. Už pro nás není místa na vašich březích. Proto musíme odbourat vaše pevniny. Uděláme z nich samé zálivy a ostrovy.Tím se dá délka světových břehů zpětinásobit. Budeme stavět nové mělčiny. Nemůžeme žít v hlubokém moři. Budeme potřebovat vašich pevnin jako materiálu k zasypání hlubin. Nemáme proti vám nic, ale je nás příliš mnoho. Můžete se zatím odstěhovat do vnitrozemí. Můžete se uchýlit do hor. Hory se budou bourat až nakonec.Vy jste nás chtěli. Vy jste nás rozšířili po celém světě. Nyní nás máte. Chceme s vámi vyjít po dobrém. Budete nám dodávat třaskaviny. Budete nám dodávat torpéda. Budete pro nás pracovat. Bez vás bychom nemohli odklidit staré pevniny. Hallo, vy lidé. Chief Salamander vám jménem všech mloků světa nabízí spolupráci. Budete s námi pracovat na odbourání vašeho světa. Děkujeme vám. “

Chajda69
06.08.2018 5 z 5

Styl, který nesedne každému, mně ale sedl naprosto dokonale. Perfektní, místy až antiutopistické dílo, výstižná metafora světového politického dění ve 30. letech 20. století.

Janika2013
01.08.2018 5 z 5

Tak prostě Čapek je, byl a bude vždycky nejvíc. A tenhle kousek je jeden z nejlepších. Naprosto dokonale vykresluje charaktery všech postav a na každé stránce vás čeká skrytý humor. Jednoduše to není knížka pro blbce :D:D

Abnička
20.07.2018 5 z 5

Klasika.. Dílo od úžasného českého autora, které by si měl přečíst každý.

SedllY
01.07.2018 3 z 5

První třetina výborná, pak to přešlo z děje do encyklopedie.. :/ škoda.
Každopádně tuhle knihu by si měl každý přečíst.