Valis

Jeden z nejkontroverznějších románů Philipa K. Dicka, na jednu stranu zatracovaný, na druhou stranu obdivovaný příběh o náboženské sektě, která nalezne svého Mesiáše. Co se stane, když jistá náboženská sekta tak dlouho hledá Mesiáše, až ho nalezne ve dvouletém dítěti jménem Sofie, která jim potvrdí, že celá zemská civilizace je odpradávna řízena inteligencí z vesmíru? Nastane konec světa? Román Valis je možné považovat za sci-fi, ale především je to zamyšlení nad věčným fenoménem – lidským hledáním boha. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12690/valis-12690.jpg 3.976

Valis (1.)

Valis (1980)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Argo

Serja

Klasická PKD úleťárna...palec nahoru.

david5746
08.07.2016

Tak tahle teologická detektivka je ujetá i na PKD.

sf1
30.01.2016

Nevím, o čem to bylo, nepochopil jsem naprosto nic, ale bylo to skvělé. Dokonale šílený úlet, u kterého jsem si říkal, že si ze mě Dick dělá prdel a já mu to s blaženým úsměvem smažky žeru.

bob0795
28.07.2015

Valis je úžasná kniha, svým poselstvím velmi podobná Temnému obrazu, nicméně ve své teologicky-filozofické rovině v mnoha oddílech velmi, velmi těžko stravitelná. Přiznám se, že pět hvězd nemůžu dát především proto, že jsem ani zdaleka neporozuměl všem těmto aspektům, kterými Dick záměrně zmateně a přehnaně vysvětluje myšlenkové pochody hlavního hrdiny. Ovšem jen takhle lehké to není, tahle kniha se nedá popsat, musí se přečíst. Chladně znepokojivé, hřejivě dojemné.

Djkoma
26.03.2015

Valis se nečte snadno, stejně jako většina Dickových knih. Velice silná autobiografická linie (hlavní postava je sám Dick, jeho druhé já má německou verzi jeho jména, stejné zážitky jako spisovatel) jistě podpořená nejen LSD, ale možná i samotným setkáním s růžovým božským laserem... Není to tak chaotické (ani geniální) jako UBIK, ale je to pohled do mysli člověka procházejícím životním zlomem a hledáním... čeho? Vlastně úplně všeho. První polovina knihy pro mě byla spíše autobiografický sumář různých zážitků a hledání smyslu v mnoha citacích z "knihy Dickovy". Musím říct, že jsem se přemáhal, abych ve čtení pokračoval. V druhé části se však děj výrazně mění. Postavy se setkávájí s filmem Valis, který výrazně prohlubuje metafory a některé chaoticky nastřelené a citované momenty ze života. Postupně se pak s Dickem samotným dostaneme do hlubin skutečného příběhu, který hlavně v závěru knihy krásně vychází napovrch ve své otevřenosti. A právě zde Dick sbírá nejvíce bodů, protože s každou další stranou blíže a blíže k závěru je jeho pohled na náboženství a vyvolenost čitelnější a lépe uchopený (chvílemi si texty hrají na filozofickou esej, jindy jsou příjemně logické). Tohle dílo, i když hůře čitelné minimálně v první části má rozhodně co říct a Dickův pohled na Boha a náboženství ve světě je ideální k menšímu zamyšlení...

zimela
25.01.2015

Tahle knížka to má těžké. Je totiž fakt náročná; vřele doporučuji si před samotným začátkem projít chronologicky seřazené zápisky na konci knihy. Pokud je jen tak nepřelétnete, dost vám pomohou utvořit si obrázek o čem že bude řeč. Odměnou za přečtení knihy vám pak bude, alespoň dle mne, velmi názorný vhled do mentality raného křesťana a jeho vnímání světa jako krajiny nebes se kterou se peklo neustále aktivně prolíná a soupeří s nimi o hmotnou podobu, s jakou se nám bude svět jevit. A i když nemůžu říct, že bych vše pochopil, Valis pro mě stále zůstává nejlepším, hluboce lidským, brnkáním na to, co považujeme za realitu. Od Dicka mám asi stejně pořád nejradši temný obraz, ale tenhle kousek zkrátka musím řadit před něj; hlodá ve mně dodnes. A nepouští. Něco něco se mu tam zkrátka povedlo vložit a ať je to, co je to, je to tam! Budu číst znovu. Čistých pět *****

lazarus
15.08.2014

Strhující příběh plný zvratů, hlubokých myšlenek a dojemných momentů.
Přesně tohle Valis ani náznakem nepředvádí.
Valis není pro každého. Více než polovina knížky je opravdu těžce stravitelná paranoidní konstrukce člověka s neschopností rozlišovat mezi realitou světa ve kterém žije většina z nás a světa za hranicemi snů a představ. Až hodně za polovinou dílka pochopíte co se vlastně děje a hlavně proč. No, tedy možná.
Myšlenku předhozenou ve Valisu Dick rozvede do smysluplného a výtečně napsaného příběhu v románu Rádio svobodný Albemuth.
Valis je totální pitva náboženství a Boha samotného. Jen v něm nehledejte jakékoliv vysvětlení či moudro. O tom knížka není.
Je to geneze narušeného mozku od prvotního impulsu po neskutečně sofistikované konstrukce, které nemají s realitou nic společného.
V hlavě mě z Valisu zůstane samozřejmě kocourova smrt, která veškerému filozofování mezi protagonisty nasazuje korunu :)

barbora4696
17.06.2014

Dost těžké čtení, ale jakmile se do toho člověk dostane a přestane číst každé slovo dvakrát, začne si to užívat. Těžko se popisují dojmy z této knížky, je to jako na horské dráze, jednou jste nahoře a jednou zase dole. Velké plus je, že při čtení životních osudů postav, si najednou připadáte úplně normální. :D Problém je, když se s nimi ztotožníte... hodně štěstí!

opic 12
11.02.2014

Tak musím přiznat,že jsem v pasážích psaných tučným písmem plaval,není to jednoduché čtení,ale... Ale hlavně to matoucí plavání si v Dickovy,vždy užívám. Někdy se až topím a to je na tom pro mě geniální:-) Ano některým kapitolám,bez debat plnej počet hvězd,ono je to vlastně hlavně o autorovy samém a to navíc knize přidává na vyjimečnosti. Co je buh ? Je něco,někdo víc ? Třeba...obyčejná víra v lidi.

Takub
24.08.2012

Jedna z nejzásadnějších knih 20. století. Všichni ostatní by si na tomto tématu vylámali zuby a zpřeráželi hnáty. PKD do toho šel po hlavě a v relativně lehké formě na plnou hubu řekl: Ano, Bůh existuje a jmenuje se VALIS. Vast Active Living Inteligent System. ...ale fajn, beru, kdo nezažil, nepochopí :D

MartyMcFly
21.08.2011

Sakra podivná kniha. Jak se říká v tom vtipu: "Nemusíte být blázen, abyste tu mohli pracovat, ale hodí se to.", tak u Dicka nemusíte fetovat, být schizofrenik a paranoik, pochopit takovou (autorovu) mysl jde i bez toho. Tady ne.

Když jsem četl Valis, už jsem za sebou měl cca 10 jeho knih. Autora jsem znal, měl velice rád. Valis ale zklamal. Tak divná a nepochopitelná, ale ne dobře podivná (protože takové mám rád), ale špatně. Přesně tak, celou dobu jsem měl pocit, že na další stránce to už pochopím, že zjistím o co v té zatracené knize sakra jde, ale ne. Nelogické, nepříjemné a k ničemu. Až po dočtení knihy a přečtení si anotace jsem si uvědomil, že to má mít nějaký příběh.

PKD ano, Valis ne.

A je to o mém nepochopení knihy, nebo o tom, že není co pochopit ? Třeba v tom ti šťastní (co to chápou) vidí (a chtějí vidět) více, než v tom je. Kdo ví, já tedy určitě ne.

JP
09.01.2011

Stěží popsatelná narkomanská hluboká paranoidní plíživá schíza, co ve výsledku dává docela dost smysl. A nebo ne, hehehe.

Méně nápadná, ale Dickova nejlepší, nebo jedna z nejlepších, knih. Málokdo se do ní dokáže ponořit a proto jsem rád, že jsem jeden z té menšiny (myslím, že za to vděčím faktu, že to byl Dick No.1, co jsem četl a jednak, že to bylo v období, kdy jsem s knihama začínal, objevoval je a čtení mě bavilo). Anotace mě okamžitě navnadila, stejně tak obálka a stejně tak fakt, že kniha je považovaná za kontroverzní a tak jsem si ji sehnal a poměrně rychle, teda na mě, ji přečetl a pak jsem se jaksi musel smát tomu, jak to vůbec editor dokázal takhle zjednodušeně říct, napsat tu anotaci prakticky jednou větou. Ano, vskutku je to o podivné náboženské sektě, která najde svého Mesiáše a ten jí prozradí, že život na Zemi je řízen inteligencí z vesmíru, ale to je tak osekané na kost a namalované barvičkami, že žasnu (a to v dobrém).

Dick to ale pojal poněkud jinak. Vše uskakuje schizofrenii a paranoie, které ovládají většinu jeho děl. Je to nepopsatelné, protože to jde poněkud hlouběji, než je u jeho ostatních děl zvykem... struktura tak nějak dává smysl, ale příběh samotný zároveň smysl nedává... a nebo obráceně... proto mají lidi problém se zpracováním tohohle materiálu... ale hele, kdo říkal, že čtení má být jednoduchá zábava? Pro mě je to de facto přesný opak. A už je to taky nějakej ten pátek, co jsem to četl, takže třeba budu moct být konkrétnější, až to přečtu znovu (a že k tomu dni opravdu vzhlížím).

Paradoxem je, že hodnocení Dickových knih jde stylem "jiný kraj, jiný mrav", někde je Valis považován za jeho nejslabší výtvor a nepochopitelný feťácký výplod. Na mě to udělalo dojem... a to není jen tak.