V zahradě zášti

V zahradě zášti https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484548/bmid_v-zahrade-zasti-Jud-484548.jpg 4 385 112

V Chicagu se o ní leccos povídalo. Dobrým sousedům v Indianě se možná občas něco nezdálo, ale kdo by čekal něco zlého od dobromyslné vdovy, které v životě nepřálo štěstí, je vzorná matka a poctivě chodí do kostela? Kdyby jen věděli, čím prošla... Muži k ní přijížděli plni očekávání a nadějí s celým svým majetkem, avšak odjíždět je nikdy nikdo neviděl. Belle Gunnessová na farmě v La Porte totiž dávno přišla na to, že muži nejsou složití. Že žena se na tomhle světě musí o sebe postarat sama. A že nesmí zaváhat a pohrdnout jakýmikoli prostředky, třeba i krvavými, jinak nedosáhne toho, po čem touží a co si zaslouží.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fobos

In the Garden of Spite , 2021

terezarath
23.08.2022 5 z 5

Tohle byla skvělá knížka. Postavy byly velmi dobře napsané, s hlavní hrdinkou se vám chtělo sympatizovat, ale zároveň jste jí hluboce opovrhovali. Je to sice trochu bichle, ale čte se rychle. Děj se nikde moc nevleče, pořád se něco děje. Uznávám, že k jádru věci se dostáváme až ke konci knihy, ale to ničemu neubírá na kvalitě příběhu.

soukroma
22.08.2022 5 z 5

Výborně napsaný román inspirovaný hlavní postavou sériové i masové vražedkyně, Norky, která za mlada koncem 19. století odjela z vesnické chatrče a od posluhování jiným do Ameriky za lepším bydlem, o kterém měla velice přesnou představu - najít muže, který se o ni plně postará (ale nakonec ani to jí nestačilo...). Nikdy jsem o téhle kauze neslyšela, takže jsem se zájmem pustila do čtení.
První dvě třetiny byly výborné, pravá černá vdova, sice se zbavovala manželů, ale pořád to ještě nebylo tak zlé. Ta hrůza ale přišla zejména s poslední stovkou stran - co se dělo na farmě v Indianě, to už útočilo na můj žaludek, a co se stalo s dětmi, to už můj útlocit tedy opravdu odmítal přijmout. Děs, hnus, hrůza. Dlouho mi předtím vrtalo hlavou, jak mohla ženská, která měla ráda děti a osvojila si jich postupně několik, být jinak tak necitelná a s klidem vraždit. Závěr ukázal, že opravdu neměla žádný soucit a svědomí.
I když jsem dočítala jen s obtížemi (tentokrát zdaleka ne jen pro tíži obří knihy), oceňuji, jak skvěle se autorka popasovala s celým příběhem. Držela se známých faktů, ale pro oživení a hlavně pro kontrast ve vyprávění si přidala dvě figury. Zejména se jí povedla Nellie, která sváděla kvůli Belle/Brynhildičce boj, zda "zradit vlastní krev", když už tušila, jaká opravdu její mladší sestra je.
Pochopit Bellu ale nelze, protože psychopat a sociopat a vrah z vášně (zášti) prostě k pochopení opravdu není. Psychicky náročné čtení, ale výborně napsané. Ponechávám nejvyšší hodnocení, i když konec mnou opravdu nepříjemně zamával.

Anniee
19.08.2022 4 z 5

Tohle je kniha, která si svou surovostí a temnotou nezavdá ani s Carterem. Vlastně ani nevím, u čeho při jejím hodnocení začít.
Začnu možná samotnou autorkou. Jde vidět, že téma této sériové vražedkyně má nastudované dopodrobna, a nejen to - že strávila hodiny a hodiny uvažováním nad motivací Belly, nad její povahou, okolím. Vše bylo promyšlené a rozvedené, to smekám.
O Belle Gunnessové jsem ani nevěděla že existovala. Její příběh je temný, ale i smutný a plný zášti. V nějakých chvílích čtenáři přejde přes mysl, aha, tak v tomhle ji možná vlastně chápu… A pak se mu zvedá žaludek a najednou zas nechápe, nechápe, jak se tohle může v člověku objevit. Jak vlastně může žít s toliko záští v sobě. Masakr. Kniha je jednoduše masakr.

Nixa
17.08.2022 5 z 5

Tahle kniha se mi moc líbila! Je to pěkná bichle a docela jsem se bála jak se bude číst, ale úplně zbytečně. Bylo to skvěle napsané, napínavé a já jen hltala jednu stránku ze druhou. Začátky této knihy vás nutí Belle litovat, ale později jen kroutíte hlavou co vše si dokázala sama před sebou omluvit a vlastně úplně chladnokrevně spáchat to, co spáchala...

kiraa
16.08.2022 5 z 5

Nejdříve to byla Brynhilda Størsetová, která se narodila v roce 1859 do těch nejchudších a nejnuznějších norských poměrů. Po příjezdu do Ameriky se stala Bellou a umínila si, že už nikdy nechce plnit žaludek nevábně vonící vodovou kaší a oděvem jí nebudou stokrát látovaný hadry. Začala si plnit svůj americký sen. Milovala vůni peněz, plnou spíži a sladký karamely. To, že za sebou zanechávala mrtvolky, který padaly jako figurky ve hře “Člověče”, byl detail, který pro Bellu nebyl podstatný. Vdaná byla dvakrát a dvakrát se stala předčasně vdovou. Samozřejmostí před jejich skonem byly uzavřené vysoké životní pojistky, které Belle zajistily víc než pohodové žití a nákup její vysněné farmy s prasaty. Tam už ty hlavy lítaly jedna za druhou a prasátka si chrochtala nad přísunem lahodných plíčků :) Dodnes se neví, zda těch maníků bylo čtrnáct nebo čtyřicet. Ani není úplně jisté, zda Bella došla trestu a uhořelé tělo patřilo jí a nebo se jí podařilo svět opět oklamat a vypařit jinam. V závěru autorka perfektně popisuje, co je popsaná prokázaná realita a co a koho si do příběhu přidala. Jedna z nejlepších, co jsem pro tento rok četla a kvůli který jsem nejedla ani nespala. A to už je co říct :)

kramlinka88
10.08.2022 5 z 5

Knihu hodnotím jako skvělou, vůbec jsem netušila, že taková historická postava jako Bella Gunessová vůbec existovala :-O
Kniha mi přišla svým způsobem fascinující, přečetla jsem i doslov autorky a chápu, že z celého příběhu je dle prokázané skutečnosti relativně málo událostí, i tak mi přijde, že se autorce povedlo skvěle vykreslit postavu Belly, že začátku vám jí přijde líto, na konci už ne. Zajímavé proniknutí do mysli vražedkyně...A dlouhé mi to nepřišlo, myslím, že to bylo tak akorát ;-)

ArwenAragorn
08.08.2022 5 z 5

81%
Pokaždé to bylo jiné. Když jsem měla hádavou náladu, dala jsem jim chloral. Na ten neumřeli, pouze usnuli. Někdy jed nezabral tak, jak jsem chtěla, a oni se vzbudili a zápasili, dokud se nad nimi nesmiloval sekáček. Někdy jsem je musela usmrtit několika silnými údery, protože šlachy a maso mohou být tvrdé a tuhé. Jindy jsem nadělala spoustu nepořádku, celá podlaha byla od krve.
Když jsem na boj neměla náladu, dala jsem jim svůj osvědčený kyanid. Pak zemřeli sami, nedělali žádné problémy...

Dokonale zpracovaný příběh o jedné ženské zrůdě. Velice čtivé a velice temné a brutální. Kniha nejde odložit, ale nedoporučuji u ní něco konzumovat. O Belle jsem si vyhledala informace i na internetu. Přečtěte si určitě autorčinu poznámku, tam se dozvíte něco z toho, co byla asi pravda a co je fikce.
K přečtení doporučím. Trefný název knihy.

Andrée
09.07.2022 3 z 5

Skvěle napsaný román o vražedkyni Belle Gunnessové. Doporučuji přečíst i doslov autorky, protože hodně věcí je na závěr objasněno, vysvětleno.

Pro tuhle kreaci ženy nemám žádné slitování, ani trochu empatie. Mrzí mne, že za svoje činy nebyla nikdy potrestána. Doufejme, že se smaží v pekle.

Poměrně obsáhlá kniha, ale velmi čtivá. Možná by mohla být o pár kapitol chudší, ale rozhodně čtení, které nenudí.

Bramhr
05.07.2022 5 z 5

Opravdu skvělá kniha, maximálně propracovaná. Sýrové vyprávění. Téměř 500 stran ubíhá jakoby nic.
Prychologicky podložené, člověku by až bylo Bell líto, až by si odůvodnil její činy.
Bavilo mně také moc střídání vypravěčů, pohled z více stran, vyprávění od dětství.

zsykorova
01.07.2022 5 z 5

Tahle knížka je mistrovské dílo. Po jejím přečtení se ve mně perou rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem znechucená z toho, co Belle dělala, ale na druhou zase chápu, proč a co jí k tomu vedlo.
Autorka si skvěle hraje se slovy, kapitoly jsou krátké a líbilo se mi, že je zde i pohled Belliny sestry Nellie. Příběh skvěle plynul, už od začátku jsem měla celkem nahnáno. Celou dobu příběh pronásleduje temná atmosféra. Nemohla jsem přestat číst, musela jsem vědět, jak to dopadne a jak se Belle dál zachová.
K samotnému obsahu - jsem uchvácena. O Belle jsem předtím neslyšela, ale musím říct, že její život byl vážně zajímavý. Obecně miluju příběhy podle skutečné události a musím říct, že tohle je jeden z nejlepších, co jsem četla.

jjanca
26.06.2022 4 z 5

Uf, poriadna mrcha to bola, tá Belle. Tú by človek nechcel v skutočnosti stretnúť. Kniha sa čítala dobre, autorka sa a tým dobre popasovala, keď vezmeme do úvahy, že postava Belle je stále opradená rúškom tajomstva. Jediné, za čo strhávam jednu hviezdičku, je počet strán. Mať o 100 strán menej, udeľujem plný počet.

alexis818
25.06.2022 3 z 5

Rozhodně zajímavý příběh o ženské zrude,ale tak hrozné roztrhání,že mě to dost otravoval.Mohlo to být o polovinu kratší a pak by se dalo hodnotit jinak.

uzivatel42014
23.06.2022 5 z 5

Super kniha moc zajimava je zvláštní jak byla zlá nebo mstiva už od mládí, ale na druhou stranu ten zážitek s tím zmlacenim musel být fakt ošklivý

Monkas1
21.06.2022 5 z 5

Doporučuji

birgitte
19.06.2022 5 z 5

Naprosto skvělý čtivý román o skutečné lidské zrůdě, doporučuji. Doufám, že budou další romány od této nadané spisovatelky

iv.ča
16.06.2022 5 z 5

Zajímavě zpracovaný román o sériové vražedkyni. Kniha se dobře četla i když její obsah byl místy drsný. Dobrá prvotina autorky.

marwinmh
14.06.2022 3 z 5

Románový příběh o proslulé vražedkyni se čte velmi dobře. Na mě to bylo roztahané a vleklé, každopádně autorce děkuji za zajímavě uchopený příběh o skutečných událostech, které otřásly společností daleko za oceánem.

TaJeMa
10.06.2022 5 z 5

Uff, to byla síla. Taková lidská zrůda. Není moc co dodat.

ondras666
08.06.2022 5 z 5

Kniha mě z počátku nebavila a chtěl jsem ji odložit, ale komentáře zde mě přesvědčily,abych pokračoval. A udělal jsem dobře.
Autorka si prohrála s tajemnou postavou masové vražedkyně, kde její historie vlastně není známa. A prohrála si s tím příběhem výborně.
V knize pár překlepů, ale na výsledku to nic nemění.

kniznistranky
29.05.2022 5 z 5

O Belle jsem před čtením věděla jen to, co se píše na knize. Že pocházela z Norska, žila v Americe a byla to sériová vražedkyně. Už jen to, že tato žena skutečně na přelomu 19. a 20. století žila, pro mě bylo dostatečně velkým lákadlem si knihu přečíst.
Autorka píše tak čtivě a poutavě, že není problém se okamžitě začíst. I když je kniha docela velký a poctivý hardback, stránky utíkají rychle a je těžké se odtrhnout. S Bellou se seznamujeme ještě v její rodné zemi, v Norsku, kde nezažívá zrovna klidné a veselé dospívání, které tak nějak spoustu věcí odstartuje... až je najednou v Americe. A to teprve začíná ta pravá jízda!
Nechci prozrazovat nic víc, i když jde o reálnou osobu, o které si každý může zjistit vše ještě před čtením pouhým vyhledáním jejího jména na internetu. Autorka v knize proplétá fakta s fikcí a tak je možná lepší nejdřív přečíst knihu a pak pátrat, co byla pravda a co ne. Já jsem tento postup upřednostnila, ale záleží na každém.
To vše, co se v knize odehrává postupně graduje. To, co se zprvu zdá jako neškodná obrana slabé ženy, se kterou v jistých chvílích soucítíte a dáte ji za pravdu, se v další chvíli absolutně změní a otočí a vy nevíte co si o ní myslet. Autorka na konci zmiňuje, jak se o této vražedkyni vlastně dozvěděla a jak kniha vznikala.
Jsem z knihy nadšená a je mi jasné, že nastudovat si o Belle Gunnessové tolik informací a zjistit jaká byla, muselo zabrat spoustu času i přes to, že některé věci jsou v knize jinak a taky je vysvětleno proč tomu tak je, což velice oceňuju.
Příběh je psaný v první osobě, takže čtenář může o to více nahlédnout do uvažování a plánování takového sériového vraha. Několikrát jsem si během čtení říkala, že být mužem, nechtěla bych jí potkat. A taky už se na darované pomeranče budu dívat trochu jinak :D