Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532629/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-65d5e739867b3.png 4 2092 2092

Buď lže jeden, nebo všichni. Někdo ví, kde se ten pachatel skrývá Takhle by mohl znít závěr vyplývající z výpovědí osmi svědků prapodivného přepadení, které provedlo „to pako s pistolí“, přestože vlastně nic drsného neplánovalo... K politováníhodnému incidentu došlo den před silvestrem při prohlídce bytu, kam však zdaleka ne všichni zájemci dorazili s úmyslem najít si nový domov. Jakmile místní policisté podivuhodného zločince v objektu zamknou a osvobozená rukojmí odvedou k podání svědectví na služebnu, ukáže se, že pachatel mezitím zmizel. Odhalí strážci zákona Jim a Jack, kam se padouch vypařil a proč jsou všichni tak střelení a rozčilení?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Folk med ångest , 2019

Interpreti: Otakar Brousek ml.

ankaras
23.06.2020 5 z 5

Konečně pořádný literární chaos.

Sorrow
20.06.2020 3 z 5

Fredrik Backman je etablovaný autor, který má na kontě už řadu bestsellerů. Pro jeho práci je typické, že dokáže člověka rozesmát i dojmout třeba i jen v rámci jedné stránky. Nejinak je tomu v případě Úzkostí. Ty začínají sledem velmi humorných výslechů propuštěných rukojmích, z nichž jeden je větší blbec než ten druhý. Nikdo se na ničem neshodne, všichni působí zmateně a hlavně, nikdo nic neví, obzvlášť ne, kde je pachatel. Výslechové dialogy jsou přetínány nejrůznějšími odbočkami do minulosti některých z hrdinů a v druhé půlce se pak retrospektivně vracíme do onoho osudného bytu. V průběhu knihy postupně zjišťujeme, že skutečně nic nebylo tak, jak se zdálo být a humor pomalu ale jistě střídá melancholie a až filozofické úvahy nad každodenními útrapami života. V tento moment dílo skutečně dostojí svému názvu a dává vyniknout nejrůznějším úzkostným nebo až depresivním stavům hrdinů a příčinám, které k nim vedly. Backman zapracovává jednotlivá témata citlivě a byť volí útržkovitý styl odvíjení děje, nakonec kniha působí velmi kompaktně a drží při sobě jako správně seskládané puzzle. Objektivně se určitě bude Backmanovým příznivcům líbit, hodně mi připomněla třeba knihu Babička pozdravuje a omlouvá se. Subjektivně se však musím přiznat, že pro mě právě po velmi zábavné první půlce hodně ztratila dech. Filozofické úvahy jsem si moc neužívala, snad proto, že patřím ke šťastlivcům, a tak jsem s osudy hrdinů nesouzněla. Taky nejsem velký fanda takového toho dovedení všech postav ke správnému (dokonce až šťastnému) konci, závěr pro mě zůstává až příliš patetický. Nejkladněji tak hodnotím linku dvou policistů, tady Backman velmi dobře zpracoval generační postoje obou z nich. Román jsem si vychutnala v audiopodobě, o naraci se postaral Otakar Brousek ml., který se u zpracování jednotlivých hrdinů skutečně vyřádil. Pochválit je zapotřebí režijní práci, protože udržet intonaci tolika lidí muselo dát sakra práci. Audioknihu proto hodnotím kladně i když i tady se musím přiznat, že už to pro mě po půlce ztrácelo kouzlo.

Pípasek
19.06.2020 5 z 5

Knihy pana Backmana mám opravdu rád. Lidské, humorné i plné smutku , prostě vše co přináší život

bosorka
19.06.2020 5 z 5

Backman mě opět dostal. Zmátla mě tedy anotace této knížky, protože jsem měla dojem, že se budu smát, až se budu za břicho popadat. Opak byl pravdou, zase jsem pobrekávala a i v dopravních prostředcích ronila slzy. Protože Fredrik Backman fakt umí udeřit přesně tam, kam má, zvlášť u mě se mu to daří velmi. Úzkosti a jejich lidé je samozřejmě i úsměvný příběh, nebo možná lépe řečeno praštěný, ale zároveň velice dojemný. Možná hlavně proto, že vypráví o obyčejných životech, které se někdy umí neskutečně zamotat. Možná proto, že je o obyčejných vztazích, které jsou ale pro konkrétní osoby velmi neobyčejné. Možná proto, že vykresluje lidi a jejich povahy tak, že máme občas dojem, jako bychom je znali v reálu. Fredrik Backman je prostě autor, který umí trefit hřebík na hlavičku. Přesně a úderně. 4 a půl *.

P-puma-
18.06.2020 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé je pro mě kniha plná pravd o rodičovství a dospělosti, které jsou podány s humorem a nadsázkou. Člověk se občas musí zastavit a zasmát se sám sobě, všichni jsme blbci a pro své děti děláme co můžeme :-)

_Michelle_
17.06.2020 4 z 5

Pestrá kniha o jedné zpackané bankovní loupeži, osobitých rukojmích, nerozlučných policistech, vševědoucích Stockholmácích, opičce, žabce a losovi. Byl to velice pěkný a netradiční příběh plný lidskosti, lásky a porozumění, který ve mně zanechal velice příjemné pocity.

May
17.06.2020 5 z 5

Četla jsem všechny knihy Fredrika Backmana a u toho zůstane. O jeho mistrovství (chtěla jsem napsat genialitě, ale někomu by se to mohlo příčit), se ujišťuji při otevření každé další knihy. Stává se Vám taky někdy, že čtete a říkáte si ..., ještě zkusím zvládnout další kapitolu, ono se to třeba rozjede, zlepší, začtu se, tak ještě jednu kapitolu, ale jo tak tomu dám šanci do 50 ...100 ... 150 strany, přece to nevzdám? Mě si "Úzkosti" získali po přečtení druhé kapitoly, tj. přesně na straně 13 a je to stále lepší a lepší a lepší .... :)

A stává se mi ještě jedna věc, občas nedokážu přesně vyjádřit slovy co si myslím nebo cítím a v "Úzkostech" jsem našla mnoho, mnoho skvělých myšlenek, ale tahle mi přijde ...

str. 72
Pravda je, že kdyby lidé byli opravdu tak šťastní, jak to vypadá na internetu, netrávili by na něm sakra tolik času, protože ten, kdo prožívá krásný den, ho z poloviny nevyplácá na focení sebe sama . Pěstovat mýtus kolem své osoby umí každý, pokud na to má dost hnojiva, takže jestli tráva na druhé straně plotu vypadá zeleněji, asi bude plná sraček. Ale to je jedno, my už jsme se totiž naučili, že každý den musí být výjimečný. Každý den.

Sablu
16.06.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha s hlubokými myšlenkami.

simona5r
15.06.2020 5 z 5

Milé, úsměvné, s krásnými myšlenkami a dokonale vykreslenými postavami. Posloucháno jako audiokniha a výkon narátora byl perfektní!

Tyto
15.06.2020 5 z 5

Lidské, dojemné... velké myšlenky zaobalené v celku primitivním obalu... přesto, či snad právě proto, dokáže tohle dílko bezelstně, až dětsky, otevřít okno do duše a zvednout ruku k pohlazení...

IDH
14.06.2020 5 z 5

Stockholmský rodák, který stále píše sloupky do novin a na svůj blog, vás opět chytne a nepustí. Napumpuje do vás dojetí i optimismus, radost i obyčejné hřejivé lidské emoce. V audioknižní podobě za vydatné pomoci hlasového génia Otakara Brouska ml. (63) pod taktovkou olomouckého mistra hlasové režie Michala Bureše (44). Ten má, mimochodem, na svém kontě také zmíněného Muže jménem Ove, jenž získal cenu Audiokniha roku 2014.

Ti všichni tentokrát přinášejí vyprávění o jedné nevydařené loupeži. Ale především o síle rodiny, o potřebě blízkosti dalšího člověka, o lásce mezi partnery, rodiči a dětmi. O pochopení… Kdepak, Backman to nemá úplně jednoduché, s námi čtenáři. Jeho styl, tak milovaný mnohými z nás, je totiž třeba umět číst. V případě audioknihy poslouchat nebo spíše naslouchat. V jeho knihách totiž vždy existuje jakýsi druhý plán, příběh za příběhem. Pitoreskní postavičky, vyhrocené situace a absurdní okolnosti jsou jen nástrojem k odhalení naléhavých a přitom obyčejných součástí života každého z nás, až při odkrývání dalšího vývoje Backmanových příběhů jen udiveně a fascinovaně toužíte po dalších slovech a stránkách. „Tak takhle to je!“ říkáte si.

Anotace knižního vydavatele, brněnského Hostu, že „Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie“, není tak úplně pravda. Jistě, příběh je plný bláznivých situací, ale ve čtenáři neznalém Backmanova díla může vzbudit dojem, že má kniha „jen“ bavit. Její poslání tkví však v něčem jiném. Stejně jako ve svých předchozích knihách, i tady Backman na postavách, jež dokonale ilustrují každému z nás tak povědomé a živoucí bytosti, rozehrává celou škálu osudů. Některých komických, jiných bolestných. Jeho souputníkem ve vyprávění je pak Otakar Brousek ml., který beze zbytku využívá nejen svůj vypravěčský potenciál, ale i každou hlásku příběhu. Posouvá jej výš, abstraktním tvarům Backmanových slov dodává nové barvy.

„Backmanovy lidské komedie jsou působivé a dojemné; chytnou vás za srdce, protože na pozadí veškeré výřečnosti zrcadlí bolest z toho, že žijeme jako stíny těsně pod povrchem,“ napsal o knize švédský deník Göteborgs-Posten a není třeba k tomu cokoli dodávat. Zkrátka nalistujte, spusťte „play“ v audioknižní aplikaci a nechte se opět provést příběhem, který vás zasáhne. Ostatně, věřím, že tuto audioknihu nevidíme / neslyšíme naposledy. Je jasným kandidátem na Audioknihu roku.

Hodnocení: 100 %

lucien.94
14.06.2020 5 z 5

Myslím, že to bude jedna z mála knih, které si nadšeně přečtu znovu. Famózní práce.

Jandýs
13.06.2020 5 z 5

Další skvělá věc od tohoto autora! Předešlé slabší příběhy měly sice myšlenku, ale příliš mě neoslovily, nebyly podané tak, jak jsme asi zvyklí z Medvědínu, Babičky, Oveho... Každopádně akce Úzkosti a jejich lidé mi nabídla opět rozjetý emoční kolotoč, ze kterého jsem vystoupila před chvílí, ale na jízdu jen tak nezapomenu. Mám takový dojem, že jsme si ze začátku všichni říkali - proboha..! Co je to za zmatek! Ale museli jsme zároveň číst dál, protože jsme tušili, že to za to stát bude, a stálo!!

JancaT
13.06.2020 5 z 5

Prvni kniha co jsem cetla od tohoto autora a urcite si prectu is dalsi! Doporicuji

Didi15
12.06.2020 4 z 5

A Fredrick je zase zpátky. Kniha se mi líbila a je fakt, že Medvědín, Owe a Britt Marie se mého srdce dotkla o něco více :) Ale těším se na další skvost z ruky tohoto spisovatele.

iška
10.06.2020 5 z 5

Miluji Backmanovi lidičky. V počátku se mi z nich sice protáčejí panenky s povzdechem “proboha, co to je”, ale jak se jim člověk dostává pod kůži, začíná je mít rád. Pro mě kouzelná knížka.

pavla.ba
09.06.2020 5 z 5

Páááni! Nevěděla jsem, co čekat, pouštěla jsem se do cizích vod, ale jsem tak nadšená. Kniha byla zvláštní, jiná, absolutně nerozpoznatelná, ale tak čtivá, milá, groteskní a hlavně hlubokomyslná. Každý člověk se v tom příběhu najde, většina lidí se jako já určitě zastavovalo nad různými větami a pořád si je opakovalo dokola a říkalo si, ty jo to je geniální. Jsem tak mile překvapená, že na mě doma už čekají další knihy od autora! Rozhodně moc moc doporučuji.

Polajda
09.06.2020 5 z 5

Halelujáááá, starý dobrý Backman je zpátky!!! Na začátku zmatek, který do sebe na konci skvěle zapadne. Úžasné počtení.

gladya
07.06.2020 5 z 5

Je to typický Backman, jako ve všech knížkách tohoto autora je spousta lidskosti, pochopení pro lidi i jejich slabostí. Lidé jsou figurky, možná trochu přehnaně vykreslené, ale nejsou to v žádném případě karikatury.
Dějově to vypadá trochu bláznivě, ale je to promyšlené. Zdánlivě nesmyslné přeskakování dává čím dál tím větší smysl a postupné odhalování funguje skvěle. Propojení a odhalení některých souvislostí možná někomu přijde poněkud vykonstruované, ale mě se to moc líbilo.
Posloucháno jako audiokniha. Uvažuji o tom, že si koupím papírovou nebo e-knihu, abych si lépe mohla poznamenat některé postřehy.

Haen
07.06.2020 5 z 5

Skvělý koktejl vtipu, nadsázky i smutku. Všechno tu má své místo. Od bláznivé obálky, přes podivné figurky, až po závěrečný "záchranný kruh". Knížka o úzkostech v roušce humoru s tématy k zamyšlení. Moc se mi to líbilo.