Úžasný Mau®ic a jeho vzdělaní hlodavci

od:

Úžasný Mau®ic a jeho vzdělaní hlodavci

Mauric, kocour s kožichem plným lupů, který ví, kdy a jak chytit příležitost za vlasy, si zařídil skvělé živobytí. Má jednoho hloupého kluka jako pištce a vlastní krysí pohromu – krysy, které jsou podivně inteligentní. Tak vzdělané, že na ně už Mauric nedokáže myslet jako na „oběd“. Každý zná příběh o krysách a krysaři – a tak jim m lidé dávají spoustu peněz… Dokud se nepokusí provést svůj trik v zapadlém městečku daleko v Übervaldu, kde tahle dokonale připravená finta najednou nevyjde. Někdo tady totiž hraje na jinou notu. Ve sklepech čeká něco velmi, opravdu velmi ošklivého. Krysy se musí naučit nové slovo - ZLO...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15682/uzasny-mau-ic-a-jeho-vzdelani-hlodavci-15682.jpg 4.4345
Série:

Úžasná Zeměplocha

Originální název:

Amazing Maurice and his Educated Rodents (2001)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (30)

Přidat komentář
Mergirus
23. května

Jako vždycky Terry Pratchett nezklamal. Naprosto úžasný příběh o úžasném Mauricovi a jeho hlodavcích, i když to nebyla Zeměplocha, jak ji známe. Líbí se mi, když p. Pratchett vezme nějaký příběh a rozebere ho do detailů a postaví ho na hlavu. Stejně tak udělal i s bratry Grimmy. Budu se k téhle knížce vracet i díky bezvadnému překladu Jan Kantůrka, budiž jim oběma země lehká.

Tom Riddle
21. ledna

Mauric je inteligentní kocour, který má na víc, než hledat svůj příští oběd v odpadkovém koši. Má kolem drápků omotaného svého "páníčka" a tlupu spolupracujících krys, a především má plán. Jak už to ale bývá, plány jsou tu od toho, aby se kazily.

Další samostatná Zeměplocha si narozdíl od posledních několika předchozích nebere na paškál žádné závažné téma jako náboženství nebo svobodu slova, tentokrát se jedná "jenom" o parodickou variaci na známý příběh pro děti. Nebyl by to ovšem Terry Pratchett, kdyby pohádku nezkřížil s něčím neočekávaným, v Mauricově případě s válečným románem (z pohledu krys!). Výsledkem je díl, který je od všech ostatních odpojený možná úplně nejvíc, nicméně mu to není nijak na škodu, a pořád se jedná o vysoce čtivou a příjemnou záležitost. A takových milých a veselých knížek je někdy potřeba.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Hrrr na ně!, Soudné sestry, Pravda, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Carpe Jugulum, Čaroprávnost, Zloděj času, Stráže! Stráže!, Sekáč, Úžasný Mau®ic a jeho vzdělaní hlodavci, Poslední hrdina, Lehké fantastično, Erik, Poslední kontinent, Barva Kouzel, Otec prasátek, Magický prazdroj, Pyramidy, Pátý elefant, Pohyblivé obrázky

VeronikaZ
17. ledna

Na Zeměplochu takový temnější, znepokojivější příběh. Umím si představit Pratchettovo duševní rozpoložení, když jí psal. 4* dávám jen když porovnávám s ostatními Pratchettovkami.

toni-az
22.08.2017

Měl jsem chuť na Pratchetta, takže sedla. Sice to není úplně klasická Zeměplocha, ale Pratchettův styl to rozhodně je. Nicméně za mě spíš z těch slabších, nějak se mi nepovedlo najít něco, co by mě vyloženě nadchlo.

mirektrubak
05.06.2017

„Svět není žádné spiknutí. Věci se prostě... dějí... přicházejí, jedna po druhé.“

Někdy se prostě přihodí, že tu nejchytřejší větu, kterou si za celý rok přečteš, nenapsal ani Orwell, ani Havel. Ale že ji autor knih o placatém světě vloží do úst mluvícímu kocourovi, který cestuje po světě s organizovanou skupinou krys :-D. Ale to už je prostě sir Terry: je to zábavné, je to napínavé, ale zároveň je to inteligentní komentář k našemu světu.

Přečetl jsem si nějakou knihu Terry Pratchetta po opravdu dlouhé době (přestěhoval jsem se a ztratil kontakt s tou milou osobou, která mi každou novou Zeměplochu půjčovala) a byl jsem stejně spokojen jako zamlada. A v téhle knížce to fungovalo i bez hlavních hvězd zeměplošského světa.
Kdybych už musel něco vytknout, tak snad trochu větší počet stran, než by bylo nutné - hlavně poslední část už se mi zdála trochu natahovaná. Ale i tak se budu těšit na další Pratchettův kousek.

Samaret
28.12.2015

lepší než Johny a duchové ale horší než Otec prasátek. Ale bavila jsem se :D

iv.86
24.12.2015

Pěkná fantasy, ale raději se vracím k Zeměploše. Možná je to o zvyku.

Kattie
21.11.2015

Úžasná - zatím moje nejoblíbenější Pratchettovka a možná i kniha vůbec :)

Hedwik
06.11.2015

Terry Pratchett mě rozhodně baví. Pokud máte špatnou náladu vezměte si ke kávě Terryho. Je náramné jak jsou knihy různorodé, vtipné, dvojsmyslné a inteligentní. Propojuje světy příběhů fantastična a dokáže se poprat s mnoha styly a tématy. Jak já toto miluji. Chytré kočky a krysy...? Jasně, třeba už mezi námi jsou a pěkně se nám smějí :)

vlkodlaq
12.06.2015

Ne nadarmo tuto knihu někteří označují za jednu z nejlepších Pratchettovek. Tady to ještě není zeměplocha, jak ji známe z knih pozdějších, i když náznaky tu už jsou. Hlavní hrdinové jsou tak sympatičtí, že to snad víc ani nejde a i když je kniha místy lehce zmatená, čtivo je to kvalitní a povětšinou strhující. Nejvíce mě asi bavila jména, která si krysátka dala a v závěru slza skoro ukápla nad dojemným (svým způsobem) osudem Maurice. Mnoho (i lepších) knih mohu považovat za velmi předvídatelné, tuto v žádném případě. Zasloužených 80%.

Alee
04.02.2015

Je to šílené, vtipné i donutí k zamyšlení. Není to nejlepší Pratchettův počin a najdou se i hluchá místa, ale na oddech je to vhodné, pokud máte rádi mišmaš složený z nepředvídatelných krys s osobností. Rozhodně to není pohádka pro děti, ale také to nebyl přímo šálek mé kávy, nicméně to nevylučuje fakt, že je to dobrá knížka.

Alee
04.02.2015

Je to šílené, vtipné i donutí k zamyšlení. Není to nejlepší Pratchettův počin a najdou se i hluchá místa, ale na oddech je to vhodné, pokud máte rádi mišmaš složený z nepředvídatelných krys s osobností. Rozhodně to není pohádka pro děti.

Eridan
10.07.2014

Vše, co očekáváte od Pratchetta je zde: zajímavá zápletka, neotřelé až zřeštěné charaktery, občasné zvraty a hlavně kopec humoru! Enjoy!

Alchymik
20.05.2014

Knížku jsem četl již před lety, ale i přesto si z ní dodnes pamatuji některé vtípky. Moc se mi líbila. Nakonec jsem jí pro radost věnoval kamarádce.

kusma
16.02.2014

Příběh to není špatný. Ale něco mi tam prostě chybělo... V porovnání s jeho ostatními knihami mi přijde tento Pratchett průměrný...

KKK
02.12.2013

Já po tom šáhla asi omylem,že to zkusím,ale...Zatím čtu,ale u teď se těším,až si zalezu a budu pokračovat....Já jsem naprosto nespolehlivej!Já jsem kočka!....Jen ty části,kde jsou krysy nacpané v klecích a tak blbě končí mi nějak vadily a to nejsem jejich fanda:(

AnneEyre
17.11.2013

I když mi v knize něco málo chybělo, musím uznat, že je velmi čtivá, člověk se u ní zasměje, jindy mu maličko běhá mráz po zádech, neví, co se stane. Ale pořád ještě je to oddechová četba, kterou jsem tolik potřebovala. Po tom, na co jsem zvyklá, možná až moc jednoduchá, ale to knize ani nemohu vyčítat.

Nujeglo
26.09.2013

Líbila se mi ,moc :)

LucieRej
12.09.2013

Já se divím, že mě ještě překvapuje co všechno je Terry schopný vymyslet, ale ono to jinak nejde. Úžasný příběh a hrozně zábavný. Mluvící krysi si získaly moje symptie a Zlomyslena byla prostě dokonalá :D

Askarinka
22.08.2013

Úžasná a vtipná knížka, celou dobu jsem se válela smíchy:-) Opět jeden velice originální kousek z dílny báječného autora...

Verrrunka
07.08.2013

Výborné, výborné, výborné! Takhle už jsem se dlouho nezasmála. Měla jsem trochu strach, protože to není přímo ze série Zeměplocha. Ale krysy, které se naučí číst a jména si dávají podle obalů konzerv at., které jsou jejich denní četbou, mě naprosto odrovnaly. Pro ukázku- Ďábelský guláš, Černý přeliv, Šunkoflek… Rozhodně doporučuji, nechybí napětí, humor ani trochu vzdělaní v oboru krys a krysařů.

Weiler
18.07.2013

Někde jsem se dočetl, že je Mauric Pratchettův pokus o dětskou literaturu, ale teda těžko říct, kterej kluk nebo holka by tohle mohli číst a neztratit se na prvních stránkách. V záplavě krys jsem měl zpočátku Ďábelský Guláš, ale jde hlavně o ty myšlenky a povahu zmíněné postavy. I Mauric je správnej prototyp antihrdiny a přišlo mi celkem těžký si ho neoblíbit, Zlomyslena byl nádherně střelenej prvek. Mauricova knížka je mezi Pratchetty takovou spíše jednohubkou, nicméně rozhodně nemůže uškodit mezi všemi těmi výtečnými hlavními chody.

yueh24
09.05.2013

Obvykle mi knihy od Pratchetta, které nejsou zeměplošské, připadají kapku horší, Maurice ale přiřazuji na úroveň nejlepších dílů Zeměplochy. Tenhle příbeh mi sedl se vším všudy.

Peťu le
27.03.2013

Tak tahle kniha mě trochu zklamala. Zezačátku jsem se nemohla vžít do dějě a přemýšlela o odložení knihy, ale jelikož jsem byla mimo domov dočetla jsem ji. Místy byla opravdu zábavná a napínavá.Boužel nepatří mezi Pratchettovy jedničky.

helmiczka
21.02.2013

Po asi 70 stranách som stratil akúkoľvek motiváciu čítať ďalej. Príbeh tam síce je, ale krysie rozhovory sú utrpením. Rozhovory kocúra so Zlomyslenou sú utrpením. Ani jedna postava mi nie je symaptická. Krysy sú mi ukradnuté. Dajte mi nejaký dôvod, prečo by som mal pokračovať.

Okrem "Je to predsa Pratchettovka, automaticky 5*"

lanusinka
05.12.2012

Přečetla jsem asi jenom stovku stránek a odložila... Na můj vkus moc filozofování a ani ty vtipy nebyly moc vtipné... A Zlomyslena byla na zabití, fakt nesympatická postava...

barina
29.10.2012

Z dálky kniha vypadá jako pohádka o kočičce a jejích kamarádkách myškách, ale je plná zajímavých myšlenek o vztahu zvířete a člověka - o tom, jak s námi naše kočky manipulují a krysy nám čurají do mouky a o tom, jak si lidé i přesto myslí, že jsou pány veškeré zvířeny.

Lenka Žofka
16.09.2012

Mě se to fakt líbilo! A ne jen proto, že to bylo od Pratchetta! Ale proto, že se mi to prostě líbilo :) Sice ten konec byl už trošku moc, ale nějak to skončit muselo, ne? :)

st.me
24.05.2011

Pro mě průměr. Příběh to má, ale zdálo se mi to takové nemastné neslané.

Alma-Nacida

Chováte hlodavce? Nebo vám odjakživa připadalo, že potkánci švejkujou? Pak čtěte, je příjemné zvědět, že jste měli pravdu :).