Kuchařka Stařenky Oggové

Kuchařka Stařenky Oggové https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/1827/bmid_kucharka-starenky-oggove-8nc-1827.jpg 4 347 32

Stařenka Oggová, jedna z nejproslulejších čarodějek Zeměplochy, předává část ze své obrovské sbírky chutných, ale především zajímavých receptů, protože to tak dneska dělá každý. Návdavkem k Jahodovému klátilovi a žemlovce Znouzecnosti, recepisu, který získala od Nobyho maminky, se Stařenka dělí o své zkušenosti, týkající se života, smrti, etikety („Když budete chodit na pohřby jiných lidí, můžete si být jisti, že oni na oplátku přijdou na ten váš.“), namlouvání, dětí a svateb, a to vše podává tak rafinovaným způsobem, že se nedotkne ani těch nejchoulostivějších z citlivých povah. Dobrá, ne moc. Většina z receptů byla vyzkoušena na lidech, kteří stále ještě žijí! Paní Oggová děkuje všem, kdo jí asistovali při plavbě na tomto literárním korábu: panu Terrymu Pratchetovi, panu Stephenu Briggisovi, slečně Tině Hannahanové a mistru Paulu Kidbymu. Kniha ze série Úžasná Zeměplocha, přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Humor Fantasy Kuchařky
Vydáno: , Talpress

Nanny Ogg's Cookbook , 1999

Blaufik
02.02.2017 5 z 5

Když jsem řekla kamarádovi, že bych si chtěla zkusit přečíst první díl ze Zeměplochy, doporučil mi na zkoušku prvně kuchařku, ač neznalá postav a vztahů v Zeměploše jsem po ní sáhla. Spousty receptů a cenných rad do života, které čtenáři a kuchtíkovi předává stařenka Oggová.
Musím říct, že jsem se doopravdy dobře pobavila a lecčemu přiučila :-)
P.S. Jahodový klátil vypadá opravdu zajímavě :-)

Alma-Nacida
29.03.2016 5 z 5

Ano, mohu potvrdit. Manželky (některé) se smějí u přípravy, u podávání, ba i při četbě receptů. :-) Manželé (někteří) pak divně koukají, když je jim na dotaz po původu smíchu odpovězeno, že manželka čte kuchařku. :-) Pozn. pod čarou: Kde že je recept na pálenku z jablek? Takový základ kuchyně a že bych si ho doma nevydestilovala?!

hvezdosvit
29.06.2015 3 z 5

Tento víkend jsme si na můj popud s přáteli a jejich rodinami připomněli Mistra a jeho svět. U tabule nechyběl Smrť ani jeho krysí doplněk. Oba dva svým způsobem asistovali i u přípravy. Podělím se o praktické zkušenosti - potvrdilo se, že některé recepty se dají vyzkoušet, některé pokrmy podle nich se dokonce dají sníst! A většinu z nich lze pak i rozchodit. Našima rukama, žaludky a posléze i dál prošly: Ovčí oči s Martini, Kolíkova uzenka, Banánová polévka, Prapůvodní polévka, Pravé jakazačistánské Karí, Slaný koláč z mrkve a ústřic, Anguina zeleninová směs s knedlíkem, Quatro rodenti, Krysa na špejli a Jahodový klátil.
Banánovou polévku bych nikomu nedoporučil prostřít Knihovníkovi, omylem by na vás mohl spadnout grimoár. Vlastně, nedoporučil bych ji pros írat komukoliv, raději ji nezasí ejte ani poštou. Slaný koláč chutnal snad jen mě a podložka na krysy byla zase nejlepší podle mého syna. Anguině směsi chybělo k poživatelnosti mnoho papriky, UZENINA a taky uležet. Klátil byl fajn, jen jsme podcenili předehru v chladničce, tak nám nestihl jaksepatří ztuhnout. Marcipánové krysy, chobotnice, tučňáci i mamuti na špejli zaútočily na ty nejnižší estetické a chuťové pudy. Tak drahá švanda jako je Prapůvodní polévka vlastně ani nemohla být špatná, ve skutečnosti byla poměrně dost dobrá a to i bez azurového barviva. Tohle si hosté přidávali. Vítězem dne a taky jediným pokrmem, z něhož nezbyla ani kapka se stalo Jakazačistánské Karí, přestože ho byl celý kotel.

Vojslava
28.01.2015 5 z 5

Evidentně základní zeměplošská příručka - dost jsem se nasmála i poučila, nejen u Jahodového klátila. No uvidíme, jestli se nějakým tím receptíkem inspiruju...

Eigis
02.11.2014 4 z 5

Velice humorná záležitost, založená na znalosti předcházejících knih ze Zeměplochy. Klasické příběhy jsou, ale lepší.

tesar_dali
05.08.2014 3 z 5

Mal som pocit že tej "autocenzúry" bolo príliš veľa. Množstvo narážok sa dalo domyslieť, ale náhrada surovín zráža recepty na úroveň skutočnej kuchárskej knihy oživenej potravinárskymi farbami. Niektoré sprievodné texty k receptom su ale úžasné (Hlbokomorský ježík, Chlieb a voda, ...)

zezek
14.11.2013

Doma jsme zkoušeli kultovního jahodového klátila, ale že by to byla extra chutná delikatesa... Ale možná byl problém v provedení, chtělo by to udělat další pokus :-)

st.me
08.03.2013 5 z 5

Má první kuchařka, kterou jsem přečetla od začátku do konce! :) Ovšem není to jen obyčejná kuchařka, je to kniha plná rad do života a bontonů s nádhernými ilustracemi.

Teď mi zbývá všechy recepty vyzkoušet, z čehož mám trochu obavu. Nevím totiž, komu bych nabídla jahodového klátila bez uzardění.

P.S. Neříkejte, že byste si taky nepřáli mít takového pomocníka jako je v rohu strany 36. Nelžete si do kapsy! Vím, že chtěli! :)

Mayanea
22.12.2012

Je to jasné, teď jsem konečně dostatečně vybavená pro život.
Správná dáma má vždycky něco na sobě.

valda
21.05.2011 4 z 5

Stařenka Oggová se rozhodla vydat soubor receptů. Některé jsou její, ale mnoho jich získala taky od různých známých postav ze Zeměplochy. Tak nechybí např. recept na pravé uzenky v rohlíku Kolíka A.S.P, pilulky ze sušených žab, chléb a voda lorda Vetinariho atp. Jedná se většinou o dost prapodivné recepty, ale podle většiny není žádný problém postupovat, jenom stačí někdy krysu nebo třeba žábu vyměnit za nějaký jiný, tradičnější kus masa. Receptů je poměrně hodně a třetina knihy je také věnována etiketě podle Stařenky, která je také sice poněkud svérázně pojatá, ale v zásadě se po malých úpravách dá použít v praxi. Jinak je kniha doplněna mnoha obrázky Paula Kidbyho. Obsahuje taky mnoho narážek na různé anglické pohádky a tradice, někdy jsem asi tak úplně nepochopil pointu. Stařenčin humor je taky docela dost drsný a její schopnost v užívání asociací a naznačování je někdy opravdu silné kafe. Třeba v případě jahodového klátila, který můžete doplnit dvěma kopečky zmrzliny.. no radši nepokračovat. :-)

Senza Jenka
30.11.-0001 5 z 5

Myslím, že jahodový klátil vede :o)

Fiona
30.11.-0001 5 z 5

Pokud chcete inspiraci do kuchyně, mnoho jí tu nenajdete, ale něco přece...a některé pokrmy se skutečně dají i vyzkoušet :o). Zato tu nechybí další informace ze života nejznámějších postav Zeměplochy a především kupa Stařenčinných cenných rad :).

Zeměplocha kuchařky senioři

Terry Pratchett