Carpe Jugulum

Carpe Jugulum https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474/bmid_carpe-jugulum-65a1a1477e258.png 5 915 62

Magráta s Verencem mají dceru a připravují velkou oslavu k jejímu křtu. Na oslavu jsou pochopitelně pozvány i čarodějky - Bábi, Stařenka a Anežka Nulíčková. Bábino pozvání ukradnou straky a Bábi, která se cítí tímto domnělým přehlédnutím uražena, se rozhodne opustit Lancre, protože dojde k názoru, že už ji ostatní čarodějky nepotřebují. Na obřad dorazí poslední hosté, rodina upírů z Überwaldu. Chtějí získat Lancre, chtějí, aby se jeho obyvatelé stali jejich služebníky... a potravou. Jsou strašliví, protože se zdá, že nemají žádné zábrany a nedají se zastavit... Úžasná Zeměplocha, kniha 23., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

SONP
06.12.2020 4 z 5

Další v sérii mého novodobého čtení kompletního páně Pratchetta, už v tom jedu třetí rok a jsem někde v polovině. Série o čarodějkách nikdy nepatřila k mým oblíbeným, poslední dobou se to sice trochu zlepšilo , ale stále u mě vede Ankh-Morpork a hlídka. Bavily mě reminiscence Sira Terryho na klasická Universalovská monstra (posedlost upírů oblekovými vestami a dav s vidlemi za branami!), a Igora já prostě zbožňuju, bháni. Horší už to je s Nac Mac Fígly, k nimž jsem nikdy nepřilnul a jejich spin-off sérii jsem úplně vynechal. No a hlavologie Bábi Zlopočasné je vůbec kapitola sama pro sebe, většinou ty její vývody vůbec nepobírám. Stařenka Oggová je většinou tak nějak jásavě přímočařejší. . Celkově řadím "Užívej hrdla" někam do solidního zeměplošského středu. 70%

Deia
06.11.2020 4 z 5

Posledné časti Zeměplochy sa mi naozaj páčia a aj táto časť sa mi veľmi páčila, čarodejnice patria medzi moje obľúbené postavy. Tiež dej v tejto knihe mi prišiel dosť napínavý. Upíria rodinka je naozaj zaujímavá, hlavne ich vypestovaná odolnosť voči všetkým protiupírim prostriedkom. Takisto ich plán obsadiť Lancre mi prišiel pozoruhodne prevedený a občas som naozaj mala pocit, že tentokrát si s tým čarodejnice neporadia a že upíri sú stále krok pred nimi. Niektoré dejové linky sa mi ale veľmi nepáčili, napríklad tá s kráľom Verencom. Ale kniha ako celok sa mi páčila, prišla mi vtipná tak akurát a ani nie veľmi absurdná (s tým mám u Pratchetta problémy) a naozaj ma mrzí, že je to posledná kniha s čarodejnicami.

Torgal
23.09.2020 3 z 5

V Lancre sa chystajú krstiny Magrátinej dcéry, pričom pozvánku dostali aj upíri zo susedného Überwaldu, no nie Bábi Zlopočasná. Je teda jasné, že problémy na seba nenechajú dlho čakať. Náplňou knihy je predovšetkým pokus upírskej rodinky o prevzatie kontroly nad kráľovstvom, v čom sa im snaží zabrániť trio čarodejok Stařenka, Magráta a Agnes, pričom Bábi má vlastný plán. Humor ťaží hlavne z upírskych klišé, ktoré systematicky búra - krvesaji si totiž trénovali odolnosť na cesnak, denné svetlo aj stratené ponožky (???). Najväčším zdrojom zábavy je ale ich sluha Igor, ktorý je stelesneným všetkého čo sa dá predstaviť pod servilným sluhom klasického monštra. I napriek tomu nemôžem povedať, že by ma kniha ako celkom bavila. Vtipné momenty sú príliš zriedené (pre mňa) celkom fádnym a nezaujímavým dejom, navyše Lancre ako také moc nemusím. Aj tá Bábi tu bola viac mŕtva ako živá. 6/10

OlafSveinsson
09.09.2020 5 z 5

Zase jeden skvělý díl, krásně mi sednul k nedávno čtenému Draculovi :-) Zápas čarodějek s moderními upíry, nevěřícímu všemu co se o nich povídá, je prostě a jednoduše epický. A překlad Jana Kantůrka je naprosto geniální, hlavně když jsou na scéně skotský šmoulové Nac Mac Fíglové.

zuB_02
24.07.2020

Po přečtení této knihy, jsem měla nepochopitelnou chuť na silný čaj.. Haha. Jo. A teď vážně..
Příběhy s Čarodějkami patří mezi mé nejoblíbenější. S napětím čekáte, co za kulišárnu Bábi opět vymyslí.. během čehož se vám Stařenka stará o pobavený úsměv na tváři.
Nádhera!

Klenys
07.07.2020 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih Zeměplochy. ❤️ Četla jsem jí asi 5x a určitě ještě číst budu.

Maanna
24.02.2020 5 z 5

Opět to nebude úplně nezaujatý komentář, protože v případě Pratchetta se považuji za fanynku, ale nemohu si pomoci...
Hlavní zápletka s upíry, kteří se zodolnili proti všem tradičním protiupířím prostředkům, a jejich bojem s čarodějkami je velmi dobře vymyšlená. Zejména hrabě a Lacrimosa byli velmi zdařilí a samozřejmě také Igor a Přešívka. Pratchett opět srší nápady, z nichž některé, pravda, úplně nedotáhne do konce (třeba Nac Mac Fíglové nebo Verence), ale protože jsem se po celou dobu velmi dobře bavila, tak mi to ani nijak nevadilo...

Shui-Xian
26.09.2019 4 z 5

V posledním díle čarodějné série se zmíněné dámy pořádně zapotí... Pratchett mě na chvílemi dost vyděsil, když jsem sledovala linku Bábi Zlopočasné. A to navzdory tomu, že Stařenka s mladšími čarodějkami dělají, co mohou, aby Lancre náporu upírů odolalo.
Überwaldští jsou mimochodem roztomilí protivníci. Nad jejich svérázností (a nevítaným novátorstvím ve světě upírů) se zazubí snad každý. Táta hrabě to nemá se svými upířími puberťáky lehké.
Nemůžu říct, že by šlo o nejpovedenější díl (třeba zápletka Agnes a Vlada mi přišla dost hluchá), ale dá se s ním sérii příjemně zakončit. Byla to s vámi úžasná, pozoruhodná jízda, dámy! Ať jsou vaše klobouky stále vážené a čaj neřestně sladký...

zuzana4291
20.09.2019 4 z 5

Čarodějky jsou úžasné. Vždy mám z knih o nich pocit, že čtu pohádku pro dospělé. U této knihy jsem chvilkami dostávala až záchvaty smíchu. I když kniha má pár slabších pasáží. Tak na relaxování je ideální.

n.ezn.amy
01.01.2019 5 z 5

Další ze skvělých knih série o čarodějkách, kdy tentokrát to mají obzvláště těžké proti moderním upírům, kteří se usídlili na hradě. Ale když na pomoc přijdou Nac mac Fíglové a Mořihněv Ovísek, tak je hlavně o zábavu postaráno. Musím říct, že mě série s čarodějkami moc baví

Vlk.kh
19.12.2018 2 z 5

Prozatím asi nejslabší díl příběh ze Zeměplochy pro mou maličkost. Nevím, zda to bylo zápletkou, nebo partičkou hlavních postav, ale tohle mě moc nebavilo. S příběhy ohledně Noční hlídky, nebo Mrakoplaše se to moc nedá srovnávat, tam jsem se kolikrát řehtal na celé kolo a opravdu mě to bavilo, tohle bylo dost vlažné.

Atlantis
17.12.2018 4 z 5

Poměrně svěží uchopení upírské tématiky, kdy se sice nevyhneme klasickým klišé, ale to by nebyl Terry Pratchett, aby se je nepokusil postavit na hlavu. Čarodějky z větší části opět táhnou děj a hlavně baví (tedy většina z nich, Anežka mi k srdci opravdu nepřirostla). Kniha ničím výrazněji nevybočuje z řady a pro mě vždy byla spíše vítaným rozšířením a oživením zeměplošského folklóru.

Aleen
21.11.2018 5 z 5

Kam se hrabe Stmívání, Hrabě Drákula a všechny díly Školy noci!! Když vezme téma upírů do svého pera, nebo spíše psacího stroje, Terry Pratchett, můžou se jít ostatní autoři klouzat!! Musím říci, že jsem se tentokrát nejen pěkně nasmála, ale také jsem byla pěkně napnutá a bála se o své oblíbené protagonisty, hlavně o bábi Zlopočastnou, jakkoliv to zní jako holý nesmysl, bát se o někoho takového...Báječné počteníčko!

mia.com
19.08.2018 5 z 5

Další super díl Zeměplochy, s čarodějkami a upíry. Skvělý příběh!

NikDisk
27.06.2018 5 z 5

Miluju všechna dobrodružství s Čarodějkami. Každý díl nezklame svým perfektním příběhem. Kdyby byla skoro celá Zeměplocha jen o těchto Dámách, vůbec bych se nezlobila. Těším se na další dobroudružství s těmito bosorkami. :)

Hakem
14.04.2018 4 z 5

Dalsi skvely dil s carodejkami. Mam ty "holky" proste rada :) Libila se mi romanticka linka Agnes a Vlada, skoda ze z toho nic nebylo. Babi je uzasna, dostane se na zoubek i upirovi :D

KAREL6725
29.01.2018 5 z 5

Jako vždy výborný Terry Pratchett a jeho Zeměplocha.

Mates84
28.12.2017 4 z 5

Carodejky nezklamou:-)

Tom Riddle
19.08.2017 4 z 5

Královna Lancre, (netakdocelaex-) čarodějka Magráta povila dcerku, a se svým mužem, králem Verencem pořádají velkou slavnost k jejím křtinám. Na ní nesmí chybět jednak sabat ve složení Bábi-Stařenka-Anežka, taky je ovšem potřeba pozvat všechny vznešené rodiny z dalekého okolí, ač takhle zpětně možná byla chyba pozvat si do zámku upíry...

Třiadvacátá Zeměplocha je povedenou labutí písní mojí nejoblíbenější Zeměplošské party (ani vynikající hlídka u mě nestřílí do černého tak často jako Lancreské čarodějky), a jenom těžce se mi s nimi loučí. Dialogy mezi Bábi, Stařenkou a Magrátou (+ potažmo Anežkou, byť v menším měřítku) jsou pro mě nesmrtelnou záležitostí, která vždycky rozveselí, ať už sabat zrovna zápasí s jakýmkoliv soupeřem. V Carpe Jugulum jsou jím upíři, kteří jsou součástí zeměplošského folklóru prakticky od začátku, ale až tady konečně hrají zásadní roli. Mr. Pratchett prostřednictvím moderní rodinky hraběte Strakupíra paroduje a na hlavu převrací všeljaká klišé s upíry spojená, a ač se jedná o vtipem narvané čtení, Strakupírovi jsou zároveň působivým oponentem dokonce i pro nezlomnou Bábi.

Nejedná se o nejlepší díl čarodějek, při přímém srovnání pro mě dokonce vychází za jeden z těch slabších (čarodějnických, nikoli celkově), a není to ani záležitost výrazně hluboká (narozdíl od například Hrrr na ně či Malých bohů*), zároveň ale vynikající linkou omniánského mnicha Mořihněva Ovíska dává vzpomenout právě na ně*, a je prakticky k nezaplacení, když svižná a čtivá řachanda má navíc i nějakou přidanou hodnotu.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Hrrr na ně!, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Carpe Jugulum, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Poslední kontinent, Barva Kouzel, Otec prasátek, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

Mergirus
21.06.2017 5 z 5

Pratchettovy knihy mají obvykle náročnější začátek, ovšem tahle se čte naprosto famózně od začátku a ž do konce. Nechybí tu vtipné prvky. Moc se mi líbí postava Igora a Smrtě.

upíři čarodějky

Terry Pratchett