Čaroprávnost

Čaroprávnost https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454/bmid_caropravnost-6Ov-454.jpg 4 2298 214

Když se na Zeměploše narodí osmému synovi osmé dítě a je to také syn, dostává podle tradice do vínku kouzelnickou hůl a stane se z něho mág. Dcer se tento nepsaný zákon netýká, protože s ženami zeměplošská magie vůbec nepočítá. Stařičký kouzelník Podomní Kšaft si až příliš pozdě uvědomil, co způsobil, když svou hůl předal právě narozenému^ osmému potomku osmého syna, aniž se přesvědčil, zda je to kluk... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Equal Rites , 1987

evci
07.09.2016 4 z 5

Myslím si, že první polovina knihy byla lepší než její druhá část.

Sorrow
24.08.2016 3 z 5

Čaroprávnost pro mě byla po dvou předchozích dílech bohužel tak trochu zklamáním. Sice se mi líbí, že Pratchett řeší aktuální až nadčasová témata pomocí "nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy", nicméně tady mi ten humor tak trochu bil do očí. Bylo to (oproti Barvě kouzel a Lehkému fantastičnu) moc na tvrdo, jako by se v tomto dílu tak trochu vytratila ta lehkost, se kterou jsou napsány předchozí dvě knihy...Postavy mi vůbec nesedly - věřím, že s Bábi to časem ještě prolomím, nicméně s Esk už bych se nejradši nikdy nesetkala! Hodnotím průměrnými třemi hvězdami, protože ta kniha jistě není špatná, v rámci Zeměplochy pro mě ale opravdu dost pod průměrem, doufám, že si u Morta spravím náladu :)

Jass
07.08.2016 4 z 5

Čaroprávnost mě příjemně překvapila, protože jsem tu dostala to, co jsem v Pratchettových knihách tak dlouho postrádala - děj... Pořád nejsem úplně spokojená, ale rozhodně to s ním nevzdávám. Věřím, že jsem prostě jenom ještě nenašla tu svoji knihu.

Knihám
30.07.2016 4 z 5

Třetí kniha Zeměplochy řeší rovnoprávnost mužů a žen. Bábi Zlopočasná je perfektní, hned jsem si jí zamilovala, akorát Esk mi na svůj věk (8 let) připadá předčasně vyspělá. Líbí se mi Pratchettovy satiry současného světa a našla jsem tam spoustu nadčasových myšlenek. CELÁ RECENZE NAHOŘE V ZÁLOŽKÁCH.

Greg25
24.07.2016 4 z 5

Zábavné, lehce napsané - příjemný svět plný absurdního a neskutečného zěměplošského humoru. Postavy si okamžitě zamilujete - hlavně Bábi. Její roadmovie s mágem patří k nejvtipnějším momentům knihy. Jediné, co mě mrzelo v českém překladu (četla jsem knihu, která byla součástí dotisku k prvnímu vydání - z roku 2007) bylo zejména v druhé části velké množství překlepů, špatného skloňování, apod. Ve chvíli, kdy příběh gradoval, obzvláště rušivé. Zrovna u Pratchetta mi to přišlo líto snad více než u ostatních knih, kdy jsem ochotna přimhouřit oko, snad proto, že jinak je to opravdu báječný překlad. 85%

czarba
12.07.2016 4 z 5

Tak trošku váhám s hodnocením. V porovnání s předchozími dvěma knihami je příběh ucelenější a dějová linka se snáze sleduje, na druhou stranu zde ale trochu postrádám absurditu situací a humor skrytý snad v každém řádku, kterým mě Zeměplocha v předchozích knihách naprosto dostala. Přiznám se, že se mi při čtení stýskalo po Mrakoplašovi i Zavazadle :-) Možná jsem až příliš počítala s tím, že třetí kniha bude stylem kopírovat ty předešlé, a těšila jsem se na to. Zeměplocha je však stejně jako náš svět plná "rozlišných" (jak by řekla Bábi Zlopočasná) příběhů, které nutně nemusí být jeden jako druhý. Příběh o malé holčičce toužící proniknout do "mužského světa" je úplně jiný, než ten Mrakoplašův, ale je neobyčejně milý a má své kouzlo.

Janek
27.06.2016 4 z 5

Zatím moje třetí knížka od Pratchetta (Barva kouzel, Lehké fantastično, Čaroprávnost) a podle mého názoru jednoznačně nejlepší. Přesto mám asi příliš velká očekávání, a tak zatím převažuje spíš zklamání, toť úděl uctívaných autorů. Asi dám Terrymu ještě šanci, ale k tomu, abych se stala jeho fanynkou, mám zatím ještě docela hodně daleko...

Viviana-Mori
17.06.2016 4 z 5

Určitě jiný šálek, než předchozí dvě knihy (Barva kouzel, Lehké fantastično), působilo to na mě o něco vážněji, uceleněji. Bavilo mě to, ačkoliv nevím co to mám, ale vždycky vydržím do půlky knihy a pak můj elán nějak uvadá, ale to je moje nemoc už hezkou řádku let. :) Každopádně jsem dočetla a jsem za to ráda. Z těch stínovejch oblud tam na mě šla i chvíli depka, to jako zase klobouk dolů, nejvtipnější postava Bábi Zlopočasná a ten konec, jak hledali tu hůl zamrzlou, to jsem se u toho dobře bavila. Dobré čtení, nic mi nevadilo, nic nerušilo, vše šlapalo jak má.

elis0383
10.05.2016 3 z 5

k této knize ani není co dodat. Prostě úplně z jiného soudku než klasika.

kubabuba2004
06.05.2016 5 z 5

úúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúžasná kniha

repli2dev
17.04.2016 4 z 5

Něco dost jiného než hlídka, ale stále to nepostrádá Pratchettův nadhled a neustále přítomnou lehkou (společenskou) satiru.

Sice je trochu těžké uvěřit, že by se tak malá holčička chovala těmito způsoby, ale i tak je to zábavné čtení :-)

Peti
03.04.2016

To je tak, když se místo osmého syna narodí dcera :).

Kraken84
24.03.2016 3 z 5

Zatím nejslabší Pratchett. Dobrý příběh, který mě mocně chytl hned od začátku se táhl zoufale pomalu. V poslední třetině se toho událo tolik, že jsem začal uvažovat jestli někdo na autora netlačil s dokončením knihy. Když čtu mistra Pratchetta, vždy očekávám ohromnou švandu, proto se asi tentokrát dostavilo zklamání. Mám dokonce problém s popisem na straně 234 když přihlédnu k tomu, že dobrodružství čtou i nejmenší.

renefer
11.03.2016 5 z 5

Může být děvče mágem? Esk omylem dostane hůl mága a Bábi Zlopočasná udělá všechno proto, aby mohlo. Kapitola sama pro sebe je úžasná paní Vidláková:
"Já so také okoltistka, habeste veděla"

Eremites
09.03.2016 5 z 5

Mimořádná a pro mne velmi srdeční záležitost. Proč? A je na to nutno hledat odpověď? Po dočtení mojí čtvrté Pratchettovky jsem pochopila, že Zeměplocha je prostě můj svět, domov, kam se jednoho dne po přátelském osobním setkání s mistrem Smrtěm vrátím.

"Takový svět, který existuje jen proto, že i bohové si občas rádi zažertují, je místo, kde magie přežívá. Ale ano, máte pravdu, sex také."

"TAKOVÝ JE ŽIVOT, ALESPOŇ TO ŘÍKALI. SÁM TO POCHOPITELNĚ NEZNÁM."
"A co takhle reinkarnace?"
"TO BY SE TI NELÍBILO, odpověděl. DEJ NA MÁ SLOVA."
"Slyšel jsem, že někteří lidé se převtělují pořád dokola."
"JENŽE NA TO MUSÍŠ BÝT PŘIRPAVENÝ, MUSÍŠ TO DLOUHO CVIČIT. JE TŘEBA ZAČÍT DOLE A POMALU SE PROPRACOVAT NAHORU. NEMÁŠ PŘEDSTAVU, JAK HROZNÉ JE BÝT MRAVENCEM."
"Je to moc špatné?"
"ANI BYS NEVĚŘIL JAK, A S TÍM, JAKOU TY MÁŠ KARMU? TO BYS JEŠTĚ ČEKAL MOC ,KDYBYS DOUFAL, ŽE SE STANEŠ HNED MRAVENCEM."

A s konečnou platností jsem se rozhodla, že mezi jednotlivými díly nebudu srovnávat. Ono to prostě nelze - to je totéž jako by milovník dobrého jídla a pití upřednostňoval jednu lahůdku nad všemi ostatními. Přitom to pravé potěšení pramení právě z pestrosti chutí a vůní rozmanitých delikates konzumovaných v různém časovém i osobním rozpoložení.
Příběhy z Úžasné Zeměplochy jsou pro mne luxusní zmrzlinou v horkém letním prázdninovém dni, francouzským sýrem podávaným k rubínově jiskřivému vínu, horkou medovinou pod vánočním stromkem, anglickým čajem s mlékem po dlouhé zimní procházce, šťavnatým ovocem právě utrženým ze stromu a mnohým dalším. Vychutnávám si je s požitkem a s láskou.

Čaroprávnost pro mne je silným příběhem, tentokrát velmi semknutým. Dějová linka příliš neodbíhá a naše pozornost je soustředěna výhradně na putování mladé Eskariny na Neviditelnou univerzitu, aby se stala historicky prvním ženským mágem. Její průvodkyní v životě i na cestě je Bábi Zlopočasná. Bábi je ryze praktická a životem otřískaná čarodějka se zdravým selským rozumem, která to s Esk nemá jednoduché (s jakým puberťákem to taky je jednoduché, že?)
"Cestou domů narazila Bábi na hladového medvěda. Bolela ji záda, neměla náladu a vůbec už nestála o to, aby na ni někdo zuřivě bručel. Tiše zamumlala několik slov a medvěd ke svému vlastnímu úžasu poodešel k nebližšímu silnému stromu, do kterého velmi promyšleně udeřil hlavou. Z bezvědomí se probral až za několik hodin."

Kniha je opět kromě fantastického humoru plná moudrosti, kterou by nebylo od věci tesat do kamene, nebo alespoň do lidských hlav.
" Kdyby měla Esk alespoň základní znalosti magie, věděla by, že něco takového je nemožné. Jenže Esk o magii samozřejmě nevěděla vůbec nic a je známé, že jednou z životně důležitých součástí úspěchů a vynálezů je právě to, že se člověk pokouší o něco, o čem ani netuší, že je to nemožné. Osoba, která nebere na vědomí pravděpodobnost neúspěchu, se může stát cihlou v cestě bicyklu historie."

Roztomilou částí je i závěr knihy se soubojem a následnou milostnou čarodějno-mágskou zápletkou mezi Bábi a Ostrúhlem.
"Taky bychom mohli v létě jezdit do tvého domku se studenty na mimoškolní praxi."
"V životě jsem neslyšela, že by někdo jezdil na mimoškolní praxi. Co je to za zvíře?"

Totojsemja
05.02.2016 5 z 5

Bábi měla sice proti čtení jisté námitky filozofického druhu, ale byla ta poslední, kdo by chtěl tvrdit, že knihy, zvláště ty s velkými stranami a na měkkém papíře, nemají své uplatnění.
Jak já jeho knihy miluju!!!

Mrnda
02.02.2016 5 z 5

Pohled na rovnoprávnost od mistra fantasy a slovního humoru.

Tom Riddle
20.01.2016 4 z 5

Osmička je na Zeměploše úzce spjatá s magií, existuje osm velkých zaklínadel a požírač duší Bel-Shamharoth se byť její zmínkou nechá vyvolat. Není tedy divu, že osmý syn osmého syna je předurčený k tomu se stát mágem. Umírající čaroděj Podomní Kšaft se proto vydá do zapadlé vísky kdesi v horách Beraní hlavy, kde se má každou chvíli jeden takový narodit. Vteřinu potom, co Kšaft novorozenci předá svou kouzelnou hůl, umírá, a až po smrti si uvědomuje svou velikou chybu. Mágové jsou totiž na zeměploše bez výjimky samí muži, tedy až doteď, kdy se nejnovějším majitelem mocného magického předmětu stala malinká Eskarina Kovářová.

Čaroprávnost je třetím dílem Zeměplochy, prvním, který se soustředí na čarodějky, a po jeho přečtení člověk nemůže být na pochybách o tom, že Terry Pratchett je feminista. Nejenom kvůli hlavní lince dílu (dokáže talentovaná Esk zatuchlým páprdům z Neviditelné univerzity otevřít oči a ukáže jim, že jejich dlouholetá tradice a pravidla o tom, že vesmírná magie je určená jen mužům, je holý nesmysl?), především je to patrné díky jednomu z Pratchettových nejlepších výtvorů, který se u mě osobně řadí minimálně do TOP 3 postav (vedle Smrtě a Mrakoplaše).

Ano, poprvé se na scéně objevuje Esmerelda "Bábi" Zlopočasná, moudrá čarodějka, která zaučuje malou Esk v řemesle, vysvětluje jí rozdíly mezi mužskou (branou z vesmíru) a ženskou (branou ze země) magií, která s kamennou tváří a sarkastickou poznámkou vyhraje debatu nad každým, ale přesto se může do země propadnout, když má Esk vysvětlit tu známou pravdu o ptáčcích a včeličkách. Ví všechno, co je potřeba (kupříkladu se dokonale vyzná ve všech druzích jezevců, hlavně těch, kteří mají dlouhý chobot a kly), zavádí vlastní názvosloví (hlavologie je tou skutečnou magií!) a na světě není jediný neduh, který by nebyla schopná vyřešit nějakým tím bejlím ze svojí zahrádky.

Čaroprávnost nepatří k těm úplně nejlepším dílům Zeměplochy, ovšem vzhledem k tématu knihy, zrodu Bábi Zlopočasné i mojí náklonnosti k čarodějkám patří mezi ty nejdůležitější.

qwill
17.01.2016 5 z 5

ukázka z knihy, zařazené do blogu knihovna a knihovníci

možná, že jsou Univerzity, kde se úřad knihovníka považuje za klidné a mírumilovné zaměstnání a jediné, co může knihovníka ohrozit, je nedbale uklizený těžký svazek, který se mu zřítí z police na hlavu. Jenže správce magické knihovny je úřad, který můžou vykonávat jen ti nejschopnější. zaklínadla mají svou moc a to, že je napíšete na papír, uzavřete do vazby a zasunete do police, je nijak neoslabí. magické knihy bývají v regálech pravidelně přikovány na řetěz, ale není to proto, aby je nikdo neukradl....
Při jednom takovém neštěstí byl knihovník proměněn v orangutana a od té doby odmítal všechny pokusy o přeměnu do původní podoby. posuňkovou řečí všem vysvětlil, že život orangutana je mnohem lepší než život člověk, protože všechny velké filozofické otázky se zredukovaly na jedinou: Odkud dostanu další banán?

Na druhé straně dlouhé ruce a chápavé nohy byly skvělé pomůcky při hledání ve vysokých regálech.

E-fox
10.01.2016 4 z 5

Terry Pratchett mě asi nikdy nezklame, ale přeci jenom se mi osobně líbily o trochu více příběhy s Mrakoplašem. Nicméně všechny autorovy knihy, které jsem zatím četla, byť jich je doposud jen málo, mají skvělou pointu a spisovatel je opravdu mistrem slova! Chválu samozřejmě zaslouží i výborný překlad Jana Kantůrka.