Noční hlídka

Kapitán Elánius z ankh-morporské Noční hlídky měl všechno. Ale nyní je zpět ve své vlastní drsné, nesnadné minulosti, pouze v šatech, které měl právě na sobě, když se Zablesklo. Žít v minulosti je těžké. Umřít v minulosti je neuvěřitelně snadné. Ale on musí přežít, protože má velmi důležitý úkol. Musí vystopovat a chytit vraha, naučit sama sebe mladšího, jak být dobrým poldou, a změnit výsledek krvavé rebelie. Je tu ale problém: když vyhraje, nebude mít ani ženu, ani dítě, ani žádnou budoucnost. Zeměplošský příběh Jednoho města, s kompletním sborem pouličních výrostků, dam pochybné pověsti, rebelů, tajných policistů a dětí revoluce. „Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/478/uzasna-zemeplocha-nocni-hlidka-es0-478.jpg 4.7790
Série:

Úžasná Zeměplocha (27.)

Originální název:

Night Watch (2002)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (58)

Přidat komentář
Hary
04. prosince

Tak tahle knizka by se mela davat jako povinna cetba vsem rekrutum (policistum i vojakum) . Tolik uprimnosti a poctivosti se jentak nevydi. Nekdy jsem se rehtal na cele kolo ale pak se clovek zamysli a vydi spoustu spiny ktera se mota kolem nas i v nenormalnim dnesnim svete. Policiste v devadesatych letech by z Elaniuse museli trnout hruzou. Senzace a nadherne sem se bavil.

ThonT
28. listopadu

Další vynikající díl Zeměplochy. Tentokrát trochu ponurejší. Velmi mě potěšily střípky z Vetinariho minulost.

Gustik5
10. listopadu

Noční hlídka je bezpochyby jednou z nejlepších knih od pana Pratchetta, no a... Já prostě žeru cokoli o Ankh- Morporkské Noční hlídce a cestování v čase, takže tady je to zkrátka jasné. Plných pět hvězd. Čtivé, originální, hezky nostalgické, prostě paráda!

Apanka
24. října

Pratcheta sem nikdy nečetla, takže sem to zkusila s tímhle. Asi to není můj šálek kávy, věřím, že je parádní spisovatel. Ale já tu knihu ani nedočetla, pro mě nuda. Je fakt, že to bylo občas vtipný a člověk se tak pousmál, ale tenhle styl mi nesedí. Ani ty postavy mi nějak nepřirostly k srdci, tak nějak sem si neuměla nic představit, jak to asi tak vypadá. Přišlo mi to ponurý a o ničem.

cziss
04. srpna

Tak toto je podle mého nejlepší díl Zeměplochy.

knedlik
18. července

Když honíte zločince po střeše Neviditelné univerzity v bouři, a to ne jen tak ledajaké bouři, ale nevyzpytatelné magické bouři, může se vám občas přihodit nějaká ta nepříjemnost, jako že se zčistajasna objevíte kdesi jinde v čase. Sir Elánius se takto dostává do doby, kdy městu vládl šílený a paranoidní lord Sebevražda, ve městě panovaly revoluční nálady a o Hlídce jako takové se sice mluvit dalo, ale zdaleka nebyla tou, na kterou jsme zvyklí. Vlastně by se některé metody daly nazvat doslova středověkými. Boj o přežití a lepší budoucnost může začít.

Návrat do Ankh Morporku kdysi byl velmi zajímavý, včetně setkání s mladým Samem (a deziluze z toho, že vlastně všichni jsme byli v mládí tak nějak přitroublí,) ostatní členy "původní" Hlídky nevyjímaje. Jako velmi osvěžující shledávám postavu doktora Mechorosta a to tolik typické zděšení, jak vlastně takovýto člověk pracuje a k čemu všemu sakra jsou všechny ty háky! Co mě na knize ale mrzelo, tak že nedostal více prostoru můj oblíbenec Vetinari, u nějž by mě zajímalo z jeho mládí opravdu výrazně víc než jsem se dozvěděla. Stejně tak Reginaldova story je velmi zajímavá, ale podle tak nadšených komentářů jsem čekala větší senzaci. Literárních a jiných odkazů opět sdostatek, příběhu nechybělo co do napětí nic, vtípky trochu absentovaly. Suma sumárum dávám tak čtyři a půl hvězdy.

"Ti, kdo stáli na straně Lidu, byli nakonec vždycky rozčarováni. Zjistili totiž, že Lid má sklony být velmi nevděčný, neumí ocenit, co se pro něj udělalo, a nechce ani poslouchat, ani myslet dopředu. Lid měl naopak tendenci být omezený, zpátečnický a nepříliš chytrý, ano k chytrosti se dokonce stavěl velmi nedůvěřivě a moudré neměl rád. A tak dítka revoluce stála tváří v tvář prastarému problému: Nebylo to v tom, jak se zdálo, že byste měli špatný druh vlády, ale měli jste špatný druh Lidu.
V okamžiku, kdy začnete lidi považovat za něco, co se dá měřit a odhadovat, zjistíte, že jsou naprosto nevyzpytatelní. To, co už brzo vyrazí do ulic, nebude dav, revoluce ani lůza. Budou to lidé, kteří jsou vyděšení a propadli panice. To se stávalo pokaždé, kdy selhala mechanika života velkých měst, kdy se kolečka zastavila a přestala platit všechna ta malá pravidla. Když se stalo tohle, začali být lidé horší než ovce.
Ovce jen utíkají. Nepokoušejí se pokousat ty ovce, které běží vedle nich."

"Nojo, ale voni po nás hážou kamení, seržante." upozornil ho Tračník.
"Ano? Tak se postavte na místo, kam nedohodí. Oni se unaví dříve než my."

"A celá ta teorie měla opravdu jistou strašidelnou logiku, pokud jste při uvažování vypustili takové věci jako ´praktický život´nebo ´zdravý rozum´."

atletico
18. června

Moje první setkání s Pratchettem. Velmi příjemné čtení, chytrý humor a přestože se tam objeví násilí, je vyprávění tak nějak laskavé. Do Zeměplochy se určitě ještě vrátím.

mirektrubak
16. června

Další velkorysá porce inteligentního humoru, vtipných dialogů a sympatických postav.
Tady ale navíc najdeme i vážnější témata, zejména přemýšlení unaveného stárnoucího muže o tom, jestli vůbec lze nějak změnit (alespoň o trošku) svět, ve kterém žije.
Sam Elánius je mnoha čtenáři sira Terryho považován za nejoblíbenější postavu celé Zeměplochy (i když já sám mám raději Esme Zlopočasnou) a v tomto příběhu ukazuje všechno, co je nám na něm sympatické. A právě postava kapitána Elánia ukazuje (alespoň podle mě), jaký pokrok Terry Pratchett v Zeměploše udělal - od jednoduchým humorných scének s Mrakoplašem v Barvě kouzel až k prokreslení Elánia jako vícevrstvé, komplikované postavy.

kní
31. května

"Major byl idealista... Když byl chlapec, četl knihy o velkých vojenských taženích, navštěvoval muzea a tam si s pýchou prohlížel obrazy velkých bitev, jezdeckých útoků a jiných událostí. Byl to pro něj velký šok, když se pak sám stal účastníkem podobných událostí a zjistil, že malíři zřejmě po vzájemné dohodě vynechávají střeva. Možná, že je dost dobře neuměli."

wuliting
27. května

vrchol pratchettovej tvorby. ak by sa dalo dat 7 hviezdiciek z piatich, tak tato kniha si ich zasluzi.

3DD!3
20. května

Pro cestování časem mám slabost a Elániův návrat ke kořenům má trochu jinou příchuť než starší Zeměplochy co jsem četl. Obecně je vážnější a téma hledání sebe sama v cizím světě občas působí nezvykle ponuře, stejně příběh jako o mrtvých, kteří zemřeli pro něco za co nesálo zemřít.

boxas
13. května

Upřímně řečeno Stráže! Stráže! se mi líbily mnohem víc, protože jsou veselejší, pohádkovější, ale rozumím, proč v Noční hlídce tomu tak není.
V Noční hlídce se píše o věcech a jevech, o kterých se s humorem a nadsázkou psát nedá, protože by to bylo znevažování všech těch mrtvých, zbitých, umučených, obětovaných, zapomenutých a opuštěných, které přináší každý nenávistný, totalitní a paranoidní režim, nejenom ten, do kterého se dostal Sam Elánius, a Noční hlídka nám tyhle lidi připomíná.
Takže, co říkáte, připneme si také 25. 5. kytičku šeříku???
Protože my jsme tam byli...

Azizi
16. dubna

Na túto knihu som bola nesmierne zvedavá už dlhú dobu, mnohí ju označujú za najlepšie Pratchettovo dielo, že sa vymyká ostatným "Zeměplochám", že je iná, vážnejšia, viac založená na deji... Žiaľ moje veľké očakávania neprekonala a ani sa im nevyrovnala.

LucyPevensie
12. dubna

Ze začátku mě knížka moc nebavila, ale to bylo asi proto, že jsem předtím ještě žádný Zeměplošký příběh nečetla a neznala jsem postavy, takže jsem se v ději celkem strácela. Druhá půlka se mi ale už četla skvěle a líbila se mi. Určitě si od Pratcheta ještě něco přečtu.
Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!

magnolia
11. března

Můj třetí Pratchett, první se Samuelem Elániem - a nedostává se mi slov, k těm 5 hvězdičkám, které si Noční hlídka plně zaslouží. Tak jen přidám palce těm, kteří to všechno, čím je román napěchovaný, umí lépe vystihnout. A stávám se další obdivovatelkou úžasného Terryho Pratchetta. Bylo to napínavé a moudré čtení, místy vážné a dojímavé (a ten správný druh humoru tam také je, jistě i díky panu Kantůrkovi - už jen všechna ta jména...). Jsem ráda, že jsem ji kdysi synovi koupila, že jsem si ji přečetla a on se k ní znovu nyní vrátil (a poradil mi další tipy).

lucie0951
25. ledna

Noční hlídka je nejlepší z příběhů městské hlídky,jež jsem dosud četla.

vamp
23.12.2016

Skoro každý to tu vychvaluje, ale já s tím mám problém a nemůžu se prokousat...

marek2800
27.10.2016

Pro mě nejlepší Pratchett. Ne že bych četl všechny, ale četl jsem jich hodně. U některých si vůbec nepamatuji, o čem byly. Ale tohle je něco jiného. Takhle geniálně popsat mechanismy okolo revoluce, to se hned tak někomu nepodaří.

Simi
31.08.2016

I já ji znám nazpaměť, jako celou sérii o Městské hlídce a stále a opakovaně se k ní vracím a prožívám Samovu cestu do minulosti. Vtipná, poutavá, napínavá, k vážnému zamyšlení.... Prostě dobrá knížka jako vyšitá (a to nepatřím do cechu švadlen a šiček;-)).

Tétéčko
07.08.2016

A opět jsem si uvědomila, že už nic jiného nenapíše. Je mi to líto.

vejnar0612
03.08.2016

Zdravím všechny, tato kniha si ode mě vysloužila podrobnější recenzi tady: http://vitavejnar.blogspot.com/2016/08/zemeplosska-nocni-hlidka-zasahuje.html

BLeeCraleek
21.05.2016

Tak tahle knížka mě fakt uchvátila… pokaždé když ji čtu(a že sem ju četla hodněkrát) v ní najdu nějakou narážku, obraz, vtip prostě něco, co sem si nevšimla… jen by mě zajímalo, co že to měla Sandra v tom košíku…?

czpilar
01.03.2016

I přes to, že knihy s městskou hlídkou nemám moc rád, tahle mě náramně bavila.

petulka.sasanka
29.11.2015

První polovina super, rychlý spád, typický humor; druhá polovina se mi strašně vlekla

Polinius
01.11.2015

Asi nejlepší díl série. I když na mé osobní špičce se tísní asi pět knih.

grillica
18.05.2015

Elánius a jeho cesta tam a zase zpátky. Trochu jiná Noční hlídka, (téměř) bez Karotky, (téměř) bez trollů, trpaslíků i vlkodlaků. Ale zas se toho dozvíte hromadu z historie města i hlídky před XY lety. První polovina byla super, druhá mě bavíla míň.. Shrnutí: Za sebe považuju tento díl za nejmíň záživný, ale ještě mi zbývá Buch a Šňupec.

wiix
28.04.2015

Neviem, akosi som sa nevedela na to namotať, aj keď Pratchett je úžasný, kde berie tie nápady a tú iróniu na problémy a situácie dnešnej doby to neviem, ale je to dokonalé. Avšak počiatky Ankh-morporského mesta sú najlepšie!

Hedwik
23.02.2015

Skvělá kniha, doporučuji zahrát si po čtení deskovou hru Zeměplocha. Jde o to, že každý svět má své mouchy, ale tento prachettovský je chutnější a v můžete v něm být čím chcete.

dobroslav9182
09.01.2015

Noční Hlídka je moje druhá nejoblíbenější Zeměplošná kniha (celkově mám asi knihy s Hlídkou nejradši). Sir kapitán Samuel Elánius se díky magickému nedopatření dostane do své vlastní minulosti, kde musí nejenom vychovat z malého Sama budoucího kapitána, ale také dopadnout šíleného vraha a přivést ho před spravedlnost (v tom správném čase). Perfektně napsaný příběh, kde by se atmosféra dala krájet. A ve chvíli, kdy se začíná blížit vzpoura je kniha nejdokonalejší. Stejně jako sir Samuel Elánius je prfektní policajt a (sir) Jan Kantůrek skvělý překladatel, je sir Terry Pratchett jeden z nejlepších spisovatelů.

vojteem
25.11.2014

Kniha plná chutných receptů jak si na různé způsoby užít Samuela Elánia ve dvou časových rovinách. One of Top 5 from Terry P.