Noční hlídka

Kapitán Elánius z ankh-morporské Noční hlídky měl všechno. Ale nyní je zpět ve své vlastní drsné, nesnadné minulosti, pouze v šatech, které měl právě na sobě, když se Zablesklo. Žít v minulosti je těžké. Umřít v minulosti je neuvěřitelně snadné. Ale on musí přežít, protože má velmi důležitý úkol. Musí vystopovat a chytit vraha, naučit sama sebe mladšího, jak být dobrým poldou, a změnit výsledek krvavé rebelie. Je tu ale problém: když vyhraje, nebude mít ani ženu, ani dítě, ani žádnou budoucnost. Zeměplošský příběh Jednoho města, s kompletním sborem pouličních výrostků, dam pochybné pověsti, rebelů, tajných policistů a dětí revoluce. „Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/478/uzasna-zemeplocha-nocni-hlidka-es0-478.jpg 4.7849

Úžasná Zeměplocha (27.)

Night Watch (2002)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Alíša236
dnes

Pro mě nejlepší díl Zeměplochy z těch které jsem četla.

Eremites

Návrat k mému milovanému Terrymu a nejoblíbenější postavě Zeměplochy - Samuelu Elániovi. Tentokráte do temnějšího, drsnějšího, částečně politického, a až děsivě aktuálního, příběhu.
Nepřestanu žasnout, jak hluboko do lidí Terry viděl, a s jakou laskavostí a humorem to i přes tu nechutnou špínu dokázal přetvořit v napínavé příběhy. Znovu smekám svou čtenářskou hučku a klaním se až na zem(ěplochu).

Posloucháno jako audiokniha. Jedinou nevýhodou této četby ušima je (pro mne) skutečnost, že spoustu brilantně vyšperkovaných myšlenek si nemohu zapsat a následně se k nim vracet. Výhod je hnedle několik - od skvělého audio zpracování, díky kterému se mi některé postavy nesmazatelně spojily s určitým typem hlasu, po množství práce, kterou při poslechu v domácnosti i na zahradě zcela dobrovolně vykonám :-)

theMarty

S Terrym jsem se setkala už před několika lety. Některé z jeho knížek mě zaujali (Sekáč), jiné jsem upřímně protrpěla.
A tahle patří rozhodně do první skupiny.
Lehká nadsázka a ironie, vtip a happy end, s tím se nikdy nespletete.
Dobře Terry!

Kuffenbach

Pokud Terry něco zanechal lidstvu, je to tato kniha. Už ten obal vás musí připravit na nevšední zážitek (Rembrandt + variace).

Noční hlídka je dokonalá, a zkuste to popřít! V tom případě bych, ač nerad, musel požádat přítele Mňácala, aby vám uvařil kakao...

Chcete humor? Napětí? Cestování časem? Ale hlavně, HLAVNĚ - moudrost? Tak čtěte. A žasněte.

BarkaS

Setkání s mladým Samem Elániem a Vetinarim Psí nudou je k nezaplacení. Tenhle díl patří k těm, které můžu číst znovu a znovu. (trochu spoiler:) A vždycky se znova těším, až zase Elánius poběží v císařových nových šatech pro Mechorosta.

Tom Riddle

Obsahuje náznaky spoilerů. Sir Samuel Elánius za poslední roky vyšplhal po společenském žebříčku Ankh-Morporku výš, než je mu milé. Vyšplhal tak vysoko, že pokusy o spáchání atentátu na jeho osobu jsou na denním pořádku. Proto se nestačí divit, když zjistí, že útoky na něj jsou momentálně pozastaveny. A to zrovna ve chvíli, kdy ve městě řádí šílený vrah (ne z cechu, ale ze záliby), který ze všeho nejradši zabíjí policisty. A tam jeho potíže teprve začínají, někde poblíž se totiž zrovna schyluje k bouři s následkem časoprostorové anomálie.

Devětadvacátý díl Plochy je po všech stránkách netradiční. Nejenom, že jeho výchozí situace je způsobena vyvrcholením Zloděje času (který se soustředí na docela jiné postavy - Smrť, Zuzana a spol.) a identita padoucha dílu je navíc čtenáři známa od samého začátku (díky čemuž de facto odpadá ta detektivní část z "noir detektivky," která se k Hlídce vždycky vázala, a zbývá tak víc prostoru pro samotný.. noir), on navíc Elánius, který se pokaždé mohl spolehnout na výpomoc celé řady přihrávačů, je na to tentokrát díky hříčce osudu (ne tak) docela sám. Dvakrát.

V Noční hlídce je patrný posun k temnějšímu tónu, což se promítá jak v menším množství vtipů na stránku, tak ve větším množství témat k zamyšlení, k úvahám o morálce i o životě jako takovém. Možná se kvůli tomu nečte tak svižně jako některé předchozí díly, na zábavnosti ani hodnotě mu to ovšem nijak neubírá, naopak svojí hloubkou se zřejmě bude při opakovaném čtení jedině zlepšovat. A i tak se může směle řadit k tomu (nej)lepšímu, co může prvních 29 dílů Zeměplochy nabídnout.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Hrrr na ně!, Soudné sestry, Pravda, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Noční hlídka, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Carpe Jugulum, Čaroprávnost, Zloděj času, Stráže! Stráže!, Sekáč, Úžasný Mau®ic a jeho vzdělaní hlodavci, Poslední hrdina, Lehké fantastično, Erik, Poslední kontinent, Barva Kouzel, Otec prasátek, Magický prazdroj, Pyramidy, Pátý elefant, Pohyblivé obrázky

jaroiva

Pratchetta a knížky o hlídce jsem objevila určitě hlavně proto, abych si mohla přečíst tuhle knížku. Je to pro mě top všech topů.
Více oblíbených žánrů v jednom - hlavně tedy detektivka a časová sci-fi. K tomu oblíbený Elánius... člověk se může zanořit do děje a naprosto přestane vnímat okolí...
Navíc jsem to poslouchala jako audio načtené Jiříkem (z Království mluveného slova) a to zážitek ještě umocnilo.

Mates84

Je to jina UZ nez na kterou jsem byla zvykla.Vaznejsi,temnejsi a bohuzel zase velmi pravdiva, ale OPET NESKUTECNE VYBORNE NAPSANA.musim rici,ze sem necekala,ze me TP dokaze jeste prijemeji prekvapit, ale dokazal.

Jarisko2

Úžasné, dokonalé, překrásné...a tak dále a tak dále... Politický špionážní thriller, prošpikovaný akcí, intrikami, vrahy a nepojmenovatelnými... A především krásným, laskavým a moudrým humorem, jak se na dílo pana Pratchetta sluší. Už mám za sebou pár jeho knížek, tahle je ale nejskvělejší. A výjimečná. Skoro žádná kouzla (jen ta podstatná), skoro žádní tvorové z říše fantazie, (promiň, Regu), ale o to více pravdy, spravedlnosti a svobody. A jasně, vejce natvrdo :)

Svářeč

Podle mě jedna z nejlepších zeměploch vůbec. Ani na druhé čtení to absolutně nic neztratilo... Příběh je vymyšlený takřka geniálně, kapitána Sama Elánia mám asi ze všech postav zeměplochy nejraději, nejdůležitější ale je, že se autorovi pomohlo dokonale skloubit vážná témata a humor. To první vás vážně donutí k zamyšlení, to druhé je opět dokonalé, jako v každé zeměploše. Takže 5* jako vyšitých :)

Hary
04.12.2017

Tak tahle knizka by se mela davat jako povinna cetba vsem rekrutum (policistum i vojakum) . Tolik uprimnosti a poctivosti se jentak nevydi. Nekdy jsem se rehtal na cele kolo ale pak se clovek zamysli a vydi spoustu spiny ktera se mota kolem nas i v nenormalnim dnesnim svete. Policiste v devadesatych letech by z Elaniuse museli trnout hruzou. Senzace a nadherne sem se bavil.

ThonT
28.11.2017

Další vynikající díl Zeměplochy. Tentokrát trochu ponurejší. Velmi mě potěšily střípky z Vetinariho minulost.

Gustik5
10.11.2017

Noční hlídka je bezpochyby jednou z nejlepších knih od pana Pratchetta, no a... Já prostě žeru cokoli o Ankh- Morporkské Noční hlídce a cestování v čase, takže tady je to zkrátka jasné. Plných pět hvězd. Čtivé, originální, hezky nostalgické, prostě paráda!

Apanka
24.10.2017

Pratcheta sem nikdy nečetla, takže sem to zkusila s tímhle. Asi to není můj šálek kávy, věřím, že je parádní spisovatel. Ale já tu knihu ani nedočetla, pro mě nuda. Je fakt, že to bylo občas vtipný a člověk se tak pousmál, ale tenhle styl mi nesedí. Ani ty postavy mi nějak nepřirostly k srdci, tak nějak sem si neuměla nic představit, jak to asi tak vypadá. Přišlo mi to ponurý a o ničem.

cziss
04.08.2017

Tak toto je podle mého nejlepší díl Zeměplochy.

knedlik
18.07.2017

Když honíte zločince po střeše Neviditelné univerzity v bouři, a to ne jen tak ledajaké bouři, ale nevyzpytatelné magické bouři, může se vám občas přihodit nějaká ta nepříjemnost, jako že se zčistajasna objevíte kdesi jinde v čase. Sir Elánius se takto dostává do doby, kdy městu vládl šílený a paranoidní lord Sebevražda, ve městě panovaly revoluční nálady a o Hlídce jako takové se sice mluvit dalo, ale zdaleka nebyla tou, na kterou jsme zvyklí. Vlastně by se některé metody daly nazvat doslova středověkými. Boj o přežití a lepší budoucnost může začít.

Návrat do Ankh Morporku kdysi byl velmi zajímavý, včetně setkání s mladým Samem (a deziluze z toho, že vlastně všichni jsme byli v mládí tak nějak přitroublí,) ostatní členy "původní" Hlídky nevyjímaje. Jako velmi osvěžující shledávám postavu doktora Mechorosta a to tolik typické zděšení, jak vlastně takovýto člověk pracuje a k čemu všemu sakra jsou všechny ty háky! Co mě na knize ale mrzelo, tak že nedostal více prostoru můj oblíbenec Vetinari, u nějž by mě zajímalo z jeho mládí opravdu výrazně víc než jsem se dozvěděla. Stejně tak Reginaldova story je velmi zajímavá, ale podle tak nadšených komentářů jsem čekala větší senzaci. Literárních a jiných odkazů opět sdostatek, příběhu nechybělo co do napětí nic, vtípky trochu absentovaly. Suma sumárum dávám tak čtyři a půl hvězdy.

"Ti, kdo stáli na straně Lidu, byli nakonec vždycky rozčarováni. Zjistili totiž, že Lid má sklony být velmi nevděčný, neumí ocenit, co se pro něj udělalo, a nechce ani poslouchat, ani myslet dopředu. Lid měl naopak tendenci být omezený, zpátečnický a nepříliš chytrý, ano k chytrosti se dokonce stavěl velmi nedůvěřivě a moudré neměl rád. A tak dítka revoluce stála tváří v tvář prastarému problému: Nebylo to v tom, jak se zdálo, že byste měli špatný druh vlády, ale měli jste špatný druh Lidu.
V okamžiku, kdy začnete lidi považovat za něco, co se dá měřit a odhadovat, zjistíte, že jsou naprosto nevyzpytatelní. To, co už brzo vyrazí do ulic, nebude dav, revoluce ani lůza. Budou to lidé, kteří jsou vyděšení a propadli panice. To se stávalo pokaždé, kdy selhala mechanika života velkých měst, kdy se kolečka zastavila a přestala platit všechna ta malá pravidla. Když se stalo tohle, začali být lidé horší než ovce.
Ovce jen utíkají. Nepokoušejí se pokousat ty ovce, které běží vedle nich."

"Nojo, ale voni po nás hážou kamení, seržante." upozornil ho Tračník.
"Ano? Tak se postavte na místo, kam nedohodí. Oni se unaví dříve než my."

"A celá ta teorie měla opravdu jistou strašidelnou logiku, pokud jste při uvažování vypustili takové věci jako ´praktický život´nebo ´zdravý rozum´."

atletico
18.06.2017

Moje první setkání s Pratchettem. Velmi příjemné čtení, chytrý humor a přestože se tam objeví násilí, je vyprávění tak nějak laskavé. Do Zeměplochy se určitě ještě vrátím.

mirektrubak
16.06.2017

Další velkorysá porce inteligentního humoru, vtipných dialogů a sympatických postav.
Tady ale navíc najdeme i vážnější témata, zejména přemýšlení unaveného stárnoucího muže o tom, jestli vůbec lze nějak změnit (alespoň o trošku) svět, ve kterém žije.
Sam Elánius je mnoha čtenáři sira Terryho považován za nejoblíbenější postavu celé Zeměplochy (i když já sám mám raději Esme Zlopočasnou) a v tomto příběhu ukazuje všechno, co je nám na něm sympatické. A právě postava kapitána Elánia ukazuje (alespoň podle mě), jaký pokrok Terry Pratchett v Zeměploše udělal - od jednoduchým humorných scének s Mrakoplašem v Barvě kouzel až k prokreslení Elánia jako vícevrstvé, komplikované postavy.

kní
31.05.2017

"Major byl idealista... Když byl chlapec, četl knihy o velkých vojenských taženích, navštěvoval muzea a tam si s pýchou prohlížel obrazy velkých bitev, jezdeckých útoků a jiných událostí. Byl to pro něj velký šok, když se pak sám stal účastníkem podobných událostí a zjistil, že malíři zřejmě po vzájemné dohodě vynechávají střeva. Možná, že je dost dobře neuměli."

wuliting
27.05.2017

vrchol pratchettovej tvorby. ak by sa dalo dat 7 hviezdiciek z piatich, tak tato kniha si ich zasluzi.

3DD!3
20.05.2017

Pro cestování časem mám slabost a Elániův návrat ke kořenům má trochu jinou příchuť než starší Zeměplochy co jsem četl. Obecně je vážnější a téma hledání sebe sama v cizím světě občas působí nezvykle ponuře, stejně příběh jako o mrtvých, kteří zemřeli pro něco za co nesálo zemřít.

boxas
13.05.2017

Upřímně řečeno Stráže! Stráže! se mi líbily mnohem víc, protože jsou veselejší, pohádkovější, ale rozumím, proč v Noční hlídce tomu tak není.
V Noční hlídce se píše o věcech a jevech, o kterých se s humorem a nadsázkou psát nedá, protože by to bylo znevažování všech těch mrtvých, zbitých, umučených, obětovaných, zapomenutých a opuštěných, které přináší každý nenávistný, totalitní a paranoidní režim, nejenom ten, do kterého se dostal Sam Elánius, a Noční hlídka nám tyhle lidi připomíná.
Takže, co říkáte, připneme si také 25. 5. kytičku šeříku???
Protože my jsme tam byli...

Azizi
16.04.2017

Na túto knihu som bola nesmierne zvedavá už dlhú dobu, mnohí ju označujú za najlepšie Pratchettovo dielo, že sa vymyká ostatným "Zeměplochám", že je iná, vážnejšia, viac založená na deji... Žiaľ moje veľké očakávania neprekonala a ani sa im nevyrovnala.

LucyPevensie
12.04.2017

Ze začátku mě knížka moc nebavila, ale to bylo asi proto, že jsem předtím ještě žádný Zeměplošký příběh nečetla a neznala jsem postavy, takže jsem se v ději celkem strácela. Druhá půlka se mi ale už četla skvěle a líbila se mi. Určitě si od Pratcheta ještě něco přečtu.
Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!

magnolia
11.03.2017

Můj třetí Pratchett, první se Samuelem Elániem - a nedostává se mi slov, k těm 5 hvězdičkám, které si Noční hlídka plně zaslouží. Tak jen přidám palce těm, kteří to všechno, čím je román napěchovaný, umí lépe vystihnout. A stávám se další obdivovatelkou úžasného Terryho Pratchetta. Bylo to napínavé a moudré čtení, místy vážné a dojímavé (a ten správný druh humoru tam také je, jistě i díky panu Kantůrkovi - už jen všechna ta jména...). Jsem ráda, že jsem ji kdysi synovi koupila, že jsem si ji přečetla a on se k ní znovu nyní vrátil (a poradil mi další tipy).

lucie0951
25.01.2017

Noční hlídka je nejlepší z příběhů městské hlídky,jež jsem dosud četla.

vamp
23.12.2016

Skoro každý to tu vychvaluje, ale já s tím mám problém a nemůžu se prokousat...

marek2800
27.10.2016

Pro mě nejlepší Pratchett. Ne že bych četl všechny, ale četl jsem jich hodně. U některých si vůbec nepamatuji, o čem byly. Ale tohle je něco jiného. Takhle geniálně popsat mechanismy okolo revoluce, to se hned tak někomu nepodaří.

Simi
31.08.2016

I já ji znám nazpaměť, jako celou sérii o Městské hlídce a stále a opakovaně se k ní vracím a prožívám Samovu cestu do minulosti. Vtipná, poutavá, napínavá, k vážnému zamyšlení.... Prostě dobrá knížka jako vyšitá (a to nepatřím do cechu švadlen a šiček;-)).

Tétéčko
07.08.2016

A opět jsem si uvědomila, že už nic jiného nenapíše. Je mi to líto.