Noční hlídka

Noční hlídka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478/bmid_uzasna-zemeplocha-nocni-hlidka-es0-478.jpg 5 1320 104

Kapitán Elánius z ankh-morporské Noční hlídky měl všechno. Ale nyní je zpět ve své vlastní drsné, nesnadné minulosti, pouze v šatech, které měl právě na sobě, když se Zablesklo. Žít v minulosti je těžké. Umřít v minulosti je neuvěřitelně snadné. Ale on musí přežít, protože má velmi důležitý úkol. Musí vystopovat a chytit vraha, naučit sama sebe mladšího, jak být dobrým poldou, a změnit výsledek krvavé rebelie. Je tu ale problém: když vyhraje, nebude mít ani ženu, ani dítě, ani žádnou budoucnost. Zeměplošský příběh Jednoho města, s kompletním sborem pouličních výrostků, dam pochybné pověsti, rebelů, tajných policistů a dětí revoluce. „Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!“.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Night Watch , 2002

Hanzs
Hanzs
06.03.2024 5 z 5

Původně jsem si říkal, že nebudu psát komentáře k Zeměploše dřív, než celý cyklus dočtu. Jenže dnes jsem dočetl Noční hlídku a musím to prostě porušit.
TOHLE je největší z knih cyklu, nejpropracovanější linie, postavy na dřeň (nebo ještě dál), pozadí "současného" Ankh-Morporku vytažené na světlo tak ostré, že si veliká A'Tuin musí zakrývat zrak chobotem pátého elefanta.
Všechno tu sedí, všechno tu krásně řetězí pointy a nakonec I ten nejmenší detail (odklepnutý popel doutníku) zapadne přesně tam, kam má.
První příběhy s Mrakoplašem jsou krásné, Elánius nebo Smrť jsou machři, ale Noční hlídka přesně podle obrázku na přebalu funguje jako dokonale namazaný stroj. "Stroj funguje, kolečka se točí."
11 hvězdiček z 10!

Alex.rrr
Alex.rrr
14.10.2023 5 z 5

I když příběh je neotřelá klasika - návrat do minulosti, kde musím někoho poučit naučit, tak v podání Pratchetta je to dokonalé. Příběh Sama, Vetinariho a pozadí začátků hlídky. Za mě úžasný příběh. Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst, ale pak se příběh rozběhl. Obdivuji autora, jak mohl tak nenásilnou formou vpravit tolik citlivých a pravdivých témat na zamyšlení do příběhu.

slawa.cap
slawa.cap
06.05.2023 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Název je vlastně trochu zavádějící. Pokud čekáte Karotku a zbytek policejní party tak je dostanete jen z půlky, možná té špinavější půlky.
Kniha je úžasná. Méně vtipná a pořád nechává nějakou hnusnou pachuť. Jsou tu problémy v obou časových linkách a člověk od začátku tuší že obě dobře dopadnout nemůžou. Přesto je radost proplouvat dějem.
Kromě počátků Elániovi kariery se tu objasní i hodně o cechu vrahů a vedení města.

Elea
Elea
28.04.2023 5 z 5

Nesmírně moudrá a přitom vtipná kniha, jedna z nejlepších od Pratchetta.

Sybelle
Sybelle
11.04.2023 5 z 5

Další skvělé dílo ze série zeměplochy. Chvílemi si člověk ani neuvědomuje, že čte fantasy. Jen drobná poznámka, která se místy objeví v textu vám to připomene. Je to skvěle a velmi realisticky propracovaný příběh se Samem Elániem jako hlavní postavou.
Není to tak veselá záležitost jako starší díla, ale nepostrádá typický autorův humor a náhled. Potkáte postavy, které znáte z dřívějška v mladší verzi. Například mladého Vetinariho ještě na studiích. U něj mě pobavila jedna poznámka ohledně starých a vypelichaných zvířat při politických jednáních. A další postavy. Rozhodně se těším na další knihu ze série.

Aleen
Aleen
05.03.2023 5 z 5

Protože si Pratchetta dávkuji jen po troškách, aby mi dlouho vydržel, zapomenu vždy od poslední knihy, jak dokonale je to napsané a přeložené (havrani na střeše univerzity: "A copa se bude činit nynčko, šefiku?).
Zpátky do budoucnosti s druhým největším BORCEM na Zeměploše - první je pro mě Smrť. Střední část, ač trochu politická, a maličko jsem ji kousala, krásně odhaluje komiku všech revolucí. Činí tak bez patosu, nebo vysmívání se jakékoliv ideologii. Konec naprosto brilantní v podání tří "nejsilnějších" postav příběhu: Elánia, Vetinariho a Karcera.

Bakana
Bakana
28.01.2023 5 z 5

Starý dobrý Pratchett ;-).

1871
1871
29.12.2022 3 z 5

Vrchnost, která se chová špatně se nesmí poslouchat... a přitom, je potřeba chovat se dle přísahy a zákonů... a to kapitán Elánius jakž takž zvládá. Je problém v některých situacích najít řešení, které splní oba požadavky, ale hrdina to zvládá. Super knížka, kterou by neměl nikdy žádný cenzor nějakého diktátora povolit.

Frizer
Frizer
19.12.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od Terryho Pratchetta. Jedna z nejlepších knih vůbec.

Elánius a celá kniha je na tak vysoké úrovni, že jen těžko hledám srovnání. Celý příběh je temný, melancholický, nostalgický, s velkou moudrostí a humorem.

Není to jednoduchá fantasy, není to humoristický román, je to jedna z nejlepších knih s humanistickými názory. Srovnání může být v některých válečných příbězích. Moudrost, kterou čtenář v této knize najde, může vydržet navždy, a kdyby ji četl každý, svět by byl mnohem lepší

Pokaždé, když tu knihu čtu, ukápne mi alespoň pár slz. A to alespoň pro mě osobně něco říká. Čteno asi osmkrát a rozhodně nekončím....

Peter74
Peter74
04.12.2022 5 z 5

Skvele čítanie, veľmi sa mi to páčilo.

SONP
SONP
03.09.2022 4 z 5

Pratchett nám tu zkřížil Les Miserables s cestováním časem a moc se mu to podařilo. Noční hlídka pokračuje v trendu nastoleném už v "Hrrr na ně" a stává se tou nejserióznější linkou Zeměplochy. A jak jsem už psal dříve, tahle Pratchettova depresivně-agresivní poloha mi tak úplně nesedí, stahuje mne totiž sebou a já čtu Zeměplochu přeci jen spíš pro pobavení. A autor tu v osobě Karcera taky stvořil takového příšerného záporáka, že už se asi ani o humoristické fantasy úplně hovořit nedá. I tak to ale funguje skvěle. 80%

yellow713
yellow713
24.08.2022 5 z 5

Jako vždy, naprosto geniální. Chybělo více dějových linií najednou, což je u Pratchetta docela časté, ale mně vlastně to docela vyhovovalo:)

MaxQ
MaxQ
06.05.2022 5 z 5

Tady je všechno a ještě spousta navíc. Výborný příběh, napětí, akce, cestování časem, Kolíkovy uzenky a samozřejmě humor ve všech podobách. Chybí tu teda Elániovi přátelé z hlídky, ale jejich předchůdci nejsou o nic horší.

tom2843
tom2843
17.04.2022 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha z celé série o Zeměploše. Můj oblíběný kapitán Elánius v nejlepší formě, záporák s ďábelským smíchem a cestování v čase, které dává smysl a udržuje napětí.

petra5588
petra5588
08.01.2022 5 z 5

Pro mě zatím nejsilnější příběh Zeměplochy, přečteno jedním dechem (až jsem se občas napětím nadechnout zapomínala).

NannyOgg24
NannyOgg24
30.12.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla poněkolikáté a stále v Pratchettovi objevuji něco nového, něco, co mi minule uniklo. Noční hlídka jako série je pro mě asi nejlepší ze Zeměplochy.

zuzana4291
zuzana4291
26.11.2021 5 z 5

Opět úchvatný a jedičný příběh ze Zeměplochy, který se musí přečíst. Mít občas takovou možnost, jako měl Elánius by nebylo špatné.

pavlina6482
pavlina6482
21.10.2021 5 z 5

Skvělá nadčasová reflexe politických událostí :-)

Hadati
Hadati
18.09.2021 5 z 5

Tuto zeměplošskou knihu považuji za vrchol Pratchettova díla. Spojuje se zde jeho humor se zajímavým příběhem, ve kterém účinkuje nejzajímavější ze zeměplošských postav velitel Samuel Elánius.

Velitel Elánius při pronásledování psychopatického vraha po budovách Neviditelné univerzity, se společně s ním propadne 30 let do minulosti. Tím minulost jako takovou změní. A aby uvedl věci opět do pořádku, musí se nechat naverbovat do Noční hlídky a stát se sám sobě hrdinou. Tohle ale není ta Hlídka, kterou si společně s Karotkou vybudoval. To je ta stará Noční hlídka, kde se policisté při páchání zločinů raději dívají jinam, a braní úplatků je běžné. A do této hlídky vstupuje starý Elánius se svými železnými zásadami.

Přestože i v této knize je tradiční zeměplošský humor, jedná se o temný příběh. Je to o tom, jak se hrstka obyčejných lidí postaví bezpraví, přestože si uvědomují, že jsou slabou hrází, která nemůže nápor událostí ustát. Přesto se postaví zlu, aby ochránili nevinné civilisty. Je to příběh o hrdinech, kteří se nikdy nechtěli hrdiny stát. Příběh o cti a o zradě, a o zlu, bestii, která třímá v každém z nás. A je jen na nás, zda tu bestii ovládneme nebo ona ovládne nás. A ten boj proti vnitřní bestii je důležitější, než boj proti zlu, které na nás útočí zvenčí.

Český čtenář se pak dokáže do událostí knihy lépe vžít, protože stěžejními tématy tu je stavění barikád a revoluční bouře. Obranu barikád před daleko silnějším protivníkem si náš národ zažil při pražském povstání na sklonku druhé světové války. A každý, kdo četl Drdovu Němou barikádu, se dokáže do situace bezejmeného hrdiny lépe vcítit. Ještě blíže pak k nám může promlouvat svržení režimu, díky naší Sametové revoluci. K oběma těmto tématům má český čtenář blíže, než je tomu běžné v západní kultuře. I proto má pro mě Noční hlídka větší hloubku, než jiné Pratchettovy knihy.

Pro fanoušky Zeměplochy je pak neméně zajímavé vidět některé zeměplošské postavy v době, když byly mladé a plné ideálů. Navíc zde má velitel Elánius hlavní roli, což si každý jeho příznivec opravdu užije. Není pa pochyb, že Šeříkový den je nejznámějším dnem spojujícím náš gregoriánský kalendář s tím zeměplošským.

kurama45
kurama45
25.07.2021 5 z 5

Veľmi veselo podaný neveselý príbeh života jedného muža. Vrchol Zeměplochy. Také dobré, že sa od prečítania bojím otvoriť ďalšiu časť…
Trochu mi to prišlo, akoby sa v dobe písania Pratchett stretol s niečím temným a vyrovnal sa s tým svojím obvyklým humorom a touto knihou, do ktorej to všetko vlial. Jediné mínus (pre ľudí neobľubujúcich absurdizmus) je, že aby sa k Noční hlídce človek dostal, bolo by fajn prehrýzť sa predchádzajúcimi časťami.