Buch!

Koumské údolí? To je to místo, kde trollové přepadli ze zálohy trpaslíky... nebo to snad ze zálohy přepadli trpaslíci trolly? Stalo se to velmi daleko a velmi dávno. Jenže jestli teď Sam Elánius, velitel ankh-morporské městské hlídky, nevyřeší vraždu jednoho trpaslíka, bude muset přihlížet, jak trollové s trpaslíky bojují znovu a přímo před jeho kanceláří. Zatímco kolem něj se rozpadá jeho milovaná Hlídka a duní válečné bubny, musí odhalit každou stopu, být chytřejší než každý vrah a pokořit každou temnotu a najít řešení. Ach ano... a každý den v šest hodin, pravidelně, bez jakékoliv výjimky, musí dorazit domů, přečíst svému malému chlapečkovi knihu Kampak se poděla má kravička? A doprovodit čtení všemi pravými zvuky zvířátek z hospodářství. Jsou věci, které prostě udělat musíte. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/48_/482/buch-uT5-482.jpg 4.6486

Úžasná Zeměplocha (31.)

Thud! (2005)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Eremites

Posloucháno jako audio kniha v autě na cestě na dovolenou. Existuje lepší kombinace než Zeměplocha s Elániem v hlavní roli, dovolená, léto a uši plné dokonalého humoru pana Pratchetta? Možná ano, ale moc jich nebude :-)

Posloucháno společně s juniory a dokonce jimi kladně přijato, za což jsem moc ráda. Pokud to pro ně zafunguje jako pozvánka do úžasného světa Zeměplochy, budu ještě raději.

A k samotnému příběhu? Co dodat, Elánius patří mezi mé zeměplošské favority a tady dostal maximální množství prostoru ukázat, co v něm je - a ač tedy není nejostřejším nožem v šuplíku, mé srdce si získal dokonale. A v kombinaci s "Kde je má kravička?" je pro mne prostě hrdinou číslo jedna!
Nesmírně blízká mi byla taky vlkodlačí Angua se svými věčnými trably s upíry a šamponem "Hodná holka - proti blechám".
Obzory mi rozšířily pasáže podrobněji popisující historii trpaslíků a trolů, přičemž minimálně trolí "úderný jazyk" považuji za mimořádně účinnou metodu při jednání s některými lidmi - bohužel u nás je tento jednací jazyk zatím nepovolený.

boxas

Chtěla jsem dát o jednu hvězdičku míň za trochu zmateně optimistický konec, ale pak jsem došla k závěru, že je to i tak skvělá kniha! Nejvíc se mi líbily pasáže o knížce Kdepak je má kravička? Ale to asi každému. S přehledem mě pokaždé rozesmál démonek iPaco a jeho snaha zavděčit se " Vložte svoje jméno" čili Elániovi. To fakt nemá chybu!

ostravak

Výborný Pratchett, jako vždy :)

MGT

Kniha mě celkem bavila, ale...
Nějak jsem se nemohla soustředit na děj, moc jsem se v tom nevyznala.
Kdo vlastně zničil tu přivolanou temnotu? Kdo to k Elániovi mluvil v trpasličí jeskyni?
Nějak jsem to neposbírala

aneta8890

Jak se píše v komentářích níže, Pratchett zde pozbývá svého specifického humoru a kniha je opravdu trochu natáhlá... ale to patří k záplavě temnoty, kterou přináší.

Poprvé jsem se po nočním čtení hlídky dívala z postele do temných koutů s pocitem nejistoty a dalo by se říct, že i s mírným strachem. Kniha byla samozřejmě zhltlá za pár dní, ale zanechala skvělou pachuť, která mi připomíná že historie je důležitá, že rasová nenávist nemá logiky, i to, že pod zemí je další úžasný svět, který skrývá plno pokladů a hlavně letokruhy prastaré Země.

Byl to neobyčejný příběh s tajemnou atmosférou a musím říct, že snad první Pratchettova kniha, která ve mě nezanechala konkrétní myšlenky nebo vzpomínky, takový ten klasický milý úsměv, jak super to zase na Zeměploše bylo, ale jen nejistý pocit.. takový černý něco v zádech.

david5746
29.11.2016

Příběh o Koumském údolí, které se skloňuje z leva z prava a maskuje současné rasové a kdejaké jiné problémy. Osobně mi to přišlo zbytečně natahované, zas tolik děje tam ve finále nebylo a závěr jako takový mě taky úplně nevzal ani za srdce, ani za bránici. Není to propadák a hromada lidí je nadšená a já bych asi taky byl, kdybych Zeměplochu neměl za posledních 20 let načtenou celou několikrát a nebyl zvyklý na trošičku vyšší úroveň.

petulka.sasanka
26.11.2016

Příběhy o hlídce nikdy nezklamou!!!! Knihu jsme si užívala od začátku do konce.

Terien
04.06.2016

Dávná bitva trpaslíků a trolů, která v jejich s srdcích nikdy neskončila. Prastaré tajemství, hlídka, nahá upírka a vlkodlačice (v lidské podobě) brodící se spolu bahnem :D...tento díl mě prostě bavil.

andik007
09.01.2016

Začátek se trochu táhl, ale pak už to byla měla...
Doporucim nejprve přečíst Stráže stráže, pak se to tak táhnout nebude, protože v této knize jsou popsány hlavní postavy. Věděli jste treba, že kapitán byl alkoholik a víte jak se dá dohromady s lady B. prectete si Stráže stráže

Karlos227
06.01.2016

vynikající

Azizi
16.12.2015

Trpaslíci a trollovia na Zeměploche idú tak nejak celkovo mimo mňa. A keďže táto kniha bola v podstate celá o nich, akosi som sa pri nej väčšinu času tak trochu nudila. Jasne, je to stále Pratchett, nečíta sa to zle alebo tak, ale príbeh, humor i nápaditosť sa mi tento krát zdali o niečo slabšie.

Jennkie
10.07.2015

Velice zajímavá a samozřejmě vtipná sonda do historie zeměplošských národů a také do rodinného života Sama Elánia.
Místy se mi sice některé Pratchettovy teorie věcí zdály trochu moc překombinované, ale pořád sedí a vypovídají mnoho o povaze naší reálné společnosti. Tento autor by, je i bude nadále v mé knihovně číslo jedna!

trudoš
09.06.2015

Číst Pratchettovy knihy je pro mě jednoduše naprostá slast. Jen jsem Buch! otevřel a za chvíli už jsem byl na konci, i když chudák malá měl skoro 500 stran. Jistě, uvědomuji si, že podstatný děj je na začátku a na konci, a to uprostřed je jen rafinovaná vata. Ale je cukrová, a tu já můžu v jakémkoliv množství. O to víc, když se jedná o Městskou hlídku. Velitel Elánius tak opět nezklamal.

Eigis
20.03.2015

Zeměplocha je prostě záruka kvalitní zábavy. To co zde, ale autor chtěl říci je to, že když existuje rozum a dobrá vůle, nezáleží na náboženství, národnosti nebo kultuře. Fakt, že je toto sdělení zabaleno v tak vtipně inteligentní formě je o to cenější a mnozí by se z tohoto přístupu mohli poučit. Ačkoliv ruku na srdce kvůli tomu Zeměplochu nečtu, důvod je především skvělý humor, ale určitá nadstavba mezi řádky nezaškodí.

demlice
18.03.2015

Paráda! Jak jinak uctít památku nejoblíbenějšího autora, než vzít do ruky jeho knihu a přečíst ji? Udělal jsem to a udělal jsem dobře! Buch! je velice povedená a mám takový pocit, že v dnešní době i dost aktuální. Tohle prostě Pratchett umí! Na Elaniovi miluju to, jaký má respekt v práci, jaký naopak dokáže projevit respekt před ženou a to, jak miluju svého syna. "Kdepak je má kravička?" mi zní v uších a nepřestávám se při tom usmívat :-)

Túrin
04.02.2015

Kdepak je má kravička?!?!?

Fairiella
02.11.2014

Když se vás pokoušejí zabít, děláte to správně. Jdete-li někam, kde se cítíte nejistí, neptejte se, co si vzít s sebou, ale jaké myšlenky zanechat doma. Tohle a mnoho dalšího připomíná jedna z nejlepších knih Terryho Pratchetta. Krásné. Jedna z těch, kterou zavřete a víte, že konec přišel přesně v pravou chvíli. Humpfff!

Aimee1
19.07.2014

Výborné.

gomaki
09.05.2014

24.4.2014 - zakoupeno
8.5.2014 - přečteno

Elánius sice není nejostřejší nůž v šuplíku, ale přímý a čestný jako nikdo jiný a nikdy se nevzdává. To se jen tak říká v AM, ale my, co známe Elánia už nějaký ten pátek, tak víme, že je ostrej až až :) pokud nepočítáme situace s Kravičkou :)

Tenhle díl má spád a vtip a bohužel i kus reality, co si budeme povídat. Kolikrát v naší historii, se "ničily nebo měnily" důkazy?

Elánius je stále cynický, vtipný a tvrdohlavý polda, který má nově jednu velkou slabinu, která ho dělá naprosto lidským a ještě více tvrdohlavým než býval:) Karotka je stále Karotka, jeho nechápavost sarkasmu mě vždy pobaví. Angua, Sally, Řiťka a Táňa je prostě skvělá banda - není nad dámskou jízdu:) A v neposlední řadě si Noby a Fred drží svůj standard :)

PS: „Vyplnousenato!“

narcisonanis
15.02.2014

Ze všech knih o hlídce mne asi nejméně bavila a snad i objektivně hodnoceno je tam méně vtipu, než jsem u Pratchetta zvyklý. Je to také poprvé, co mi přílišné zaměření na postavu Sama Elánia přišlo nudné a nepříliš zajímavé – na úkor například trojlístku Angua, kapitán Karotka a nová postava upírky-policistky. Asi jsem měl Elánia mnohem raději jako cynického a životu odevzdaného policistu. Jako postavě mu však jeho přerod a vzestup ve společenském žebříčku přeji :D Pro mne jedna za slabších knih TP.

Martina Zápoto
15.10.2013

Skvěle se četlo, doporučuji...

SimonaZ
01.10.2013

Kdepak je má kravička??? :)

helmiczka
26.04.2013

Je to Samuel Elánius! To je má kravička! :)

lanusinka
04.01.2013

Takový normální Pratchettovka...

ŽabákDokvákal
09.07.2012

Pro mě spíše průměrný zeměplošský díl...
Ale souhlasím s ostatními, že u "Kdepak je má kravička?" jsem také slzel smíchy!

stilgar1
28.03.2011

Samuel Elánius prošel od svého prvního objevení se v románech o Zeměploše úžasnou proměnou - ze ztroskotance, opilce a neúspěšného poldy se stal (z velké části díky Karotkovi) poldou úspěšným, později vévodou a dokonce i manželem jedné z nejbohatších žen Ankh-Morporku. V předchozím románu o hlídce se Elánius stal také otcem - a o tom, jak se s tím vypořádal, a co pro něj otcovství znamenalo, pojednává v podstatě kniha Buch! Mimo to se čtenář dočte i zajímavé věci o historii sporů mezi trpaslíky a trolly a konečně i o tom, co se stalo v tom zatraceném Koumském údolí.
Kniha Buch! je v mnoha ohledech velmi povedená - na druhou stranu je v rámci Zeměplochy průměrem a mezi romány pojednávajícími čistě o hlídce je podle mě zatím částí nejslabší. Je to možná proto, že oproti dvou částem předchozím (Pátý Elefant a Noční hlídka) nepřináší žádný koncepčně zajímavý příběh a ani příliš neprohlubuje zeměplošské univerzum. Vrací se tak k "jednoduchosti" prvotních románů, což by bylo přijatelné, kdyby se také stejnou mírou vrátil k četnosti humorných situací, na které jsem byl zvyklý. Pratchett to však nečiní, a proto mi některé části nemohly nepřijít zdlouhavé.

tan
07.02.2011

Strana jedna začínala velm slibně:

Dělá na mě "béé!"
To je ovečka!
Není to má kravička!

Pak, jak se zdálo, se autor bezpečně zmocnil materiálu, s nímž pracoval:

Dělá na mě "íhahá!"
To je koníček!
Není to má kravička!

V tomto okamžiku autor dosáhl vrcholu svých tvůrčích sil a další části textu vytryskly přímo z hlubin jeho trýzněné duše.

Dělá na mě "humpff!"
To je hroch!
Není to má kravička!

Tomuhle se vyrovnají už jen "Hole mágů" a "Ježčí píseň".

Alma-Nacida

Myslela jsem si, že není možné, abych slzela u slov: "Kde je má kravička?". No zjevně to je možný, Pratchett je slovní mág.