Umřel jsem v sobotu

Umřel jsem v sobotu https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94833/bmid_umrel-jsem-v-sobotu-1SA-94833.jpg 4 450 134

Tento mrazivý příběh se skutečně stal. Nápis, vytesaný na domě v Třebíči, vídal v dětství muž, jenž na sklonku života vyprávěl autorovi svůj příběh. Z osudu rukou a vůle boží. A zde začíná autorovo putování za tajemnou větou, za domem, který aniž by sám chtěl, ovlivňuje jeho život i život ostatních. Je to strhující příběh o lásce, osudu, ztrátě dítěte a druhých šancích, které už se nikdy nebudou opakovat. Co se stane, když se nevyrovnáme s minulostí? Přijde vůbec nějaká budoucnost? Rodina Josefa Marana žila v domě, který změnil jejich život. Mozaikové oko boží a onen nápis jej poslal na cestu, na kterou se žádný smrtelník nechce vydat. Rodina přišla rukou vraha o svou jedinou dceru. Osud k nim byl ale shovívavý. Přišlo druhé dítě. V duši Josefa Marana, ale nebyl klid. Toužil jej najít. Rozhodl se pátrat v minulosti, a tak svou druhorozenou posílal na onen svět. Do míst, kam se žádné dítě nepodívá. Její oči byly oči Josefovy, a on hledal vraha. Viděla dívka, co se v budoucnosti skutečně stane? Vrátí se k němu alespoň jeho druhá dcera? Mnohdy nás stvořitel posouvá vpřed, my se však nedokážeme vymanit ze spárů minulosti. A tak ztratíme vše, na čem nám záleží. I sami sebe. Temná kniha spojuje prvky vyprávění s básněním. Celý příběh je jako hra. Hra o naději. Mrazí z něj v zádech, v srdci i v hlavě.... celý text

nik077
21.05.2019 5 z 5

Smutný příběh....

Veve131
06.04.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha. Pan Formánek mě opět nezklamal.

zdenur
11.03.2019 4 z 5

Kniha je to vskutku zvláštní. Objevuje se zde několik zajímavostí a objasnění předchozí Formánkovy knihy Mluviti pravdu. Opět se zde nachází dva příběhy. Osobní příběh autora, kde opět bojuje sám se sebou a popisuje pátrání po tajemném domě v Třebíči. Přijde mi, že tato "kurzívová" část bohužel převažuje nad částí druhou, a to tajemným, až strašidelným životem Josefa Marana a jeho ženy Heleny. Chvílemi jsem se opravdu těšil, až se JF vypíše ze svých pocitů a já se budu moct opět ponořit do jeho polo-fiktivního příběhu.

Makropulos
12.12.2018 5 z 5

„Jsem zloděj pocitů, příběhů i vlastního života“.
To říká autor a opět je to pravda. V této knize je skutečný příběh o jednom domě a lidech v něm, o jejich neštěstí, neklidu a uvíznutí v minulosti a k tomu pocity postav i autora a kus jeho vlastního života. Knížku jsem přečetla vlastně hned dvakrát. Po prvním přečtení jsem znovu začala listovat a znovu pročítala detaily příběhu, a hlavně autorovy úvahy, poetické vložky i vyprávění o vztahu k Waldemarovi, hrdinovi příběhu Mluviti pravdu. Mám ráda vypravěčský styl pana Formánka, jeho propadnutí příběhu i neustálé hledání odpovědí na ty základní otázky. Jak vyplývá z nedávných rozhovorů kolem filmu Úsměvy smutných mužů, on už zřejmě svoje odpovědi našel. Mě teď jen napadá, jestli bude něco dál po knize Dvě slova jako klíč a pokud ano, jak doufám, o čem a jaké to bude.

Melanka
25.11.2018 4 z 5

Formánek je můj favorit. Každá jeho kniha (a tedy i tato) je velmi osobní, skvěle napsaná, magická, smutná i plná naděje. Radost číst!

markyticka
22.10.2018 5 z 5

Pro mne první kniha od tohoto autora. Četla se velmi lehce a tuto útlou a malou knihu jsem měla přečtenou jsem za den. První jsem si ale měla přečíst knížku Mluviti pravdu, na kterou sice úplně nenavazuje, ale odkazuje se na ni.

bookcase
04.10.2018 5 z 5

Moje druhá knížka od JF a... těším se na další. Moc se mi líbí, jak tenhle chlap píše. Paráda.

Dajine
30.09.2018 5 z 5

Další skvělá kniha skvělého vypravěče.

freejazz
20.07.2018 5 z 5

trochu z iného hrnca, než som čakal, ale zasa - Formánek nesklamal!
škoda len, že jeho web je zúfalo starý...

janica09
16.07.2018 5 z 5

Velmi čtivě napsané. Styl psaní, který mě umí nějakým způsobem pohladit, i když v některých místech je příběh až mrazivý.

Markushka
14.05.2018 5 z 5

Velmi zajímavý formát knihy, kdy se prolínají autorovi myšlenky, vzpomínky a komentáře v průběhu vyprávění osudu muže, do jehož života zasáhla tragédie. Vyprávění má mystický nádech, který postupně pohlcuje čtenáře, jakožto i autora samotného. Vybočující, čtivé.

Danca196
26.04.2018 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a určitě se k ní znovu vrátím...

Ivana.Ka
28.03.2018 5 z 5

Skoro nevím jak knihu ohodnotit, od pana Formánka jsem četla Mluviti pravdu a myslela jsem, že už mne nemůže ničím rozházet... Mýlila jsem se, tento příběh se mnou ohromně zacloumal, silné vyprávění, které bych ale nedoporučila číst slabším povahám... Zvláštně šťastně depresivní příběh o smrti???

Sůvazknihovny
21.03.2018 5 z 5

Na většinu knížek mi má fantazie stačí, ale u Formánka se nepřestávám divit, v dobrém smyslu slova, co se dá s čím propojit, jaký další příběh vyplyne atd. Moc pěkné čtení.

Praevka
22.01.2018 4 z 5

Silný Maranův příběh na pozadí (trošku slabšího) příběhu autorova, zajímavé zpracování. Rozhodně ještě něco od Formánka zkusím.

jitka4159
12.12.2017 4 z 5

Mnohovrstevný, mysteriózní děj s mrazivým ústředním příběhem. Poskládaný jak mozaika okna dotčeného domu. Chvílemi sice hrozilo roztříštění, ale tragický osud Maranovy rodiny to udržel. Poutavě vykreslená mystika "staré" Třebíče. I když je hlavní příběh syrově dramatický, pan spisovatel sem dokázal dokázal vnést svou poetiku a smrt se stává nadějí. Celkový pocit: protože jsem "trebíčská" mám chuť vyrazit do ulic a pocítit dozvuky toho příběhu.

jethro.tull
26.07.2017 2 z 5

Podle mého Josef Formánek nevyužil potenciál příběhu. Hodně zajímavé téma podal hodně nezajímavým způsobem. Formánkovu předchozí knihu Mluviti pravdu považuji za velmi zdařile podaný strhující příběh, i když mi trochu vadilo narušování hlavní dějové linie autorovými vsuvkami plnými úvah a zbytečnými informacemi o autorovi samém. Tato kniha se už zcela roztříštila na spoustu fragmentů - jak zaznívá v některých komentářích, je to zřejmě vlivem autorova nemírného pití - a to příběhu opravdu ubližuje. Pane Formánku, přepište tuto knihu, prosím. Váš přítel a můj oblíbený autor Arnošt Lustig to dělal také. Když připravoval nové vydání svých knih, tak se téměř vždy jednalo o přepracované vydání. Ten příběh za to stojí.

ja17
04.07.2017 4 z 5

Tahle kniha mi byla doporučena, zapůjčena a já nyní nemám slova, kterými bych ji dokázala popsat. Přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Nemám pocit, že by mnou nějak pohnula, spíš jakoby mi naplnila plíce nějakou mazlavou tekutinou a já teď nemůžu moc dýchat.
Ze začátku jsem se bála, že si autor bude nárokovat až moc pozornosti a nenechá postavám jeho příběhu vůbec žádný prostor. Později mi došlo, že on sám je hlavní postavou. Příběhy byly dva a oba mě vážně uchvátili.
Některé pasáže jsem pročítala dvakrát, jiné jsem trochu přeskakovala (autorův pobyt v Indii mě nijak nezaujal), jindy jsem se smála nebo si myslela, že se každou chvíli pozvracím (přesněji u fáze s Čertem a myslivci, to jsem nečekala).
Nevím jestli to není náhodou pokračování "Mluviti pravdu" - tu knihu jsem nečetla, ale některé pasáže z téhle knihy jakoby odkazovaly na jakýsi první díl.
Každopádně používání rýmů, kurzívy, tučného písma a vlastně celková vizuální část knihy byla dost zajímavá. Včetně popisu prostředí. Jelikož já vážné viděla příběh očima autora. A teď je konec.
Kulka už prolétla, ale i když jsme se společně vraceli časem, mám pocit, že se to všechno stalo příliš rychle.

Nartaya
22.06.2017 5 z 5

Jsou knihy, které si ráda přečtu znovu. Není jich mnoho, ale jsou...

imy.angel
05.06.2017 2 z 5

Zajímavé, netypické a zvláštní čtení.

Přiznám se, že to není můj šálek kávy. Knihu jsem dočetla, ale nepotřebovala bych ji znovu číst. Některé pasáže se mi líbily a jiné nikoliv, měla jsem z toho takový neurčitý pocit, něco tomu chybělo ale nevím co. Chvílemi jsem si říkala, že čtu zápisky depresivního alkoholika! Třeba autorovi dám jednou zase šanci a přečtu si jednu z dalších knih.

Jinak skvělý název knihy!

osudy lidí české romány

Josef Formánek
česká, 1969
2008  86%Mluviti pravdu
2014  76%Úsměvy smutných mužů
2008  73%Prsatý muž a zloděj příběhů
2016  76%Dvě slova jako klíč
2011  79%Umřel jsem v sobotu

Kniha Umřel jsem v sobotu je v