Návrat

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Morlun. Prastarý tvor, který se živý superhrdiny, se zaměřil na našeho Petera Parkera. Spider-man ještě nikdy nebojoval proti nikomu tak silnému, tak nelítostnému, tak nezastavitelnému. Morlun jde za svým cílem a je mu jedno jak ho dosáhne...

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/7272/big_navrat-yTF-7272.jpg 4.4149
Série:

Ultimátní komiksový komplet 21.


Žánr:
Literatura světová, Komiksy, Sci-fi

Vydáno: , Crew, Netopejr
Originální název:

Coming Home, 2001


více info...
Nahrávám...

Komentáře (25)

Kniha Návrat

Cojekomupotom
08. února

Díky této knize jsem se ve třinácti letech přestal děsit pavouků a ještě dnes odmítám u sebe doma vymetat pavučiny, protože pavouci jsou naši kámoši a chytáním létajících bzučících parchantů se starají o klidný spánek nás všech! Díky, Spidey!

ludek.n
19.12.2022

První kniha Ultimátního komiksového kompletu a hned pecka všech pecek. Scénárista J. Michael Straczynski vdechl do legendární postavy novou energii a obohatil ji i o pochybnosti okolo samotného zrození coby superhrdiny. Příběh je to čistý a vyvážený, velkolepý a dramatický, plný akce i času na přemýšlení, úderný i pokorný. Je v něm všechno to, co dělá Spider-mana Spider-manem a ještě něco navíc. Mýtické pohrávání si se zvířecími symboly, totemistická síla, kolumbovská otázka, originál versus napodobitel, postavit se výzvě nebo utéct a je možné zachránit alespoň někoho, když už ne všechny? - to je jen pár motivů, které Straczynski včlenil do svého vyprávění, a pár otázek, na které hledá odpovědi. Kreslíř John Romita jr. mu k tomuto hledání poskytl mohutný a precizní vizuální aparát, který přestože ctí klasické postupy, je moderní, dynamický a především inovativní. Jedno a více stránkové pohybové studie jsou tou nejokázalejší ukázkou právě řečeného a jsou bez debat ohromující. Bavily mě i ty klidnější, zadumanější pasáže, už proto, že dělají z Petra Parkera člověka, kterým (i přes všechny své mimořádné schopnosti a skrývání se pod maskou) pořád je. A Návrat je komiks nejen o Spider-manovi, ale současně i o Petrovi Parkerovi.


ArkAngel
09.07.2022

Přes Návrat se mnozí podobně jako já dostali ke kupování komiksů ve větším měřítku a myslím si, že tvůrci začali v edici s parádním kouskem. Příběh je takovým lehkým pavoučím restartem, který přichází spolu s novým stoletím. Peter si nachází novou práci coby učitel a dozvídá se, že jeho schopnosti jsou spojené s určitou totemizací a jeho nepřátelé byli akorát napodobiteli. Nový padouch v podobě Morluna je pak takový Drákula, který se neživí krví, ale právě energií totemových jedinců... a dokonce má i svého vlastního Renfielda. Ezekiel je pak skvělý nový mentor, který Petera rozhodně posouvá kupředu.

fvalek
13.06.2022

Líbí se mi Straczynského styl, který pobírá Spider-Mana vážně a smysluplně bez zbytečného nadužívání hloupých hlášek a komických prvků, ale přesto ho nechává být takovým svým nerdím ťulpasem. Samozřejmě velkou roli dělá stáří komiksu, které je už tak trošku za horama a na hony se vzdaluje aktuálnímu Spider-Manovi, ale přesto je mu tak hrozně podobný. Starší komiksy jsou obecně více ukecanější a pomalejší a je vidět, že zatímco v novém vydání musíme mít na každý sešit aspoň tři padouchy, tady se celá kniha dokáže vhodně zaobírat jen jediným, ale o to více důležitým.

Ona se ale v celém díle děje stejně spousta věcí... Peter řeší problémy s bývalkou MJ, řeší i různé situace s tetou May, do toho řeší své nové pracovní místo a ještě Ezekiela, který se jen tak zčistajasna zjeví a Peter mu možná až moc rychle věří. Nicméně těžištěm děje je nový záporák a má vážně grády. Skvěle spadá do teorie o zvířecích totemech (budeme dělat, že ta teorie sedí úplně na všechny padouchy, co kdy Spider-Man měl, i když asi to není úplně univerzální...) a dává Petrovi zabrat. Tenhle moment, kdy je hrdina v koncích a neví, co si počít (a velmi jednoduše prostě prohrává), se mi hodně líbil, protože to ukazuje jeho lidskou stránku a jeho slabiny. Ze Spider-mana není takový nahláškovaný frajírek jako v nových dílech. Finální rozuzlení sice nic moc za mě a asi to šlo vyřešit lépe, ale svou práci to odvedlo. Samotné finále s tetou May velmi pěkné. :)

Delphín
30.11.2021

Excelentní kousek. Straczynski zde oblékl pavouka do v té době zcela nového kabátu, který mu opravdu sluší. Rozjíždí se nám zde mystično, filozofování a dospělejší témata plná vztahů či drog. Přitom si to ale nechává to jedinečné kouzlo a důvtip, jenž kolem Spideyho panuje.

Ivan Kučera
29.04.2020

„Nikdo nevyhrává věčně.“ Skvelý, čistý, svižný a svieži príbeh s bombastickou, krásnou Roomitovou kresbou a dynamickým scenárom, ktorý na jednotku s hviezdičkou vystihol vážnosť a zároveň humor (premýšľanie o suchom zipse) ústrednej postavy plným právom patriacej k celosvetovo najobľúbenejším komiksovým superhrdinom v histórii sveta. J.M. Straczynski sa rozhodol takpovediac vrátiť na začiatok, k rádioaktívnemu pavúkovi a zároveň prísť s viacerými nečakanými súvislostiam (totemoví nepriatelia alias imitátori). A urobil čertovsky dobre! Návrat bol natoľko vydarený a tak dobre sa predával (len v Čechách sa dočkal dvoch reedícií), že sa zaradil po bok Daredevila a ostatných, ktorých fantastický Joe Quesada v pre americký komiks vo všeobecnosti neľahkom období 90. rokov úspešne reštartoval najznámejšie marvelácke postavy. Táto kniha okrem spomínaných kladov ponúka aj silného súpera. Dokonca natoľko silného, že aj obvykle nesmierne ukecanému Stenolezcovi nenapadajú žiadne hlášky (a to už je vážne čo povedať). A charizmatického Ezekiela (už len to meno!). Spajdymu (na rozdiel od niektorých iných superhrdinov) výborne fungujú v príbehoch ako dialógovo-vzťahové záležitosti, tak akčné sekvencie, ktoré sú plné nápadov a hýria farbami, od temných po pestré. Návrat do istej miery (a od istého momentu) môžeme zaradiť po bok iných spider-manovských nonstop akčných jázd, kedy hrdina bojuje s nepriateľom naprieč mestom v reálnom čase, typu Masky (Hobgoblin a Ghost Rider) alebo Utrpení (Lizard). Obľúbený Ezekiel sa v Straczynského rune vrátil ešte v diele Ezekielův návrat.

Atak
23.09.2019

Tento pavoučí chlapík je mi stále oblíbenější

trudoš
24.03.2020

Dal jsem si po deseti letech repete a pořád stejně vynikající. J. Michael Straczynski byl zkrátka tím nejlepším, co kdy Spider-Mana potkalo. Dokázal z něj udělat civilní postavu a zároveň mu ponechat punc nadčlověka, přičemž pořád je to někdo, s kým nemáte problém se ztotožnit. Navíc do univerza zakomponoval pár nových skutečností, jako je třeba totemová magie, čímž nepřímo zvrátil původní tezi, že Peter Parker přišel ke svým schopnostem díky kousnutí radioaktivního pavouka. No a závěrečný cliffhanger, kdy tetička May odhalí synovcovu identitu superhrdiny, je parádním zlomem i s odstupem celé té jedné dekády.
Protivník je jinak důstojný, ačkoli v důsledku nijak nepřekračuje hranice toho, čemu už v minulosti musel babouk čelit. Ale to je ostatně problém každého dalšího padoucha, který má být ještě zlejší, než všichni ti poraženci před ním. Daleko zajímavější je tak linie Parkerova nového života coby středoškolského učitele a samozřejmě počínající těžkosti ve vztahu s krásnou Mary Jane.

1

Doporučujeme

Kniha hřbitova
Kniha hřbitova