Úkol pro šaška

V Čechách nastává před husitskými bouřemi v letech 1402–1403 dramatická situace. Král Václav IV. je svým bratrem Zikmundem zbaven vlády a nakonec uvězněn ve Vídni, zemi drancují kočovní Kumáni a zároveň probíhá občanská válka mezi stoupenci Václava a Zikmunda. Podrychtář Václav od Černého koně je novou městskou radou zbaven úřadu. Nenese to vůbec dobře, ale nakonec může přijmout nabídku Bratrstva obruče a kladiva, které ho chce vyslat do Vídně. Tam se má pokusit za pomoci králova šaška Kotrmelce, řádového rytíře Bohuňka a bývalých biřiců osvobodit krále....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/299514/ukol-pro-saska-t46-299514.jpg 4.458

Podrychtář Václav (4.)

Detektivky, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Úkol pro šaška

evickakyticka

Další díl Podrychtáře Václava nezklamal. Opět dobré historické čtivo, u kterého se i zasmějete. Tentokrát dobrá zápletka i její rozuzlení. Nenudila jsem se. Skvěle!

JaniMa

Humorné a napínavé čtení.

EmmaKrizova

To je particka! Panecku! Uplne mi to vratilo chut na historicky roman. A krasna obalka a obrazky u kazde Kapitoly.

wooloong
26.10.2018

Autor konečně zcela rezignoval na formát módní a oblíbené historické detektivky a místo toho stvořil dobrodružný příběh o vysvobození českého krále Václava z Vídně, kde byl vězněn na popud svého bratra Zikmunda. Příběh je opět vsazen do rámce skutečných historických událostí. Čtivá, poctivá a zábavná historie.

Musím se přiznat, že první knížku od pana Hrdličky - Smrt nosí rudé škorně, jsem si přečetla proto, že jsem si ho spletla s panem Vondruškou. A byla jsem docela zklamaná. Historická detektivka není formát, který by panu Hrdličkovi úplně seděl. Jak v dalších dílech autor tento žánr postupně opouštěl, začaly být jeho příběhy čím dál lepší a dle mého svou historickou poctivostí a promyšleností překonaly i historické detektivky pana Vondrušky, i když na něj taky nedám dopustit. A ty parádní ilustrace už vůbec nemají chybu.

Ladinek
14.10.2018

Tentokrát ne až tak detektivka, ale spíš dobrodružný (možná špionážní) román. Když jsem psal hodnocení k první knize série srovnával jsem s panem Bauerem. U této knihy mě napadá srovnání s knihami pana Vondrušky. Pan Hrdlička mnohem elegantněji zvládá vztah hlavních postav k ženám. Vondruškovy knihy přímo přetékají vilnými sklepnicemi, či děvečkami nemyslícími celý den na nic jiného, než jak padnout hrdinům (nebo komukoli) do náruče. Naopak u pana Hrdličky se vztahy postav k ženám odvíjejí více reálně a Vohnout to rozhodně nemá lehké.

Damato
12.09.2018

Úplně mě tohle čtení dostalo, zpočátku jsem si myslela, že lépe než pan Vondruška historické romány NIKDY NIKDO psát nedokáže ... omluva panu Hrdličkovi . Tahle kniha má šmrnc a já se jen ptám sama sebe, jak jsem tohoto autora mohla minout. Samá pozitiva, už se těším na další, s přibývajícím podzimem ubývá práce venku , brzo se začne stmívat...vítej sychravý podzime, křeslo, lipový čaj , knihy pana Hrdličky, pročtené noci v teple a bezpečí domova...zná někdo větší idylku???

alenkacermi
20.08.2018

Příběhy z dob králů mě baví. Tady je i humor, vtip, veselé písně, Stará Praha, Čechy, Morava, Vídeň. Poutavě napsaný příběh o záchraně krále. Podrychtář Václav, magistr Šebek, Vohnout a šašek Kotrmelec byli skvělými průvodci.

horskejvlk
02.06.2018

Bezvané pokračování, nezklamalo očekávání. Konečně Václav překročil hradby Prahy a rovno do Pasova a Vídně. Kniha koresponduje s českou hrou Kingdom come kdy byl král v zajetí a vládla anarchie. Poutavé a historicky poučné. díky

Gabi13
29.04.2018

Teda úplně něco jiného než obvykle čtu.
Začátek mně vůbec nenadchl a myslela jsem, že knížku odlozím. Pak mně ale zaujal popis staré Prahy a zápletka.
Nakonec hodnotím příběh i knížku mo kladně. Zase se mi potvrdilo, že člověk má zkusit všechno :-).

p.pavlina
01.03.2018

Ze začátku mi sice trvalo, než jsem se začetla, ale nakonec autor nezklamal a já jsem se nemohla odtrhnout. Děj má spád a díky vypravěčskému umění autora jsem ho prožívala společně s postavami. Určitě doporučuji jako příjemnou oddechovku.

sgjoli
17.01.2018

Tento čtvrtý díl ze série o podrychtáři Václavovi obsahuje několik novinek, které sérii podle mne skvěle oživily. Krom toho, že se opět posouváme v čase, se tentokrát posouváme také v místě. Konkrétně se ocitáme ve Vídni. Oceňuji to, s jakou lehkostí a jistotou se autor pohybuje v kulisách středověké Vídně (tak, jak to i dělá i u středověké Prahy). A přitom jednotlivé popisy míst vůbec nezatěžují plynulost děje, za to autorovi rozhodně patří palec nahoru.

Skvělým oživením knihy bylo také přibrání šaška Kotrmelce mezi hlavní postavy (jak již napovídá název knihy). Je pravděpodobné, že Úkol pro šaška bude jeho prvním a zároveň posledním zastavením v této historické sérii, ale já si tu postavu moc užila.

Také se mi zdálo, že je tu méně humorných scének, vtípků a hlášek. Spíše se mi zdá, že tento román hraje na vážnější strunu – osobně si to vysvětluji nelehkou a neutěšenou situací, kterou se kniha zabývá. To však ale vůbec nevadilo, ba naopak. Jsem ráda, že autor umí velmi obratně napsat i vážněji pojatý příběh, protože toto vážnější ladění se k obsahu velmi dobře hodilo.

Skvělá kniha, těším se na další. :-)

ivulka15
25.12.2017

Mě tyto historické detektivky prostě baví. A třešničkou na dortu jsou kouzelné ilustrace.

vincek1
19.12.2017

Chcete si odpočinout a běžnou řečí se dozvědět něco z naší historie? Přečtěte si knihy pana Hrdličky. Dle mého názoru pěkně napsané, žít bych v této pro náš národ těžké době asi nechtěl, ale dát si ke snídani 6 vajec, při dnešních cenách. Zlatý středověk.

Dandulka
12.12.2017

Zpočátku se děj malinko vlekl, ale pak to dostalo spád a bylo to super počteníčko. Mám takový pocit, že jsem od autora už nějakou knihu četla. Některá jména osob mi přišla povědomá (nemyslím Václava VI. a Zikmunda).

Boby17
19.10.2017

Četlo se to docela dobře, děj odsýpal, ale vykreslení postav, prostředí a děje se mi zdálo takové ploché. Takže za průměr nedám víc než tři hvězdy. První kniha ze série se mi zdála být lepší.

Pavlusa007
12.10.2017

Byl nenápadný jak varhany na hnoji... :). Mě pan Hrdlička prostě děsně baví.

Galadwen
14.09.2017

Pan Hrdlička opět dokazuje, že psát umí, a jak dobře. Kniha, podobně jako předchozí díly moderní a přitom historicky uvěřitelná, tentokrát (kromě úvodní epizody) postrádá detektivní zápletku, posunula se k historicko-"špionážnímu" románu. A hlavně - nechybí humor, který se mi na téhle sérii hodně líbí. Doufám, že bude nějaké pokračování.

jarin58
17.08.2017

Příjemné počtení,pěkné písničky a malůvky jako z pohádky.

Marthas
06.08.2017

Nová postava králova šaška krásně zapadla do nám známých linií a pěkně je oživila. Spousta humoru a zajímavé písňové texty. Pěkně vymyšlené, sice mi sem tam něco uniklo, ale jinak na konci do sebe všechno krásně pasovalo. 3,5/5

Shardlake
20.07.2017

Zajímavé zakončení série o podrychtáři Václavovi od Černého koně, ale musím přiznat, že předchozí knihy série pro mne byly o trošku víc čtivější.

Aveli
07.07.2017

Výborná kniha, ačkoli historické romány prakticky nečtu, tenhle mě přímo nadchl. Napínavý děj se zajímavou zápletkou založenou na pravdě a legendách mě naprosto pohltil. Hlavní hrdina Václav mi tak přirostl k srdci, že přemýšlím, že si od autora přečtu i další knížky.

bagel
16.05.2017

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů historických detektivek opět nezklamal.

Honzin
12.05.2017

Díky panu Hrdličkovi mohu nahlédnout do rodiny podrychtáře Václava a jeho ženy Kateřiny. Ale také do svérázné "rodiny" biřiců Starého Města. A protože se vždy jedná o životní nadhled plný humoru, tak se těším, že nás pan Hrdlička jistě seznámí s nějakým dalším Václavovým "rytířováním".

Sarah01
06.05.2017

Tentokrát ještě lepší zápletka na pozadí historických událostí, autor patrně vycházel z jedné z mnoha pověstí, které se o útěku Václava IV. ze zajetí tradují. Opět moc pěkná odpočinková četba, doporučuji.

chip
20.04.2017

Mezi spisovateli historických krimi je u mě na jednom z předních míst.

Schamila
10.03.2017

Díky nabídce zdejšího bazaru v oblasti historie jsem objevila autora Pavla Hrdličku, zakoupila si jako novou knihu tento poslední díl a ostatní okamžitě sháněla a nelituji toho, byla to nádherná série a doufám, že pan Hrdlička nezahálí a píše další. Tento díl byť se odehrává ve Vídni a ne ve středověké Praze, byl i tak moc poutavý a námět vysvobození krále Václav IV. byl super, ještě jsem viděla nový orloj - budou mi chybět podrychtářskéj a magistr. Ke čtení určitě doporučuji a moc!!!
Je to jeho už čtvrtá kniha. Děj zasadil do let 1402–1403. Hlavním hrdinou je podrychtář Václav od Černého koně. V tiskárně už má páté pokračování, a to si pan Hrdlička všechny knihy sám ilustruje.... pašák

čef
08.03.2017

Zase trochu něco jiného než pánové Vondruška, Bauer nebo Niedl. Trochu syrovější, charaktery různorodé, příběh vyprávěn trošku jinak. Celkově docela pozitivní. Tak to jsem rád, že si mohu hledat v knihovně další jméno.

aneta.giraffe
28.02.2017

Vaclav a magistr me bavi cim dal tim vic. Uz cekam na dalsi knizku. Radost cist!

Iwíček
09.02.2017

Musím říci, že v této knize se ukrývá velice zajímavá zápletka, která potěší srdíčko asi každého milovníka historické literatury. Knihu jsem si užila od samého počátku do úplného konce, a to díky strhujícímu a plynulému ději, jenž je naplněn spoustou zajímavých zvratů. Mohu vřele doporučit.

nero 13
05.12.2016

Skvělé pokračování příběhů o podrychtáři Václavovi od Černého koně, magistru praeconum Šebkovi a biřici Petru Kolomazníkovi přezdívanému Vohnout, o tom jak osvobozovali krále Václava IV. z Rakouského uvěznění a přitom navštívili snad všechny Vídeňské hostince. U autora je znát že pracoval v gastronomii, protože při popisu jídel co si již zmiňovaní hrdinové dopřávali jsem vždy dostal chuť si to dát taky.