Smrt králů

Smrt králů https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127705/bmid_smrt-kralu-vCf-127705.jpg 5 245 26

Saské kroniky série

Román Bernarda Cornwella Smrt králů přináší další příběh Uhtreda z Bebbanburgu, velmože ve službách wessexského krále Alfreda, později zvaného Veliký. Alfred však umírá a zdá se, že s ním umírá i jeho sen o sjednocení anglických křesťanských království, neboť Británii hrozí, že země po jeho smrti opět upadne do chaosu vnitřních rozbrojů a válek s vikinskými Dány. Alfred chce, aby po něm nastoupil vládu jeho syn Edward, ale jsou tu další sasští páni, kteří si činí nárok na uvolněný trůn, a na severu čekají na svou příležitost pohanští Dánové se svým dávným snem ovládnout Wessex. Přísaha věrnosti váže Uhtreda k Alfredovi, ale ne k Edwardovi. Má složit přísahu i jemu, jak si přeje Alfred? Uhtred váhá. Navíc se stále nevzdává úmyslu získat zpět své panství a svou tvrz, o které ho podvodně připravil jeho strýc. Nakonec si uvědomuje, že je to on, kdo jako hlavní vojevůdce saských sil může velkou měrou přispět k tomu, aby se Alfredův sen uskutečnil, anebo ho naopak odsoudit k zapomnění, pokud Wessex opustí.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , BB art

Death of Kings , 2011

pemla
14.03.2014 5 z 5

Cornwell opět nezklamal, kniha čtivá, napínavá, přečtená na jeden zátah. I když by už možná bylo na čase s neporazitelným Uthredem seknout... Vždyť mu už nějakej ten pátek je, ale Cornwell ho jakoby stárnout nenechává, což už mi na knize někdy dost vadilo. Uhtred se chová stále stejně jako na začátku, žádnej věkovej vývoj, nic. Pořád to samý. Alfred je mrtvý, většina přátel kromě stejně tak neporazitelného Finana je mrtvá, AEthelflaed trápí vrásky, ale Uhtred skáče jak dvacetiletej mladík ve štítovej hradbě proti o půl století mladším protivníkům bez náznaku únavy.
Série o Uthredovi je skvělá, ale byla bych radši, kdyby autor s Uhtredem už skončil a udělal mu nějakej slušnej konec, než aby psal dál knihy až do Uhtredovy 60, protože pak už to bude dost na hlavu.

kryspin66
28.11.2013 4 z 5

Zatím poslední díl této série. Mohu vřele doporučit.

Martin1974
18.10.2013 5 z 5

Dôstojné pokračovanie predošlých dielov..

klokan.1905
28.04.2013 5 z 5

Tak nám Uhtred zestárnul... Už je mu 45 let... Kdoví, jak to ještě Cornwell natáhne ;-) ... Nicméně, spokojenost :-)

čef
16.03.2013 5 z 5

Stále vysoká úroveň, tak jak jsme u tohoto autora zvyklí. Série zachovává konzistenci a historickou věrnost, i když samozřejmě beletrizovanou. Pro čtenáře historické literatury lahůdka.

OT-PI
07.02.2013 4 z 5

Děj šesté knihy o Uthredovi je poněkud rozvláčnější a nemá takový spád jako předešlé knihy, ale stále je to výborné čtení.