Bledý jezdec

Bledý jezdec https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3764/bmid_bledy-jezdec-HPg-3764.jpg 5 385 56

Saské kroniky série

Na konci 9. století se téměř celá Anglie ocitá v rukou dobyvačných vikinských, především dánských kmenů a odolává jim pouze západosaské království pod vládou krále Alfreda. Dánové, jak jsou tito Vikingové nazýváni, však chtějí dobýt i Wessex a přitáhnou s velkým vojskem, aby si podmanili i tuto poslední zemi. Po jejich zrádném vpádu do Wessexu, když dánský vojevůdce Guthrum porušil sjednaný mír, je Alfred nucen uchýlit se jako psanec s nepočetným houfem věrných do bažinaté oblasti kolem ústí řeky Pedredan. Zdá se, že osud jeho království a tím i celé Anglie je zpečetěn. Alfred se však nevzdává, rozesílá do všech koutů země posly a pomalu shromažďuje vojsko, s nímž chce vytáhnout proti Dánům do boje, porazit je, a tak zbavit Anglii jejich vlivu, aby ji mohl později sjednotit pod svou korunou. Se shromažďováním vojska mu vydatně pomáhá Uhtred, který má také hlavní zásluhu na vítězství Sasů v rozhodující bitvě u Ethandunu. Uhtred, potomek northumbrijského velmože, v deseti letech osiřel, padl do zajetí Dánů a v jejich zemi vyrostl v muže, byl vycvičen na válečníka a přijal za své vikinské způsoby. Třebaže pro něj není z mnoha důvodů lehké se rozhodnout, ke které straně se přidat, v pravou chvíli si uvědomuje, že je Sas, a odhodlaně se postaví po bok krále Alfreda.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Pale Horseman , 2005

Aniday
20.09.2016 5 z 5

"Avšak Leofric byl mrtev a Iseult byla mrtvá a zemi, již jsme ubránili, skrápěl hustý déšť..."

rezzba
10.08.2016 5 z 5

Lepší a lepší. Všechny jeho ságy jedním dechem.

rabor
20.07.2016 4 z 5

Alfred Veliký byl významný anglický panovník, ale nebyl by ničím, kdyby nebylo statečného Uhtreda. Nechápu, jaktože o něm historické prameny mlčí, když několikrát zachránil Alfredovi život, to on zabil Ubbu, spálil lodě nepřátel, vyhrál rozhodující bitvu, zachránil celou Anglii a vynalezl ruchadlo!!! Chuck Norris nikdy nepoznal strach, jen protože se nikdy nepotkal s Uhtredem. Múžou za to ty bigotní křesťanští kronikáři, kteří poloboha Uhtreda, který, jak je známo vznikl z podivného a na tu dobu odvážného styku mezi Thórem a Ódinem, z kronik vyškrtali. Tak doufám, že jim to Uhtred v příštím díle spočítá.

Saman82
01.03.2016 5 z 5

Další skvěle napsaná kniha. Stejně jako první díl jsem přečetl jedním dechem. Uhtred už se pomalu dostává ze své ubrečené fáze, kdy stále jen naříkal, jak o všechno přišel. Zato Alfred je stále stejný pomatený blb. Opět musím autorovi vyseknout poklonu. en škoda, že nechal zemřít Leofrica.

Ben Nevis
01.12.2015 5 z 5

Pokračování ságy je opět čtivé a hemží se zajímavými postavami. Uhtred bývá občas na přesdržku, Alfred dává často přednost modlení před logikou, což hlavní postavy značně polidšťuje. Není dobré se dívat na dobu před tisíci lety optikou současnosti, kdy si neumíme představit, že by někdo neměl základní vzdělání. Lidi tenkrát byli hloupější a podle toho se chovali. Dánové jsou spíš popisování jako smečka vlků, která zvažuje, jestli mají na kořist nebo ne.
Děj je plný zvratů a i když tušíme, jak která bitva dopadne, stejně nevíme, jak dopadnou postavy. Před autorem smekám. Knížku si užijí milovníci anglické historie i hledači dobrých příběhů.

achilles
07.11.2015 5 z 5

Krásně románově zmapované nájezdy Vikingů a počátky Anglie, především její katolizace. Autor, dle mého mínění, až trochu podjatě nepřímo kritizuje křesťanství a upřednostňuje pohanství Dánů, které ukazuje jako lidovější, nenásilné (nenásilné rozumějte jako, že své bohy nikomu nevnucují) a spravedlivější. A právě díky Uhtredovi se to jeví jako správné. Až se protiví to věčné modlářství křesťanů, ale zatímco v prvním díle se podvědomě přeje Dánům, v tomto díle se sympatie přelijí k Anglii. Zajisté je to především kvůli Uhtredovi a díky smrti dánského vůdce Ragnara.

Alma-Nacida
07.03.2015 5 z 5

V druhém díle nabývá postava krále Alfréda lidštějších rysů, zatímco v prvním mi šel spíš na nervy ;-). Líbí se mi postřehy o světcích a celkově o tom, proč lidé věří iracionálním věcem: "Někdo je postižen bohem jako nemocí." Nechybí napětí, bitvy... Nenudila jsem se a jdu do dalších dílů. :)

Richie1
18.01.2015 5 z 5

Druhý díl popisuje známé osudy Anglie, kdy je král Alfred poražen Dány a zahnán do bažin. Dějiny Anglie se tehdy mohly odvíjet úplně jiným směrem, pokud by se Alfred nedokázal z porážky rychle vzpamatovat a znovu pozvednout boj proti dobyvatelským plánům Dánů.
Cornwell příběh svého hrdiny Uhtreda nechává plynout ve svižném tempu, nic příliš neokecává, jde rychle na věc - děj má spád a dokáže natolik zaujmout, že je těžké se od knihy odtrhnout. Podařilo se mu skvěle skloubit napínavý dobrodružný příběh válečníka s historicky velmi zajímavou dobou středověké Anglie. Toto druhé pokračování ságy o Alfredu Velikém se mi líbilo ještě o něco více než první díl a dokonce si ho dovolím ohodnotit 5 hvězdičkami.

Hary
29.11.2014 2 z 5

Tak to je stejná bída jako první díl.Samé modleníčko,modleníčko.Připomíná mi to mé dětství kdy jedna parta bojovala proti druhé.Bojujem do té doby než musela většina odejít za tmy domu.A pak se ta druhá prohlásila za vítěze.Už dlouho jsem nečet nic tak špatnýho jako je Uhtred.V té době jak to popisuje Cornwel museli bejt všichni strašný hlupáci a prdolové :) . Vůbec nechápu to vysoké hodnocení této knihy.Cornwel popisuje sílu Dánských válečníků ale jen pokud na jejich straně stojí neohrožený 20letý Uhtred(ten v knize vystupje jak barbar Conan).Pokud bojuje za angličany tak v ten moment jsou Dáni tak mizerný bojovníci až je to směšný.Předvidatelnost této knihy je po prvních stránkách zřejmá,nuda a dětikost je zjevná.U mě jasný propadák, pravděpodobně celé série.Nadšený s toho musej bejt akorát Angličani,pro mě nuda,nuda,nuda.

Mako123123
16.08.2014 4 z 5

Je to ok... pútavé, poučné, zaujímavé... určite budem čítať i pokračovanie...

orinka3
18.02.2014 5 z 5

Dávám plný počet hvězdiček, protože je to skvělá knížka. Napínavá, zajímavá, postavy výborně charakterizované. Čtivě napsaná a asi i dobře přeložená.

kryspin66
08.11.2013 4 z 5

Vkusné pokračování prvního dílu z doby krále Alfréda. Těším se na další díl

klokan.1905
27.03.2013 5 z 5

Moc pěkná knížka...

pemla
21.02.2013 5 z 5

Minimálně stejně tak dobrá jako 1. díl. :)

OT-PI
29.12.2012 5 z 5

Druhý díl se mi líbil ještě více než první. Výborná kniha.

Tcica
01.03.2012 5 z 5

Úžasný. Skvěle napsaný, napínavý děj, postavy, prostředí... Konec jsem přečtla jedním dechem.