Bledý jezdec

Bledý jezdec https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3764/bmid_bledy-jezdec-HPg-3764.jpg 5 385 56

Saské kroniky série

Na konci 9. století se téměř celá Anglie ocitá v rukou dobyvačných vikinských, především dánských kmenů a odolává jim pouze západosaské království pod vládou krále Alfreda. Dánové, jak jsou tito Vikingové nazýváni, však chtějí dobýt i Wessex a přitáhnou s velkým vojskem, aby si podmanili i tuto poslední zemi. Po jejich zrádném vpádu do Wessexu, když dánský vojevůdce Guthrum porušil sjednaný mír, je Alfred nucen uchýlit se jako psanec s nepočetným houfem věrných do bažinaté oblasti kolem ústí řeky Pedredan. Zdá se, že osud jeho království a tím i celé Anglie je zpečetěn. Alfred se však nevzdává, rozesílá do všech koutů země posly a pomalu shromažďuje vojsko, s nímž chce vytáhnout proti Dánům do boje, porazit je, a tak zbavit Anglii jejich vlivu, aby ji mohl později sjednotit pod svou korunou. Se shromažďováním vojska mu vydatně pomáhá Uhtred, který má také hlavní zásluhu na vítězství Sasů v rozhodující bitvě u Ethandunu. Uhtred, potomek northumbrijského velmože, v deseti letech osiřel, padl do zajetí Dánů a v jejich zemi vyrostl v muže, byl vycvičen na válečníka a přijal za své vikinské způsoby. Třebaže pro něj není z mnoha důvodů lehké se rozhodnout, ke které straně se přidat, v pravou chvíli si uvědomuje, že je Sas, a odhodlaně se postaví po bok krále Alfreda.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Pale Horseman , 2005

Iverson
23.10.2019 5 z 5

Stejně kvalitní jako první díl.

Daduška
21.10.2019 5 z 5

Stejné nadšení jako u prvního dílu, hned jdu na další díl. Už se mi o těch Dánech a Sasech i zdá, ale nemůžu se odtrhnout.

Targa Dall
25.07.2019 5 z 5

Mě se to zase líbilo :) Teď si dám pauzu jinou knihou a už se těším na další díl.

Finn69
30.06.2019 5 z 5

Druhý díl je hodně o saském králi Wessexu Alfredovi a Uhtred to s ním fakt nemá lehké. Musí se kolikrát opravdu tvrdě kousnout, aby toho pánbíčkářského parchanta neposlal ke všem ledovým obrům Jötunheimu a nepřešel k Dánům. Já bych to na jeho místě udělal už dávno a soudě podle toho jak je to napsané, to samé by udělal i Bernard Cornwell :)
Když porovnám s prvním dílem, není to ani o chlup horší, pořád nestačíte otáčet stránky. Takže plný počet, co s tím jiného?

azzies
18.03.2019 4 z 5

Bledý jezdec se četl podobně snadno jako první díl. U dánů to byla trochu větší zábava a Uhtred je víc ve vleků osudu, než vlastních rozhodnutí.

misaC
07.03.2019 4 z 5

Uhtreda mám prostě ráda. Destiny is all!

mythos91
12.10.2018 5 z 5

Uhtredova dobrodružství plynule navazují na první díl série Posledního království. Bernard Cornwell mistrně zachycuje syrovost středověké doby a barvitě líčí boje o království na britských ostrovech. Líbí se mi, že Cornwell zakomponovává skutečné historické události k nimž přihazuje románovou fikci a tudíž dílo působí celistvě, což nám osvětluje v historické poznámce na konci knihy.

Alizon
08.03.2018 5 z 5

Kdyby me nekdo pozadal o shrnuti deje v teto knize, udelala bych to nekolika slovy - a dotycny by moje shrnuti zrejme okomentoval slovy: "No to asi byla pekna nuda - vzdyt se tam vlastne nic prevratneho nestalo." Svuj nazor by ale zrejme zmenil po precteni knihy. Bernard Cornwell pise tak sugestivne, ze i ja - ktera se pri bojovych scenach v knihach vetsinou nudi - jsem videla bojovniky nastupujici do stitove hradby. Jen jedno bych knize vytkla - nez jsem se rozkoukala - byl konec.
Jeste ze dalsi dily jsou uz napsane, takze na dalsi pokracovani nebudu muset dlouho cekat - uz ma sve misto v knihovne. Nakolik je vsechno historicky realne nedokazu posoudit. V tomto obdobi se zrovna neorientuji a cela serie je tak pro me atraktivni i v tom, ze se odehrava v zase ne tak znamem obdobi anglickych dejin. Rozhodne doporucuji k precteni.

Francois17
16.02.2018 5 z 5

Také druhý díl byl dobrý. Autor opět úžasně a přehledně popisuje bojové scény tak, jak jsme u něho zvyklí. Ono to není úplně samozřejmé, občas se u některých autorů v těch bojích ztrácím a nevím, kde se vlastně hlavní hrdina pohybuje. U Cornwella se mi to nikdy nestane. Prostě zase skvěle napsané.

špulo
14.02.2018 5 z 5

Až na ten mierne urýchlený záver to bolo opäť parádne čítanie ako prvý diel. Po dlhom čase som si prial, aby mala kniha viac strán....

TomoCZ
12.02.2018 5 z 5

Cornwell pokračuje takřka ve stejné formě jako v první knize a zachovává tak výbornou čtivost způsobenou mimo jiné opět skvělým propletením fikčního osobního příběhu Uhtreda s historickými událostmi, které jsou (dle doslovu autora) místy lehce poupravené, ovšem stále dosahující velké informační hodnoty.

jaja1989
30.10.2017 odpad!

Ja mam rada historicke romany, ale tohle byla patlatina a nudna.

akdar72
19.10.2017 5 z 5

Druhý díl nezklamal, drží si stejně vysokou historickou úroveň děje, tak i skvělé formy psaní.

druzickaster
18.08.2017 5 z 5

Autor drží kvalitu románu stále vysoko. i když jsou místy některé akce celkem přímočaře naroubované a jde odhadnout proč tomu tak je, neubírá to knize na její poutavosti. Líbí se mi taky, že základ děje je postavený na skutečných dějinách. Takže za sebe můžu jen doporučit a vrhnout se na třetí díl.

harena
26.06.2017 5 z 5

Bernard Cornwell umí opravdu dobře psát. A jestliže někdo miluje toto století a bitvy, tak je to ta správná kniha, kdy si opravdu užije. Neuvěřitelné, že i mě vtáhl do závěrečné bitvy a bylo to mnohem lepší, než kdybych ji viděla v kině. Viděla a cítila jsem Uhtredovu vztek a zuřivost, snad jsem ho dokonce i chránila štítem a bodala kopím Dána, který šel po něm. Neuvěřitelně psané a neuvěřitelně sugestivní, ale je pravda, že pakliže bych měla vyprávět děj, tak se tam toho moc nestalo. Tak jak tu někdo píše: žili v lese, čekali až Alfredovi seženou vojsko, pršelo a Uhtred mu vyhrál závěrečnou bitvu. Ovšem neschází tu ani láska a přátelství a takto čtivě popsat boje s Vikingy - to snad dokáže jen Bernard. Jdu do dalšího dílu.

Ládja
18.05.2017 4 z 5

Mnohem lepší než první díl. Pořád si tak říkám, že by se i jen tento díl dal roztáhnout na více knih. Rozvést určité výboje, cesty Uhtreda. Někdy mi to přijde až moc přímočaré a někdy je to zas až moc zamotané. Ale pořád je to čtivé a stojí za to číst knihu dál a dál a těšit se na další dobrodružství.

Zajímavé je, že Uhtredovi je něco málo přes dvacet let, zajímavá představa dnešních mužů(chlapců) kterým je dvacet. Dnes už není čest a síla. Dnes je už skoro nic z toho všeho, kdy strach vládl ve štítové hradbě a zároveň přátelství bylo více než vše okolo.

blackraven
21.03.2017 5 z 5

Jsem nadšená! Oproti prvnímu dílu mi přišla mnohem lépe napsaná a propracovaná. Dokonce na mě zapůsobila i atmosféra před finální bitvou a sama na sobě jsem pociťovala nervozitu, jako bych také byla v kůži zúčastněných :-)
Smekám autorovi...

Peleus
30.01.2017 3 z 5

Na Bledém jezdci je pozitivní, že autor pozabíjel část vedlejších postav, tudíž dává tušit, že do následujících bitev s osudem půjde nezdolný Uhtred s novým mančaftem. Za sebe se těším!

Pokud jde o děj, tak slovy skupiny Chinaski: "Nic zvláštního se nestalo, pršelo a pak přestalo, jak to bejvá, když je listopad." Bez přehánění! Téměř po celou dobu se sedí v lese, živí se plody bažin, mrzne se a čeká se na to, až král Alfred získá ztracenou sebedůvěru.

Nebyl by to ale Bernard Cornwell, kdyby i tohle, na akci suché období, nedokázal čtivě zpracovat. 368 stran se čte stejně rychle, jako průměrný viking konzumuje medovinu, a tak nezbývá než se pustit do dalšího dílu!

Torgal
29.12.2016 5 z 5

Vynikajúce pokračovanie osudov Uhtreda z Bebbanburgu. Spolu s ním absolvujeme lúpežné nájazdy, kde sa prejaví ako nemilosrdný bojovník, prím ale hrá záchrana Wessexu pred Guthrumovými hordami. Pri nej lepšie spoznáme nevďačného Alfréda a stretneme aj nové zaujímavé postavy z ktorých mnohé sa bohužiaľ nedožijú konca knihy. Čoraz viac ma ale fascinuje všadeprítomný náboženský fanatizmus, ktorý ľuďom kalí zdravý úsudok (pozerám na teba, Alfréd). Záver s poriadne špinavou bitkou je potom skvelým vyvrcholením strhujúcej knihy. 9/10

Kraken84
22.10.2016 4 z 5

Příběh oběh zaujal - Bernardovo psaní polapí. Bohužel v jedné části jsme jen pozorovali taktiku krále, vladařů pozemků Wessexu a Dánů v míru. Koření příběhu dodalo očekávání a průběh "závěrečné" bitvy.