Tu žila Britt-Marie

Tu žila Britt-Marie https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511129/bmid_tu-zila-britt-marie-z3Y-511129.jpg 4 1604 434

Šesťdesiattriročná Britt-Marie naozaj nie je pasívne agresívna osoba. To len špina, neporiadok, škrabance a nesprávne uložený príbor ju nútia kričať, aj to iba hlboko vo svojom vnútri. Práve teraz odchodom z domu ukončila svoje štyridsaťročné manželstvo a život ženy v domácnosti. Jediná práca, ktorú sa jej podarilo zohnať, ju zavedie do Borgu. Je to zapadnutá obec postihnutá finančnou krízou, v ktorej skrachovalo všetko okrem pizzerie páchnucej pivom. Britt-Marie odjakživa nenávidí futbal, ale Borgu nezostalo okrem neho nič. To, prirodzene, nepredznačuje ideálny začiatok nejakej vrúcnej obojstrannej náklonnosti. Lenže tunajšie mládežnícke futbalové mužstvo tak zúfalo potrebuje trénera, že je ochotné ponúknuť príležitosť komukoľvek. Športovcov z Borgu nemôže odradiť ani taká maličkosť, že Britt-Marie o tento post vôbec nestojí. No a keď ešte dostane pozvanie na rande od miestneho policajta a v soláriu si zlomí ruku, niet pre ňu cesty späť. Román Tu žila Britt-Marie je príbehom o láske a vyznaní. O žene, ktorá celý život čakala na jeho skutočný začiatok, o mnohých nenápadných obciach pri hradskej, v ktorých zlyháva všetko – až na futbal a pizzeriu, lebo tie človeka nezradia.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: ekniha , Ikar (SK)

Britt-Marie var här , 2014

jaroslav63
05.05.2016 3 z 5

Líbilo se mi to o trochu méně než kniha Muž jménem Ove, ale pořád je to tentýž Backman. Prostý příběh obyčejných lidí. Žádné exotické lokace, thrillerově nadupaný děj nebo hrdinové s nereálnými schopnostmi. Zapomenutá vesnice postižená ekonomickou krizí, nezaměstnaní bez naděje, děti bez budoucnosti. Nejméně pravděpodobným zachráncem takto špatně rozdaných karet je jedna hádavá důchodkyně z města. Přesto je síla tohoto obyčejného příběhu větší než u některých „přeleštěných“ příběhů z přeceňovaných bestsellerů.
Těším se na švédský film Muž jménem Ove podle Backmanovy první knihy.

NomenOmen
05.05.2016 5 z 5

Knížka se mi líbila pro svou bezelstnost. Číst ji bylo pro mě stejně přirozené, jako dýchat. Vše šlapalo, jak má. Ano - byly tam momenty, kdy jsem si řekla, že to autor přitáhl za vlasy (SPOILER: třeba jak Tutovka aplikovala nacvičený trik se psem na Omara, který hlavou upadl do psí loužičky.. no fuj!; nebo momenty, kdy Britt-Marie pila alkohol), ale v protipólu zase stály momenty, které vycházely postavám od srdíčka. Nepotřebovaly přehnané vysvětlování. Konec knížky se mi už tolik nelíbil (SPOILER: Kdy Kent pomáhal Britt-Marii běhat po úřadech kvůli hřišti).

SPOILER:
Frederika Backmana mám ráda hlavně ze dvou důvodů:
(1) Má skvělý pozorovací talent. Dovede vystihnout a slovy pospat momenty, ve kterých slova nehrají žádnou roli. Jeho popis pohledů do očí, síly obdivu, rodícího se respektu a dalších momentů není přehnaný, křečovitý, přemrštěně dramatický. Naopak. Vše je plaše nádherné, nechamtivé. Jako když člověk zahlédne z dálky v přírodě divokého vlka. Užije si jeho majestátnost, krásu, sílu, výjimečnost okamžiku atd. a pak ho nechá jít. Nesnaží se vytěžit. Postačí mu vědomí, že vlka viděl.
(2) Jelikož mám přečtené všechny tři knihy, co od něj vyšly v češtině, zaujaly mě motivy. V každé jeho knize nalezneme zvíře (kocour, wors, krysa), invalidu (Oveho žena Soňa, Chlapec s Downovým syndromem, Osoba, Tutovka), Zvláštního důchodce s bohatou minulostí (Ove, babička, Britt-Marie), děti (tříletá a sedmiletá, Elsa, fotbalový tým Borgu), smrt, homosexuály,..
nevím, jestli mi uniká smysl, ale proč myslíte, že vždy zařadí tyto motivy... ne vždy se v životě setkáváme s celou paletou uvedeného. Například krysa v knize Tady byla Britt-Marie.. proč? Je to nějaký skrytý důkaz toho, že se Britt.Marie změnila? Nebo ta smrt...

.. jo a taky se z knížek dají vyčíst nádherné citáty:
"Je těžké nechtít se vrátit, když už víte, jak obtížné jsou nové začátky. Je těžké nechtít zpátky svůj starý život, když už jste zjistili, jak náročné je začít znovu."
-Tady byla Britt-Marie

nemeckovatereza
04.05.2016 4 z 5

Souhlasím s komentářem pavlina2323, ale 2 hvězdičky mi jsou málo. Nejspíš bych dala 3,5 - 4 =)
Jen taková drobnost, která mě ale hned udeřila do očí. Jedná se o obálku knížky. "Mrzí" mě, že na ní není vyobrazená Britt- Marie, která stojí zády, jako tomu je u předchozích knížek (Muž jménem Ove a Babička....) Líp by se ta "série" vyjímala v knihovně ;)

zupri
03.05.2016 3 z 5

Pro mě typická kniha od Fredrika Backmana. Ze začátku jsem bojovala, jestli pokračovat a na konci jsem litovala, že už to končí. "Babičce" konkurovat nemůže, ale vyplatí se dočíst.

Nikolaoss
02.05.2016 5 z 5

Moc příjemná kniha! Britt-Marii jsem nejdříve měla chuť zaškrtit, knihu odložit a najít si nějakou s milejší hlavní hrdinkou, ale jak jsem ji více poznávala, začala mi být sympatická. Kniha byla mým prvním setkáním s panem autorem, ale rozhodně ne posledním.

tlllk
02.05.2016 4 z 5

Prečo práve "Britt-Marie" ?!? ,veď v tom dome žilo toľko iných ľudí...

..je to vec osobných sympatií s hlavnou hrdinkou, inak ten príbeh mal všetko podstatné i keď pocit že sa pán Backman začína pomaly vykrádať nepopieram.

orson
01.05.2016 4 z 5

Úsměvné odpočinkové čtivo, ale Ove se mi líbil mnohem více.

-kaja.k-
29.04.2016 4 z 5

Moc hezká, dojemná knížka, přesto jsem po Ovem a Babičce byla malininko zklamaná. Koukala jsem, že se změnila překladatelka, tak to možná bude i tím. Jinak postavy Britt-Marie, krysy a dalších jsou prostě neodolatelné.

Šánka
28.04.2016 5 z 5

Líbilo se mně to a moc !
Milá optimistická kniha plná lehkého a laskavého humoru, ale i svérázných postaviček z malého městečka, které jsem si oblíbila. A tu podivínskou Britt-Marii, jež mne dokázala rozesmát a v závěru i dojmout, jsem si zamilovala. Od autora je to má první kniha, ale určitě ne poslední, protože ještě dlouho po jejím dočtení jsem se usmívala :-).

Jandýs
27.04.2016 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, autor má neobyčejnou schopnost čtenáře dojmout svým způsobem psaní, jedna z věcí, co mě na jeho příbězích zaujala, krom toho, že mám vždy takový dojem, že odhaluje, jak se v dnešní době lidi snaží uvnitř sebe schovat , byť to je nebo není úmyslné.

Miro67
25.04.2016 5 z 5

Oddechová kniha,často vyvolá smích, nebo jen pousmání. Fotbal není hlavním tématem knihy, naopak jen slouží k vykreslení situací a hlavně charakteru postav.Jako všechny autorovy hlavní hrdinové, je i Britt-Marie podivín s velkým srdcem. Svůj život obětuje svým blízkým, ačkoli si uvědomuje, že jen dává, ale nic nedostává. A kupodivu, jsou to cizí lidé a hlavně děti, kdo ji konečně ocení.

pdoubkova
24.04.2016 3 z 5

ne, tohle se nepovedlo - Ove byl perfektni, Babicka usla, ale timhle autor vykrada sam sebe a potreti uz to nefunguje

Brit-Marie je 63 let, musi mit srovnane pribory, vylestena okna a na vsem jedlou sodu pro pocit cistoty... do toho vseho ji pravei opustil manzel kvuli mladsi zene, takze po desitkach let zamirila na pracovni urad a jako reseni vsech jejich problemu se zda byt utek do vesnicky Borg a sprava domu deti a mladeze...

dej je predvidatelny, postavy vrcholne nesympaticke (snad jen policista Sven je sympatak), konec takovy nijaky, pokud jste cetli predchozi dve knihy, tak si nekazte dojem z autora

V28
24.04.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila jako zatím všechny od Backmana, byla sice dějově trochu čitelná dopředu, ale proč si jednou za čas nějaký ten dojemný příběh nedopřát. Navíc to bylo trochu o fotbale, opravdu trochu, ale chápu, že Backman není Bosák a tak technické detaily a jiné, pro někoho nudné vysvětlování vynechal. I tak to stačilo k tomu, abych se chvilkama přenesl k našim dětským zápasům na škváře nebo kdekoliv jinde, kdy nám jako tyčky sloužily školní tašky a domů jsem se vracel špinavý, samá modřina a strup. Moc se mi líbil nápad popsat povahy lidí podle týmu, kterému fandí. Tomu kdo tenhle sport aspoň trochu sleduje, je hned vše jasné, Liverpool, Tottenham, United, Chelsea, Aston Villa.....vybráno s velkým přehledem a prostě to sedí. Borg je možná jiná vesnice/předměstí, ale dětské nadšení a radost z fotbalu je stejně nakažlivá jako nechtěný humor Britt-Marie.

pavlina2323
22.04.2016 2 z 5

Na knihu jsem se docela těšila.První polovina byla výborná, vykreslení hlavní hrdinky naprosto přesné-jeden neví zda si ji oblíbit nebo ji nenávidět. Popis figurek z Borgu, bizarních situací, paráda. Ale za půlkou se něco začíná pomalu kazit...
Příběh se stává předvídatelný, zbytečně sentimentální, laškování s případnou novou a starou láskou je vyloženě laciné. Pak začíná postava Britt jednat proti svému založení a i když je tam možnost určité proměny pod vlivem okolností - nevěřím jí( té proměně). A manžel, kterého si musí každý v průběhu čtení protivit, se stává polepšenou krotkou ovečkou????
Škoda, veliká škoda, protože nápad a postava mírně " aspergerové" Britt měly geniální začátek, ale rozbředlý neuvěřitelný konec.
P.S. v knize hraje klíčovou roli fotbal, ale o fotbale tam jsou je zmínky, málo se tam pracuje s fotbalovou hantýrkou a popisy přímého hraní, což je opravdu škoda.