Den Trifidů

Když vyšel poprvé v roce 1951 Den trifidů od Johna Wyndhama, měl autor knihy za sebou už řadu románů a povídek. S nimi však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil rychle za sebou hned několikeré knižní vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval pak již nastálo vědeckofantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. Verše přeložili Hana Žantovská a Jan Zábrana. Vydání třetí, opravené. (= První necenzurované)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29816/den-trifidu-29816.jpg 4.63130

Trifidi (1.)

The Day of the Triffids (1951)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Odeon

Mat_bery
dnes

Na knize mě neuchvátil až tak děj, který byl ale velmi zajímavý a jedinečný. Co mě uchvátilo, byly myšlenky autora. Kniha je jeho myšlenkami nabytá. Stále jsem knihu odkládal, abych se zamyslel. Do toho fakt, že kniha je přes 60 let stará...! WOW! Doporučuji!

Alvari
včera

O knize jsem věděl vlastně jen jako o naprosté klasice sci-fi. A tak, když jsem na ni narazil v Levných knihách, jsem si ji i na tátovo doporučení pořídil. Byl jsem velice překvapen, jakým způsobem mě kniha vtáhla do děje, i tím, že něco takové vyšlo před více než 60 lety. Autor se zbytečně nezdržoval dlouhými popisy a děj svižně odsýpal. Postavy byly velice, jak jen to říct, "obyčejné", i přes své charakterové rozdíly. Ale bylo to jen dobře. Díky tomu byly velice uvěřitelné a snadno se dalo vžít do jednotlivých situací a třeba i přemítat nad tím, jak bych se v daném okamžiku zachoval já sám. Koupě tudíž rozhodně nelituji a doporučil bych tohle čtení i nečtenářům sci-fi.

zdennyrakky
včera

Velké překvapení. Sci-fi jsem si představoval docela jinak, a proto jsem se tomuto žánru dlouho vyhýbal. Tahle kniha je nesmírně lidská, "sci-fi" příčina apokalypsy a trifidi tam figurují jen jako jakási kulisy, na jejichž pozadí se autor zamýšlí nad rozmanitostí lidských charakterů, nad jejich projevy za extrémních podmínek a nad potenciálem lidstva k přežití. Mimochodem, kniha z roku 1951, ale stále zatraceně děsivá a varovná...

JP

Námět a atmosféra nesou zejména v první půli knihu výrazně kupředu, aby hned v druhé Wyndham selhal a přes jakési pseudo-pitvoření o přežití a hlásání o etice a základech civilizace, přiznal, že vlastně neví, co s příběhem dál. Je to spíše jako TV epizoda nějaké sci-fi show. I s ohledem k ročníku, přeceňovaná žánrovka.

kuruteku

Skvělé. Namluveno panem Lichým mne donutilo přečíst si celou knihu a jásám. Katastrofa jako souběh špatných událostí, apokalyptický Londýn. Boj o přežití a různá východiska. Do toho trifidi jako symbol člověkem vytvořeného škoditele Nr. 1. A vztah dvou lidí, kteří se dokáží sladit i najít napříč okolím Londýna. ALE. Škoda, že závěr je trochu useklý.

Mindy

Vynikající, skvělá sci-fi, tento žánr mě baví, doporučuji

JackieDecker

Dlouho jsem váhala si knihu přečíst, ale na doporučení táty jsem tak učinila a rozhodně jsem nelitovala. Přesto, že doba studené války už je dávno pryč, alespoň v té podobě, která nám byla po druhé světové válce předkládána, tak je příběh zajímavý a poutavý. Řadím knihu mezi ty nadčasové. Je totiž úplně jedno jestli by to to přišlo ze sovětského svazu, z vesmíru nebo třeba ze sousedovi zahrádky. Úžasné na tom bylo, že se sešlo několik navzájem nepropojených (nebo možná ano, ale to už je na představivosti čtenáře) událostí, které zasáhly svět a lidstvo. Představa, kdyby ze dne na den 99% obyvatelstva najednou osleplo, je dost šílená sama o sobě. A když si představíte že se v tom všem zmatku pohybují inteligentní masožravé květiny, které se pohybují doslova, máte před očima hotový armagedon. Akorát že nikdo kolem vás ho nevidí. Říká se, přišel k tomu jako slepý k houslím. Po přečtení této knihy už vám toto rčení nikdy nebude připadat obyčejné. Přiznávám, že mě z ní svým způsobem stále mrazí.

Jana283

Chystá se audiokniha načtená Norbertem Lichým. Velmi se těším na tento návrat ke knize, která mne v mládí velmi oslovila. Nemůže být lepší zprostředkovatel než p.Lichý.

Hakem

Tak z teto knihy jsem byla opravdu nadsena. Chytila me uplne od prvni strany a nepustila az do konce. Zacatek mi pripominal probuzeni Ricka v nemocnici (walking dead) :)
Napad s Trifidy je genialni. Jejich vznik a rozsireni by klidne bylo mozne i mimo knizni podobu. Puvod onemocneni me do objasneni vubec nenapadl, ale ted nechapu, ze mi to nedoslo driv. Porad jsem cekala, ze i toto nejak zpusobili trifidi..
Libila se mi spousta trefnych uvah - o lenosti a pohodlnosti zen, moralni uvahy ihned a po letech.. chvili me napadalo, ze prezit takovou apokalypsu by nebylo spatne, citit tu svobodu, svet bez vlivu penez a vlad.. bohuzel, blba lidska (a tedy hlavne muzska) vlastnost by pro prezivci udelala s tou svobodou zase brzky konec.. super kniha, doporucuji ji vsem

LuckyZ

Mile překvapila; mám jí v povědomí už od dětství, neboť jsme jí měli v knihovně, a četl jí prý táta. Vize předběhla svou dobu, ale asi svět zanikne jinak, ale už je to blíže, než bysme chtěli. Doporučuji klidně i jako první sci-fi na přečtení, pro tykdo nic takového ještě nečetli.

sarka45

Krásná nadčasová kniha, která nutí člověka k zamyšlení. Samozřejmě jednak nad globálními záležitostmi lidstva, kam až člověk může dojít rozvíjením všech technologií, jak se mu jeho výtvory nakonec mohou vymknout. Samozřejmě také nad důsledky vyvíjení různých zbraní. Ale také nad tím, co je v životě nejdůležitější, jak se změní potřeby lidí po přežití apokalypsy, důležitost nejen zajišťování potravy, ale také zajištění vzdělávání, aby se lidstvo nevrátilo ke svým počátkům a nestalo se pouhými divochy. Také je zajímavé se zamyslet nad vývojem morálky a nastolení nových pravidel v nových podmínkách. Úžasná kniha. Nikterak obsáhlá počtem stran, jak je dnes v módě, ale přesto velice obsáhlá, co se týká obsahu a jejího poselství pro čtenáře.

Landreth

Výborná kniha! Díky tomu, že se odehrává v Anglii, má takový trochu rozvážnější, gentlemanský, ráz. Přitom je rozpad společnosti popsán věrně a mrazivě. Příběhová linie je příjemně klikatá a často se vyvíjí jinak, než by člověk čekal, o překvapení není nouze. A především je kniha plná úvah o rozkladu společnosti, její barbarizaci a morálních dilematech - je důležitější držet se naučených zásad, které ale mohou vést k zániku lidstva?

Isew

Žádné velké okolky, od začátku vás to vtáhne do děje. Popisy omezené na nezbytné množství. Žádná vata a zbytečná výplň. Všechno je tak rychlé. Rychlé tak, že jsem byla překvapená, že to už končí. Většina postapokaliptických románů má společnou myšlenku a to, že největším nebezpečím pro lidstvo je lidstvo samo. A jestli toho využijí květiny, zvířata nebo jiný druh ...

darque

Super námět a atmosféra, jako bych tam byl :)

fojtikjirik

Děsivé a poutavé zároveň. Do knihy jsem se začetl už na samém začátku. Představte si, jak by vypadal svět, kdyby v důsledku katastrofy nepředstavitelných rozměrů najednou většina lidstva oslepla. Těch málo lidí, jejichž zrak zůstal ušetřen, bude postaveno před těžkou volbou. Mají se pokusit pooci nevidomým nešťastníkům, přestože tím jen dokáží naprostou beznadějnost celé situace? To ale není vše. Největší hrozbou se stanou chodící lidožravé rostliny, uměle vytvořené člověkem, které využijí oslabení lidského druhu a začnou postupně ovládat planetu.
Den trididů je kniha s varovným poselstvím. Zahrávání si s přírodou nás všechny může přijít draho.

LucinkaS

Den trifidů mi kdysi půjčila babička v knihovně. Vůbec jsem netušila o co jde a od té doby jsem knihu přečetla ještě asi 2x a musela jsem si jí pořídit. Je to jedna z nejlepších knih, co se mi dostala do rukou, troufám si říct, že patří mezi mých Top 5. Miluju tento žánr, miluju úvahy o konci lidstva a četla jsem toho plno, ale Den trifidů nad většinou jasně vítězí. Vím určitě, že se ke knize ještě vrátím a vůbec nelituji času, který trávím právě s ní.

Motyka2

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl!

MarekLangr

Výborná kniha plná zajímavých myšlenek předstihující svou dobu. Těším se na další autorovy knihy.

Sarah01

Tak mně se knížka líbila moc. Přestože poprvé vydaná v roce 1951, tak působí nadčasově, připadalo mi, jako by to bylo napsáno dnes. Myslím, že autor vše vystihl naprosto trefně, včetně věty: Přijedou Američané a zachrání nás. :-)
A vůbec mi nevadilo, že dle některých byl příběh méně akční, co se týkalo trifidů, chování lidí po apokalypse mě zajímalo daleko víc.

Stromolezci

Čekal jsem od knihy trochu víc, předchází ji vynikající pověst.

MOu598

Četla jsem v září 2010. Podle mých poznámek:
Knížka se mi zpočátku vůbec nelíbila, pak to docela šlo. Podle doporučení od známého jsem čekala něco úplně jiného (každý máme svůj pohled).

Zuziiik

Tohle je prostě naprosto úchvatná knížka. Nečtu sci-fi....nebaví mne, ale tohle je tak úžasné a na tu dobu, kdy to bylo napsané, je to až geniální.....rozhodně si to přečtu ještě jednou, dvakrát, třikrát.......

Terva

Když se probudíte v den,
o kterém náhodou víte, že je to středa
a všechno kolem připomíná neděli,
začnete tušit, že něco není v pořádku.

Příběh napsaný v roce 1951 !!!! pohltil spousty generací. Já jej četl již více jak pětkrát a stále má své pouto, své dobrodružství. Snad při každém čtení najdu nějakou novinku nebo zajímavost. Nutno dodat, že kniha u nás vyšla již v několika překladech a tak se sem tam do příběhu dostane nové slovo nebo jinak přeložená věta. Proto doporučuji, nečíst stále tu samou knihu, raději si kupte jinou. Teď naposled jsem si koupil (07-2017) další vydání nakladatelství BB/art s překladem Jaroslava Kořána. Dokonce i básně v této knize použité, jsou trochu jiné. Překladatelka Hana Žantovská jim vdechla nové kouzlo:

…...........................Tak už se tedy nebudeme,
…...........................za nocí toulávat.
…...........................Ač oba dosud milujeme,
…...........................ač stejně bude luna plát.

Co dodat k tomuto příběhu? Snad jen to, že nikdy a snad nikoho nezklame a tak není problém jej komukoliv věnovat. A i když víte, že dotyčná osoba snad nikdy nic nepřečetla, tohle jí pohltí.

Jediný nezdar u tohoto příběhu musíme přičíst filmové tvorbě. Do dnes nikdo nedokázal natočit Den Trifidů v takové podobě, aby se to líbilo stejně jako knižní předloha. Ale vzhledem k tomu, že tento rok vyšlo nové vydání i v mnoha zahraničních státech – je naděje, že se toho někdo ujme. Nejblíže tak k tomuto ztvárnění dospěl Danny Boyle s filmem 28 dní poté, leč místo Trifidů tam vložil zombíky – smůla.

V tomto vydání z roku 2017 je použit jiný obrázek na obalu. Opět je jiný než předchozí a je snad i lepší a výstižnější. Tento má na svědomí Karel Jerie. Český malíř a kreslíř komiksů. Což mě vede k otázce, zda by náhodou neměl náladu udělat alespoň komiksovou verzi této knihy.

Malá ochutnávka:
Z ulice pod mými okny se vznesl šílený a nakažlivěš děsivý výkřik. Ozval se celkem třikrát, a když zazněl naposledy, visel ještě hodnou chvíli ve vzduchu.
Otřásl jsem se......
…....teď jsem už věděl, že se děje něco strašného.

Už v roce 1951 poukazoval John Wyndham na nebezpečí přelidnění naší planety Země. Napsal, že 25 milionů nových hladových krků ročně povede ke kolapsu. Tato vizionářská myšlenka se v současnosti stává víc a víc probíranou snad na všech sjezdech a schůzích celého světa. Tak si tak říkám – kdy protivník nasadí Trifidy?

Z Trifidího oleje jsem vylouhoval několik citátů a už je má pan spisovatel na svém port-profilu.

CITÁT - V chaosu slepých jednooký králem.

Petroff

Klasika žánru, ač je to celý krapet ujetý, je to ujetý tím správným směrem.

Predator3313

Den Trifidů odstartoval moji zálibu v post-apokalyptických knihách a sci-fi celkově. Doporučila mi ji učitelka na základní škole :D
Jedná se rozhodně o jednu z nejlepších knih, co jsem četl a beru ji jako průkopníka tohoto žánru. Mám rád knihy, zaměřené na chování obyčejných lidí po katastrofě a J. Wyndham je v tomto směru opravdu velmi čtivý.

Alizon

Obcas clovek v "Levnych knihach" narazi na poklad. O Dni trifidu jsem mela nejake matne povedomi jako o klasice sci-fi a knize, kterou bych si jednou mela precist. Jelikoz ale sci-fi vlastne nectu, asi by na seznamu "jednou si prectu" zustala hodne dlouho. No ale kdyz uz tam lezela za cca 60 Kc - nekupte to. Cestou domu jsem ji otevrela, ze se jen podivam na zacatek ... no a najednou jsem byla na strane 50, ani jsem nevedela jak. Ano mohlo to byt delsi, mohlo tam byt vice postav, ktere se zdrzi vic nez jen chvili, ale i tak se mi to hodne libilo. Zadne prekombinovane nebo prehnane akcni sceny, ale dobre plynouci kniha s nadcasovym pribehem. Donutil me premyslet o tom jak se svet stale zrychluje (coz je i hezky shrnuto na zacatku doslovu), jak je v vlastne v moderni dobe jednotlivec sam o sobe neuzitecny, co vsechno potrebujeme k zivotu,jak nam to za normalnich okolnosti pripada samozrejme atd. Nevim jak vy, ale ja bych byla v pripade nejake katastrofy uplne k nicemu, protoze o tom jak se vyrabi/delaji/funguji i ty pomerne jednoduche veci nevim vlastne vubec nic.

marek7722

Pokaždé, když se mi do ruky dostane nějaká kultovní kniha, cítím se jako bych vstupoval na posvátnou půdu a v očekávání tajím dech s tím, co mě to vlastně čeká. A Den trifidů kultovní je! Dokonce mí rodiče, kteří žánr fantasy/sci-fi zrovna nemusejí, knihu kdysi četli.
Kniha je velice čtivá a líbila se mi. Nejsou zde žádné zbytečné popisy - jen úvahy, které se přímo pojí k nastalé kritické situaci. Samotný název se mi zdál poněkud zavádějící, protože těch rozbrojů s trifidy nebylo moc, ale autor se to snaží ke konci knihy vynahradit. Stejně tak prostředek knihy se mi zdál poněkud rozvleklý a dozvídal jsem se pouze co, kdo, kdy, kde a proč a kniha trošku ztratila tempo - proto ostatně hodnotím o jednu hvězdu méně.
Za co jsem rád je fakt, že kniha ve mně dokázala vzbudit emoce - konkrétně naštvanost a cítil jsem se přesně tak, jak bych se cítil za dané situace.

Knihu mohu jen doporučit. Umím si představit, že bych si ji přečetl znovu.

PeterSmith

Knihu by si měl přečíst snad každý :)

DickBach

Opět luxusní zážitek s touto knihou. Spolu s Jobem jediné dvě scifárny, které jsem kdy dočetla a líbily se mi. Nelze vytknout vůbec nic, snad jen, že tak hltáte stránky, že prostě není raz, dva co číst..... Velké díky a obdiv.

amelie.m

Fantasy knihám se vyhýbám, ale přečíst si Trifidy byl rozhodně krok správným směrem. Je to výjimečný a strhující příběh, plný skvělých myšlenek (což se mi na knize líbilo nejvíc) a postřehů. Autor příjemně vyvážil míru líčení katastrofy a jejích následků. Pokud vezmeme v potaz, že byl příběh napsán před více jak šedesáti lety, můžeme jenom s obdivem smeknout.

PS: nenechte se ovlivnit filmem, je to jen ubohá parodie na knihu