Den Trifidů

Když vyšel poprvé v roce 1951 Den trifidů od Johna Wyndhama, měl autor knihy za sebou už řadu románů a povídek. S nimi však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil rychle za sebou hned několikeré knižní vydání a způsobil, že se Wyndham věn... celý text

Když vyšel poprvé v roce 1951 Den trifidů od Johna Wyndhama, měl autor knihy za sebou už řadu románů a povídek. S nimi však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil rychle za sebou hned několikeré knižní vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval pak již nastálo vědeckofantastickému žánru.

Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou.

Verše přeložili Hana Žantovská a Jan Zábrana.
Vydání třetí, opravené. (= První necenzurované) méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29816/den-trifidu-29816.jpg 4.63019
Série:

Trifidi (1.)

Originální název:

The Day of the Triffids (1951)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (356)

Přidat komentář
DickBach
dnes

Opět luxusní zážitek s touto knihou. Spolu s Jobem jediné dvě scifárny, které jsem kdy dočetla a líbily se mi. Nelze vytknout vůbec nic, snad jen, že tak hltáte stránky, že prostě není raz, dva co číst..... Velké díky a obdiv.

amelie.m
14. srpna

Fantasy knihám se vyhýbám, ale přečíst si Trifidy byl rozhodně krok správným směrem. Je to výjimečný a strhující příběh, plný skvělých myšlenek (což se mi na knize líbilo nejvíc) a postřehů. Autor příjemně vyvážil míru líčení katastrofy a jejích následků. Pokud vezmeme v potaz, že byl příběh napsán před více jak šedesáti lety, můžeme jenom s obdivem smeknout.

PS: nenechte se ovlivnit filmem, je to jen ubohá parodie na knihu

Jennkie
14. srpna

Dlouho jsem se této knize vyhýbala kvůli averzi vůči filmu. Nicměně mne kniha mile překvapila díky realisticky vykreslenému světu těsně po konci civilizovaného světa.

KrystofJuzko
29. července

Po dlouhé době jsem si znovu přečetl - stále se mi tento již kultovní scifi román neskutečně líbí.

Niu
19. července

Povedené dílo. Líbil se mi začátek a konec, prostředek byl takový rozvláčný. Možná jsem čekala trochu více toho boje mezi obyvatelstvem a trifidy, ale toto zde bylo spíše jako okrajová záležitost. Lidé se budou sebevíc držet přesvědčení, že na Zemi patří, ale mně se vkrádala myšlenka, jestli opravdu nenastal čas pro trifidy, čas výměny. Dinosauři také museli ustoupit ... Ale i myšlenka Billa v závěru knihy nebyla zcela k zahození. John Wyndham měl dar vidět do budoucna. Co my víme, co je pravda? Dílo směle konkuruje sci-fi výtvorům Hollywoodu.

l.e.d
18. července

Jako malého mě přinutili přečíst Babičku. Od té doby cítím odpor (i když leckdy neoprávněný) ke všemu co bylo a je od autorů z povinné četby.
Zoufalí rodiče mi pak zkusili dát den trifidů. Do dnes si pamatuju, že jsem měl co dělat aby jsem se od toho odtrhl. Byla to moje brána k sci-fi a fantasy. Mohu jí číst každej rok a stejně si jí užiju. Doporučuju

dia.riedl
13. července

Nedokážu říct, co mě na této knize tak upoutalo - už jako malou holku - ale budu jí číst zas a znova!

Kate_Hall
12. července

Kniha se dobře četla a i když jsem čekala něco naprosto jiného v ohledu na to že to je scifi a fantasy tak byla úžasná.

berau
06. července

Kniha trefně popisuje, jak snadno a rychle společnost sklouzne vinou katastrofy od spořádané demokracie přes totální anarchii až k ozbrojenému teroru.
Často jsem si představoval, jak bych se v kůži hlavního hrdiny zachoval já, tváří v tvář čelit každodennímu boji o holý život a při tom neselhat sám před sebou i ostatními...

Sandy007
30. června

Kromě beznaděje, zoufalství, krutosti a smrti je na světě přece jen pořád láska, lidskost a hlavně naděje.

Petruska200
28. června

Skvela knizka,super pribeh,akce a ocekavani.rada se k ni vracim

burianek
24. června

Jedna z prvních sci-fi, co jsem četl. Hodnotím nejvýše stejně jako Nonstop. Je to naprostá klasika.

Thrawn89
14. června

Stejně mnoho čtenářů přede mnou jsem čekal trochu něco jiného. Ale popravdě nelituji jediné vteřiny, které jsem nad knihou strávil. Začátek knihy mě ihned vtáhl do děje a charakter apokalypsy, která není plná zombíků nebo mutantů (a trifidi jsou zde spíše okrajový problém) mě plně vyhovovala. První část knihy věnující se holému přežití, každodennímu vnitřnímu boji je velmi záživná a dobře se čte. Druhá polovina knihy, přecházející více do filozofické roviny již na záživnosti trochu ztrácí, ale nabízí mnoho zajímavých úvah o člověku i společnosti. Ve výsledku nelze než knihu hodnotit plnou palbou, o to víc při vědomí, kdy kniha vznikla a jak revolučně tehdy musela působit.

zdenaR
12. června

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Četla jsem ji kdysi v mládí (dávno tomu) a moc se mi líbila. I po letech se mi zdá skvělá a čtivá. Ještě si zopakuji její volné pokračování: Noc Trifidů (Clark Simon). Obě jsou také dobře zpracované jako audio knihy.

nervy
10. června

100% souhlas s Lectorem.

nervy
10. června

pro Krakena84: Malevil je čistá utopie, i když krásná....

nervy
10. června

Knížka, kterou bych dala jako povinnou četbu. Nejen proto, že dnes nikdo neví, co se může zítra stát, ale HLAVNĚ proto,že lidská touha přežít je obrovská a to nám jako druhu dává naději. čím jsem starší, tím častěji ji čtu. Možná jako náplast na tu beznaděj, když vidím dnešní svět.

marketa262
27. května

Klasika - co dodat. Knihu jsem četla v rámci maturitní četby, ale přečetla bych si ji i tak. Krásný příběh, který je poutavě podán a samozřejmě nechybí spousta filozofických úvah ohledně světa, lidí a vztahů.

JPBelmondo
22. května

Klasické sci-fi od tohoto autora. Jak málo stačí k tomu, aby se v mžiku zhroutila civilizace a celý společenský systém a tím následně chování lidí v boji o přežití. Stále aktuální téma.

E.Hyde
20. května

Sice jsem od knihy čekala trochu něco jiného, ale i tak jsem si pěkně početla. Sporadické romantické výlevy a teatrální fňukání nad koncem světa jsem překousla a užívala si super mrazivou atmošku čpící zoufalstvím. Myslela jsem, že to trifidi víc rozjedou, ale i tak mi při vcítění se do takovéhoto světa běhal mráz po zádech. Dobré zamyšlení pro lidstvo.

Kraken84
14. května

Kniha je horší verzí Malevilu s lehce výraznějšími sci-fi prvky. Čekal jsem něco víc - nemohl jsem se pořádně začíst a prožít si příběh. Takhle jsem knihu louskal po několika stránkách za den.

TipsyChipsy
12. května

Tato kniha stála za to a je vidět, že má celkově vysoké hodnocení. Myslím, že je to tím, že kromě samotného děje obsahuje i mnoho filosofických úvah o světě a vztazích mezi lidmi. Jde tam o lidskost a o člověka postaveného do mezní situace. Autor provází hlavního hrdinu různými stádii postapokaliptické reality a různými způsoby jak se s ní vyrovnat. Ukazuje, že nejdůležitější je myslet jinak a oprostit se od všech podvědomých zakořeněných pravidel a norem. Je zajímavé, že jakoby globální katastrofa posloužila k určité očistě lidstva od válkychtivých dominantních ozbrojených jedinců. Protože tito nakonec prohrávají, aby přežili ti, kteří chtějí svorně pracovat. Je to utopie napsaná krátce po druhé světové válce a přemýšlela jsem, jestli má něco společného s románem 84 od Orwela, protože to je také utopie. Myslím, že jde o to vyrovnat se nějak se světem a kam se řítí...

Jeronym
11. května

Pěkná kniha.
Děj svižně ubíhá a když jsem se náhodou nudil, měl jsem pocit, že mě autor schválně nachytal, protože většinou došlo k zajímavému zvratu, jenž mě emočně dostal.
O apokalyptických situacích rád čtu a v knize je to vystiženo. Kdybych to měl někomu převyprávět, tak s pocitem, že se to opravdu stalo nějakému "mému známému".
Dostalo mě to, měl jsem s touto tématikou nejeden sen a těch úvah, co proběhlo...
A i romantická pletka byla jiná, než jinde, takže tam jsem se taky pěkně nachytal.

hamstergraf
26. dubna

Moje oblíbená kniha, kterou jsem četl již několikrát, poprvé v roce 1972...

Haňáček
21. dubna

Byla to pecka. Akční a skvěle promyšlené i s kapkou romantiky.

gwcz10
18. dubna

Přečteno za pár dní. Všem doporučuji. Od teď si budu více chránit zrak.

negramota
18. dubna

Ve školní lavici přestrojeno falešným obalem za učebnici přečteno za jediný den. Kritický náhled na společnost a její nešvary, zabalený do čtivého příběhu.

Richisa
13. dubna

Výborná kniha. Ač sci-fi moc nemusím tahle mě naprosto dostala... Vede k hlubokému zamyšlení nad světem a smýšlením lidí. Je-li něco, co bych vytkla tak možná až moc překotný konec. Jinak naprosto boží. Doporučuji.

Aveli
11. dubna

Ačkoli tento žánr příliš nevyhledávám. Kniha se mi moc líbila, nechybělo napětí i zvraty (o ty opravdu nebyla nouze). Kniha navíc i dnes stále vybízí k zamyšlení nad naší civilizací. Jediné, co mě hodně zklamalo byl konec, který byl podle mě hodně urychlený a navíc otevřený.

Elea
09. dubna

Nesmírně aktuální kniha, která jen potvrzuje, že výborná literatura nestárne.