Den Trifidů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Když vyšel poprvé v roce 1951 Den trifidů od Johna Wyndhama, měl autor knihy za sebou už řadu románů a povídek. S nimi však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil rychle za sebou hned několikeré knižní vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval pak již nastálo vědeckofantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. Verše přeložili Hana Žantovská a Jan Zábrana. Vydání třetí, opravené. (= První necenzurované)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29816/den-trifidu-29816.jpg 4.64245
Série

Trifidi 1.

Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Odeon
Orig. název

The Day of the Triffids, 1951

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (611)

Kniha Den Trifidů

Přidat komentář
Bezkyne9
26. března

Post-apo sci-fi par excellence :) ... Kratky, ve skvelem tempu bezici pribeh, jez byl a bude nadcasovy. Myslela jsem si, jak si nesmlsnu na beckovem dilku minuleho stoleti, jak ja byla vyvedena z omylu :D ... Tato atmosfera zde zpocatku je, trifidi maji sve az humorne momenty :)... behem chvilicky mi vsak doslo, ze drzim v rukou mimoradne vypilovany, ctivy az mily a predevsim uderny pohled na lidske vztahy po konci sveta, jak ho zname. Na nasledovnem usporadani spolecnosti a vecne otazky smyslu zivota. Nesmirne me bavily dialogy hlavni postavy, at uz s ostatnimi hrdiny knihy, ci jeho vlastni vnitrni... Vsemi dvaceti knihu doporucuji, ani ocichat jsem ji nestihla, jak rychle do me zahucela :D ... jiste se k ni budu vracet.

rutto45
21. března

Výborné scifi dielo, ktoré sa na nič nehrá a pritom vás prekvapí vo všetkých ohľadoch, a taktiež vás prinúti zamyslieť sa nad určitými vecami.

EmillyT
20. března

Tuhle knížku prostě miluju. Četla jsem ji už mnohokrát a stále se k ní ráda vracím. Momentálně mi přišlo, že se skvěle hodí k současné situaci a celorepublikové karanténě. Příběh je od začátku velmi zajímavý a napínavý a po celou dobu si udržuje svižné tempo.

miker.90
17. března

Můj první polibek se žánrem scifi (lepší pozdě než-li později). Kniha je svižná, lehce se čte, nesetkáváme se s velkým množstvím postav, přesto baví.

Knihu jsem četl v dobně vypuknutí korona viru, možná o to se mi zdála být ještě zajímavější...

SBH
14. března

Klasické sci-fi. Míněno dokonalé. Překvapivá zápletka - rozhodně na rok vzniku. Překvapivě nadčasová. Spousta hlubokých myšlenek a zároveň vtipu. Hlavní hrdina byl kapku schématický, což ovšem jenom podtrhovalo nejednoznačnost zbývajících postav. Dialogy, kdy každý účastník obhajoval svou vizi, jsem si vyloženě užívala. Ne, akce tam moc není, rozhodně podle dnešních měřítek. Ale mrazivé momenty, ty ano - úplný začátek a potom dramatický závěr. Ale hlavní hrdina je na vině, že mě kniha prostě za srdce nevzala.

mirec88
06. března

Skvelé sci-fi s veľmi rýchlym a odsýpajúcim dejom. Pecka.

Antonín055
29. února

I když jsem k nelibosti své třídní učitelky zdárně odmaturoval, tepreve nyní, po 23 letch jsem se konečně dozvěděl odpovědi, na některé z otázek mé maturitní zkoušky z čestiny.
Sci-fi v literatuře nijak zvlášť nevyhledávám, ale Den trifidů je vážně skvělé čtení. Musím uznat, že na to, kdy byla tato kniha vydána je to až nadčasové dílo. Vzhledem k opravdu poutavému a čtivému zpracování příběhu, knihu vřele doporučuji i čtenářům, které sci-fi nijak zvlášť neoslovuje.

pedroK
22. února

Nejsem fanoušek sci-fi, ale chytlo mě to od samého začátku! Škoda, že jsme se nedověděli pozadí zelených komet. Škoda, že jsme se nedočkali nějakého fíglu jak na trifidy. Bylo to tím reálnější, tím syrovější. Žádný happyend..brrr.. ještě že je v tom sci-fi to fi..fiction. uuuf

1 ...