Mág – Učedník

Mág – Učedník https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14863/bmid_trhlinove-valky-mag-ucednik-kZ2-14863.jpg 4 624 76

Trhlinové války série

1. kniha série Sága Trhlinové války. Když chlapci Pug a Tomas naleznou trosky cizího plavidla, jde o první z událostí, které ovlivní celé Ostrovní království i osudy jich samotných. Pug upoutá pozornost mága na dvoře knížete z Crydee a stane se jeho učedníkem, zatímco Tomas se vydává cestou válečníka, která jej dovede až k lásce k elfí královně a k dědictví posledního z Valherů, mocných bytostí, které kdysi vládly lidem, elfům i drakům... Nikdo netuší, že plavidlo není z jejich planety, ale z Kelewanu, jehož mágové otevřeli trhlinu mezi dvěma světy. Po průzkumných výpravách přichází vlastní invazní armáda rozených válečníků, v jejichž existenci však vzdálený panovnický dvůr nevěří. Žádosti o pomoc jsou dvorní kamarilou pokládány za intriky případných zájemců o trůn a tak se zdá, že kelewanským samurajům stojí v cestě jen chatrná aliance hraničářů, trpaslíků a posledních elfů…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , United Fans

Magician Apprentice , 1982

Ačánek
04.06.2015 4 z 5

Kniha se mi libyla, ale mela chyby. první třetina knihy byla velmi dobrá a čtivá, šlo v ní hlavne o mladého chlapce, ze kterého se stal mág učedník. myslel jsem si, že i dále to tak bude, že kniha se bude zaobirat hlavne mágem, který se stal učněm a půjde hlavně o něj. Bohužel v druhé třetině knihy se začalo politické tlachání v královstvích o tom kdo je král kdo koho zradil atd,.... tato část mě celkem nudila. No a třetí část je celkem dobrá ale dost mš mrzelo to, že se v ní už mág skoro neukázal.

Kniha má velice dobrý děj, líbí se mi to jak autor vymyslel mimozemce, kteří se snaží dostat na jiý svět kvůli jejich surovinám, je to taková vedlejší zápletka, kterou je doplněn příběh mladého učedníka, ale nelíbí se mi to, že se kniha jmenuje Mág učedník a v její cca polovině se mág už skoro neukáže, což me zamrzelo. Proto dávám jen 4 hvězdy.

SakalCT
30.05.2015 4 z 5

Tohle je poctivá fantasy pro všechny fanoušky žánru, která se velmi dobře čte. Má poutavý a přitom jednoduchý příběh (ačkoli přece jen rozvinutější než pozdější knihy z Odkazu Trhlinových válek). Postavy jsou sympatické a jejich vývoj v průběhu děje nanejvýš zajímavý. Ke knize se určitě ještě vrátím.

Ladys
24.03.2015 5 z 5

Mág a další série s příběhem související. Nejlepší sága, co jsem četl. Půjčil mi kamarád a pak jsem čekal na každý další díl.

Bulma
03.02.2015 5 z 5

Tahle kniha a vůbec celá série Trhlinových válek je pořádný příběh s velkým P. Ne všem asi sedne styl jaký je to napsaný, ale mě to naprosto uchvátilo a ty knížky naprosto miluji. :)
Ale přiznám se, že jedna věc mi vadila :D jak kniha sleduje dva nebo více životů postav. To moc nemusím a po pravdě bych nejraději sledovala jen linii Puga, protože to je pro mě prostě postava číslo jedna. :D Ale i přes tenhle, pro mě nedostatek, tuhle sérii fakt miluji. :)

Eldar80
08.09.2014 4 z 5

Je to sice příliš pohádkové, takže to někomu bude připadat dost naivní, ale u mnoha akčních filmů také musíte vypnout mozek. A tak proč nevyužít toho co fantasy svět nabízí, když zdaleka ne vše již zpracoval Tolkien. I přesto, že kniha byla po čtyřech letech přepsána do dvou dílů je znát, že je to autorova prvotina a tak je literární úroveň docela nízko. Vzhledem k tomu, že se jedná o začátek ságy, tak se děj rozjede až kolem 180 strany což sráží celkové hodnocení knihy, která se moc nedá hodnotit samostatně. Pokud nehodláte číst celou ságu, tak knihu raději nečtěte. Knížka je vlastně takovou pohádkou pro dospělé a je určená spíš dospívajícím, ale to neznamená, že nepobaví i dospělého člověka. Sledujeme dospívání hlavních hrdinů a úplný počátek Trhlinové války. Děj se postupně stává akčnějším a v závěru knihy už máme před sebou rozvětvený celý příběh. Pokud překonáte nudný začátek knihy, budete odměněni docela zajímavým příběhem, který se odehrává ve fantasy světě vzniklém z hraní her na hrdiny. Zvláště nadšeným hráčům dračáku by se kniha mohla hodně líbit. 85%

Mievr
04.04.2014 4 z 5

Moc dobré čtení, fantasy se mi hodně líbí...je to sice takové pohádkové, ale má to hlubokou myšlenku, ptž i v našem světě jsou kouzla a bojujeme s časem že? :)

BloodyO
11.02.2014 5 z 5

Po několika prvních stránkách mi bylo jasné že knihy od R.E. Feista budou to pravé, jeho "akčnější" styl psaní kdy děj krásně skáče časem (naštěstí si udržuje řád a přehlednost) a žádná kapitola nenudí, jsem si hned zamiloval.

Peti
29.01.2014

Tato fantasy mě od počátku vtáhla do děje a Pug se stal mojí oblíbenou postavou. Nejdříve jsme s ním prožili jeho vstup do života dvora, první lásku a útrapy s jeho učením na mága. Poté co s kamarádem Tomasem najdou trosky cizí lodi, začíná jejich cesta za dobrodružstvím, která má přinést pomoc proti cizí armádě. V knize se postupně objevují i další národy, které žijí v Království, svou roli sehraje i panovník s chorobnou myslí a zlatý drak. Tomas a Pug se během společné cesty nedobrovolně rozdělují, Tomas zůstává s trpaslíky a Pug je zajat nepřátelským vojskem.

Štístko Mína
20.11.2013 3 z 5

U téhle knihy mi dlouho trvalo se začíst a pak i prokousat se na konec. Není to špatná knížka, ale čekala jsem od ní trochu víc. Proto 3.

Thanyss
18.06.2013 3 z 5

Nevím, čm to je, ale do téhle knížky jsem se prostě nemohla pořádně začíst. Děj mi přišel zezačátku dosti povrchní, tuctový a nezáživný. Ale vytrvala jsem a musím říct, že nakonec se vše obrátilo k lepšímu. Příběh dostal patřičný spád a stal se méně předvídatelným. Díky tomu se moje hodnocení nakonec zvedlo na 3 hvězdy a doufám, že ostatní díly nebudou trpět stejným nedostatkem.

Zdendin
29.03.2013 5 z 5

Po nenápadném a klidném rozjezdu přichází na řadu strhující příběh plný zvratů a napětí, cestování a bojů, ale i politiky a zápasení o moc. Jedná se o špičkouvou fantasy, která by čtenářům tohoto žárnu rozuhodně neměla uniknout.

steppen-wolf
23.03.2013 3 z 5

Jedna z těch lepších psudotolkienovských fantasy, co se mi líbily jako mladému. Tolkiena zas tolik nevykrádala, nechyběla jí dávka svébytnosti a pěkně se četla. Žádný Sapkowski to samozřejmě nebyl. Při správné náladě bych si jí ale přečetl znovu.
* * * 1/2

Peter.Melon
30.10.2012 5 z 5

Souhlasím s McGrinderem.

McGrinder
22.01.2012 5 z 5

Parádní počtení! A to se týká celé série Trhlinové války. Všechny čtyři díly si přečtu minimálně jednou ročně. Hodnocení 100%

yerry
12.01.2012 3 z 5

Nie som žiadnym veľkým fanúšikom žánru fantasy a preto moje hodnotenie berte trochu s rezervou. Hľadal som nejakú oddychovku a natrafil som na celú túto sériu Trhlinových vojen. Zpočiatku som knižku vnímal ako rozprávku, fungujúcu ako kaleidoskop snáď všetkých rás z ríše fantasy, trpaslíkmi počnúc, elfami, drakmi a goblinmi (škriatkovia?) končiac. Knihu by som asi nedočítal do konca, keby neobsahovala jeden sci-fi prvok a tým boli Tsurani z paralelného vesmíru. Teda dobrá zmeska všetkého.
Asi od druhej časti knihy ma dej čímsi nedefinovaným začal priťahovať. Príbeh, ktorý začal ako rozprávkový, nabral na obrátkach, keď autor upustil od počiatočného naivizmu a príbeh trochu zdrsnel. Táto schyzofrénnosť v prístupe k čitateľovi paradoxne príbehu prospela. Teda kniha, ktorá začala vpodstate ako jednovláknový príbeh o začínajúcom mágovi, sa rozčlenila na viac súbežných príbehov viacerých hlavných postáv. Zároveň ale aj vďaka tejto nevyváženosti nemôžem dať knižke lepšie hodnotenie ako priemer, takisto aj kvôli pár hluchým miestam, ako napr. dračia epizóda v chodbách pod horou v prvej štvrtine knihy atd...

Smolda
12.12.2011 5 z 5

Sága u které sledujete jak se ze 2 kamarádů stanou 2 nejmocnější lidé planety. Super fantasy série, kterou jsem přečetl jedním dechem .