Mág – Učedník

Mág – Učedník https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14863/bmid_trhlinove-valky-mag-ucednik-kZ2-14863.jpg 4 624 76

Trhlinové války série

1. kniha série Sága Trhlinové války. Když chlapci Pug a Tomas naleznou trosky cizího plavidla, jde o první z událostí, které ovlivní celé Ostrovní království i osudy jich samotných. Pug upoutá pozornost mága na dvoře knížete z Crydee a stane se jeho učedníkem, zatímco Tomas se vydává cestou válečníka, která jej dovede až k lásce k elfí královně a k dědictví posledního z Valherů, mocných bytostí, které kdysi vládly lidem, elfům i drakům... Nikdo netuší, že plavidlo není z jejich planety, ale z Kelewanu, jehož mágové otevřeli trhlinu mezi dvěma světy. Po průzkumných výpravách přichází vlastní invazní armáda rozených válečníků, v jejichž existenci však vzdálený panovnický dvůr nevěří. Žádosti o pomoc jsou dvorní kamarilou pokládány za intriky případných zájemců o trůn a tak se zdá, že kelewanským samurajům stojí v cestě jen chatrná aliance hraničářů, trpaslíků a posledních elfů…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , United Fans

Magician Apprentice , 1982

oximoxi
20.01.2021 5 z 5

Vstupní brána do neskutečně bohatého feistova fantasy univerza. Kdo tento poklad doposud neobjevil, čeká ho úžasný zážitek. Laskavý styl vyprávění, které má spád a je poutavé. Postavy člověku přilnou k srdci, stejně jako celá Midkemie. Je to velká klasika, na kterou se bohužel v poslední době tak trochu zapomnělo.

xmajl
11.12.2020 4 z 5

k serii trhlinove valky se vratim velmi rad

Jizi
02.08.2020 2 z 5

Lineární, naivní vykrádačka Tolkiena, jejíž název mi zůstává i po 415 (nebo kolika) stranách záhadou, neb eponymní Mág Učedník se v knize objevuje jen chvíli a za celou dobu udělá (omylem) jedno kouzlo.
Ale budiž.
Celé je to ve své rozmáchlé prostotě vlastně roztomilé.
Postavy mizí a zase objevují, časové posuny se odbývají jednou větou a Midkemie zní spíš jako něco, co nechcete chytnout, než velkolepá říše.
Říkám si, že by bývalo bylo zábavné udělat si před čtením seznam všeho, co mám s Tolkienovými knihami spojené a pak se bavit odškrtáváním - anebo to pojmout jako chlastací hru, ale to by mi má játra asi nepoděkovala.
Roztomile prostý text máme navíc v roztomile prostém překladu, kdy obzvlášť dialogy jsou místy takový cringe, že je to fakt až na pohlazení a lízátko.
Bizarní ovšem je, že ten druhý díl si stejně přečtu. Proto za dvě.

BlackBlade
26.06.2020 5 z 5

Za mě je celá sága o Midkémii od R. E. Feista nejlepší fantasy všech dob. A kdo nepřečetl alespoň prvních 15 knih (z 37), to prostě a jednoduše nemá šanci pochopit. To je jak vidět první díl seriálu (z 37 dílů) a napsat, že to celé stojí za prd.
Mágem to začíná, ale ústřední postavy Pug a Tomas pak ve větší nebo menší míře objevují snad ve všech dalších knihách. Proto zkuste alespoň vydržet příběh Trhlinové ságy (první 4 knihy) a pak to zhodnotit ;)

welcomeboredom
30.03.2020 2 z 5

místní nevkus mě fascinuje. na poměry oddechového fantasy vážně slabé - jednorozměrné charaktery, nulová invence, tisíckrát viděný příběh a nezajímavý lore..

hanaseidl
28.03.2020 3 z 5

Kniha se mi moc líbila. Zajímavý námět a téma. Jen jsem se v ní docela ztrácela a neškodila by ani mapa, protože je tam plno názvů měst a zemí. Dost mě mrzelo, že učedník, ač má v začátku snahu se učit kouzla, tak se k tomu nakonec vůbec nedostane a je vlastně jen obyčejným klukem. Snad tohle téma bude rozvedeno v dalším díle. Uvidíme.

alekis
03.02.2020 5 z 5

Stalo se. Objevila jsem R. E. Feista a jeho Trhlinové války!
Jako vůbec první přečtená vynikající série Dcera Impéria mě dostala někam do prostředka událostí, zatímco s tímto dílem - prvním, ve kterém se objeví Pug, jsem nejspíš na úplném začátku. A je to hodně dobré čtení.
Feist je mistr v popisování dramatických dějů. V úvodu je kniha poměrně pomalá, vleče se, nechci říct že nudí... ale autor prostě nějak musel začít, že? Posléze to vypukne. Nebezpečná cestování, nebezpečná setkání v lesích i v podzemních chodbách, a především, těžké boje mezi Midkemiany a Tsurany, vetřelci z Kelewanu, z cizího, úplně jiného světa.
Závěr tohoto prvního dílu je víc než dramatický, popis obléhání hradu ve zničeném Crydee a boj jeho obránců s Tsurany nemá chybu! Načala jsem už další díl a ten slibuje opět bohatý děj a skvělou zábavu.
Ó, Raymonde Eliasi Feiste! Jsi bez pochyby hoden zabydlet se v Síni slávy spolu s mými dalšími oblíbenci, kteří tam už navždy mají svoje místo :-).

WonderWoman
09.12.2019 5 z 5

Srdeční záležitost

9devitka
20.03.2019 5 z 5

Tak co říct…
Tuto knihu jsem četl tak před dvaceti lety a byl jsem z ní úplně unešený. Dobrodružství Puga a Tomase mě nadchlo. Nedávno se mě podařilo získat konečně všechny knihy od Feista. No a tak jsem se dal do čtení. Musím uznat, že najednou to pro mě není taková bomba jako dřív, ale…. Kniha se čte velmi pěkně a autor vše příjemně popisuje. Asi bych dal normálně 4 hvězdy, ale vzhledem k té nostalgii je to jasných pět. No a už jdu na další díl.

brodequin
06.03.2019 3 z 5

Docela zklamání, dle chvály, kterou jsem na knihu slyšel. Vyloženě jsem se začetl pouze někde v půlce, kde procházeli trpasličími chodbami. Jinak ale dost průměr - jak někdo psal, kniha je bez atmosféry. Další věc, pozor možná trochu spoiler - hlavní postava, tedy Pug, udělá za celou knihu jedno nechtěné kouzlo. Kniha má sice přes 450 stránek, ale ve výsledku se tam vlastně nic nedozvíme a proto dám ještě šanci druhému dílu. Jestli se to nezlepší, nevěřím, že dám všechny 4. Hlavně mi vadila přímá řeč.
Pug řekl: "dadjasdada"
Martin odpověděl: "ffsdfsdfsdf"
A Pug na to řekl: "fsfsdfgsdgsd"
Jak v nějaké dětské knížce. To mi vadilo asi nejvíc.

protokol
28.01.2019 5 z 5

skvelá fantazi
trocha to pripomína pána prsteňov
trocha viac: Hraničářův učeň
niečo to má aj z Warcraftu
je to proste začiatok skvelého dobrodružstva
naozaj jedna s tích lepších fantazi ktore som čítal a mám ich za sebov už nespočetne
jediná chyba je že nasledujúce série sú dosť rosiahle a nikde som nenašiel v akom poradí ich čítať ale čo sa trhlinovích válek týka jedine dporúčam

denniys
22.12.2018 5 z 5

Jaj,to je prostě nádhera! Díky takovým knihám miluji fantasy žánr..podobnost s Tolkienem ničemu nevadí,ba naopak..já tedy četla pouze Hobita a například drak Rhuagh opravdu hodně připomíná Šmaka a je tam více shod,ale kdo by se zlobil? Vždyť dobrých fantasy knih je málo a principy žánru-jak je vystavěn svět elfů,trpaslíků atd jsou všude víceméně stejné,což je jen dobře a že to způsobuje onu podobnost je prostě vedlejší jev..moc se těším na další pokračování tohoto krásného příběhu.

mazda333
03.11.2018 3 z 5

Musím přiznat, že z prvního dílu jsem měla rozporuplné pocity. Ačkoli mě kniha hned v samém úvodu upoutala, později mě trochu podráždila ona do očí bijící podobnost s pánem prstenů a dlouhá nepřítomnost hlavního hrdiny, Puga. Úvodní nadšení v druhé půli knihy trošku opadlo. Vpád mimozemských armád mi zpočátku do příběhu moc nepasoval a chvilku trvalo, než jsem ho strávila. Celkově ale vnímám úroveň knihy pozitivně a myslím, že se jedná o dobře rozehranou sérii. Následující díl ale bude pro mě rozhodující.

špulo
20.07.2018 5 z 5

Áno, áno, áno. Takýchto príbehov tu máme kopec. Ale, Feist to napísal tak pekne a čtivo, že som si to niekoľko krát zopakoval. Proste sú diela, ktoré uznávate, ohodnotíte ich na plný počet, ale už si ich viac neprečítate. A potom sú knihy, ktoré sú síce o level nižšie, ale hrajú na tú našu človečenskú strunku a vraciame sa k nim. A preto si v hodnotení tiež ten plný počet zaslúžia...

SilverEx
08.04.2018 3 z 5

Fantasy kniha určená spíše dětem. Působí trochu naivně, ale rozhodně nijak neurazí.

milan9325
03.02.2018 5 z 5

Pro mě spolu s Hadí ságou asi jedna z nejlepších knižních sérií. Mohu jen vřele doporučit

malí
16.01.2018 3 z 5

Začátek knihy slibuje docela zajímavou zápletku, ale zhruba od poloviny mi přišlo, že vše se nějak opakuje, zjednodušuje a ke konci už trochu nudila. Doporučila bych ji spíše náctiletým.

stumpy
22.11.2017 5 z 5

Tahle kniha bylo mé první seznámení s Feistem. Koupená nejdřív kvůli nádherné ilustraci na přebalu. No dopadlo to tak, že člověk hltá každé slovo. Je to bombastická sága a Pug se stal mým hrdinou. Doporučuji kompletně bez jakýkoli výhrad. Nemarněte čas a vrhněte se do víru Trhlinové války.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Hned jakmile jsem po letech našel cestu zpět k této knize, jednomu z pomníků mého dětství, chytila se mne nostalgie, jaká mne asi jen tak nepustí, dokud si celou ságu nepřečtu znovu. Tak jen do toho. Nemohu se dočkat rozvinutí Pugovy a Tomasovy osobnosti. Už zase... :)

l.e.d
30.07.2017 5 z 5

Po pár letech jsem si knihu přečetl znovu.
Je to úvod do ságy, tak jsem akceptoval pár časových skoků. Přiznejme si koho by bavilo číst celou knihu o tom jak se Pug den za dnem učí z knih a nejde mu to.
Pro mě kniha měla spád, nebyla plná přehnaných popisů. Umožnila mi zapojit vlastní fantazii a to já rád. Uvidíme jaké budou další knihy. Poprvé budu číst chronologicky a ne po ságách.
Když vemu v úvahu, že vedle děje učedníka a mistra jedou časově další 4 knihy....tak se těším na dokreslení.
Zdroj : http://www.crydee.com/raymond-feist/reading-order/chronological
Dávám 4* a uvidíme zda to po přečtení mistra a dalších knich změnim na 5*.