Třetí zahrada

Třetí zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477330/bmid_treti-zahrada-LU9-477330.jpg 4 135 64

Třetí zahrada série

Co udělá mladá dívka, která přijde o všechno a zbyde jí jen zahrada planých růží? Sedmnáctiletá šlechtična Nella se ocitne v klášteře poté, co její otec prohýří rodinný majetek. Když se po dvouletém utrpení u bran objeví otec, který ji chce provdat, je přesvědčená, že je její zkouška u konce. Nalezne lásku u mladého medika Sebastiana, avšak je proti své vůli provdána za staršího knížete Nikolase Albrechta. Začíná tak svazek plný vášně, zrady, nenávisti i naschválů. Po mnoha útrapách je manželství anulováno a Nella se stěhuje na venkov, kde pozná svobodu, přátele a tajemství výroby parfému. Dokáže se Nella postavit na vlastní nohy a zapomenout na veškerá příkoří? Zbaví se kníže strachu, který před svou manželkou nebyl schopný odhalit? Historický román s mnoha decentně popsanými erotickými scénami, vypráví o přeměně naivní dívky v silnou a sebevědomou ženu. (Oficiální anotace nakladatele)... celý text

Knižnítoulky
25.10.2021 4 z 5

Třetí zahrada je historický román. Kniha je posazená do českého prostředí osmnáctého století, je velmi poutavá a čtenáře dokáže již po několika stránkách vtáhnout do svého děje. Příběh je velmi čtivý, emotivní, plný lásky, nenávisti, nepochopení i utrpení. Donutil mě nad ním přemýšlet i následující den a to se nestává příliš často. Několikrát jsem se přistihla, že mi bodlo u srdce a jednou dokonce ukápla slza. Kniha se bez problémů smlsnout jedním dechem a na jeden zátah. Svým způsobem se mi hrozně zalíbila, ale ... má obrovský potenciál, který bohužel nebyl zcela využit a rozhodně by se na něm dalo hodně zapracovat a knihu pořádně propracovat. Rozhodně by si to zasloužila. Některé pasáže přímo prosili o hlubší rozvedení. Nápad na děj je povedený, užívala jsem si ho a ději jsem propadla, ale byla jsem strašně zklamaná jeho povrchností. Strašně moc jsem doufala, že další stránka naplní mou fantazii, kterou nepochybně kniha rozdmýchala, a já dostanu to, po čem toužím. Bohužel se tak nestalo. Jedná se o autorčinu prvotinu, a proto jsem ke knize a jejímu hodnocení přistupovala s jistou dávkou empatie.

Anna_Malik_Ova
23.10.2021 5 z 5

Dámy a pánové, já se zamilovala!

Třetí zahrada je kniha, která mě opravdu chytla za srdce. Musím říct, že autorka dokázala skvěle navodit atmosféru té doby. Při čtení jsem si dokázala všechno barvitě představit a má dušička plesala. Hlavní hrdinka Nella měla těžký - ale o to zajímavější - život a já jí po celou dobu čtení nesmírně fandila. Obdivovala jsem její vytrvalost a podnikavého ducha. A litovala jsem její počínání co se týče mužů, avšak jsem plně chápala a respektovala, jak se věci mají.
Muži jsou v téhle knize na samostatné téma.
- U Sebastiana jsem si byla jistá, že tam něco není v pořádku.
- Kníže Nikolas Albrecht - na první dobrou záporák, ale já si ho přes to strašně moc zamilovala - vůbec netuším, co to o mně vypovídá. Jeho postupná proměna, ale potvrzovala, že jsem si ho oblíbila právem.
- Darien byl rytíř se vším všudy a vůbec nebylo těžké propadnout i jemu. Avšak kníže je kníže.

Největší prča pro mě byla, jak spolu hlavní postavy skoro vůbec nekomunikovali - nesčetněkrát jsem nimi chtěla zatřást, ale zároveň by to pravda, ztratilo své kouzlo, takže jsem to brala tak jak to je.

Všichni kdo milují Bridgertonovi, tak by si měli tuto novinku přečíst. Věřím, že budete nadšeni jako já.
Sice nejsem žádná odbornice na historické romány, ale tento příběh se mě dotknul tak silně, že ani nemůžu jinak, než ho stále doporučovat.
Chtěla bych ještě napsat o jednom momentu, kdy jsem se při čtení zaradovala. (A jak jsem si všimla v různých recenzích, nejsem sama.) Ten moment, když pochopíte proč má kniha název jaký má - je k nezaplacení!
Jediné, ale naprosto jediné ALE, mám u anotace, která toho opravdu zbytečně moc prozrazuje.

Stanislava27
22.10.2021 5 z 5

Musím sa priznať že osobne veľmi nečítam historické romány ale tak tento rozhodne stojí za prečítanie, dej sa čítal veľmi lahko a rýchlo a čo sa mi veľmi páčilo že čitateľa vtiahne do deja a už nepustí kým neprídete na koniec príbehu. Dufam že autorka rozmýšľa aj o pokračovaní, rada by som si prečítala čo sa s hlavnými postavami stalo ďalej. Samozrejme musím pochváliť aj vydavateľstvo Fortuna Libri za veľmi krásnu obálku. Krásna farebná, ktorá čitateľa upúta. Ak by som mohla knihe by som dala aj viac hviezdiciek ako 5.

DenisaHoffer
21.10.2021 4 z 5

Autorku Sarah Parsley poznám z Wattpadu, kde som od nej čítala asi dva príbehy, takže jej štýl písania mi cudzí nie je. Túto historickú romancu som si už na Wattpade nestihla prečítať, ale odkedy autorka zverejnila, že jej vyjde knižne, tak som bola veľmi zvedavá. Kniha má naozaj nádhernú, romantickú obálku a originálny názov. Ozaj som uvažovala väčšinu knihy, čo tam ohľadom tej tretej záhrady bude a prečo má kniha tento názov. Nebola som sklamaná.
Historické romance mám rada, nemám ich zase prečítané kvantum, ale viem si pri nich oddýchnuť, beriem ich ako také rozprávky, kde som schopná prižmúriť oči nad postavami. Táto kniha presne tento účel splnila. Dejovo sa mi páčila, postavy boli dobre vykreslené, hlavná hrdinka prešla veľký kus cesty od začiatku po koniec knihy.
Ale mám jednu dosť veľkú výhradu. Kniha je tenká, má okolo 240 strán, a pritom má nesmierne podrobnú anotáciu. Prišlo mi ako keby bolo prvých 130 strán iba poriadne rozpísaná anotácia a to bolo na škodu. Pretože som vedela, čo sa bude diať a nemala som takmer žiadne prekvapenia. Áno, je to romance, tie sú bežne predvídateľne, ale toto mi prekážalo (vadilo mi to napríklad aj pri Meste Luny, kde tiež bolo prvých 100 strán rozpísaná anotácia, ale tam mala celkovo kniha vyše 600, tak to nebolo až také). Tiež by sa mi aj viac páčilo, keby bol úvod trochu viac rozpísaný, niečo viac o Nelle v kláštore. Na konci knihy sa síce tým ešte jedna kapitola zaoberá, ale mne by sa to hodilo ešte na začiatku. Celkovo mi začiatok knihy prišiel taký veľmi hŕŕ.

.Nella sa mi páčila, bolo vidieť progres jej charakteru. Na to, čo si prežila, to bola naozaj silná a pracovitá žena. Páčil sa jej nápad podnikania, jej odhodlanie a to ako rýchlo si dokázala získať ľudí. Nikolas Albrecht mi ale nesadol. Jeho správanie v začiatkoch k Nelle bolo naozaj hrozné. Myslím, že jej dva razy povedal, že je hlúpa a to aj pred cudzími ľuďmi a aj jeho ponižovanie na môj vkus zašlo ďaleko. Áno, jeho správanie bolo vysvetlené, ale mne to bolo málo. Ja by som sa do neho nezamilovala. Za to Darien sa mi páčil o dosť viac a trochu som dúfala, že nakoniec bude hlavným hrdinom on (ale teda z anotácie mi bolo jasné, že nie, ale dúfala som, haha). Nellu si rozhodne viac vážil a to mi imponovalo viac.
Intrigová zápletka vyšla, človek mal chuť istú postavu roztrhať v zuboch. Páčila sa mi aj postava malej Isabely a Nellin vzťah k nej. Celkovo najkrajšia kapitola bola asi tá vianočná, tá naozaj pohladila srdce aj dušu.
Šteklivé scény sa mi páčili, boli napísané jemne, nič vulgárne, k celej knihe sedeli. Občas sa objavil aj humor, čo tiež knihu oživilo. Knižku som mala prečítanú za večer, je to taká jednohubka. Je to autorkina prvotina a myslím, že vydarená. Len sa ešte priznám, že mi historické romance viac sedia v tretej osobne, ako v prvej, aj keď tu to malo svoj dôvod, keďže išlo o denníky Nelly. Ak ma pamäť neklame, tak knižka mala na Wattpade aj pokračovanie a držím autorke palce, aby jej aj to vyšlo knižne. Knižku odporúčam, ak máte radi historické príbehy o láske, intrigách, smutných minulostiach.

Ctenar1202
18.10.2021 3 z 5

(SPOILER) Ahoj všem knihomolům,
do rukou se mi dostala knížka od autorky Sarah Parsley s názvem Třetí zahrada. Je to poutavý historický román, kdy je sedmnáctiletá Nella poslána do kláštera, kde stráví nějaký čas. Tato část knížky mi přišla bohužel zbytečně zrychlená a ja se těšila, že se o životě v klášteře dozvím víc. Ale bylo o něm opravdu jen pár stran.

Nella je mladá ambiciózní slečna, která se nechce stát jen ozdobou nějakého urozeného a bohatého muže, ale chce být samostatná. A tak pěstuje bylinky a vyrábí kosmetiku o kterou je veliký zájem.

Prožívá samozřejmě i lásku. Ona i Nikolas Albrecht se ve svých citech plácají, vlastně se oba milují, ale umí si lézt na nervy a zraňovat se slovně. A jak to tak bývá, tak tohle škádlení vede ke vzájemnému sblížení se.

Tušila jsem od přibližně třetiny knížky, jak celý příběh skončí. Je to opravdu historický romantický příběh, který se vyskytuje v x knížkách a vyloženě mě nic nepřekvapilo. Nechci proto moc zacházet do detailů, abych vám příběh neprozradila.

Je to oddychová knížka s plynoucím dějem. Čtenářkám, které čtou harlekýnky se určitě bude líbit moc.

Kniholenka9
18.10.2021 4 z 5

Pěkný historický román z přelomu 18. a 19. století odehrávající se v Čechách. Kniha se četla lehce, ale začátek byl dost rychlý, stálo by za to ho více rozepsat. Hlavní hrdinka Nella mi byla sympatická. Ráda si přečtu pokračování.

miajane
17.10.2021 4 z 5

Hoci som čakala trochu iný príbeh - čo pripisujem na vrub tomu, že historické romance z anglického prostredia sú ladené trochu iným smerom - príbeh sa mi páčil a čítalo sa to veľmi rýchlo. Prvá polovica bola na môj vkus príliš dynamická a v podstate sa všetko už spomínalo v anotácii, napriek tomu, som s napätím čítala, ako to bude s Nelliným "starým" manželom. Z môjho pohľadu isté aspekty príbehu stratili svojou dynamikou hĺbku, ale to nemusí vadiť každému. Postavy sa mi spočiatku zdali trochu ploché, no postupne sa to zlepšovalo ako hrdinovia rástli spolu so svojimi životnými skúsenosťami a nezdarmi. V príbehu vystupuje strašne veľa postáv, čo bolo niekedy trochu mätúce, ale dalo sa v tom zorientovať. Celkovo myšlienku a prevedenie románu vnímam ako veľmi vydarené. Knižku hodnotím na slabšie 4 hviezdičky – to iba preto, že ja osobne preferujem menej dynamické príbehy, kde sa viac autor ponorí do psychiky postáv – to je ale vec vkusu. Z toho dôvodu, by som si už knižku druhý krát neprečítala, hoci čas strávený s touto knižkou vôbec neľutujem a veľmi rada som si tento vskutku originálne poňatý príbeh prečítala. Držím autorke palce v ďalšej tvorbe.

jakub0497
16.10.2021 odpad!

Sice knihy moc nectu, ale tohle byla pekna slatanina. Hlavni postava byla az moc hloupa a naivni. Nechapu ty kladne komentare, asi je psaly kamaradky od autorky. Nedalo se to docist.

czerteek
16.10.2021 5 z 5

Cetlo se mi to hezky, urcite doporucuji treba jako darek pod stromecek. Libil se mi ten okamzik, kdyz mi docvaknul nazev knihy.

divabara.zoz
14.10.2021 5 z 5

Chvíli jsem kroutila očima, ale pak mi došlo, ze se to vlastně odehrává v době Národního obrození, v podstatě pár let před začátkem 19. století a tím i průmyslové revoluce. V tomhle kontextu to najednou dávalo smysl. Prostě to není temný středověk, ale doba, kdy byly kavárny, koncerty a divadla. Lehká a hravá atmosféra knize svědčila.
Nejvíc se mi asi líbila Vánoční kapitola a scéna kdy se Nikolas opil a šel hledat něco k jídlu. Doporučuji.

Tereza444
13.10.2021 5 z 5

Ctivý historický román, přesně na dlouhé zimní večery. Autorka skvěle vykresluje intriky, romantiku a lásku.

poppy2
13.10.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem, na konci ukápla i slza.

A.lenka27
12.10.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Na každé stránce se něco děje, když už jsem si myslela, že vím jak to dopadne, následovala další zápletka. Oblíbená postava Marta, neoblíbená Katarina, nejlepší scéna nočník z dynastie Ming.

Zuzulinka
10.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Překrásná kniha. Překrásný příběh. Těším se na pokračování, které je na konci knihy naznačeno.. Vřele doporučuji.

JulieRomanticka
10.10.2021 odpad!

Já jako velký milovník historických romancí a romantiky vůbec, jsem se těšila na pěkný román od domácí autorky. Už jen proto, že Fortuna Libri toho moc nevydává. To, co jsem dostala, je ovšem spíše tragédie. Přijde mi, že většinu nadšených komentářů je tu od autorčiných kamarádek, protože jinak moc ty ohlasy nechápu. Za mě laciná a hloupá romance, nemluvě o kostrbatém stylu psaní. Historicky je to navíc velice nepřesné a tak z tohoto románku vzniká paskvil, u kterého nevíte, jestli plakat nebo se smát. Docela se divím, že tohle vyšlo pod hlavičkou Fortuny Libri, která toho moc nevydává, ale když už, tak to stojí za to. Proto jsem také do tohoto románu šla. Jenže tohle má do něčeho kvalitního opravdu daleko, taková amatérština. Nedoporučuji, škoda peněz.

Borufka_9
09.10.2021 5 z 5

Chtěla jsem si přečíst historický román a ten jsem dostala. Jako bonus vtip a slzy, já nevím, nečekala jsem žádný vážný rozbor historických událostí. Za mě skvěle zvládnuto.

theressablack
09.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Na tuhle krásku jsem se chystala už dlouho. Od jejího vydání obíhala knihkupectví a konečně jí mám doma. Sedla jsem, četla a četla a přečetla ji za večer; prostě jsem se nemohla odtrhnout!

Příběh začíná v klášteře. Nella nám postupně přestavuje jeho chladné zdi, jeptišky a jejich přísné tresty, rodinu, která se moc rodinou nazývat nedá, svého milovaného Sebastiana, tajemného Mikuláše, jenž se Nelly na plese ujímá namísto knížete, a samozřejmě také samotného Nikolase Albrechta, jehož ženou se stává ještě na konci první kapitoly.

A je to, už jsme lapeni příběhem.

Sledujeme, jak se Nella stává manželkou jen úředně a jak si kníže neodpustí žádnou šanci svou ženu šokovat: obzvlášť se mi líbila část, kdy jí rozřeže šaty, které sám pomohl navrhovat. Na scéně se taky objevuje jeho dcerka Isabella z prvního manželství, kterou jsem původně nemohla vystát a s utíkajícím dějem ji měla téměř raději, než jejího otce.

Velmi se mi líbily chvíle, kdy si věčně jízlivý Nikolas dovolil menší změnu, nebo dokonce chvilku slabosti. Romantická koupačka jim rozhodně dominuje.

Jak potom anulace jejich sňatku zamrzela!

Příběh s jejich rozvodem vůbec neztrácí na napětí, spíše naopak. Nella se stěhuje na malý zámeček, potkává nové lidi, navazuje silná přátelství a dostává se k výrobě kosmetiky: ta je obzvlášť krásně popsaná.

Každou návštěvu knížete jim fandíte, že se přeci jen něco změní, ale ty paličáci si stále jedou svou. Právě v těchto chvílích mi přirostla Isabella k srdci, když si po Nelle stýskala a chvílemi to byla právě ona, kdo v rodině nosil kalhoty.

Několik dějových linek mě nemálo překvapilo. Nejvíc se mi asi líbily rozpory mezi hlavní hrdinkou a Katarinou, která se báječně zhostila role hlavního záporáka, otrávení lékařem (velmi oceňuji detaily o jeho potrestání, které s dobou dokonale sedí) a pátrání po skutečném viníkovi. Pořád je co řešit, čtenář si neodpočine vzrušením a zvědavostí a postavy už teprve.

Dobrý konec je přesně to, co si příběh zasloužil a postavám jsem ho upřímně přála.

Autorka nasadila linku hodně vysoko, avšak jako někdo, kdo už si od ní nějaký ten příběh přečetl, vím, že ji nebude dělat problém ji udržet a co víc; stále zvedat.

Kniha byla krásná, četla se sama, děj ubíhal svižně a v několika momentech jsem se nemohla přestat culit nebo uchechtávat. Možná budete překvapeni, jak velký okruh čtenářů zaujme: mně ji normálně sebral přítel. A ne z důvodu, že jsem četla erotiku o fešném dlouhánovi.

(Stejná recenze na mém ig profilu)

Nikei
08.10.2021 1 z 5

Od této knihy jsem vzhledem k velmi kladným recenzím čekala daleko více. Až mám trochu dojem, že některé předchozí recenze jsou trochu zaujaté. Začátek knihy byl málo rozvinutý a několik let bylo zahrnuto na pár prvních stran. Ocenila bych, kdyby byl popis dospívání hlavní postavy obsáhlejší. Následný děj se neskutečně táhnul, až jsem se musela nutit, abych knihu vůbec dočetla. Historické románky mám velmi ráda, ale tohle dílo bylo hodně podprůměrné.

oli2317
08.10.2021 2 z 5

Uz jsem precetla tolik historickych romanci, ze pro me nic noveho pod sluncem, precteno za pul dne. Zacatek mi silne pripominal Angeliku, markyzu andelu, neco bylo jak z Jany Eyrove a ten zbytek klasicka romantarna "ma me rad, nema me rad, mam ho rada, nemam ho rada". Hlavniho hrdinu jsem nechapala a prisel mi az moc fantaskni, mela jsem problem vsemu uverit, ale tak o tom to asi ma byt...trochu popustit uzdu fantazii..Co se mi libilo a kniha se tim lisi od ostatnich je zpusob, jakym je to psane, tj. jako denik.

eliska1114
01.10.2021 5 z 5

Měla jsem to štěstí ji číst ještě před vydáním a přiznám se, že ač jsem nebyla moc naladěná na historický román, řekla jsem si, že to zkusím. A bylo to luxusní čtení. Vtáhlo mě to okamžitě do děje, musela jsem číst stále dál a dál. Doporučuji :-)

erotika romantika historické romance

Sarah Parsley (p)