Transport za věčnost

Novela, kterou napsal František Tichý, ředitel gymnázia Přírodní škola s použitím textů Petra Ginze, Hanuše Hachenburga a Josefa Jana Kratochvíla. Kniha byla vytištěna pouze ve vlastním malém nákladu formou sešitu, který má evokovat časopis Vedem. Petr, Honza, Matouš a Jakub jsou spolužáci ze stejné holešovické školy. Jejich kamarádství i osobní statečnost má ale brzy prověřit houstnoucí temnota světové války. Kniha je rozdělena do tří dílů. V prvním se čtenář seznámí s životem mládeže na počátku protektorátu. Honza, z jehož pohledu je celý příběh vyprávěn, je docela normální kluk, avšak potom, co je jeho otec zatčen gestapem, je nucen převzít v rodině mužskou roli a starat se o svoji mladší sestru. V druhém díle je popisován další průběh kamarádství mezi hochy, které nově nastolený režim postupně rozděluje – vnitřně i navenek. Vycházejí v platnost protižidovská opatření, začínají transporty. Třetí díl je nejtemnější a naplno se zde projeví zlo tehdejší doby – najdou kamarádi světlo, odvahu a věrnost sobě navzájem i sami sobě i uprostřed terezínského ghetta? Dobrodružný příběh odehrávající se v protektorátní Praze a terezínském ghettu se snaží nejen přiblížit osudy několika chlapců na pozadí dobových událostí, ale míří i k hlubším otázkám po původu zla a základního určení lidské existence....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/237025/transport-za-vecnost-RNA-237025.jpeg 4.794
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno · vlastním nákladem

Kniha Transport za věčnost

mot33

Za mě ano trošku jiné čtení ,autor se nechal vést svojí fantazií ,a nebylo to naškodu.

kytarka

Knih ohledně druhé světové války a koncentračních táborů mám načteno hodně. Tahle je ale něčím jiná. Je to hlavně o kamarádství. O kamarádství takovém jako se nám ani nezdálo a které se rodí jednou za dlouhou dobu. Kdo takové kamarádství má je nejšťastnější člověk na světě.
Parta kamarádů z Prahy. Někteří jsou Židé. Příběh o tom jak děti vnímali tamnější krutou dobu. O tom jak riskovali a ani si neuvědomili následky v plném rozsahu. Kamarádství bylo totiž přednější. Příběh chlapců, který je podložen na reálných základech. O to více dodá váhu. Kniha je určena 10+ tak, že hlavně pro děti aby si uvědomili jak museli děti trpět a museli být stateční. Já jsem dospělá a vůbec mi nevadilo knihu číst. Řekla bych se je pro všechny věkové kategorie. Doplněna ilustracemi. Takový dobrodružný příběh na pozadí druhé světové války, mě připomíná rychlé šípy nebo něco v tom stylu...

triatlet

"Jednou do výše ulétnu
nespoután poutem těla
tu budu volný v šíř a dál
volná i zem má celá." (Hanuš Hachenburg)

František Tichý dokázal věrně zachytit atmosféru jak protektorátní Prahy, tak terezínského ghetta. Víc se mi líbilo téměř foglarovské dobrodružství v Praze.
Chápu, že Honzův pobyt v ghettu autorovi umožnil zúročit získané informace a popsat každodennost v Terezíně, ale mohl zvolit jinou formu (jiného vypravěče). Honzovo působení v ghettu hodně připomíná pobyt Báry od Veroniky Válkové - https://www.databazeknih.cz/knihy/kouzelny-atlas-putovani-casem-dobrodruzne-vypravy-do-minulosti-terezinske-ghetto-tajemny-vlak-do-neznama-166956?odb=3 .
Čtenář ocení citace z dochovaných dopisů, časopisu Vedem i autorův doslov a vysvětlení, co je realita a co fikce.
Inspirativní jsou i knihy, které autor uvádí v závěru.
I když v doslovu korektor zapomněl na holt, autor si zaslouží hold.

Arbenin

Skvela kniha pro deti a dospivajici, kterym zpritomni osudy stejne starych deti z zidovske komunity v obdobi protektoratu. Velmi se mi to libilo, tedy az na hrubku v doslovu.

Jolina

Dobrá kniha. Především jsem ocenila propojení reality s fikcí, kdy realita byla na konci knihy ještě vysvětlena, popsána. Myslím, že toto by měly děti číst.

daniska

Jedna z nejlepších knih co jsem četla o holocaustu.

certik003

Tahle knížka mě moc překvapila. Nečekala jsem, že mě tak zasáhne. Nejenom to, že se někdo kvůli přátelství dokáže takhle obětovat, líbilo se mi i vykreslení postupného útlaku židů. Nejenom to, že někdo napíše, co všechno měli zakázané, ale dobře popsané, jak jim tyto zákazy zasahovaly do života. Naopak líčení života v Terezíně mi místy přišlo jako takový dobrodružný tábor pro děti. I tak ale knížku můžu doporučit nejenom mládeži, pro které je knížka určená.

Mojepočteníčko

Nakladatelství Baobab je pro mě něčím jiné. Líbí se mi zpracování jejich knih i grafická úprava. Minulý rok jsem si ze Světa knihy odnesla Transport za věčnost, příběh s tematikou druhé světové války a holocaustu od českého spisovatele Františka Tichého.

Honza se vrací domů a těší se na večeři. Od dveří bytu ho dělí jen několik málo metrů, když se na schodišti ozve zvuk těžkých kroků. Na poslední chvíli se mu podaří schovat. Ale když spatří, koho si muži v dlouhých pláštích odvádějí, téměř se mu hrůzou zastaví srdce.
Ve škole začínají mezi chlapci vznikat první nepřátelské půtky, protože do třídy spolu s Honzou dochází i několik spolužáků, kteří vyznávají židovské náboženství. Den ode dne přibývá množství nařízení a zákazů, které nakonec končí zabavením majetku a transporty. A přesně tímhle způsobem přijde Honza o některé ze svých přátel.
Vzhledem k situaci, která se odehrála v jeho rodině, zná místo, na které jsou Židé převáženi. Proto spolu se svým kamarádem Matoušem vymyslí velmi nebezpečný plán a odváží se do míst, která by si zřejmě k pobytu nikdo dobrovolně nevybral…

Příběhů s touto tematikou jsem přečetla už spoustu. Proto je obtížné objevit takový, který se něčím odlišuje, je silný, hluboký a dokáže se mi vrýt do paměti. Transport za věčnost je kniha, která v mých očích tyto vlastnosti má.
Kniha je primárně určena mladším čtenářům, proto velmi oceňuji způsob, jakým je zde téma holocaustu zpracované. Příběh je srozumitelný, čtivě napsaný a z velké části založený na skutečných historických událostech či postavách. O těch později autor hovoří v doslovu a o to víc na vás tíha všeho, co vám chce prostřednictvím svého díla předat, dopadne.
Honza je na jednu stranu postavou velmi silnou, statečnou a odvážnou (musí se vyrovnat se změnami v rodině, vzít na sebe úděl ochránce, přijmout ztrátu svých přátel, odhodlat se k nebezpečnému činu), ale i citlivou, se kterou už se vyrovnává mnohem hůř.

Transport za věčnost je příběh, který vypráví nejen o období druhé světové války, ale zároveň poukazuje na to, jak velkou sílu má opravdové přátelství. Knížku vám k přečtení určitě doporučuji a to jak čtenářům, kterým je určena, tak dospělým.