Tracyho tygr

Tracyho tygr https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77035/bmid_tracyho-tygr-fCt-77035.jpg 4 2300 310

Novela je lyrickou moderní pohádkou o mladíkovi, který chová černého pantera v domnění, že pečuje o vzácného tygra. Tracyho tygr není jen uprchlík z cirkusu, ale je to i Tracyho mládí, jeho syn i jeho láska k dívce jménem Laura. V autorově podání je Tracyho tygr všechno, co naplňuje život mladého člověka, a zároveň je i poněkud sarkastickým výsměchem americkému bulvárnímu tisku, reklamě, dravému byznysu a senzacechtivosti.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

Tracy's Tiger , 1952

Mion
03.06.2018 5 z 5

Přiznám se, že mne kniha z počátku vůbec neoslovovala. Nemohla jsem přijít na chuť té průchodné hranici mezi iluzí a realitou a neskutečně mi vadila naivní povaha Thomase Tracyho (za obojí se teď tak trochu stydím). Četla jsem ji snad 14 dnů a už jsem myslela, že to s ní vzdám, ale potom.....potom si Thomas Tracy potřásl rukou se všemi. Věřil totiž v jejich upřímnost. A nebo tušil jejich bezmocnost...
Tento krátký úryvek se mnou neskutečně zacloumal. Přišlo mi vážně úžasné, že si Tracy potřásl rukou s těmi, kteří ho jen využívali, sráželi ho k zemi, plivali mu do obličeje a hlavně -ublížili jeho Tygrovi. Oni postřelili černého pantera, Saroyanovu lásku, ale spisovatel přesto nechal svého hlavního hrdinu podat ruku všem a nepřistoupit na pravidla jejich hry.

Knížku jsem od té doby četla nesčetněkrát a zařadila ji na čestné 1. místo v žebříčku mých nejmilejších knih. Miluju humanistické myšlenky, které lemují každou stránku, miluji způsob, jakým Saroyan psal a prosím všechny, kteří se chystají tuto poetickou novelu otevřít o případnou trpělivost, protože když nedáte Saroyanovi, Tracymu ani jejich tygrovi potřebný prostor a čas, můžete přijít o něco, co by vás mohlo (tak jako bude mě) doprovázet po celý život.

Maevie
20.05.2018 5 z 5

Úchvatná novela - skoupá na slova, ale plná moudrých slov. Nutno přečíst. Je jedno kdy, tahle knížka se může číst pořád.

"Kolik srdcí bylo zlomeno v časech minulých, kolik srdcí je zlomeno v časech nynějších, a kolik srdcí bude zlomeno v časech, které nadejdou."

PWM
15.05.2018 5 z 5

Úchvatná a okouzlující kniha s neuvěřitelným, jemně elektrizujícím, nábojem. Saroyan zde bravurně zvládá převyprávět pohádkový příběh naprosto civilním způsobem…nebo snad civilní příběh naprosto pohádkovým způsobem? Přitom však nechává na našem uvážení, jak si poselství příběhu vysvětlíme – sám si je jistě velmi dobře vědom toho, že ač on sám vysvětlení na konci navrhuje, každý ve skutečnosti v příběhu najde to, co tam v danou chvíli najít potřebuje…

Úchvatnější je to o to víc, když si uvědomíme, že celá novela, ač tak převelice útlá, vznikla jen proto, že Saroyan měl právě hlad a dluhy a tak prostě něco napsat potřeboval a ani vlastně sám neutušil, co, o čem a jak to dopadne. Sedl a psal – a narodil se Tracyho tygr.

V knize proto není nic vyumělkovaného, žádné prvoplánované odvažování toho a onoho, žádné složité cizelování jazyka, vymýšlení novotvarů, kombinování složitých zápletek a dějových linek. Tuhle novelu dost možná vlastně vůbec nenapsal Saroyan jako spisovatel, ale Saroyan jako člověk – jeho podvědomí, jeho lidskost a láska k životu. Tracyho Tygr je totiž jednoduše kniha lidsky krásná, přirozená, nezkažená a naplněná radostí ze života, optimismem a vírou v dobré konce.

Celkově vzato: Jedna z mých TOP 5 knih a oblíbený dárek pro nejbližší přátele.

Calinda
06.05.2018 5 z 5

Krásné čtení, milý příběh, úžasně poskládané věty. I mě knížka typově připomíná Malého prince.

evonra
03.05.2018 5 z 5

Útlá a tak kouzelná knížka.
Mezi řádky je ukryto spousty půvabných jinotajů …
Skvostné, křehké, geniálně podané…
Jedna z knih, které můžete číst několikrát a pokaždé udělá krásně.

Hanka_Bohmova
02.05.2018 5 z 5

"Tracyho tygr čas od času bloudil očima po okolí pro případ, že by mohl spatřit mladou tygřici s vhodnými mravy pro cokoliv, co by mohlo vzejít z toho, že by se spatřili."

Není to úžasná věta? I když jsem si už vůbec nepamatovala, že v téhle knize je, stačilo ji přelétnout očima a byla jsem najednou někde jinde někdy jindy. Bylo tam kouzelně hravo a bezpečno a věci venku vypadaly lákavě a stály za objevování.
Tohle je prostě radostná knížka. V době, kdy nakukujeme do světa, nás ujišťuje, že to tam nakonec bude dobré. Když se nenecháme splést a půjdeme správně. A tak mám radost, že mi kdysi bylo dvacet a měla jsem přátele, se kterými jsem mohla číst Tracyho tygra. To už se neztratí.

Makropulos
12.04.2018 5 z 5

Malá večerní lahůdka, vlastně takový bonbon, který jsem snědla během dnešního večera. Tracy jich snědl šest a „přijal vše“ a políbil matku své dívky. A já bych chtěla políbit pana Saroyana za to, jak krásný večer mi připravil a přijímám vše, co napsal, tak, jak to cítím já. Protože o tom to asi je.

evask
11.04.2018 3 z 5

Moc jsem to nepochopila. Kdyby tygr byl láska, tak by z toho zelinářství vyšel s nimi, ne? Bylo to ale zajímavé, zvláštní čtení. Určitě ne pro každého. Líbily se mně ilustrace.

malazluta
02.03.2018 5 z 5

Kniha, která mi dala víc, než jsem od ní čekala....

Půca4
01.03.2018 5 z 5

Páni, jedna z knih, u které jsem si řekla: ,,To bude dobrá!" již po pár stránkách. V něčem mi připomněla Malého prince, kterého mám neskutečně ráda, ale kniha Tracyho tygr mě oslovila dokonce více! Jsem ráda, že jsem na ni narazila a časem si ji jistě pořídím jako vlastní. Velké plus u mě má báseň, kterou kniha obsahuje. Je to moje milovaná Tygře, tygře od Williama Blakea! Dále musím ocenit a vychválit ilustrace a celkově vzhled knihy (Argo, 2005). Krátké čtení na jednu hodinku s jednou velikou metaforou...

veronikahessy
28.02.2018 5 z 5

Knihu jsem si vybrala na základě doporučení od paní profesorky. Zezačátku jsem vůbec nic nechápala, ale postupně jsem začala odkrývat i skryté významy, že ten tygr není doopravdické zvíře,ale jakási vnitřní síla. Nakonec mi bylo i líto,že jsem ji dočetla za týden :-)

Malýmedvěd
27.02.2018 4 z 5

Krátké, snové, pohádkové, poetické dílko. Významově mnohoznačné, každý si v tom může najít něco jiného, něco svého.

Pablo7
15.02.2018 5 z 5

Krátká kniha, která stojí za přečtení. Vývoj v knize mě překvapil. Kniha o hledání a ztrácení lásky. Nemůžu říci, že jsem vše pochopil, přesto ve mě kniha zanechala silné pocity. Líbila se mi i grafická úprava a obrázky.

Marekh
05.02.2018 4 z 5

Na tuto knihu jsou různé názory, ale mě se celkově líbila. Asi je to kniha, kterou je lépe přečíst dvakrát, interpretace knihy mohou být u čtenářů různé.

Myslím si, že na tom může být něco pravdy, že každý člověk může mít v sobě "tygra", kterého přivolá na pomoc, když potřebuje, a pokud vykoná tygr svůj úkol, zaženeme ho zase do klece. :) V některých situacích, zejména u lidí, kteří nezvládají vypjaté situace, jim "tygr" může pomoci, poněvadž sami by si neporadili, a raději by daný problém neřešili a byli potichu. Z jedné strany může "tygr" pomoci, z druhého hlediska však také může člověku poškodit, pokud bude hodně divoký. :) :) :)

Závěr knihy je na zamyšlení.

V knize se mi líbily také ilustrace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Čas ho vždycky fascinoval. Nerozuměl tomu, a přece věděl, že všechno, na čem opravdu záleží, ať je to myšlenka nebo pravda, přijde na člověka naráz. Chce-li, může třeba navěky čekat a zůstat jen při tom, ale taky se může začít pohybovat - v čase a s časem - může pomoct té myšlence na svět, a pak, náhle, protože vkročil do času a kráčel s časem, protože pomáhal zrodu té myšlenky, ono to přijde, přijde to celé, přijde to čisté a přijde to naráz!

PetraBery
27.01.2018 4 z 5

Zvláštní, snivá, poetická a čtivá knížka, kterou přečtete na jeden zátah. Knížka plná pravdivých myšlenek… Každý má svého tygra.

Karhal
11.01.2018 5 z 5

skvělá oddechovka na cestu vlakem, pobaví.

pavel8996
07.01.2018 5 z 5

To se tak krásně čte. Tato knížka mě skutečně pohladila na duši i rozesmála. Zavane z toho taková lehkost a je to psané s takovým milým vtipem, jaký si pamatuji z mála knih. :)

Melic
24.12.2017

Ještě v půlce knihy jsem to chtěl strhat. Prostý příběh psaný stylem, který by zvládl lecjaký středoškolák. Tak tam přidáme tygra, aby si toho nikdo nevšimnul :-) Zhruba v půlce knihy jsem prošel hodnocení zde a zjistil, že bych měl hledat nějakou moudrost. Tak jsem to zkusil a po dočtení můžu říct, že jsem to nedokázal a naprosto mi unikla pointa (skoro mě láká si to přečíst znovu a hledat od začátku). Proto nechám bez hodnocení.

Andvejka
27.11.2017 5 z 5

Tracyho tygra jsem někdy ve svých 12 letech viděla jako divadelní insscenaci ve Východočeském divadle Pardubice, kde byl tygr (pokud se nepletu) ztvárněn saxofonistou. A učaroval mi.

Teď, po 16 letech jsem se dostala ke knize, kterou jsem měla přečtenou raz dva a rozhodně jsem ji nečetla naposledy. Byť jsem za těch 16 let zapomněla, o čem příběh je, hned jsem pochopila, co tygr ztvárňuje a jeho význam v příběhu.

kdu
20.11.2017 2 z 5

Přečetla jsem. Nepochopila jsem. Já na ty filozofické knihy s hlubším smyslem prostě fakt asi nejsem.