Touha

Touha https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512913/bmid_touha-bvg-512913.jpg 4 316 94

Touha série

Nástupem do Katmerské akademie se mi obrátil celý svět vzhůru nohama. Na téhle škole uprostřed aljašské divočiny je něco podivného, stejně jako na všech mých nových spolužácích. Připadám si tu jako obyčejná smrtelnice mezi bohy nebo příšerami. Členy znepřátelených frakcí spojuje jen nenávist ke mně. A pak je tu Jaxon Vega, upír se smrtícím tajemstvím, ke kterému mě to záhadně táhne. A já se začínám bát, že jsem se tu neocitla jen shodou nešťastných náhod. Někdo mě sem přivedl úmyslně jako návnadu.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Crave , 2020

kaja8529
15.06.2023

,,Už jsi někdy po něčem toužil tak moc, že ses bál si to vzít?"

Upíři? Vztahy? Internátní škola?
No dejte to sem!

Tak toto byla má první slova, když jsem si přečetla anotaci k této knize. A jo, bylo to fakt dobrý. Jakože fakt fakt dobrý.

Nečekala jsem od toho samozřejmě literární veledílo. Chtěla jsem, aby to bylo především čtivé a abych si čtení fakt užila a to Touha splnila naprosto s přehledem. Bylo tam tolik klišoidních věcí. Ale takových, které fakt chcete číst. Teda aspoň já jsem chtěla.
Byly tam také velmi vtipné momenty a objevilo se tam i pár narážek na Stmívání. Děj velmi dobře plynul a nebylo nouze o zvraty.
Hlavní hrdinka byla méně naivní než jsem čekala a moc se mi líbilo, že si nenechala nic líbit. (Jo tady narážím na tebe Bello )
A Jaxon? Pfff dokonalost. Všichni chceme Jaxona.
Jediné mínus vidím v tom, že mi docela dlouho trvalo než jsem se začetla.
Shrnutě bych asi řekla, že je to tak klišoidní až je to fakt skvělé. A přece někdy takové knihy číst chceme. Přiznejme si to. Ať už to schováváme pod nálepkou guilty pleasure nebo ne.
A je to lepší než Stmívání? Těžká otázka. Rozhodně je Touha lépe napsaná, ale Stmívání bylo přeci jen ,,první". Něco jako Hunger games. Touha rozhodně nebude tak ikonická, ale mně se líbila asi více. Příběhově, jak je napsaná a postavy v Touze jsou charakterově lepší.

4/5

,,Jsou věci mezi nebesy a peklem, o nichž se filozofům ani nesní."

Za knihu moc děkuji @humbook @humbookblogeri #humbookblogeri a také @endless

dam.si.knihu
15.06.2023 5 z 5

Tohle byla vynikající 484 stránková kniha, u které nebudete mít čas se nudit. Autorka nejde zbytečně okolo horké kaše a rovnou nás vrhne do poutavého vcelku originálního příběhu. Jelikož tohle není moje první kniha o upírech, tak jsem byla upřímně zvědavá, jak to autorka pojme a za mě super, neboť tam nejsou jen upíři, ale i další mýtické postavy a hlavně škola, která Vám bude připomínat Bradavice.

Přiznám se, že se mi teď dlouho u fantasy knihy nestalo, abych měla takové nutkání neustále číst a číst a těšit se na to, až budu mít knihu přečtenou. Tady to svým stylem psaní a originalitou autorka dokázala, za což nemůžu než hodnotit kladně. Škoda jen, že tu lásku mezi hlavními hrdiny tak uspěchala a nedala tomu více časové linky, bylo by to tak uvěřitelnější (ale pak si stejně řeknu, že kdybych potkala někoho tak sexy, kdo by mi psal a měl o mě zájem, tak bych neodolala. fakt nemůžou být upíři skuteční?)

Takže, pokud milujute YA fantasy příběhy s romantickou linkou o upírech a dalších mytických postavách, tak tahle kniha by Vás rozhodně neměla minout! Nečekejte žádný náročný a složitý příběh, ale vynikající young adultovku, kterou autorka perfektně vykreslila.

Mockrát děkuji Humbook za poskytnutí knihy k recenzi! :)

Lucie.H
15.06.2023 5 z 5

Tak tohle pro mě bylo opravdu pohodové čtení. chemie mezi Grace a Jaxonem byla v knize velmi viditelná. konec skončil velmi otevřeně a nemůžu se dočkat dalších dílů.

rycccy
14.06.2023 4 z 5

Po prvé se mi stalo,  že by mi knihu vybral někdo  jiný - přesněji řečeno skvělá slečna v knihkupectví mi jí nabídla. O knize jsem nic nevěděl a přešel bych jí, kdybych na ní nebyl upozorněn. Baví mě knihy o upírech, vílách, dracích atd. Kniha se velmi rychle začetla a nešlo přestat číst. Ovšem někdy mě hlanví hrdinka štvala - přeci jen je to pro mladší ročníky, ale mě tyto knihy baví, až na to, že když už jsem skoro zmrzečen, tak se mermomocí nepotřebuji dostat k protějšku a chovat se jak husa, ale ok...nějak se to dalo zkousnout. Postupně kniha byla čím dal zajímavější jak se postupně odkryvala všechna tajemství. Celkově se mi kniha líbila a těším se na další díl, protože na závěr knihy to dopadlo velmi nečekaně.

Concoca
14.06.2023 2 z 5

Ač si opravdu ráda přečtu YA ikdyž nejsem cílová skupina, zjistila jsem, že na tuto knihu jsem opravdu již stará je to spíš pro mladší, dočetla jsem, ale na další díly se nechystám.

lusitta05
12.06.2023 3 z 5

No, keď to mám zhrnúť, tak určené určite pre mladšie ročníky, ale vcelku dobre a pútavo napísané, takže ma to bavilo.

Veju007
11.06.2023 3 z 5

Touze se přezdívá Stmívání pro novou generaci. Obstojí ale i u starších čtenářů?

Grace je nucena přestěhovat se za svým strýcem na Aljašku, kde nastoupí do Katmerské akademie. Ta jí od začátku připadá zvláštní a místní studentské skupinky až příliš nevraživé vůči těm, kteří k nim nepatří. A pak se objeví ON, Jaxon Vega - vysoký, temný a nevrlý kluk, který Grace naprosto učaruje aznáte to.

TakhleTouha je prostě spíš pro mladší. Několikrát se v knize zmíní Odkaz (Legacies) a přirovnání knihy právě k tomuto seroši ze světa TVD je vlastně hodně přesný.
Očividně nebudu fanoušek instalásky a insta-všeho, protože tady to teda vzali doslova rychlíkem a já se vůbec nechytala a občas to trošku bolelo.

Knížka o téměř 500 stránkách se ovšem čte skvěle, autorčina lehkost psaní je poutavá a vtipně pojmenované a krátké kapitoly vám budou utíkat pod rukama.

Celá série má mít 6 dílů a já jsem velmi zvědavá, jak se u nás knize bude dařit, nicméně další díly si rozmyslím, protože ač mi YA nevadí, ba naopak, tady jsem souzněla tak maximálně s postavou Macy.

Za možnost přečíst si knížku moc děkuji @albatrosmedia a @my_l.m.v.e

Medasek
09.06.2023 4 z 5

Kniha pro mě byla příjemným překvapením. Upřímně jsem nečekala, že mě bude až tak moct bavit. Styl psaní autorky mi naprosto sedl. A krátké kapitoly vás nutí číst pořád dál.
Postavy se mi neskutečně líbili. Byly naprosto uvěřitelné. A po dlouhé době jsem konečně narazila na hlavní hrdinku, kterou bych každých pět minut nechtěla praštit lopatou po hlavě. Její charakter se mi neskutečně líbil. To samé i hlavní hrdina. Prostě jsem se do nich zamilovala.
Vzhledem ke konci se nemůžu dočkat na další díl. Knihu bych určitě doporučila všem milovníkům upiřích YA příbéhů.

nada3314
09.06.2023 4 z 5

Než začnu s mými dojmy, zkusím čtenářky odradit od čtení anotace. Pokud to zvládnete a nemusíte, nečtěte si ji... Myslím, že vyzrazuje zajímavý moment, který já jsem se dozvěděla až po přečtení ¾ knihy. Já jsem si anotaci nečetla a měla jsem to tedy i s malým překvapením :-)

Opět se mi podařilo skvěle načasovat čtení této upířiny. :-) Příběh mi neskutečně sedl do nálady. Já jsem jedna z těch, která vyrostla na Stmívání a knihy i seriál můžu i 4 x do roka a pokaždé jsem stejně nadšená . Proto jsem neodolala této sérii, chtěla jsem zase číst něco podobného. Já vím, je to pohádka, ale tak krásně se to četlo. Jedna škola a upíři, vlkodlaci, draci a čarodějnice? Myslíte, že to je možné? No to se dozvíte po přečtení 1. dílu a všichni ti, co toužíte po nostalgii, tak směle do toho!

Autorka skvěle přenesla pochmurnou atmosféru děje na Aljašku, za mě zajímavě zvolená destinace pro tyto upírské příběhy. Romantiky se zde zatím moc nedočkáme, ale dle mě si Tracy jen připravuje půdu do dalších dílů. Čekání na ně bude asi dlouhé, ale moc ráda se zase k upírům vrátím. Je skvělé, že se mám na co těšit.

JaAnička
08.06.2023 4 z 5

"A to jsem si myslela, že na Aljašce bude pekelná nuda."

Dobře tedy, asi proč ne, očekávání bylo splněno, tesáků a drápů bylo nabaženo.
Příbeh je docela svižný, má pointu, děj i konečně vyústění, je tam obstojná romantika, akce, představení nového dark-academy světa, trochu i toho humoru a ke konci velmi nabitá akce + menší krimi zápletka, postavy jsou taky celkem fajn (nebo aspoň nejsou až tak moc na facku).
Chvilkama mě to nudilo, ale většinou mě dokázalo vtáhnout do děje, za což většinou můžou trochu brutálnější scény. Názvy kapitol jsou vtipné a sarkastické a v některých případech dobře vystihují celou kapitolu a také si velmi cením originálního vysvětlení světla, zrcadel, pití krve atd...Grace mohla být ještě trochu zvědavějsí a bohužel ta část, v níž by se měla snažit pochopit čarodějnice, draky, vlkodlaky, upíry atd., je trochu upozaděna v prospěch Jaxona. No možná v dalším díle...

Také mě trochu zklamalo, že bylo hned v obsahu prozrazeno, co je Jaxon zač, protoze nám to půlka knihy spíš jen lehce naznačovala a odhaleni pak bylo takové ...no trochu fópá a trochu vlastně...nijaké. Ale ono to asi v konečném důsledku nevadí, přece jen, popisek nalákal na téma stmívání, takže...

Lostinfantasy

Touha

Pro milovníky Stmívání nebo jiných YA upířin může být Touha skvělá nostalgie. Já jsem Stmívání nikdy nečetla, takže podobnost usuzuji jen z filmů, ale určitě tam je, i když se ve spoustě věcí naštěstí liší. Kromě upírů v knize najdete i vlkodlaky, čarodějky, draky a chrliče, a nedivila bych se, kdyby se v pokračování objevily i jiné druhy příšer. Myslím, že svět má autorka vymyšlený hezky, ale těším se, až se v dalších dílech dozvím víc informací o jednotlivých druzích.

Čtení jsem si užila, ale nemohla jsem se ubránit pocitu, že jsem na to už moc stará. Já sice young adult miluji, ale tady bylo až moc těch klišoidních věcí, jako šílená insta-láska, naivní hlavní hrdinka, bad boy, který se z hlavní hrdinky najednou může zbláznit.. Fakt mi to hodně připomínalo ty příběhy, které jsem četla dřív. Kdyby to autorka nenatahovala a příběh měl třeba o 100 stran míň, tak bych byla s knížkou vážně spokojená. I když jsem si občas ťukala na hlavu z těch všech klišé, tak mě to bavilo a byla jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne. Určitě bych to tedy zařadila spíš do kategorie mých guilty pleasures, ale i na to je občas nálada

Hlavního záporáka jsem uhodla docela rychle a musím říct, že úplný konec mě dost překvapil a jsem zvědavá, jak se s tím autorka vypořádá v dalším dílu.

3,7/5

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s Humbook.

Jane2016
08.06.2023 4 z 5

Stmívání už tu bylo, teď přichází Touha upírský megahit, který zbořil TikTok. Zakousněte se!. No přiznejte se, kdo z Vás by se tímto nenechal zlákat! Já měla Stmívání vždy velmi ráda, a protože jsem tým Edward a upíry jsem milovala, toto fantasy mě nemohlo minout! Přes to nejel vlak!

A kniha byla úžasná, přesně, jak slibovala. Neměla jsem absolutně problém se začíst i přesto, že kniha má téměř 500 stran. Autorka píše svižně a chytlavě, takže doporučuju knihu rozečíst během víkendu, protože Vám garantuji, že se od čtení budete odtrhávat těžko!

Kniha je plná překvapení, zvratů, lásky a samozřejmě upírů. Hlavní hrdinka mě bavila, zamilovala jsem se do jejího smyslu pro humor a celkově do její povahy.
Jak jsem již psala výše, kniha má sice 500 stran, ale čte se sama, kapitoly jsou perfektně rozdělené, takže pokud si budete chtít večer přečíst jednu dvě kapitoly, tak je to na 5-10 stránek.

Sečteno podtrženo, z knihy jsem nadšená a opravdu moc jsem si ji užila! Není to úplně Stmívání, ale věřím, že fanouškům fantasy se bude líbit a oblíbí si jí stejně jako já!

Mišulka331996
06.06.2023 5 z 5

Jelikož jsem prožila pubertu se Stmíváním, tak mě tato kniha prostě vyhledala a za mě prostě ano. Vrátila jsem se zpátky do puberty, do světa upírů, draků, vlkodlaků ... Neměla jsem očekávání, ale odpočinula jsem si, zamilovala se a těším se na další pokračování.
Informace: Další díly budou, co se týče stran mnohem obsáhlejší a čeká nás 6 dílů :). Jupííí.

Lutzinka
05.06.2023 4 z 5

Mám asi jenom dvě výtky k této knize.
1. Družka - jako pardon, ale to snad nééé. Tohle debilní slovo použité v každé jeho myšlence je otrava. Aby to jeden věděl okamžitě a ten druhej vůbec a nebylo nikde vysvětleno, jaký má to slovo v tomhle světě význam? Ne-e.
2. Nejmocnější následník všech dob - zklamání, protože Rhysand je prostě jenom jeden. Sorry Vego. Měla bych tě raději, kdybych na konci nečetla kapitoly z Tvého pohledu a nebylo tam všude jenom to slovo DRUŽKA, a dej ty pracky pryč z mojí družky, a nedívej se tak na moji družku atd.
Normálně to mám naopak, jsem raději za pohledu těch mužů, než naivních hlavních hrdinek, ale tady ne...Jaxon byl prostě mnohem lepší, když jsem mu neviděla do hlavy...

Rozhodně je to lepší upířina, než Stmívání.
Líbilo se mi propojení draků, čarodějek, upírů i vlkodlaků, k tomu na jedné škole.
Záporáka jsem si tipla správně. A vážně doufám, že v dalších dílech bude všechno rozvedené mnohem víc a podrobněji, protože tohle byl hodně strohý díl, co s informací týká...

spencer
05.06.2023 3 z 5

Když rodiče Grace zahynou při dopravní nehodě, musí se přestěhovat ze San Diega na Aljašku, kde její strýc řídí Katmerskou akademii. Jedná se o soukromou školu uprostřed hor, která svým vzhledem připomíná spíš gotický hrad. Od první chvíle jí na škole něco nesedí a brzy začne mít z chování svých spolužáků pocit, že ji všichni nesnáší. Brzy pozná Jaxona Vegu, nejkrásnějšího kluka pod sluncem, jenž rychle zaujme její pozornost. Jenže s ním není něco v pořádku a navíc tvrdí, že je Grace v nebezpečí. Po několika života ohrožujících nehodách přijde na to, že měl možná pravdu a uvědomí si, že se stala součástí konfliktu, o kterém neměla nejmenší tušení.

Touha je typem knihy, nad kterou nesmíte moc přemýšlet. Takže nečekejte, že by postavy konaly chytrá rozhodnutí nebo že by se romance pohybovala logickou rychlostí. Pokud tedy do čtení půjdete s tímto na mysli, užijete si to.
Osobně jsem některé části považovala za zábavné, protože mi připomněly časy, kdy jsem četla jen to. Čtenáři se v tomto případě dělí na dvě poloviny, jedné titul připomíná Twilight, druhé ne. Já podobnost našla, a to hlavně v jednotlivých postavách. Jaxon byl svým stylem chování hotový Edward, a přestože osobnost Grace byla mnohem zajímavější než Bellina, tu její proslulou naivitu u ní spatříte. Koncept akademie je určitě zajímavý, jen bych příště ocenila větší promyšlenost a méně předvídatelnosti.

Komu bych tedy knížku doporučila? Fanouškům YA upírských románů, kteří mají chuť si přečíst něco, co obsahuje jejich oblíbené motivy. Myslím, že děj nepřinesl nic extra nového, ale určitě by vás mohly zaujmout nadpřirozené bytosti a celá věc s akademií.
A kdo by se jí měl naopak vyhnout? Zejména ten čtenář, který očekává, že mu přinese do života něco neviděného a nemá rád klišé. Těch se v románů vyskytuje opravdu dost.
Za sebe musím ale říct, že si titul určitě najde spoustu fanoušků a fanynek. Je čtivý a jako takové guilty pleasure hodně lidem rozhodně k odreagování poslouží :)

@humbook @humbook_blogeri #spolupráce

MishRarach
04.06.2023 5 z 5

Nemyslím si, že přirovnání ke Stmívání je v tomto případě v pořádku. Možná na první pohled v případě vztahu upír-člověk, ale ten je vlastně postavený na dost jiných základech. V průběhu čtení jsem byla skeptická a některé věci mě rozčilovaly. Od doby Maasové mám pocit, že případů, kdy si postava najde svého druha, je v nadpřirozeném světě úplně normální a upřímně mě to vytáčí. I když musím přiznat, že Tracy tomu dala zajímavý rozměr, který je vlastně ukázán až v další knize. Vzhledem k tomu, jak příběh skončil, jsem to nevydržela a začala číst druhý díl v angličtině, který jsem dočetla za dva dny a rovnou nakousla třetí. Tahle série se mi dostala pod kůži a musím říct, že se mi od ní docela těžko odchází. A šest knih slibuje opravdu velmi hutné čtení. Jsem upřímně zvědavá a zároveň se i tak trochu bojím, co přijde dál.

Zuzi_cte
03.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Kdyz jsem kdysi davno precetla Stmivani (jeste nez ho zfilmovali) byla to pro me pecka. Ale tomuhle se to nevyrovna ani nahodou. Sakra, potrebuju dalsi dil :)
Fakt se mi libi, ze tu krome tech klasickych bytosti (upiri, vlci) jsou i carodejky, draci a ....chrlic :)

Eorin
02.06.2023 3 z 5

Přirovnání ke Stmívání zde není úplně namístě. Resp. taky je tu škola, kluk, holka a pár nadpřirozených bytostí, ale styl S. Meyerové je o několik levelů výš nad tímto počinem.
Hrdinka se mi zdá nesympatická a extrémně lhostejná (možná až "hloupá") k všemožným dost jasným narážkám a náznakům.. Romantická linka je "během týdne najdu osudovou lásku a hned tu druhou osobu znám jak své boty", což je nejen nepravděpodobné, ale také tomu nevěřím a to mi ztěžovalo čtení. No, pro středoškoláky možná dobré, ale já už od knih čekám asi víc. Působí to hodně začátečnicky, ačkoliv potenciál to mělo.
Dám pak šanci dalšímu dílu, ovšem kdybych skutečně knihu měla porovnávat se Stmíváním, tak dám max. jednu hvězdičku.

lena.o.knihach
02.06.2023 4 z 5

Tiktoková senzace o upírech se konečně dočkala českého překladu. Touha je moderní Stmívání, kde jsou navíc čarodějnice, draci a další nadpřirozené bytosti.

Grace se po smrti rodičů vydá na Aljašku ke strýci, který je ředitel na Katmerské akademii. Právě tam se ubytuje i hlavní hrdinka. Postupně zjišťuje, že problémy jako příšerná zima nebo nadmořská výška jsou úplně to nejmenší

Okamžitě jsem se začetla a nadšení mi vydrželo až do konce. Fakt mě to bavilo. Ale! Je to prostě nástupce slavné upírské série, je to klišoidní, strašně jednoduché a místy přehnané až tak, že to ani nejde brát moc vážně

Nicméně, v mém případě Touha splnila svůj účel. Je to mé nové guilty pleasure a neskutečně se těším na pokračování, které je v plánu na podzim.

#spoluprace @albatrosmedia

Knihomol_ka
01.06.2023 3 z 5

Takhle kniha je přirovnána ke stmívání, jelikož jsem knihu nečetla a viděla jen filmy, tak nemůžu úplně posoudit, ale i přesto si myslím, že tomu tak úplně není. Přeci jen tenhle příběh je zcela úplně jiný, protože se nám zde vyskytují bytosti všeho druhu. Objevují se zde krvežíznivý upíři, čarodějky a dokonce i draci.

Začátek příběhu byl pro mě velmi těžký, protože jsem se nemohla začíst do příběhu a měla jsem pocit, že čtu příběh určený pro mladší čtenáře. Ten pocit stále mám a myslím si, že tuhle knihu ocení hlavně mladší čtenáři, kteří milují upíry a slaďáky. V půlce příběhu se to konečně rozjede a dostáváme odpovědi. Příběh mi přišel zbytečně zdlouhavý a žádná pořádná akce na kterou jsem čekala.

Chyběl mi tu strašně humor. Grace a její vtipy byly faaaakt strašný Taky by bylo fajn více nám popsat okolí školy a jak to na ní vlastně chodí. Hlavní postavy a jejich parta kamarádů mi byli sympatičtí. Konec byl konečně dobrý a zajímavý a na závěr jsme dostaly kapitoly z pohledu Jaxona což já vždy oceňuji.

Já si omylem vyspoilerovala co nás čeká v dalších dílech a na to se opravdu těším, protože to má být víc zajímavý. Pokud máte tedy rádi upíry, drama a nebo chcete nějakou slaďárnu, tak vás to určitě bude bavit.