Dobrodružství Toma Sawyera

Dobrodružství Toma Sawyera
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299199/mid_dobrodruzstvi-toma-sawyera-vvi-299199.png 4 950 950

Tom Sawyer bydlí u tety Polly, protože je sirotek. Nerad chodí do školy a také nerad pracuje. Ale velmi rád prožívá dobrodružství. Jednou v pátek nejde do školy a jeho teta ho potrestá malováním plotu. On vymyslí lest na kamarády a tvrdí, že ho malování plotu baví a že to nesmí dělat jen tak někdo. Chlapci ho přemlouvají, aby mohli také natírat plot. On se tedy „nechá“ přemluvit. Později je teta nadšená natřeným plotem a pustí ho ven. Tam Tom spatří dívku, která se později stane jeho novou spolužačkou. Ona se jmenuje Becky a Tom se do ní zamiluje. Tom se kamarádí s Huckem, chlapcem, který nechodí do školy, nemá rodiče a nemyje se. Jedné noci se Tom a Huck vydali na hřbitov. Byli zde svědky toho, jak indián Joe zavraždil doktora a Muff Potter stál opodál. Chlapci to nikomu neřekli, protože se báli. Jednou se vydali Tom, Huck a Joe Harper, který byl rozzlobený na svou matku, na druhou stranu řeky. Zůstali zde, protože se nemuseli učit a mohli si hrát. Ale když zjistili, že si lidé myslí, že jsou mrtví, tak se vrátili. Ve škole Becky zašpinila učitelovu knihu a Tom to vzal na sebe. Becky mu byla vděčná a přestala se na něho zlobit. O letních prázdninách byl soud s Muffem Potterem. Chlapci mu chtěli pomoct, a tak řekli, co viděli na hřbitově, čímž se prokázala Potterova nevina. Jednou hledali Tom a Huck poklad ve starém domě blízko domu paní Douglasové, když tam přišel indián Joe s přítelem. Mluvili o místě, kde by schovali peníze. Jednoho dne se děti rozhodly jít do jeskyně, ale když se vracely, zapomněli tam Becky a Toma. Huck mezitím sledoval indiána Joea a zjistil, že chce zabít paní Douglasovou. Šel tedy pro pomoc, a tak ji zachránil. Becky s Tomem chtěli jít domů, ale nemohli najít východ. O několik týdnů později našli indiana Joea mrtvého v jeskyni a Tom s Huckem šli do jeskyně hledat peníze indiána Joea. Našli je a bylo to 12,000 $. Paní Douglasová byla vděčná Huckovi za záchranu a ujala se ho. Chodil do školy, myl se..., ale moc se mu to nelíbilo. Tom ho ale přesvědčil, aby u ní zůstal, aby si s ním mohly všechny děti hrát.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Havel a Seifert
Originální název:

The Adventures of Tom Sawyer , 1876


více info...

Přidat komentář

soupik2012
26.06.2024 audiokniha 4 z 5

Další nostalgická vzpomínka na knihu mého dětství. Pouštěla jsem jí dětem a měla jsem radost, že se jim líbí stejně jako se vždycky líbila mně. Příběhy malého rošťáka Toma, jsou dobrodružnou poutí, který nikdy neomrzí. Audiokniha je načtena naprosto dokonale a načetl ji pan Lukáš Hlavica.

Naďa2411
26.06.2024 5 z 5

I když podle štítků je kniha určená pro chlapce, já jí doporučuji i dívkám. Akniha se mi velmi líbila. Průšvihář Tom mi byl velmi sympatický a jeho tetička Polly měla s ním velmi velké strpení, a proto mu jeho rošťárny vždy odpustila. Akniha má pěknou detektivní zápletku. Určitě doporučuji dětem ke čtení o letních prázdninách.


Palus
18.05.2024 5 z 5

Kniha naprosto unikátní, vzpomínka na dětství dávno minulé, prostě nostalgie...

Týna24
16.03.2024 4 z 5

Kniha byla moc fajne. Líbilo se mi že se odehrává v minulosti. A dokážu si tak nějak představit jak si hráli moji pra prarodiče a možná podobným způsobem prarodiče. Celkově príběh rychle utíká a jsem ráda že jsem si ho mohla přečíst po druhé.

Liturgievpatek
14.03.2024 5 z 5

Má milovaná kniha, k niž je možné se vracet v každé dekádě života. Dělám to opakovaně, dojímám se, tleskám, raduji se. Je to o životě se vším, co k němu patří, a proto si myslím, že tahle kniha bude navždy stálicí v tzv. literárním kánonu.

Marekh
05.02.2024 5 z 5

Hlavní postavou je chlapec TOM, kterého vychovává teta POLLY. Tomovým kamarádem je HUCKLEBERRY FINN, který je tulák a JOE. Tom se kamarádí také s dívkou BECKY. Tom s kamarády zažívá různá dobrodružství. Při určitém dobrodružství mi tuhla krev v žilách, jak to všechno nakonec dopadne.

Tom se nechová pokaždé dobře, zejména vůči tetě Polly, která má o něj strach. Z druhé strany Tom prokazuje, že když se někdo ocitne v nouzi, dokáže mu pomoci.

Autor v Předmluvě uvedl, že „Většina dobrodružných událostí zaznamenaných v této knize se skutečně přihodila; několik jsem jich zažil sám, ostatní zažili jiní chlapci, moji spolužáci. Huck Finn je kreslen podle skutečné předlohy. Tom Sawyer také, jenže nikoliv podle jednoho určitého modelu. Tom Sawyer je kombinací charakteristických znaků tří chlapců, jež jsem znal, a patří tudíž do skupiny staveb ve smíšeném slohu.“

Autor poukazuje v tomto románu také na to, že děti jsou nuceny se učit nazpaměť verše z Bible, a přitom většině vůbec nerozumí, což není správné.

Kniha se celkově četla dobře a časem si určitě přečtu knihu DOBRODRUŽSTVÍ HUCKLEBERRYHO FINNA.

Kniha byla vydána v roce 1964 v nakladatelství Mladá fronta. V závěru knihy se nachází EDIČNÍ POZNÁMKA, VYSVĚTLIVY a SLOVNÍČEK VÝSLOVNOSTI.

dzejkbeltygros
24.01.2024 3 z 5

Knížka vhodná pro malé dobrodruhy, kteří chtějí prožít kousek nezbedností s Tomem Sawyerem a jeho kamarády. Příběh má veselé, napínavé i temnější části, popsané pro děti skvělým způsobem. Jedná se už o starší kousek, takže je možné, že dnešní děti nebudou rozumět nějakým významům, ale většina s tím určitě nebude mít problém.

mataaskorice
17.01.2024 5 z 5

Úžasná knížka, která čtenáře přenese do malého amerického městečka, jehož krev rozproudí řada výjimečných, dobrodružných událostí, k nimž se vždy náhodou nebo cíleně přimotají Tom Sawyer a jeho kamarád Huck Finn. Oceňuji super zpracování psychologie dětských hrdinů, klučičí lačnost po dobrodružstvích, fantazii, se kterou jejich příhody nabývají punc neotřelého zážitku, živočišnost a rozpustilost kluků, kteří se snaží utéct z dospěláckého světa konvence a pravidel, co to jen jde, rozmary, které s sebou nese první dětská láska. Mě knížka v dětství minula. Poprvé se s ní setkávám ve stejném věku, v jakém ji Mark Twain napsal, a rázem ji řadím na nejvyšší příčku mezi vším, co jsem kdy přečetla.

Liturgievpatek
29.11.2023 5 z 5

K této knize se můžu stále vracet. Dětství kluka, který se nebojí, učí se, objevuje. Srdeční záležitost.

Rob42000
13.11.2023 5 z 5

Kniha mého dětství. Rád zavzpomínám, když jsem ji prvně našel u táty v knihovně. Zkrátka nostalgie. Každý kluk by ji měl přečíst

martiline
19.10.2023 5 z 5

No, to mi připadá, že bych nebyla snad ani dítě, kdyby se mi kdysi tahle kniha nepřipletla do života :-) ... prožívala jsem ta dobrodružství spolu s Tomem.

gutman
19.09.2023 5 z 5

Ta kniha absolutně nestárne, po šedesáti letech se mi líbí možná ještě víc.

StateOliver
13.08.2023 5 z 5

Četl jsem Toma Sawyera s taťkou napůl, já jsem četl tři stránky a on taky. A chtěl bych si to přečíst s tátou znovu, protože se mi kniha moc líbila.

Lele61
09.08.2023 5 z 5

Mark Twain vypráví čtenářům úžasný příběh, který opravdu vůbec nestárne. Tom Sawyer a jeho věrný kamarád Huckleberry Finn spolu zažívají řadu nejrůznějších velkých dobrodružství. Byla to skoro kultovní četba v době mého dětství a doufám, že i současné generaci kluků má stále co říct.

Čmeláček
11.07.2023 5 z 5

Kniha mého dětství, kterou jsem četl několikrát a nikdy se mně neomrzela. Vidím to na pět stars a doporučení! :)))

Doubravka1975
04.07.2023 5 z 5

Dobrodružství uličníka Toma Sayera jsem si matně pamatovala z dávno minulých let, ale teď jsem si pustila audioknihu k loupání hrachu. Super příběh

Bulba
02.06.2023 5 z 5

Četl jsem někdy před 50 lety a i teď se mi kniha moc líbila - dokonce jsem si některé okamžiky dokázal vybavit. Určitě přečtu i pokračování.

heavy66
04.03.2023 5 z 5

Je s podivem, jak čtivý a aktuální je to příběh, ačkoliv ho Mark Twain napsal před téměř 150 lety. Asi je to tím, že jsem ho poprvé četl skoro před padesáti lety, a tenkrát tak starý ještě nebyl. Miloval jsem Toma Sawyera, jeho kamarády Hucka Finna a Joe Harpera, prožíval jsem jejich dobrodružství na hřbitově, na ostrově, v jeskyni, i hororové scény s Joe Indiánem. Tak nadčasových knih pro děti a mládež není mnoho!

K739
02.03.2023 5 z 5

Jsem rád, že jsem neprošvihnul úzké časové období mezi tím, kdy moje dcera začala číst dobrodružné knížky a nástupem její puberty. V těch několika málo letech jsme si spolu o přečtených knížkách povídali. Hráli jsme takovou hru:
Hádej co to je, začíná to: Stoupáme? Ne, klesáme!
Tajuplnýýý ostróóv!!
Dobře, a tohle?: Zdalipak víš, milý čtenáři, co je to greenhorn?
Vinetóóóu!!
Dobře, a tohle?: Tome? Žádná odpověď. Tome?? Žádná odpověď.
Tom Sojééér!!
Když už jsme pak byli u toho Toma Sawyera, uznale jsem Toma pochválil, jak uměl své kamarády motivovat (ovšemže jsem neřekl manipulovat), aby za něj natřeli tetin plot.
Dceři se zase líbilo, jak Tom uměl chytře obchodovat (řekla ovšem kšeftovat) s těmi barevnými lístečky.
Já jsem rafinovaně zmínil, že se mi líbilo, jak se Tom zamiloval do spolužačky Becky, že jsem se v jeho věku taky zamiloval do spolužačky (ovšem Elišky), že jsem jednou kvůli ní skočil z prvního patra do kupy písku a málem si zlomil nohu... Udělal jsem v řeči malou pauzu, doufaje, že se dcera chytí, a prozradí taky něco ze svého citového života...
Ale nic, nenaletěla.
Tak jsem pokračoval vzpomínkou, jak jsem se ve svých deseti letech strašlivě bál, když jsem četl, jak Tom s Huckem o půlnoci na hřbitově, skrčeni za pomníkem byli svědky, jak Indián Joe se svým kumpánem vykopali z čerstvého hrobu rakev a Indián Joe potom svého kumpána zavraždil...
Bála ses taky? zeptal jsem se dcery.
Proč?, podivila se.
Ále, jen tak, odvětil jsem, odvedl řeč jinam a začal přemítat, zda je dcera vůbec moje.
Pak jsem si uvědomil jakousi poučku, že mentální vlastnosti se dědí ob jednu generaci.
Mám tedy takový plán:
Počkám, až se narodí vnoučata. Až jim bude deset, dám jim přečíst Dobrodružství Toma Sawyera. A jestli se budou bát, když Tom a Becky, uvězněni ve spleti jeskynních chodeb, ze kterých neznají cestu ven, zahlédnou na opačném konci chodby strašlivou tvář Indiána Joea, jestli se budou bát tak strašně moc, jako jsem se bál já, budu mít konečně jistotu, že moje dcera je mojí dcerou.

Lothar.777
22.02.2023 4 z 5

No, tím, že jsem to nečetl v dětství, to má asi kapku jiný rozměr, ale je to super čtení. U mě je trochu tendence srovnávat s Pány kluky (filmem), ale časem už je to opravdu úplně jinde. V podstatě dokonalá dobrodružství, která ještě snad zažívala naše generace a dnešní děcka už asi nedocení. Každopádně pobavilo a hybaj do knihobudky. :-)