To

To https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4789 881

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It , 1986

hory2
20.07.2012

Vám se to opravdu tak líbilo ? Asi je ta kniha tak hlubokomyslná, že to na mě bylo moc ... Ne, já jsem prostě nepřišel na chuť Kingovu stylu, který se vyznačuje jakousi "ukecaností".

Alenas
17.07.2012 5 z 5

Kniha, která mi skoro změnila život. Nebo spíš to byla první kniha, kterou jsem nedokázala odložit za žádné situace, nedokázala jsem o ní přestat mluvit, snad ještě měsíc po přečtení. Něco tak fenomenálního, propracovaného, mrazivého může napsat opravdu jen King. Díky této knížce, která mi otevřela jeho svět :)
,,Tlačí pěstmi na ty sloupy a přesto tvrdí, že vidí duchy." (nikdy na to nezapomenu!)

Lucretat
04.07.2012 4 z 5

Asi si všichni pamatujeme děsivého zubatého klauna z dvoudílného filmového zpracování. V knize (jak jinak) však celý příběh dostává nový rozměr, mnohem delší a také děsivější. Konec (jak jinak) je naprosto o něčem jiném než ve filmovém zpracování (a dodnes si nejsem jist, který považuji za správný, možná ani jeden z nich mi tolik neučaroval).

doktorking
10.06.2012 5 z 5

Pan King stvořil svého nejděsivějšího bubáka-trola-klauna PENNYWISE a i když je to bychle jak se patří jedná se o jedno z jeho nejlepších děl,je pravda že stejně jako u filmu který je taky skvělý mám radči hlavní hrdiny jako děti..

menorka
05.06.2012 5 z 5

Jedna z nejlepsich knih ktere jsem cetla a pokazde kdyz ji ctu znova v ni najdu neco co mi nedoslo minule :) a ze uz sem ji cetla 4x :)

Charmedka
30.05.2012 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se strašně dlouho těšila,ale jelikož jsem nechtěla brožuru,ale pevnou vazbu,tak jsem si nějakou dobu musela počkat. Čekání se vyplatilo,jsem nadšená. Líbí se mi,že se prolíná přítomnost s minulostí a klaun sám o sobě je děsivej.
,,Všichni se tu vznášíme. I ty se budeš vznášet." Paráda :)

zuzanazuz
18.05.2012 4 z 5

Nemám s tlusťoškama problém - kdyby mělo TO jednou tolik stran, dám ho. Je totiž dobře napsané - ač je příběh popsán zblízka, obsáhle, se všemi podstatnými odbočkami a cestuje časem, člověk se neztratí (Štefan to vymakal!)... pěkně ho houpá, víc houpá, víc ..., dráždí žaludek a přinutí míň mrkat.
Neděsilo mne TO až tak, jak jsem čekala (že pro sychr prostuduji kanalizační systém Brna)... po útlém Cujovi (pro mne zatím vrchol bubu Kinga) nebo krátkých povídkách Šroťák a Děti kukuřice... nebo po Běhu o život...

Kniha mi sedla. Jsem ráda, že jsem TO četla!
Hyjé, Stříbrňáku! DO CALU!

moonell
04.05.2012 5 z 5

Nechápu, kde se bere tolik negativních komentářů, ale pro mě je to jednoznačně jedna z nejlepších knih, co byla napsána (zvlášť brato v potaz, že jde o Kinga, kterýžto je mou velkou slabinou.) A částečně právě proto, jak moc je dlouhá.
Co se týče "Všeználka Billa" a podobných komentářů, sama jsem knihu vnímala spíš jako dílo pro děti a o dětech, síle snů a fantazií, jež mají.. Tudíž tyhle "věci" a stylizace do konkrétních rolí nepovažuju za rušivej element. To už bych se spíš ráda pozastavila nad groupsexem v kanálech - wtf, o tom nikdo nepíše ?!
Nicméně i přes to zůstává pro mě hodně silným zážitkem i po druhém přečtení, takže na ní nejspíš něco bude .)

klarka05
27.04.2012 2 z 5

První polovina se četla celkem dobře, ale dočíst knihu do konce mě stálo hodně velké usilí. A ta část s želvou - to jako vážně?! King asi nebude mým šálkem čaje, příště se radši poohlédnu po jiném autorovi.

zuziitka
24.04.2012 5 z 5

Neskutečná kniha...ležela mi doma už trošku déle, trochu jsem se jí vyhýbala - bála jsem se nočních můr, které se tentokrát naštěstí ani moc nedostavili - zatím. Vzhledem k tomu, že jsem na ni měla něco kolem 30 minut denně, vlekla se se mnou v kabelce celkem dlouho..takže tím, že jsem dnes dočetla poslední stránku na mě padl trochu smutek, že už to najednou skončilo. O pár řádků níže někdo napsal, že cítil prázdno a to je to slovo, které se po dočtení hodí úplně nejvíc.
Pár dní musím počkat než začnu od Kinga číst další, ráda bych se začetla do nové - zítra mi má přijít poštou Dolores Claibornová, ale přišlo by mi to jako zneuctění tohoto veledíla - spíš jsem začala uvažovat o tom že ji začnu číst znovu od začátku.

Nejvíce mě na tom bavilo to rozdělení do kapitol, kde se prolínal rok 1958 a 1985.

Kapik
23.04.2012 5 z 5

Kniha, která mi po mnoha letech opět přivodila noční můry. A díky které jsem pochopil, proč vlastně nemám rád klauny. Vřele doporučuju.

DustinMind
18.04.2012 5 z 5

Tlustopis strachu a zhmotněné hrůzy do vašich nočních, čtecích koutků.

Stephen King zde dokázal zařídít, aby vás alespoň jednou, za dobu čtení, mohl navšítívit ve snu klaun Penny Wise a vy jste se mohli vznášet jako jeho balónky :)

,,Všichni se tu vznášíme. I ty se budeš vznášet."

el.maniac
07.04.2012 5 z 5

Myslím,že TO je Kingova nejvydařenější kniha vůbec.Postavy,děj,napětí,akce prostě vše tak jak má být.Ke knize se vždy vracím velice rád a nikdy mne neomrzí.

Vendulin
15.03.2012 5 z 5

Z mého pohledu vrcholné Kingovo dílo a možná jedna z nejlepších knih vůbec. Tady nechybí nic, dokonalý příběh, atmosféra, že by se dala krájet, skvělá psychologie postav, příběh, emoce, tajemno. Sakra, když už nějakou Kingovu knihu zfilmuje David Lynch. :-)

Snow
19.02.2012 5 z 5

Asi nejlepší kniha kterou jsem kdy měl tu čest číst. Už je to sice dávno, ale děj knihy si živě pamatuji do dnes! Kdo knihu nečetl a líbí se mu horory, určitě by to měl okamžitě napravit a dílo si přečíst! Pro mě jasný plný počet!

Adelica-Opica
19.02.2012 4 z 5

Začla bych asi takhle: "No nevím"
na jedné straně spousta ohlasů jak se jedna o jednu z nejlepších knih a na straně druhé můj názor, že už jsem četla lepší. pořád se plácám mezí rozhodnutím zda dát 4 hvězdičky či 5. 4 mi přijdou málo, ale 5 moc.
Ano ta kniha se mi líbila, ale asi sem od ní čekala trochu víc.

houston
14.02.2012 5 z 5

Tuto knihu nazývám Biblí milovníků hororové literatury. Je v ní všechno, co může čtenář očekávat. Miluji ji. Plný počet bodů.

raisen
13.02.2012

Jedno z mála děl, u kterého člověk nepřijde, že drží v ruce knihu, která má přes tisíc stránek. Hlavně dvě věci mě na této knize přitahují. Šedesátá léta v Americe a zlo, o kterém sice nic nevíme, ale o to více než může děsit.

georginaa
07.02.2012 2 z 5

trochu pro mě složitější čtení, než jsem se přes něj prokousala, uběhlo mnoho dní. Poté co jsem shlédla film, prostě dosti nepochopeno. Nějak jsem se nedostala přes autorův záměr pobavit. Knihu jsem darovala.

reykjavik
06.02.2012 5 z 5

Děsivá kniha, která (i přes svou objemnost) vtáhne svoje čtenáře s neměřitelnou sílou do děje. Vraždící klaun Pennywise, který se dokáže měnit v různé tvory je absolutně perfektním prokreslením zla, které Derry sužuje. Stejně jako u WENDIGA ve Řbitovu zvířátek nevíme čeho se máme doopravdy bát. Hrdinové knihy jsou výborně prokreslené, takže se o ně vcelku bojíme.
Pro fanoušky filmů byl natočený i televizní film se stejným názvem.
Kniha je oproti zmiňovanému filmu o 100% lepší.
Takže kdo nečetl, přichází o zážitek, který se nedá opakovat..