To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415050/bmid_to-LZb-415050.jpg 4 4814 4814

Derry nie je obyčajné malomesto. Pod jeho povrchom spí prastaré zlo. Vždy keď sa prebudí, na niekoľko rokov rozpúta v Derry a okolí smršť neopísateľných hrôz. Strašná sila, ktorú možno nazvať len To, ovláda obyvateľov, vraždí nevinné deti a zdá sa, že ju neuspokojí nič okrem najvyššej obete. Kto ju prinesie tentoraz? Skupinka priateľov, ktorí v Derry vyrástli, dnes žije roztrúsená vo všetkých kútoch sveta. Sú bohatí, úspešní aj slávni, ale nie sú šťastní. A najmä im chýba veľká časť spomienok na desivé udalosti z detstva. Kto im vymazal pamäť? Ak to chcú zistiť, musia sa opäť stretnúť s pradávnym zlom. Kedysi sa mu dokázali vzoprieť a prežiť. Ale dnes už nie sú deťmi a niečo podstatné, čo im kedysi pomohlo zahnať To, im chýba.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

It , 1986

hromis666
23.09.2013 5 z 5

po druhem precteni jednoznacne 5 hvezdicek je malo :D

Standa Šebek
03.09.2013 5 z 5

TO je právem označováno jako jeden z největších hororů všech dob. Možná jsem četl i knihy, které mě více vyděsily, ale žádná nebyla takovýmto mamutím eposem s tuctem hlavních postav, které si navždy zamilujete, tisíci stránkami napětí, strachu a emocí, a s koncem, který vhání slzy do očí.

Lucka385
03.09.2013 2 z 5

Na tuto knihu jsem se opravdu těšila. Lákala mě jak obsáhlost knihy, tak téma. Bohužel pro mě veliké zklamání. Do knihy jsem se nemohla začíst, některé pasáže nudné, zdlouhavé, podle mě nepotřebné k příběhu. Některé stránky jsem zhltla, ale převažovaly ty, u kterých jsem se nudila. Přijde mi, že se S. King opravdu snažil napsat co nejdelší knihu a tak tam cpal všechno možný. Došla jsem na stránku 614 a knihu odložila. Možná, že ji časem dočtu, ale teď potřebuju pauzu. Bohužel mě ani neláká vědět, jak to dopadne. Je to moje třetí kniha od Kinga a asi opravdu poslední. Tím nechci hanit jeho díla a jeho jako spisovatele. Jen to prostě asi není můj šálek kávy, jak se říká a možná že jsem ve svém věku (27 let) na jeho příběhy už stará.

chia
02.09.2013 2 z 5

Klauny nemam rada od detstvi. Kinga mam rada a kazdou jeho knihu zhltnu, ale To me zklamalo. Asi jsem mela moc prehnana ocekavani. Nebavilo me to zas tolik.

Petula.now
27.08.2013 3 z 5

už jí mam dva roky a pořád jsem ji nedočetla,dycky dojdu do půlky a umřu,..pak už jsem to nevydržela koukla se na film,celý film dobrý dobrý a konec,no to byl konec,..trochu mi to zklamalo,člověk nesmí mít přehnaný nároky

Jamíík
01.08.2013 3 z 5

Kinga mám moc rád a většina knih co čtu je od něj. Odhodlal jsem se tedy, že po několika přečtených knihách si pořídim jednu z jeho nejobjemnějších knih. Po pečlivém vybírání jsem si nakonec koupil TO. Moc jsem se těšil, ale mé nadšení pomalu vyprchávalo a ke konci knihy jsem se už jen nutil k dočtení. Knize by vůbec nevadilo kdyby měla o 400 stránek méně. Některé části mě dost bavili, ale bohužel po nich vždy přišla výplń. Nejhorší bylo když jsem včera odložil knihu ( chybělo mi 50 stran), protože mě děj netáhnul abych vše dočetl.
Jelikož se mi to stalo u Kinga poprvé, tak mu to odpustim a hned zítra si pořídim další knihu jím napsanou

Skjaninka
29.07.2013 3 z 5

Prvý krát som To čítala ako násťročná a bola uchvátená. Po viac ako 15-tich rokoch som si dala repete, s vedomím, že si znova tých tisíc strán užijem. A tak veľmi som sa zmýlila. Ani zďaleka To nenaplnilo moje očakávania. Aj keď mám Kinga rada, a ako oddychovky mi jeho knihy vyhovujú, To bolo po tých rokoch veľkým sklamaním. Svoj štýl nezaprie, ale aj tak nemôžem hodnotiť viac než troma hviezdičkami.

tomvall
29.07.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Už je to ale spousta let, tipuji, že mi bylo asi dvanáct let a tehdy mě úplně pohltila. Zkusím si jí přečíst s odstupem let, jak na mne bude působit nyní. :)

Valentine
24.07.2013 5 z 5

Úžasné dílo s dokonale propleteným dějem, který mě nenechal ani na chviličku vydechnout. V životě jsem se u knihy nebála tolik, jako právě u této bravurně napsané Kingovky. Tleskám, smekám a třesu se děsem a fascinujícím odporem ještě teď, po bezmála třech letech od přečtení. Jestli si tuhle knížku přečtete, už nikdy nebudete "nudně normální"... Vím o čem mluvím ;)

Patw
13.07.2013 5 z 5

Poměrně silný oříšek (toto byla má první kniha od Kinga). Vybral jsem si tuto knihu právě kvůli její pověsti. Kniha mě nadchla! Má vše co správný psaný horor má mít. Dobře promyšlené postavy s kterými se člověk umí sžít, neustále rostoucí zlo (město Derry samo o sobě) a přehnaný konec. *Už je to dlouho co jsem knihu četl a chystám se číst znovu. Praví hororoví požitek.

makulka22
09.07.2013 5 z 5

Velice mě baví komentáře, které říkají, jak je kniha špatná a končí větou: „Nedočetl jsem.“. To je potom jasné, že nemůžete pochopit, o čem To je. Ne nadarmo se totiž říká, že patří mezi Kingovy nejlepší knihy . Je v ní krásně znázorněno, jak King dokáže vykreslit kteroukoli situlaci naprosto věrohodně. Při čtení se člověk vžívá do děje a je až do poslední stránky napnutý, jak kniha vlastně skončí. Hororové scény zde působí hororově, popisné vám krásně vykreslí atmosféru a pokud už znáte Kingův osobitý vyprávěcí styl, knihu zhltnete za pár hodin. A ať mi nikdo netvrdí, že po přečtení má rád klauny.

amyver
09.07.2013 5 z 5

Jednoduše nepřekonatelná kniha,stejně jako Svědectví nebo Pod Kupoli. Možná je to jen můj pocit,ale myslím si,že u tohohle autora platí,že čím delší kniha,tím je lepší. Je to sice kravina,ale mě to u něj vychází.

AshlinkaV
06.07.2013 4 z 5

Od dětství miluji horory (jak ve filmovém tak i v knižním zpracování) proto mě tato kniha chytla za srdce. Ze začátku jsem ji nečetla souvisle a měla jsem menší přestávky, kdy jsem na čtení neměla moc čas a tak jsem se chvílemi v příběhu ztrácela. Když jsem se "prokousala" kouskem knížky a zvykla si na styl psaní Stephena Kinga nemohla jsem se od ní odtrhnout. Hltala jsem každou stránku a měla jsem pocit jako bych příběh prožívala. Kdo má rád horory a napínavé čtení rozhodně nebude zklamaný...

Veru99
28.06.2013 5 z 5

Dokonalá kniha. Co taky čekat od tak fantastického autora!! Nikdo by se neměl nechat odradit tloušťkou-příbeh je tak detailní a přitom dokonale poutavý, že jsem byla strašně ráda, že jsem si ho mohla užívat tak dlouho. Kingova prosnulá gradace, bezchybné popisy třeba ledničky i prostředí a úchvatná psychologie všech postav, prostě úžasné dílo, určitě jedno z nejlepších.

mh.mail
24.06.2013 5 z 5

Podle mého názoru jeden z nejlepších románů Stephena Kinga. Přes tisíc stránek textu vypadalo úctyhodně, byla to tedy opravdu zabíračka, četl jsem tenkrát při každé možné příležitosti, až se ze mě kouřilo. Ale nedalo se jinak, tak mě ten příběh party odstrčených dětí z městečka Derry pohltil, že jsem se musel přímo nutit k tomu zavřít knihu a už jít konečně taky spát.
Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách, ale je tak rafinovaně vystavěn, že až na konci knihy se čtenář dozví, jak to dopadlo tenkrát a jak to dopadlo nyní.
„To“ bylo první knihou, kterou jsem od Stephena Kinga četl. Od té doby jsem prošel obdobím, kdy jsem od něj kupoval téměř všechno, co vyšlo. Záliba v Kingovi časem vyprchala, ale k některým knihám se rád vracím dodnes. „To“ patří mezi ně.

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Tahle kniha se mi velmi líbila i přes velký počet stránek. King je skutečně právem nazýván mistrem hororu. Hovorovost dokázal zapracovat do příběhu tak, že člověk má pocit, že se to skutečně někde tam stalo. A popisy vražd nejsou zrovna pro jemné povahy. Myslím, že touto knihou můj zájem o Kingova díla ještě vzrostl.
Toto dílo doporučuji všem, je úchvatné.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Oooo, ano... TO... Více než tisíc stránek, které mnohé zastraší a to ani nemusí číst obsah :) Já mám obsáhlé knihy ráda, déle mi totiž při mém tempu čtení vydrží. TO je právem řazeno mezi Kingova nejlepší díla, příběh se sice odehrává ve dvou časových liniích, ale čtenář se neztratí. Sledujeme příběh skupinky malých dětí, které jsou nuceny čelit nebezpečnému zlu, jež se zjevuje nejraději jako klaun (navzdory tomu, že většina dětí má klauny ráda, já je nesnášela už před touhle knihou). Po spoustě let se kamarádi z dětství musí znovu postavit temnotě a tentokrát bohužel všichni nevyváznou. Jedinou jejich útěchou může být fakt, že po opuštění městečka hrůzy všichni na děsivé události postupně zapomínají a pokračují ve svých životech.

bzung
22.05.2013 2 z 5

Tak To je fakt nuda k uzívání. Nemuselo by to být špatné, ale je to prostě dlooooooooouuuuuuuuuhééééééééééééééé. K tomu z Toho prostě nejde strach, na to je To příliš neosobní, absurdní, nereálné. Místo husí kůže jsem zápasil pouze s padajícími víčky. Jindy jsem přečetl x stránek a pak se přistihl, že přemýšlím nad úplně něčím jiným, než je jedna z postav a její mindrák z matky rozepsaný na dvaceti stránkách...
Nicméně za to, že jsem vůbec hmátl po této knize, může pouze můj mizerný knižní/filmový přehled a záměna It (To) se skvělým hororem The Think (Věc). Dnes už tedy po dvaceti letech vím, že King nenapsal poutavý, doslova mrazivý horor s hustou atmosférou, z kterého jsem měl jako malý kluk noční můry, ale pouze nechutně dlouhý rozplizlý příběh o klaunovi, pošahaném městě a bandě zamindrákovaných teenagerů. Díky tedy alespoň za tohle doplnění znalostí.
A ano, nedočetl jsem To.

adrijka
16.05.2013

Dobrý horor, i když zdlouhavý děj, není to nejlepší ale ani nejhorší co jsem četla.

Bazinek007
06.05.2013

Přečteno 280 stránek a zatím o ničem.Při výběru knihy jsem dal hodně na recenze ale ve výsledku zklamání...Snad někdy v budoucnu to zkusím dočíst...