To

To https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309645/bmid_to-XNX-309645.jpg 4 4787 881

Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Jako dospělí se teď rozprchli do světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Minulost je ale stále živá – živější, než by si přáli. Nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky na ono zvláštní místo jejich dětských let, do městečka Derry, kde se před lety spojili, aby čelili nezvladatelnému zlu. Vracejí se tedy, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a beze jména… Dokážou se jí postavit i dnes?... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

It , 1986

Tom121
26.11.2020 4 z 5

Sedíte u toho večer hodinu, dvě a děj se neposune. Přesto ten čas u knihy uteče jak voda.
Vrátil jsem se do dětských skautských let, jak jsme běhali po lese a stavěli bunkry. Líbilo se mi prolínání časových rovin a vnímal nostalgii setkání dospělých jako při svém srazu se spolužáky ze školy.
A tentokrát se Kingovi povedl i závěr příběhu.

maris123
25.11.2020 5 z 5

Na více než tisíci stránkách King vystavěl hororový román o zlu a strachu v nás a kolem nás. A také o našem obranném mechanismu, který si ani neuvědomujeme - o zapomínání. A o síle přátelství, o lásce i o lidských slabostech.
To mě donutilo přemýšlet tak nějak jinak o dětství a o dospělosti. Prostě úplně špičkový román, u kterého se můžete krásně bát.

preciousek
20.11.2020 2 z 5

Právě dočteno, byla to docela fuška, dva měsíce... Příběh je asi dobrý, ale je strašně zdlouhavý, vůbec mě nebavily nějaké pasáže ohledně minulosti... Jsem ráda, že už mám dočteno a určitě už se k ní nevrátím... Od Kinga u mě zatím stále vede Řbitov zvířátek a Osvícení.

spackler
11.11.2020 5 z 5

druhohory. já ještě na základce a ležim se zápalem plic.maminka mi tehdy na svojí průkazku půjčila To.prosil jsem ji o nějakej horor(do tý doby jsem znal jen jeden a to ještě filmovej-smrtelné zlo2 ale byl jsem z něj u vytržení)no a právě To jí v knihovně doporučili.myslim že kdyby jen tušila co se v tý knížce děje nikdy by mi ji nepůjčila-nicméně stalo se.pamatuju jak jsem byl šokovanej nejdřív z vulgarizmů-na nic takovýho jsem do tý doby v knížkách nenarazil a pak i celkem slušně vyděšenej.ale hlavně celou dobu totálně zažranej do děje a ztotožněnej s postavou bena,kterýmu sem asi nejvíc držel palce(hlavně aby sbalil bev).vůbec mi to nepřišlo dlouhý.vlastně jsem si přál aby to nikdy neskončilo a když se stalo bylo mi do breku.dneska jsem starší než dospělý verze hlavních postav a dlouhý mi to přijde a taky ten vliv drog který do sebe štefi tehdy ládoval je tam patrnej-ty odbočky v ději kdy se dozvídáte o kdejakym statistovi uplně zbytečný detaily z jeho života.dáte si brko začnete u A a skončíte s plnovousem v novym dílí chtělo by se říct.. ale pro mě pořád top king a od tý doby mi každej rok pod stromečkem nějakej přistál a děje se tak vlastně dodnes.

Zuzka12627
07.11.2020 5 z 5

Tuto knihu čtu po několika jiných od tohoto autora.Místy trochu zdlouhavé čtení a trochu mi občas dělalo problém zorientovat se v čase, ale hodnotím jako velmi povedené dílo a velmi zajímavý nápad.

Zelvinka
03.11.2020 5 z 5

První kniha od Kinga u které jsem se bála, bravurně napsané. Takhle si představuji hororovou literaturu

GerhartRoth
28.10.2020 5 z 5

První dílo od Kinga které jsem četl a musím říct, že zatím i nejlepší. Ke knize mě přilákal film, který nesahá knize ani po kotníky. Atmosféra, vývoj postav i samotné To je naprosto perfektní.

Doporučím všem fanouškům horrorů, ale ti nejspíš tenhle magnum opus četli.

Magickýbaobab
27.10.2020 5 z 5

Pecka!

VeronikaKrake
25.10.2020 5 z 5

Miluju!

Abako
20.10.2020 5 z 5

Horory moc nemusím, ale tohle je pecka. Bála jsem se od druhé stránky a potěšilo mě, že tam bylo i pár lehce humorných momentů. Ne jen čirá hrůza a potoky krve. Dávám plný počet hvězdiček. Jsem jednoduše nadšená.

An23dy
14.10.2020 5 z 5

V dnešní uspěchané době spoustu čtenářů rozsah této knihy odradí od čtení. Mně to však dělá dobře. Autor popisem postav a situací staví příběh tak, aby to na konci do sebe všechno zapadlo. Kvalitně napsaná kniha s dobře postaveným příběhem.

Anette99
30.09.2020 3 z 5

Slabší průměr, nějak mě to nenadchlo. Asi to bude tim, že to bylo fakt hodně dlouhý (myslim, že kdyby se to osekalo na půlku, stačilo by to), místy to bylo dost nudný a já měla chuť to odložit. A taky sem se pořádně nedozvěděla, co To vlastně bylo...

JmenujiSeZuzla
28.09.2020 3 z 5

Komentovat knihu To je pro mě vlastně strašně složité, avšak i přes to bych ráda sdělila své pocity.
Četla jsem ji až neuvěřitelně dlouho. Rozhodně třeba 2-3měsíce to zabralo. A to bych rozhodně označila za slabost díla. Všechno se straaašně táhne. Mně ve výsledku nevadí dlouhé knihy, avšak tady je problém v tom, že bych jí klidně mohla vzít a ostříhat i na polovinu. Stejně po přečtení mám v hlavně jen hlavní plot a ostatní (za mě zbytečné) stránky jakoby nebyly. Strašně mi trvalo pochopit co tím vším autor zamýšlí. Začíst se do ní byl boj. Ve výsledku si myslím, že mě kniha více nebavila než bavila. Do čtení jsem se musela vyloženě nutit. Stephen King uchopil zvláštní nápad a očividně poslední nad čím se zamýšlel je čtivost. V jeho době to možná zas až tak nevadilo, ale dnes v uspěchaných časech toto není kniha, která mi (zcela podle mého názoru) stála za tu námahu.
Knihu jsem ale dočetla. Kniha obsahuje vyloženě vynikající části, které jsem hltala, byli moc dobře napsané a děj byl krásně vylíčen. Vyprávění z pohledu dětí + další pokračovaní jejich dobrodružství v dospělosti mi vyhovovalo a myslím si, že Stephen King nastavil trend.
Film jsem neviděla, porovnání tudíž nemohu soudit.
Nedovolila bych si tomuto dílu dát horší hodnocení než dávám (to bych brala za neuctivé), avšak můžu s klidným svědomím říct, že To už si pravděpodobně nikdy nepřečtu.

Lanley
11.09.2020 3 z 5

I přes to, že mám Kingovu tvorbu moc rád, tato kniha mě prostě né a né chytit... Četl jsem jí 3x a vždy jsem měl problém dostat se až do konce. Největší problém mi dělá vyprávění z pohledu dětí. To neznámená ale, že kniha není dobrá! Jen mi asi zatím "nebrnkla" na tu správnou strunu... Uvidíme jak to bude vypadat při dalším čtení...

Luci-_-
30.08.2020 4 z 5

Kniha byla zajímavá a napínavá (v mnohém úplně jiná než film,) ale některé detailní kapitoly byly dle mého zbytečné a kniha by šla zkrátit. Ze začátku jsem měla problém se zorietovat v knize, protože King přeskakoval z jednoho časového úseku do druhého. Kniha byla nejvíce napínavá posledních 200 stran (jak už to bývá) jinak jsem se někdy musela přemáhat a nutit se do knihy, hlavně kvůli její délce. Ale pokud má někdo spoustu času tak knihu rozhodně doporučuji přečíst.

Erizzani
29.08.2020 4 z 5

Kniha mě bavila, ale musím říct, že jiné Kingovi knihy se čtou lépe. I tak je to jedna z knih, u kterých jsem ráda, že je mám v knihovně. Má pro mě citovou hodnotu.

Dannyska
19.08.2020 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale i na můj vkus zbytečně dlouhá. Spoustu věcí do podrobna rozebráno - zbytečně :-) Ale na druhou stranu byla i zajímavá.. Ze začátku se mi trochu hůř četla a trvalo mi než jsem se rozečetla, ale pak už to šlo samo :-)

bilamysicka
05.08.2020 5 z 5

Krása. Není co dodat, King s mega velkým K!

Veronča
02.08.2020 3 z 5

Já se přiznám , já ji nedočetla :D King se mi docela těžce čte. Neříkám že není dobrá , věžím že King je jeden z nejlepších autorů vůbec, ale příště si vyberu něco jiného

viktor7624
29.07.2020 3 z 5

První část - Jak známo, Stephen King je geniální vypravěč s velkým smyslem pro detail (byť mizerným smyslem pro celek, ale o tom později). Ve svých příbězích často odbíhá, aby nás seznámil s nějakým detailem ze života byť i vedlejších postav. Když pročítáte první část knihy, říkáte si, že zde si mistr v tomto směru nebere žádné zábrany a plní stránky mnoha detaily o postavách, které nejsou ani vedlejší, ale spíše tvoří velmi barvité pozadí celého příběhu. Jsem přesvědčený, že kdyby tuto rozmáchlost udržel King po celou dobu románu, nemělo by To 1000 stránek, ale více než 4000. Byť je zpočátku těžké orientovat se ve velkém množství postav, Kingovo skvělé vypravěčské umění nás krásně udrží ve střehu.

Část druhá a další... - Po rozmáchlém úvodu se naštěstí příběh začíná více držet hlavních postav. V dalších kapitolách dostaneme značnou dávku informací z historie Derry, ale oproti první části je vyprávění mnohem sevřejnější. Konečně se pořádně (byť postupně) seznamujeme s dětskými protagonisty (toto seznamování je završeno někdy zhruba v půlce románu), jejichž příbeh mě osobně bavil nejvíc. Jak se příbeh blíží velkému finále, začínají se objevovat první trhliny. Máme skvělý rozjetý příběh, skvěle vykreslené postavy, ale najednou jako by King úplně nevěděl, co s nimi. Začínají se objevovat šokující motivy, kdy problematika sexuálity u dětí je spíše vrcholem ledovce. Člověk si někdy říká, jestli to není zbytečné a možná trochu moc...

Velké finále - Velké finále ve formě konfrontace Toho v kanálech Derry přichází jako blesk z čistého nebe. Jako by Kingovi docházeli nápady, tak se rozhodne román rychle ukončit. Problém této části je v tom, že je jakoby oddělená od předchozích stovek stránek. Má jiný spád vyprávění, jen minimálně navazuje na předchozí děj. Nepůsobí jako přirozené vyvrcholení, ale spíše jako snaha román ukončit. Jak má King smysl pro detaily v oblasti popisu postav, skvěle nastaví situaci a očekávání čtenáře, tak v závěrech je často velmi slabý.
Přemýšlím, čím to je, že King často selhává v závěrech svých příběhů. Osobně si myslím, že je to tím, že často hrdiny konfrontuje se zlem, které je značně převyšuje. Pravděpodobně to dělá pro to, aby zvýšil napětí a očekávání čtenáře. To se mu daří, nicméně pak jako by nevěděl, co s velkým zlem udělat. Romány, které se tak vyvýjejí velmi nekompromisně a až téměr realisticky, najednou končí jako pohádky pro děti zázrakem, nějakým "deus ex machina", nebo zcela banálně. Bohužel toto se nevyhlo ani románu To a finální konfrontace s To je tak velmi neuspokojivá, nepravděpodobná a těžko uvěřitelná.

Coda - Při čtení závěru knihy na mne padla podivná nostalgie. Postavy příběhu mi budou chybět. Ostatně jsem s nimi strávil část života. Díky Kingovi, za tento velký opus.

Na Wikipedii jsem se dočetl, že kritik James Smythe o knize napsal, že při rozsahu nějakých čtrnáctiset stránek a váze skoro 4 libry je výzvou knihu už jen držet, natož číst. Nezbývá než souhlasit. Pokud jste zvyklí číst na cestách, kniha ve velmi pronese. Vazba se hroutí pod vlastní vahou i když jen stojí v knihovničce, natož, když ji strčíte do batohu. Postavy k Vám ale přirostou a King Vám o nich a o Derry bude vyprávět dlouhé hodiny. Snad Vás toto vyprávění brzy neomrzí.

SPOILERS AHEAD!!!
V této části bych chtěl rozvést, co mi na koncepci Toho vadilo, více do detailů. Opět je zde snaha vykreslit To, jako něco velkého, co převyšuje naše hrdiny, co sice žere lidi, ale symbolicky požírá celé Derry. To tedy přišlo z makrokosmu, žere Derry, jako svého antagonistu má Želvu, která také žije v makrokosmu, ale zdá se, že i ta je slabší než To. Čili na jedné straně máme supernaturální, téměř až božskou bytost, prostupující do paralelních dimenzí. Na druhou stranu se tato bytost manifestuje často jako klaun a ve finální střetu se projevuje jako obří pavouk. I když si dovedu představit, že by tato bytost mohla mít zájem na žraní lidí, moc nemohu věřit tomu, že se snižuje k takovým věcem, jako je kladení vajec. Byť zásadní zranění utrpí To při souboji v jiné dimenzi, nakonec je To zabito rozmačkáním fyzického srdce uvnitř pavouka (čili tato božská bytost má slabinu jako fyzické srdce). Když To umírá, vyvolává to sice přírodní katastrofu v Derry, ale v kanálech se To nezmůže na nic víc než hloupého pavouka. Stejně tak orgie mi přišly trochu moc a v podstatě zbytečné, byť asi chápu, že tím chtěl King naznačit jakousi ztrátu nevinnosti. Naši hrdinové však ale svou nevinnost ztratili už dříve. Připravili je o ni jednak dospělí, ale hlavně parta kolem Henryho Bowerse.