To

To
https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309645/bmid_to-XNX-309645.jpg 4 4802 4802

Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Jako dospělí se teď rozprchli do světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Minulost je ale stále živá – živější, než by si přáli. Nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky na ono zvláštní místo jejich dětských let, do městečka Derry, kde se před lety spojili, aby čelili nezvladatelnému zlu. Vracejí se tedy, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a beze jména… Dokážou se jí postavit i dnes?... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

It , 1986

buldozer5
31.05.2017 2 z 5

Tak tahle kniha mě vůbec nezaujala-a to mám knihy od Kinga docela rád. Zvládl jsem přečíst asi pět set stránek, ale dál už jsem to nedokázal. Děj obsahuje hrozně moc nudných částí, které jsem musel přeskakovat, abych se vůbec k té pětistovce dostal. Chápu, že King do této knihy vložil hodně úsilí a dal si na ní záležet, ale mě opravdu vůbec neoslnila. Možná bych ji ohodnotil jinak, kdyby se vyvaroval těm nudným pasážím.

arram
29.05.2017 4 z 5

Kniha mě mile překvapila a čtení jsem si užil. Jediné, co mi na ní vadilo, byly popisné pasáže, které podle mého názoru byly občas až příliš detailní. Každopádně za přečtení To určitě stojí.

ZlýJabko
27.05.2017 2 z 5

Tuto knihu lze cele charakterizovat slovem OVERRATED.

MartinaP1984
17.05.2017 2 z 5

Původně jsem chtěla dát tři hvězdičky, ale za ten konec a to, co se odehrálo v kanále, jednu hvězdu ubírám. Omlouvám se všem Kingovým fanouškům i fandům této knihy, ale ani na chvíli jsem se nebála, od poloviny knihy mě to nebavilo a těšila jsem, až to dočtu. Nejsilnější moment knihy je dětství hrdinů, jejich životy, problémy a přátelství. Kdyby zůstalo jen u toho, byla by to pecka. Ale jako horor, a navíc jako jeden z nejlepších hororů vůbec, to u mě neobstojí. Podle mě silně nadhodnocená kniha. Moje druhé setkání s Kingem a zřejmě poslední. Ani jednou mě nepřesvědčil.

keiko33
14.05.2017 5 z 5

Tato kniha je moja zatial najdlhsie citana kniha. A nie pre pocet stran, ale preto, ze po asi 400 stranach som ju odlozila. Niezeby ma nudila, ale bolo to nejak privela myslienok. Po par mesiacoch som sa k nej donutila vratit, lebo nenechavam knihy nedocitane. No a nelutujem. Je to naozaj genialne dielo, do najmensieho detailu rozpisane. S tak podrobnymi popismi a myslienkami postav som sa este nestretla. Kniha ma vratila do detstva. Ked sme sa ako deti este vedeli hrat aj bez elektroniky. Dnesne deti to uz nevedia. A ta sila priatelstva, ktora vydrzi cely zivot. Klub Smoliarov som si zamilovala. Jedine co by som vytkla je pocet stran, keby mala kniha o 200-300 stran menej, vobec by to nevadilo a to specatenie priatelstva na konci v kanaly. To uz bolo cez, v ich veku, proste nie.

Eifka
08.05.2017 4 z 5

King je skvělý vypravěč, který dokáže čtenáře vtáhnout do děje...miluju knihy s retrospektivním vyprávěním, i proto jsem se začetla velmi rychle, a kdybych nemusela chodit do práce, za pár dní bych ji zhltla:) Navíc všechny "lidské" postavy byly sympaticky reálné, prostředí maloměsta Derry a hlavně Lad děsivé.

Čtyři hvězdy dávám proto, že jak už se mi u Kinga stalo několikrát, konec nesplnil moje očekávání a přišlo mi, že je příběh ke konci méně napínavý:
(SPOILER: myslím hlavně to, co se odehrává v kanále + rozuzlení zápletky, a co je To, mě trochu zklamalo)

Ale když to shrnu, je to výborná kniha, kde jsem se kolikrát bála ve chvíli, kdy jsem se ani bát nemusela:) a Kinga považuju za jednoho z nejlepších současných spisovatelů a "krále" svého oboru!

Knihožroutová
06.05.2017 5 z 5

Brilantní dílo. Při čtení jsem zažívala stejný druh strachu, jako v dětství na stezce odvahy nebo při poslouchání strašidelných příběhů.

Mandrejka
01.05.2017 4 z 5

My se tady všichni vznášíme a ty se budeš také vznášet...

boxas
30.04.2017 5 z 5

Těch příspěvků do diskuse! Těch hodnocení této knihy!!! Asi žádná jiná kniha jich nemá tolik a pořád přibývají další a další...
Jako bychom měli všichni, co jsme TO četli, pocit, že se k tomu prostě vyjádřit musíme...
A proč to? Přečtěte si TO a rázem pochopíte! Už nikdy na Derry a na TO nezapomenete!

JancaCZ
19.04.2017 3 z 5

Uf, knihu mi trvalo relativně dlouho přelouskat a musím říct, že jsem ji dočetla částečně jen ze zvědavosti jak dopadne ale už jsem po půlce knížky přeskakovala některé pasáže, které se netýkaly hlavní dějové linky. Ta je výborná, poutavá, takže těmi kecy okolo mi příjde knížka zbytečně natáhnutá. Kinga mám ráda ale tahle kniha to u mě nevyhrála

negramota
18.04.2017 2 z 5

Bylo mi doporučeno jako Kingova nejlepší kniha. Upřímně řečeno mě to ani na okamžik nechytlo. Stejně jako jsem nepociťoval sebemenší napětí nebo chuť se večer opět začíst, nebyl jsem s to se ztotožnit s postavami a jejich pocity.

Archie
17.04.2017 4 z 5

King ramuje obrazy jako knizni Carpenter. Atmosfera Derry je proste uzasna, stejne tak jako Kingova sonda do psychologie jeho postav, temneho suterenu lidskych charakteru i samotneho mestecka. King navic rozmachly roman mixuje v koktejl nostalgie detstvi, klukovskeho dobrodruzna, lidskeho dramatu, retro-pohlednice z USA a ikonickeho horroru. Presto, To nemohu s klidnym srdcem oznacit za mou srdcovku - Kingovo snad az prilis remeslne dokonale romanopisectvi me nuti knihu obdivovat ve vsech moznych ohledech, lec na cteni samotne jsem se preci jen netesil tak, jako na knihy ve svem osobnim top. Presto, brilantni, ikonicka kniha.

Archie
17.04.2017 4 z 5

Uzasna davka detske nostalgie, americkeho retra, dobrodruzna, lidskeho dramatu, hororu a atmosfery. Objektivne nelze na tomto 1000 strankovem eposu vytknout snad vubec nic. Jedine, co mi brani zaradit To mezi srdcovky je Kinguv styl, ktery je pro mne snad az prilis - a ted to nedokazi zdatne popsat - romanopisecky, formalni, ve svem remeslne skvelem pojeti predvidatelny. Presto, brilantni, ikonicka kniha.

Gracian1964
12.04.2017 5 z 5

Vôbec to nebolo dlhé...len presne tak, aké to malo byť...pokojne to mohol dať ešte dlhšie...čítal som to kedysi dávno a teraz opäť a zistil som, že som bol asi tiež v Derry, keďže som si z toho nič nepamätal....krásna a hlboká kniha o detstve, dospievaní, o sile priateľstva a strate nevinnosti...ten komentátor predo mnou evidentne vôbec nič nepochopil a čítal to len ako prvoplánový stupídny horor, ktorým, samozrejme, TO ani zďaleka nie je...dokonca ani zblízka, hehe....Dobrý Deň!

Dominik_2014
07.04.2017 3 z 5

Bylo to dlouhý. To je to co mě napadlo po dočtení, a během čtení a co mě neustále přicházelo na mysl snad celou druhou půlku knihy. Délka a s ní ony stále se opakující výjevy jež nám jako čtenářům měly nahánět strach. Jenže když se na tvářích hlavních aktérů už po třistapadesátě objevuje "výraz absolutního zděšění", přestože už zažily a viděly něco podobného (či horšího) již několikrát a přestože dobře věděly co jim To bude připravovat za "zážitky" (čehož je v knize taky více než dost), tak čtenáři pomale dochází nervy. I když trpělivost je na druhou stranu odměněna mnoha velmi dobrými pasážemi. Během četby mě totiž kniha dokázala po většinu času opravdu vtáhnout, ne snad kvůli nějakému promyšlenému děšení, ale samotným příběhem party děcek na malým zapadlým městečku, jež ukrývá dost zla i bez přítomnosti nějaké další nadpozemské entity. Je prostě jen škoda že se pan King neumí trochu krotit a knihu nepochopitelně natahuje omíláním stále stejných schémat. Bez toho bych neváhal jít s hodnocením minimálně o hvězdu výš. I tak je to velmi dobrá kniha.

david2366
03.04.2017 5 z 5

najlepšia kniha vôbec..nielen od kinga. toto vydanie, kde tenučké stránky bolo treba obracať pinzetou abysa nepoškodili...proste paráda. (tie nové vydania majú hnusný obal mimochodom).

MikeDV3
01.04.2017 5 z 5

Tak jsem právě dočetl jednu z nejtlustších knih, které jsem zatím četl. Kniha je jedním slovem prostě naprosto skvělá a Stephena Kinga nepřestávám obdivovat za to, že dokázal napsat takhle rozsáhlou a zároveň velmi zajímavou knihu. Postavy jsou tu jako ve všech knihách, které jsem zatím od tohoto autora četl vykresleny dokonale. Smolaři se mi zaryli hluboko do srdce a navždy tam budou mít své místo. Autor umí brilantně pracovat se strachem a vzbuzovat ve čtenáři napětí. Knihu doporučuji naprosto všem a prosím je, aby se nenechali odradit vysokým počtem stran. Celkový zážitek za to 100% stojí.

TheTara18
30.03.2017 5 z 5

Někteří mohou tvrdit, že je kniha To zbytečně dlouhá, někteří mohou tvrdit, že je závěr knihy slabý, nikdo by ale neměl tvrdit to, že je kniha špatná. Chápu, že každému styl, jakým píše pan King, nemusí sednout, ale tvrdit o této knize, že je špatná, je stejné, jako tvrdit, že se v této knize neprojevuje fakt, že je pan King Američan každým coulem.

Kniha má zajímavý začátek, který čtenáři nastíní, že se To znovu po dlouhém "spánku" probudilo a dychtí po dětské krvi. Zprvu jsem si musel ke všem "Smolařům" najít cestu, naštěstí má kniha přes tisíc stránek, což mi to hledání dostatečně usnadnilo. Pan King krásně popsal každou z postav do těch nejmenších detailů a čtenář tak měl přehled o každé zálibě a mohl předvídat, jak se v dané situaci kdo zachová. Já osobně jsem měl nejblíže k Benovi, který měl vždy dobrou náladu a pro Beverley by udělal snad cokoliv.

V knize se také vyskytuje sepsaný deník Mikem Hanlonem, který jako jediný zůstal v Derry. Dozvídáme se zde, že klaun Pennywise zde byl již o mnoho let dříve a také to, jakých hrůz se v městečku Derry dopustil.

V dnešní době už klasická a velmi chválená kniha To se do mého podvědomí zapíše jako první kniha, která měla více než tisíc stran a jíž jsem přečetl. Kniha To je zářným příkladem, že pravé přátelství může porazit cokoliv na světě, dokonce jsem se párkrát přistihl, že i přes zlý osud, který tyto přátele potkal, jsem jim jejich přátelství záviděl.

Ivan Kučera
25.03.2017 3 z 5

To ma nikdy bohvieako nebavilo. Nebolo zlé, ale (na rozdiel od množstva iných čitateľov) nevnímam ho ako megaultimátny horor storočia. Pamätám si, že som ako dieťa o ňom čítal neskutočné legendy. Vraj je to bohovská, desivá hororová pecka. Potom som začal zarábať a pustil som sa do dopĺňania si svojich literárnych medzier. Vrátane Osvietenia a To. A výsledok? Brutálne sklamanie. To ma nesklamalo až tak, ako Osvietenie, ale aj tak je to dosť slabá kniha a nechápem všetko to nadšenie okolo nej. Páčili sa mi skvelé retrospektívy do temnej minulosti prekliateho mestečka Derry. Páčila sa mi postava Bena - "strážcu majáku", ktorý zostáva v milovanom a zároveň nenávidenom Derry po tom, čo z neho všetci kamaráti odídu. Páčili sa mi erotické scény, ktoré sú ešte i na dnešnú dobu vcelku odvážne. Inak ale sklamanie, zaliečavé vzťahy, nesympatické dialógy, priemerné postavy. Temné léto od Dana Simmonsa, pokladané za kópiu To, ma bavilo viac.

anezka.mrz
23.03.2017 3 z 5

Ze začátku mě kniha hodně bavila a dost jsem se bala .. musela jsem ji číst ve společnosti lidí, jinak jsem měla pořád pocit že klaun je nekde u mě. ale pak druhá polovina, nebo spíš čtvrtina asi, už nebyla tak tajemná. Jakmile se prostě objevily kapitoly kde TO mluví, uvažuje a bojí se tak to absolutně ztrácí na tajuplnosti a strachu z neznáma. Konec mě tedy zklamal ale jinak zajímavé myšlenky a životní zkušenosti z života dětí. Je fascinující že dospělý člověk se dokázal "přepnout" do dětských let a opravdu reálně popisuje jejich styl humoru atd.