Tmavé stěny Willardu

Tmavé stěny Willardu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303766/bmid_tmave-steny-willardu-kc9-303766.jpg 5 1019 341

Izzy je sedmnáct a je poloviční sirotek. Žije u pěstounů a okolnosti smrti jejího otce jsou víc než tragické. Nešťastná dívka najde vítané vytržení, když v místním zrušeném psychiatrickém sanatoriu najde starý deník. Objeví v něm okno do své vlastní minulosti. – Claře Cartwrightové bylo v roce 1929 právě osmnáct let. Zmítá se mezi autoritativními rodiči a láskou k italskému přistěhovalci. Když odmítne vnuceného ženicha, nechá ji otec zavřít do soukromého útulku pro duševně choré… I když se Izzy musí porvat s potížemi spjatými s novým životním začátkem, Clařin příběh ji stále poutá k dávné minulosti. Pokud Clara opravdu nebyla duševně nemocná, může to nějak objasnit i Izzyino trauma? Pátrání po Clařině osudu přiměje Izzy přehodnotit vlastní životní rozhodnutí – s šokujícími důsledky.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

What She Left Behind , 2013

Trustty
08.10.2019 4 z 5

Krásný příběh psaný ve dvou časových osách.
A moc hezká obálka :)

Nickitka
08.10.2019

Nemohla jsem se od ní odtrhnout...

Samema
02.10.2019

Tato kniha je jedním slovem skvělá,krásně se čte,poutavý příběh hlavní hrdinky ,kterou otec nechá zavřít do psychiatrické léčebny vás pohltí,mě se to moc líbilo

Jane417
10.09.2019 3 z 5

"Tmavé stěny Willardu" je román, který se odehrává ve dvou časových rovinách a podle mě je to směska všeho, co vás napadne! Román pro ženy, psychologické drama, dívčí román, romantika, thriller, horor, historický román, young adult, gotický román a na konci tak trochu Titanic! Prvních 100 stran je takových pomalých, rozjezdových. Pak kniha chytne tempo a je pravda, že se čte dobře a zajímá vás, jak to bude dál, ale... Příběh ze současnosti je spíše pro dospívající slečny, než pro ženy. Vypráví o životě mladé Izzy, která po smrti rodičů objevuje nejednoho kostlivce ve skříni a která se náhodně ocitne ve staré psychiatrické léčebně, kde se svou pěstounkou odkrývají tajemství bývalých pacientů. Vyprávění o osudu Izzy se mi moc nelíbilo a hodně věcí tam bylo navíc a zbytečných... děj byl prostě moc přeplácaný. Tam, kde se spisovatelka mohla vyřádit... v příběhu z minulosti a popsat nám více děj mladé Clary, která se omylem ocitla ve Willardu (psychiatrické léčebně) byl takový plochý. Co tím myslím? Např. elektrošok je vysvětlen - pouští vám elektřinu do mozku... a to je vše! Vyprávění má chvílemi působit hrůzostrašně, děsivě, neuvěřitelně, což občas opravdu splňuje, ale zkrátka si myslím, že z toho šlo vytřískat mnohem víc. Kdyby se autorka soustředila více na Claru, než na nesmysly kolem Izzy, bylo by to mnohem lepší!

veronikau2374
08.09.2019 5 z 5

strhující, tady lze říci že se čte jedním dechem!

Katana83
21.08.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnout...

VílaElvíra
19.08.2019 5 z 5

Baví mně knihy, kde jsou dvě časová období. Děj v přítomnosti byl takový spíš pro puberťáky, ale dobře se četl. V ději z minulosti mně děsilo, když jsem si uvědomila, jak dříve fungovala společnost a kolik nespravedlivosti všude bylo.. Přečetla jsem jedním dechem, určitě budu číst i druhou knihu autorky.

simona5r
14.08.2019 5 z 5

Knížky, ve kterých se prolíná minulost s přítomností mám moc ráda. Přiblížení situace v psychiatrických léčebnách v tehdejší době bylo pro mě děsivé! Je až k neuvěření, jaká bezpráví se některým lidem, zvláště ženám, děla. No a Izzy je velmi milá holka, které jsem celou dobu přála šťastný konec stejně jako Claře.

aralka
14.08.2019 2 z 5

Nechápu tak vysoké hodnocení této knihy... je to ploché, jazykově chudé, literárně na nízké úrovni, připadá mi, že je to určené spíše adolescentům... sice je v žánru uvedeno "pro ženy", ale není uvedeno, že je myšleno pro ženy do 20 let věku... je to celé moc prvoplánovité, líbivě rádoby šokující, přeslazené, neuvěřitelné, hororovité prostředí starého domu psychiatrické léčebny,šikanovaná Izzy v nové škole, tápající mladík mezi láskou k jedné a druhé dívce, Izzy zastrčená do skříňky na mrtvoly, její matka omylem zavřená na psychiatrii, dále Clařin příběh, dívka z bohaté rodiny také omylem vlastně násilně zavřená na psychiatrii, její milenec také proti své vůli zavřený na psychiatrii, jejich ukradené dítě atd. atd. atd. no pro mě dost utrpení tyhle blbosti číst, ale dala jsem to... upřímně jsem čekala daleko daleko víc!! teď jsem ráda, že jsem si knihu nekoupila! ale ta obálka je moc hezká, to ano :-)

Eeli
05.08.2019 5 z 5

Neskonale poutavá kniha plná bezmoci, křivd, bolesti, ale zároveň lidské síly a naděje. Zvláště "minulý" příběh autorka vylíčila tak, jako byste všechna bezpráví a utrpení prožívali s Clarou a představuje srdce této knihy, přestože "současný" příběh tvořící pojítko s minulostí také nebyl špatný (trochu tématicky orientováno pro young adult), i když je trochu odbytý. Také je pravda, že v závěru už lze předvídat jakýsi sladkobolný konec, ale po těch negativních prožitcích, které vás v průběhu četby provázejí, je to taková uklidňující tečka.

I přes ty malé výtky si myslím, že na tuto knihu hned tak nezapomenu, protože ve mně vyvolala smršť pocitů, a bez ostychu ji doporučuji mladším i starším čtenářům. No, spíše čtenářkám...

happystar
22.07.2019 5 z 5

Pro mě nezapomenutelný příběh, který čtete jedním dechem.

Jířule.86
08.07.2019 5 z 5

Knížku jsem objevila úplnou náhodou. Zaujala mě na první pohled její obálka. Když knížka dorazila, chtěla jsem si přečíst první stránku, příběh mě do sebe natolik vtáhl, že místo přečtení jen první stránky jsem v jeden den přečetla knížku celou. Na každé stránce se něco dělo. Musím říct, ze tohle byla moje první kniha z prostředí psychiatrické léčebny,takže jsem netušila do čeho vlastně jdu :)
Mužů za sebe říct - Knížka rozhodně stojí za přečtení a hlavně za zamyšlení. Zjistila jsem, že když si připadám na dně, tak jsem se k tomu dnu ani zdaleka nepřiblížila...

Arwen777
30.06.2019 3 z 5

Souhlasím s těmi několika ne úplně nadšenými komentáři. Je mi jasné, že autorka v podstatě vychází z reálné historie, a je příšerné a smutné, jakým podmínkám byli lidé v ústavech vystaveni a jak často se asi stalo, že tam byli i ti, co tam vůbec nepatřili.
Ale tak nějak jsem od příběhu podle hodnocení čekala víc. Linie s Izzy byla jako z béčkového romantického filmu pro náctileté. A i příběh Clary by se asi dal zpracovat lépe. Prostě kniha, kterou jsem přečetla, odložila a pravděpodobně na ni brzy zapomenu.

ivana1924
25.06.2019 5 z 5

Kniha mě pohltila. Dvě časové roviny, mám ráda. Příběh poutavý, jak jsem se začetla, nešlo se odtrhnout. Doufala jsem, že nakonec vše dobře dopadne.....i když dopadlo... jen jinak než jsem myslela, ale nic knize neubírá. Určitě po knize jednou sáhnu znovu :)

Terez25
24.06.2019 5 z 5

Jedním slovem úchvatné! Okouzlující příběh, příjemné hlavní postavy, ale i hrůzy ústavu, dělá z této knihy koktejl, který si prostě vychutnáváte písmeno za písmenem. Ještě se mi nestalo, aby mě kniha dojala k slzám. Téhle se to povedlo.

cace
24.06.2019 1 z 5

Po přečtení - zapomnění. Nezůstalo nic.

angelak
15.06.2019 5 z 5

Užasná kniha - čte se jedním dechem...

Hana721
19.05.2019 4 z 5

Velmi silný příběh. Musela jsem ho několikrát odložit, abych to dokázala vstřebat. Jedna hvězdička dolů za utnutý příběh Izzy.

Arev122
19.05.2019 5 z 5

Silný emotivní příběh, děj probíhá ve dvou časových rovinách. Zejména ten z dvacátých let min. století , který popisuje tragický úděl dívky (za trest strčené do ústavu choromyslných) mě zcela vtáhl do děje.

Heluše852
16.05.2019 5 z 5

Úžasná knížka. Jedna z těch, na které se nezapomíná. Silný příběh, plný utrpení.