Tmavé stěny Willardu

Tmavé stěny Willardu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303766/bmid_tmave-steny-willardu-kc9-303766.jpg 5 1019 341

Izzy je sedmnáct a je poloviční sirotek. Žije u pěstounů a okolnosti smrti jejího otce jsou víc než tragické. Nešťastná dívka najde vítané vytržení, když v místním zrušeném psychiatrickém sanatoriu najde starý deník. Objeví v něm okno do své vlastní minulosti. – Claře Cartwrightové bylo v roce 1929 právě osmnáct let. Zmítá se mezi autoritativními rodiči a láskou k italskému přistěhovalci. Když odmítne vnuceného ženicha, nechá ji otec zavřít do soukromého útulku pro duševně choré… I když se Izzy musí porvat s potížemi spjatými s novým životním začátkem, Clařin příběh ji stále poutá k dávné minulosti. Pokud Clara opravdu nebyla duševně nemocná, může to nějak objasnit i Izzyino trauma? Pátrání po Clařině osudu přiměje Izzy přehodnotit vlastní životní rozhodnutí – s šokujícími důsledky.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

What She Left Behind , 2013

hzd
17.07.2020 5 z 5

Tak to byla vážně síla. Nádherná knížka hodně silný a hodně smutný příběh. Přesto nejde přestat číst.

Lucie311
05.07.2020 4 z 5

Krásný ale velice smutný příběh. Dost jsem si pobrečela.

kolacky
03.07.2020 5 z 5

Tak tohle čtení bylo opravdu na psycho! Jak chudák Clare, tak Izzy s těmi svými pocuchanými nervy. Ale naštěstí, abych nespoilerovala, věci dopadly líp, než jsem se obávala. Jen a jen doporučuju!

mStationka
28.06.2020 4 z 5

Slza ukápla, hezky napsaná kniha..a to tajemno okolo prostě super

ANDY28
27.06.2020 5 z 5

Tato knížka si zaslouží 10 hvězdiček.

petrulkaa
07.06.2020 5 z 5

Uf... Příběh plný hrůzy, od kterého jsem se nemohla odpoutat. Knížky, ve kterých se prolíná minulost s přítomností mám moc ráda. Přiblížení situace v psychiatrických léčebnách v tehdejší době bylo pro mě děsivé! Je až k neuvěření, jaká bezpráví se některým lidem, zvláště ženám, děla. No a Izzy je velmi milá holka, které jsem celou dobu přála šťastný konec stejně jako Claře. Trochu mě zklamal ten uspěchaný závěr, ale jsem ráda, že to při té hrůze takto krásně dopadlo. Už se těším na další knihu této autorky.

Summer7
05.06.2020 3 z 5

Kniha je to moc hezká, ale čekala jsem trošičku něco jiného. V knize jsou dvě dějové linky, které se v závěru spojí. Příběh s Clarou nám ukáže, jak to fungovalo v dobách minulých, že když dítě nesplňovalo určité společenské požadavky, odklidilo se. Je to až neuvěřitelné, že takto někdo odloží své dítě. Samotná psychiatrie a prostředí je popsáno neuvěřitelně děsivě. Tady se prostě ocitnout nechcete a ještě když omylem a nic nezmůžete. Ani bych neřekla, že je příběh přitažený za vlasy, bohužel si myslím, že takto to opravdu kdydi dávno fungovalo.
Příběh Clary je o něco zajímavější než Izzy.
Dějová linky Izzy nám ukáže život mladé nešťastné dívky s velmi smutným osudem. Naštěstí je mladá a narozdíl od Clary si o něm může rozhodnout sama. Příběh je to sice hezký, ale tak pro 14leté dívky. Každopádně dojem z knihy je pořád dobrý, i přes mírné ale .... časem zkusím i další díly autorky. Nádherná obálka!!

Safrika
31.05.2020 5 z 5

Hodne silny pribeh, ktery me zaujal od zacatku do konce. Budu na nej jeste nejakou dobu myslet. Doporucuji.

Johana
30.05.2020 1 z 5

Vlahý větřík sice nemůže páchnout, zde však "páchne po orobinci". Asi tak. Větřík jsem našla hned na první stránce a zřejmě to byla morbidní zvědavost na poměry v blázinci za starých časů, co jediné mne přimělo k další četbě. Inu, kdo by byl veden týmž zájmem, tak se něčeho dočká - ale šmankote, je to vymyšleno na koleně a napsáno všeobecně, nezdá se, že by autorka věc nastudovala, jelikož vystačila s trochou brutality a s neuvěřitelným klišé, takže se nedovíme nic nového nebo zajímavého o tehdejších poměrech. Navíc - pacientce ani pátratelce jsem jejich prožívání nevěřila, sypaly se z nich obou, podle mne, piliny. Zdejší vysoké hodnocení nechápu. Knize dám jednu hvězdičku, za hezkou obálku a za "clicbait" námět.

zandu
29.05.2020 5 z 5

Ufff... Příběh vás pohltí. Závěr je dle mého tak trochu uspěchaný, ale nevadí.

brumlinka
27.05.2020 5 z 5

Tuhle knížku asi ještě dlouho nedostanu z hlavy

Mentolka78
18.05.2020

Přečtena za 2 dny jedním dechem. Krásná až děsivá kniha, zejména ten blázinec. To snad ani není možné, co vše se mohlo dít. Doporučuji!

Andy08
10.05.2020 5 z 5

Nádherná...

Jurfinka
03.05.2020 5 z 5

Přečteno rychle... Matku jsem odhalila hned u nalezeného kufru... Pohodovka

Dycko
02.05.2020 5 z 5

Na tuto knihu asi jen tak nezapomenu. Je velmi krásně napsána, plná silných emocí. Příběh Izzy i Clary mě vtáhl a nešlo knihu odložit.

Zuzi_cte
18.04.2020 5 z 5

Brečela jsem. Čekala jsem, že budu ale ne že tolik.
Dějová linka s Clarou ve mě vyvolávala zlost nad bezprávím a křivdou a hlavně pocit bezmoci. Je pro mě těžké si představit jaké podmínky a "život" panovaly dříve v ústavech pro duševně choré a že se TO skutečně dělo.
Stejně jako kniha Pro tvoje dobro, je skvěle napsaná a plná emocí. Neodtrhnete se, budete chtít vědět jak se ubírají příběhy Clary a Izzy a jak skončí.

jasnenka
17.04.2020 5 z 5

Nezapomenutelná kniha!
Dějová linka Clary byla dokonalá, příběh Izzy byl sice trochu překombinovaný, ale ve výsledku mi to dojem z knihy nezkazilo.
Opravdu překrásná knížka s mrazivým příběhem ( toto opravdu zažít nechcete) a šťastným koncem.

kristyna3010
13.04.2020 5 z 5

Hodně se mi líbila. Dějová linka Clary se mě zaujala o něco více, jak asi většinu čtenářů. Dobrá atmosféra. Musela jsem rychle přečíst.

Noisette73
06.04.2020 2 z 5

Já se na tuhle knihu tak těšila ! O to horší bylo zklamání z ní, u Clary by se ještě dalo diskutovat o tom, že rodiče se takhle dřív k dcerám chovali, pokud se jim nelíbilo jejich počínání, ale ten konec.... to bylo přitažené za vlasy tedy hodně, jakýkoliv pokus o útěk z dřívější psychiatrické léčebny, byl dá se říct nemožný, při každém pokusu se nějak víc projevit vás přece čekalo bití, svěrací kazajka, ledové koupele, nebo injekce s látkou, která vás spolehlivě uspala, takže.... No a o příběhu Izzy bych raději nemluvila, to bylo čtení tak pro třináctiletá děvčata, pro které by Izzy mohla být hrdinkou a bylo by to tak v pořádku, ale já čekala rozhodně víc. Trošku více a hlavně uvěřitelně propracovanou psychologii postav a více popsanou situaci v léčebně. Ale z obálky mrazí, to ano.

Květ
14.03.2020 3 z 5

Tato kniha je všehochutí žánrů, od drama, přes romantiku až téměř po horor. Autorka rozehrává dvě dějové linky, jednu z 30. let minulého století, kde osmnáctiletou Claru rodiče umisťují do luxusního sanatoria pro její vzpurnost, protože dívka se odmítá provdat podle přání rodičů. Z finančních důvodů je následně přemístěna do léčebny pro duševně choré Willard. Pasáže z této psychiatrické "léčebny" jsou opravdu děsivé psycho. Ledové koupele, samotky, klece, elektrošoky, inzulinová terapie a hlavně naprostá bezmoc pacientů...husí kůže zaručena. V druhé dějové lince z let devadesátých se setkáváme s maturantkou Izabelou, která se vyrovnává s traumatem z dětství a díky výzkumné práci svých pěstounů nachází Clařin deník. Román je čtivý, zařadila bych ho ale spíš do kategorie young adult. Z knihy dýchá bezvýchodnost a strach, ale mohla by být více propracovaná. Některé části už jsou s uvěřitelností na štíru. 3,5.