Tmavé stěny Willardu

Tmavé stěny Willardu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303766/bmid_tmave-steny-willardu-kc9-303766.jpg 5 1019 341

Izzy je sedmnáct a je poloviční sirotek. Žije u pěstounů a okolnosti smrti jejího otce jsou víc než tragické. Nešťastná dívka najde vítané vytržení, když v místním zrušeném psychiatrickém sanatoriu najde starý deník. Objeví v něm okno do své vlastní minulosti. – Claře Cartwrightové bylo v roce 1929 právě osmnáct let. Zmítá se mezi autoritativními rodiči a láskou k italskému přistěhovalci. Když odmítne vnuceného ženicha, nechá ji otec zavřít do soukromého útulku pro duševně choré… I když se Izzy musí porvat s potížemi spjatými s novým životním začátkem, Clařin příběh ji stále poutá k dávné minulosti. Pokud Clara opravdu nebyla duševně nemocná, může to nějak objasnit i Izzyino trauma? Pátrání po Clařině osudu přiměje Izzy přehodnotit vlastní životní rozhodnutí – s šokujícími důsledky.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

What She Left Behind , 2013

lenik284
09.02.2019 5 z 5

Tak jsem ji dočetla a musím napsat perfektní, čtivý, úžasný příběh. Smutný, krutý leč pravdivý. Tvrdé zacházení v psychiatrické léčebně. Příběh Clary a Izzy Vás vtáhne do děje, že musíte pořád číst a číst. Závěr mě teda dostal aj na slzy došlo. Přečteno opravdu jedním dechem. Ještě dlouho si budu knížku pamatovat.

NathalieVerdun
08.02.2019 5 z 5

Uf - tak práve som dočítala. Netušila som, že ma to tak zasiahne. Nedokázala som sa od toho odtrhnúť - na jednej strane to bolo tak mrazivé a smutné, no na druhej tak ľudsky realistické. Ako môžu byť ľudia tak krutí a vlastní rodičia už tobôž?! To vykreslenie postáv a prostredia ma vážne dostalo. Úbohá Clara, úbohá Izzy, ale hlavne úbohý Bruno... O hrôzach blázinca, pardon, liečebného sanatória sa radšej nebudem zmieňovať.
Skvelá kniha - napínavá a pritom som sa v mnohom poučila. Taktiež dokáže poriadne zamávať nervami, takže to nie je tá pravá šálka kafé pre každého, ale kto sa predsa odhodlá, myslím, že určite neoľutuje.

marcela3562
07.02.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem

KatnissLavender
05.02.2019 5 z 5

Věděla jsem, že se mi bude kniha odehrávající se v prostředí psychiatrické léčebny líbit, ale netušila jsem, že mne zasáhne až tak silně. Příběh sice není psaný podle skutečné události, podobné případy se ale v minulosti odehrávaly a toto vědomí vám při čtení bude svírat srdce o to silněji. U mě si skoro vždy odnese vysoké hodnocení kniha, která mne nějak emocionálně zasáhne a Tmavé stěny Willardu to rozhodně dokázaly. Lepší knihu jsem si pro vstup do nového roku nemohla vybrat!

Agatha84
04.02.2019 4 z 5

Čtyři hvězdičky za příliš sladkobolný závěr. Jinak naprosto nezapomenutelný příběh. Smutný,dojemný i děsivý. Je neuvěřitelné,co jsme si v rámci vědy a léčby dovolili. Je neuvěřitelné,že tím někdo dokázal projít a přežít.

Janule809
30.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha, jedné z nejkrásnějších co jsem četla.Pribeh byl strhující.Dlouho po přečtení jsem na ni ještě myslela.

Shardlake
15.01.2019 5 z 5

Perfektní, úžasné, čtivé. Čekala jsem zprvu jiný konec příběhu, ale i tak to dopadlo skvěle! Autorka si vybrala zajímavé téma. Díky za krásný čtenářský zážitek.

Klára238
13.01.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem četla asi před rokem a kdykoliv si na ni vzpomenu, běhá mi mráz po zádech.

veselaa
13.01.2019 4 z 5

Kniha která popisuje jak se v tehdejší době zacházelo s nepohodlnými a neposlušnými členy rodin.Čtenáře až chvílemi zamrazí, jak se zacházelo s těmito lidmi a zanechá to v něm pocit lítosti.Příběhy postav jsou emotivní a dojemné,chvílemi bylo čtení pochmurné...

inkatenysek
10.01.2019 5 z 5

Mám novou oblíbenou autorku, a to sice Ellen Marii Wiseman. Po jejím velmi emotivním titulu, Pro tvoje dobro, jsem si přečetla i Tmavé stěny Willardu a musím teda napsat, že se opět jedná o pecku. Pokud jste tuto knížku ještě nečetli, tak neváhejte a určo si ji přidejte na seznam.

Tento příběh o nefunkčních rodinách, osudových rozhodnutích, vzepření se zaběhnutým pravidlům, zavržení, křivdách, fyzických a psychických útrapách, šikaně, ale zároveň také o životní lásce, pro kterou člověk obětuje vše, víře a naději, je rozdělen na dvě dějové linky, z nichž se jedna odehrává ve 30.letech 20.století převážně ve státní psychiatrické léčebně Willard, kde zachycuje osud mladé Clary, kterou její bohatí rodiče zavrhli jen proto, že se zamilovala do toho nesprávného muže. Druhá linka pak zavádí čtenáře do roku 1995, kdy sedmnáctiletá Izzy provádí se svými pěstouny, pracovníky muzea, průzkum již uzavřeného, ke zbourání připravovaného Willardu a objevuje tu kufr, který patřil právě Claře. Příběhy obou dívek se tím protínají a čtenáři se tak postupně začíná odkrývat pravda o jejich pochmurné minulosti...

Tento příběh mi teda nedal vydechnout. Od začátku az do konce jsem byla napnutá jako struna, jak to dopadne. Hrozně se mi líbilo psychologické propracování jednotlivých postav. Z Clary na mě úplně čišely její emoce. Hrozně jsem ji litovala, že musí být v tak strašných podmínkách a trpět takové zacházení. Když si vezmu, že to takto podobně v těchto zařízeních dříve určitě chodilo, tak je mi z toho hrozně smutno. Záměrně někomu působit takové stavy, bolest. Nechápu, jak to ten personál dokázal...

Dani25
08.01.2019 5 z 5

Veľmi krutý príbeh lásky, nepochopiteľné v dnešných časoch, že v minulosti sa takto mohli správať rodičia k vlastným deťom, len aby spoločensky vyzerali na "úrovni" :(

IVANA0123
05.01.2019 4 z 5

Osud Clary a Bruna je smutný a dojemný. A i když je jejich příběh fiktivní, existovalo jistě mnoho jiných zmařených životů s podobným osudem. Ponurá atmosféra, utrpení a bezpráví. Místo, kde člověk přestává být člověkem a ztrácí svou důstojnost i práva. Takový byl Willard, jehož stěny plnil strach a bezcitnost. Dostat se na takové místo omylem nebo i jako nemocný......raději doufám, že podobné praktiky už opravdu vymizely. Stojí za to si knihu přečíst.
(1/19)

Lucinky
03.01.2019 5 z 5

Knížka byla skvělá, příběh mě pohltil a četla se úplně sama :-)

martulkat
30.12.2018 5 z 5

Četla jem na doporučení kolegyně a dporučuji dále. Stojí za přečtení, přestože některé postavy se dle mého chovali krutě, že až!

Val
18.12.2018 5 z 5

Jediné, co bych si dovolila autorce vytknout je, že šlo jít více do hloubky a to u obou dějových linek. Ale to je vše. Příběh Clary s vámi neuvěřitelně zamává. Při představě, co všechno mohla ve svém životě zažít a o co všechno byla ochuzena mi vyloženě běhá mráz po zádech. Naprosto nechápu, jak tohle všechno dokázala přežít a zůstat při tom normální. Dějová linka s Izzy je linkou vedlejší, ale o nic méně dojemnou. Poslední dvě kapitoly jsem přečetla se slzami v očích ....Doporučuji :-)

Ainslee
12.12.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem letos četla.

JezinkaJ
10.12.2018 4 z 5

Tak trochu ženské čtení, tak trochu jsem fňukala v metru...
Temný příběh a zcela nepochopitelný. Jen doufám, že je pouze z hlavy autorčiny a nikdy se nestalo, aby tohle rodič udělal svému nezvedenému dítěti, které ho trochu zlobí, nebo má vlastní názory na svůj život.
Život a úroveň státních psychiatrických zařízení v první polovině minulého století musela být opravdu dost tristní. Mohu jen doufat, že nyní je to jiné, lepší.
Za čtivost dávám 4, jinak to vidím na 3 hvězdy. Přece jen víc román pro ženy než román.

Yumeko
05.12.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem měla v hledáčku už dlouho a od úžasné mamky mého přítele jsem ji dostala k narozeninám.
Kniha je doopravdy úžasná tak jak jsem si ji představovala. Teď jsem ji konečně dočetla a nemohla jsem se odtrhnout :D.
Jediné co bych vytkla je to, že by šel pohled do minulosti ještě více rozvést.

Bobina74
25.11.2018 4 z 5

Moc pěkný, pochmurný příběh. Jak se mi do knihy nechtělo, tak jsem z ní byla nadšená.
P.s. : obě linky příběhu byly skvělé.....každá jiná...

jittik
03.11.2018 5 z 5