Ticho ve sněžném městě

Ticho ve sněžném městě https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463095/bmid_ticho-ve-sneznem-meste-6Ml-463095.jpg 4 280 82

Sněžné město série

Ve Vitorii, hlavním městě Baskicka, se chystají na největší událost roku – oslavy svátku místní patronky, Panny Marie Sněžné. Na svátky však padá stín – ve Staré katedrále jsou nalezeny dvě prazvláštně naaranžované mrtvoly dvou mladých lidí. Podobné vraždy otřásly městem už před dvaceti lety, ale jejich pachatel, populární archeolog Tasio Ortiz de Zárate, za ně stále ještě pyká ve vězení. Proč se série obnovila jen nedlouho předtím, než má být Tasio propuštěn? Na tuto a mnoho dalších otázek musí nalézt odpověď inspektor Ayala, přezdívaný Kraken, muž s neortodoxními vyšetřovacími metodami a komplikovaným životním příběhem. Temný detektivní román nás zavede do vnitrozemského Baskicka, kraje s bohatou minulostí a s tradicemi, které dodnes zachovávají mnoho z dob dávno minulých. Získal si více než milion čtenářů po celém světě a v současnosti se chystá i filmové zpracování.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Vendeta

El silencio de la ciudad blanca , 2016

MMacicekk
20.07.2020 5 z 5

Ač má kniha necelých 500 stran a je psaná spíše drobným písmem, nenechte se tím vůbec odradit, protože Ticho ve sněžném městě je skrytý poklad. Pokud se vám již zajídají severské detektivky, zkuste sáhnout po této, odehrávající se na území dnešního Španělska, v autonomní oblasti Baskicko, které se od Španělska liší nejen jazykem, ale i geny. Autorka vás svými popisy architektury a uliček natolik nadchne, že se po dočtení budete chtít ihned vydat celé jí zmiňované území prozkoumat na vlastní oči.
Na postupném odhalování mnohovrstevnatého příběhu nebudete ušetřeni ani pořádnou dávkou napětí, která se s blížícím se vyústěním zápletky znásobuje. S tím souvisí i pozvolná gradace příběhu, která vás na konci doslova přiková ke stránkám. Samozřejmostí je překvapivé odhalení totožnosti vraha, i okolností, které jemu předcházely. Výborná záležitost od začátku do konce.

Ajinka79
19.07.2020 5 z 5

Tak tuhle knížku jsem si opravdu užila a těším se na další díl!
Líbil se mi styl psaní i celkem složitý příběh s přidanou hodnotou v podobě popisu místních tradic města jeho okolí. Mám chuť se do Vitorije zajet podívat.
Ano, jména mi dávala trochu zabrat a pár drobností bylo trochu prehnanych, ale jako celek vřele doporučuji!

iveta3689
16.07.2020 4 z 5

Děj je asi do poloviny pomalejší, ale ne utahaný. Autorka nenápadně podsouvá otázku, zda je ve vězení správné dvojče. Postavy mají různé motivy zamlčovat různé informace při vyšetřování a to děj taky mírně komplikuje a udržuje napětí. Do toho sledujeme příběh rodičů dvojčat v minulosti, kde se také postupně odvíjí drama a slibuje překvapivý konec. Oba příběhy jsou příjemně nakombinované tak, aby se čtenář těšil na ten druhý a zároveň nechtěl opustit první. Pak se něco stane a děj se hodně rozběhne. Pachatel se dá před koncem vytušit, ale knize to na napětí neubírá. Trochu mi dělala problémy složená španělská jména, ale zase je to něco jiného než masa angloamerických nebo severských krimi.

zlovlk
11.07.2020 1 z 5

Existuje hra, ve které je nebohá oběť nucena sáhnout úzkým otvorem do krabice, aniž by věděla, co je uvnitř, zatímco informovaní přihlížející se dobře baví. V podobné situaci se ocitá čtenář, který si vybere knihu nazdařbůh. Já tentokrát sáhl mezi slimáky naložené ve žluklém másle... a přiznávám, že pokud se někdo mým zděšením nad knihou veselil, pak plným právem. Šlo o slimáky thrillerových konvencí naložené ve žluklém másle stylistického neumětelství, abychom tedy dále rozvinuli onu rozkošnou metaforku.

Anotace – spolu s přilehlými komentáři ostatních čtenářů – přitom působila tak rozpustile a lákavě! Člověk by čekal dílo rovným dílem napínavé, tajemné, poučné i krásné. Žádné z těchto přídavných jmen se ovšem při čtení nezhmotnilo. Napětí? Zločiny na lidských životech a důstojnosti byly prováděny natolik bezduše a statisticky, že jsem si při čtení připadal jako otrlý člen NKVD. Tajemno? Patrně jsem ho měl hledat ve významném popotahování z cigarety v režii kníratého vězně, bezostyšně se odkazujím k Rustu Cohleovi z Temného případu. Poučení? Ano, zjistil jsem, jak nepsat, to autorce uznejme. A krása? Tu si představuji jinak než v imitování zlenivělého turistického průvodce, který nám s nepřesvědčivou ležérností sděluje, že Vitoria je opravdu pěkné město.

Trumfové eso antiliteratury kniha vynáší v okamžiku, kdy dojde na sexuální pasáže. Nejenže nejsou erotické, smyslné ani smysluplné, ony si pro sebe ve své neohrabané grotesknosti dokonce uchvátily titul nejděsivějších částí knihy. Tam, kde popisy vražd selhávají, dokáží popisy dravých milostných průniků vyvolat až neřádnou husinu. Všechna ta chlípností tepající lůna, málem vybuchující varlata, legíny klouzající ze zpocených hýždí a vášnivá políbení přitahovače stydkého kloubu... Před válkou, morem a souložnickými scénami tohoto typu chraň nás, ó Pane.

Jednu hvězdičku udílím za podivuhodný vhled do baskické vyšetřovací praxe. Zatímco v románech z jiných zemí detektivové a superintendanti zůstávají v práci po zavírací době, nasazují bezpočty zkoumavých pochůzkářů a čuchavých psisek, aby byl vrahoun co nejrychleji vypátrán (a v nejhorším případě hledají indicie na dně chlácholivé flašky), policisté z Pyrenejského poloostrova si uprostřed řádění maniaka s hypertrofovaným vraždícím orgánem klidně vyjedou oddechnout na víkend na vesnici. Možná je to realističtější než povídánky o poctivých a pracovitých polďácích, to nevím, ale frustuje to tedy značně. Jako ostatně celé Sněžné město.

alzbeta4340
01.07.2020 5 z 5

Bohatý a košatý příběh, jehož čtení jsem si opravdu užila. Inspektor Ayala řeší případy sériových vražd, které podezřele navazují na zločiny z minula. V knize hraje důležitou roli samotné prostředí města Vitorie v Baskicku, které doslova vtahuje čtenáře do děje a vysloveně láká k návštěvě.
Těším se na další díly, určitě si je pořídím. Doporučuji!

gretl74
13.06.2020 4 z 5

Nechala jsem se zlákat komentáři na DK a tentokrát jsem vážně neprohloupila. Moc pěkně se to četlo - skvěle napsáno, atmosféra báječně fungovala, trošičku bylo znát, že za hlavní mužskou postavou stojí žena, a ta hackerská babička už byla na mě trošku moc, ale jinak super počtení a už se těším na další díl i na film, snad se obojí povede.

raffi
02.06.2020 5 z 5

Mám rada európske detektívky (nie severské), často majú v sebe pridanú hodnotu - jedinečné prostredie v podobe zaujímavej prírody, historických miest, pamiatok a rôznych miestnych tradícií či zvykov.
Niekedy sa dokonca podarí aj príbeh. Táto kniha má dobre zvládnutú zápletku, síce je mŕtvol neúrekom, ale je osviežujúce nečítať o prehnanom sadizme a potokoch krvi. Všetko malo svoj zmysel, minimálne slúžilo na odvedenie pozornosti, čím som sa nechala pekne nachytať a za to skladám poklonu. Ďalšia by mohla byť za postavy, výborne vykreslené, prirodzené a zaujímavé.
Verím, že sa autorke podarí udržať nastavenú úroveň a aj vo zvyšných dvoch dieloch trilógie, musím priznať, že sa teším.

Katania
20.05.2020 5 z 5

Jedním slovem perfektní! Opravdu se mi kniha velmi líbila a nemůžu se dočkat dalšího dílu! Inspektor Ayala si mě získal! Tleskám !

eiramka
16.05.2020 4 z 5

Tohle mne hodně bavilo. Prostředí Baskicka, atmosféra starobylého města, zalidněného pitoreskními postavami, vztahy ve společnosti , kde dosud vládnou tradice a velmi se hledí na původ a dobré jméno. Poutavě vystavěný příběh, sympatický inspektor Ayala a jeho nezapomenutelný dědeček a zločiny, které obyvatelům města nedají spát. Velmi dobré čtení a inspirace k tomu, dozvědět se o tamním kraji trochu víc. Těším se na druhý díl, který právě vyšel.

Terez25
06.05.2020 4 z 5

Tato kniha mi dala zabrat, četla jsem ji poměrně dlouho.
Jde o povedený thriller se zajímavými detaily, prostředím i postavami. Jediné, co mi ale trochu vadilo, byl rozvleklý styl psaní. Do dalších dílů už se nejspíš nepustím.

berila
06.05.2020 5 z 5

Naprosto vynikající thriller, tady není co dodat. Už se těším na pokračování.

Jenny46
03.05.2020 5 z 5

Krásná kniha moc se mi líbila až do konce napínavá, těším se na pokračování. Vyprávění o místech, památkách a tradicích bylo tak skutečné jako bych tam byla... doporučuji

Aluškaleo
23.04.2020 5 z 5

Moc se mi líbila, nemůžu se dočkat, jak vyjdou Rituály vody.

JustWomen
21.04.2020 5 z 5

Úžasné, nemám slov... konečně zase kniha, která mě pohltila. Ta vznešená jména, dokonalé postavy, historické názvy, popisy oslav svátků, tradic, památek, složitost děje i překvapivý závěr. Nemohla jsem se odtrhnout, vřele doporučuji.

Ira13
21.04.2020 4 z 5

Ze začátku jsem trochu bojovala, hlavně se jmény. Chvílemi přišel styl psaní takový nemastný neslaný. Ale asi od 150 strany se to rozjelo a konec byl naprosto překvapivý

Čtenářka73
14.04.2020 5 z 5

Skvělá psychologická detektivka, která vás vtáhne do děje a nepustí. Napětí, láska, žárlivost, historie, tajemství... V dnešní rouškové době výborně strávené Velikonoce :-)

Dela111
21.02.2020 4 z 5

Výborně vystavěný příběh a tak poutavě napsaný, že nenudí ani jedna strana z těch mnoha. Celým dějem prostupuje atmosféra tajemství, hříchy z minulosti a staré křivdy zasahují do dnešních dnů... Příběh má dvě dějové linky. Ta z minulosti, která je kratší, postupně odkrývá příčinu všech zločinů.
Autorka umístila děj do kraje, který je jí blízký a láska k místům, kde se příběh odehrává, je z toho cítit. Díky popisům Baskicka, památek, tradic a slavností kniha místy působí spíš jako román s thrillerovými prvky.
Silnější 4*.

Beer_bro
18.02.2020 5 z 5

Výborná kniha. Detektivky sice nevyhledávám, tato kniha se mi ale líbila. Možná to bylo stylem vyprávění, jako bych tam osobně byl. Spisovatelka umístila příběh do pro ni známých míst, díky knize jako bych je navštívil.
Nejen prostředí, také zápletka je výborná a postavy jako by žily a dýchaly.

Hella
11.01.2020 5 z 5

Tohle byla fakt neskutečná pecka - u odhalení vraha mi opravdu spadla brada, to jsem nečekala ani náhodou. A o to hlouběji musím před autorkou smeknout pomyslný klobouk. A už se těším na další díly.

mikika
10.01.2020 5 z 5

Parádní čtení, trošku bichle, ale neškrtla bych ani odstavec. Výborná atmosféra, hned bych do baskické Vitorie jela, projít si všechna ta místa knihou místo průvodce. Důmyslná detektivka bez šílených dějových veletočů - jen si asi třikrát, čtyřikrát myslíte, že už znáte pravdu (a ono zase nic...) Slibují další díly, tak uvidíme, jestli budou tak dobré jako tenhle...