Ticho ve sněžném městě

Ticho ve sněžném městě https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463095/bmid_ticho-ve-sneznem-meste-6Ml-463095.jpg 4 280 82

Sněžné město série

Ve Vitorii, hlavním městě Baskicka, se chystají na největší událost roku – oslavy svátku místní patronky, Panny Marie Sněžné. Na svátky však padá stín – ve Staré katedrále jsou nalezeny dvě prazvláštně naaranžované mrtvoly dvou mladých lidí. Podobné vraždy otřásly městem už před dvaceti lety, ale jejich pachatel, populární archeolog Tasio Ortiz de Zárate, za ně stále ještě pyká ve vězení. Proč se série obnovila jen nedlouho předtím, než má být Tasio propuštěn? Na tuto a mnoho dalších otázek musí nalézt odpověď inspektor Ayala, přezdívaný Kraken, muž s neortodoxními vyšetřovacími metodami a komplikovaným životním příběhem. Temný detektivní román nás zavede do vnitrozemského Baskicka, kraje s bohatou minulostí a s tradicemi, které dodnes zachovávají mnoho z dob dávno minulých. Získal si více než milion čtenářů po celém světě a v současnosti se chystá i filmové zpracování.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Vendeta

El silencio de la ciudad blanca , 2016

jana14
15.03.2022 4 z 5

Za největší klad knihy považuji to, že nás přenese do míst, která nejsou notoricky známá. Jiné prostředí, složitá jména, zajímavá historie, památky a tradice. Místy sice poněkud přitažené za vlasy, ale tak to už u thrillerů se sériovými vraždami bývá. Bylo příjemné pobýt v baskické Viktorii a hned jsem hledala na internetu obrázky. Moc ráda bych město navštívila a vychutnala si místní delikatesy - jenom bez těch sériových vražd : - ) Film byl bohužel slabší, mohl být seriál (stejně jako u Nesbo-Sněhulák). Celkově hodnotím pozitivně.

Aymira
09.03.2022 5 z 5

Přesně takovéto typy knih a příběhů mám ráda. Atmosféra starobylého města, rituální vraždy bez nepříjemných popisů jejich průběhu a sympatičtí vyšetřovatelé. Paradoxní je, že jsem asi před rokem viděla film podle této knihy natočený a i když jsem si při čtení na jednotlivé části dějové linky vzpomínala, rozuzlení se mi naštěstí nevybavilo.

Elapheg
19.02.2022 5 z 5

Tak jsem se konečně dostal ke knize, kterou jsem dostal dárkem. Dlouhou dobu jsem kolem ní chodil s obavou, že to bude brutální, jak jsem četl v anotaci a komentářích, mýlil jsem se. Je to velmi povedený thriller, kde pravda máme více mrtvol, ale žádné brutální, popisné scény zde nejsou. Vraždy jsou jen zmíněny. V žádném případě se Vám nebude dělat nevolno při čtení. Ve městě dojde po dvaceti letech k novým rituálním vraždám, které jsou nachlup podobné těm, které se udály kdysi a za něž byl vrah Tasio odsouzen. Je to možné? Vždyť pachatel je přeci ve vězení. Může vraždit odtamaď, nebo má komplice, či je tu někdo, kdo chce kopírovat Tasiův styl? Na tyto otázky bude muset najít odpovědi inspektor Ayala a jeho parťačka. Zápletka je velmi inteligentní. Navíc zde sledujeme linku minulou, před Tasiovým narozením a linku přítomnou, kdy se dějí další vraždy. Vše se pak nakonec propojí a autorka nám umně nastíní odpověď, nejen na otázku, kdo, ale také proč. Kniha se mi velmi líbila. Hodně prostoru je zde věnováno osobnímu životu vyšetřovatelů a to bylo příjemné zpestření knihy. Určitě si přečtu další díly. Doporučji všem thrillerovým fandům a zvláště čtenářům, kteří u vražd nemusí mít samé krvavé scény.

haki34
01.02.2022 4 z 5

(SPOILER) zaujala anotace, koupila jsem v rámci výprodeje v DObrovském. A musím uznat, že mě bavila...sice jsem si místy zoufala nad španělskými komplikovanými jmény ( a to já většinou jména źkousnu bez problémů), několikrát jsem se vracela zpět a ověřovala si, zda jsem osoby nepopletla. Několikrát došlo i k chybě v textu, kdy bylo z kontextu jasné, že zaměnili Tasia a Ignacia..
Co se týká detektivů - autorka zřejmě sledovala aktuální trend, kdy musí být detektiv nějako "pošahaný" - traumatizovaný, závislý...tady se setkáváme se dvěma zvláštními vyšetřovateli - Esti a Unajiem..dialogy mi až tak šroubované nepřišly, možná jsem se naladila na španělskou notu, tak proč by nemohli mluvit trochu jinak než u nás ?
Spíše mi vadila taková ta schématičnost - hackeři, nápovědy z vězení i pohyb na hraně. Potěšila postava dědečka, ani ta trocha nadpřirozena nevadila. Nevím zda ale bylo nutné, aby Krakenův bratr Germán byl také "exotem", a podobně potrápil i jeho přítelkyni Martine a Estina bratra.,...jako by tam ani nebyl nikdo obyčejný a normální. A partu kamarádů jsem Krakenovi taky nevěřila.
Co se týká sblížení Krakena a nové šéfové - řekla bych, že jsem zažila i horší věci..(ale dvě upocené osoby v elasťákách, určitě pro oba hluboký zážitek ;))..scéna na střeše nebyla špatná, takové pokoukáníčko na Perseidy bych si klidně nechala líbit..škoda že už na něj nedošlo...
Velmi se mi líbila druhá dějová linka, vedoucí nás do minulosti ke kořenům záhady..(akorát teda trojčata ? to by musela mít břicho jak dva sudy...)
Finální rozluštění příběhu bylo docela nahuštěné, trochu přitažené za vlasy, úplně mi nebylo jasné, proč vrah tak dlouho čekal...a zázračná záchrana Unajiho - dědečkovi odpustím všechno , je to prostě fajná postava...
Pokud nebudete mít extra očekávání, můžete s knihou strávit pár příjemných chvilek...já se bavila dobře. A ráda si přečtu pokračování této podivné party...

zylla
17.01.2022 5 z 5

Obvykle detektivní kriminálky nečtu, ale byla jsem příjemně překvapená. Trochu potíže se jmény (pomůcky k výslovnosti bych ocenila na začátku a né na konci knihy..., další díly už se mi potom četly lépe). Závěr je sice trochu méně uvěřitelný, ale až do konce jsem byla napnutá jak kšandy.

martinaandulka
10.01.2022 4 z 5

Nebyl to špatný trhiller z prostředí Baskicka kde jsem se o zemi něco málo dozvěděla,co mi dělalo problém jsi zapamatovat jména.Ubírám hvězdičku za konec za mě to bylo těžko uvěřitelné jak to dopadlo s detektivy... .

Heyhey
09.10.2021 4 z 5

Originální zločin, ale detektivové jako z doby před sto lety - kontaminace místa činu, neustálé volno, žádný společný postup. Trochu divné. Ale lákavá pozvánka do Baskicka.

Címa
11.08.2021 5 z 5

Za mě super knížka, napínavé až do konce, nedalo se předvídat, kdo za vším stojí a jaký je motiv. Vyhovoval mi i styl psaní, hlavní hrdinové, prolínání minulosti se současnosti. Už při čtení tohoto dílu jsem si hned objednala další, ať můžu po přečtení pokračovat. Po spoustě severských detektivek příjemná změna z Baskicka.

gossipavlina
07.08.2021 3 z 5

Profil vraha, jeho připravenost, provedení vražd, celkově zápletka to vše bylo dobře vymyšlené. Ale jinak celkově nic moc. Některé části knihy mě docela nudily. Vztah Unaj a Alba, to bych čekala spíš v románu pro ženy. Ale tím si nechci říct, že by to tam nepatřilo. I detektiv v krimi knížce je člověk, který má city. Spíš ty jejich dialogy.
Narazila jsem i na některé nelogičnosti, až nesmysly, nepravděpodobnosti.
Prostě to zpracování dost pokulhávalo. A možná tomu napomohl i překlad.
Koukala jsem na druhý díl, alespoň anotace vypadá dost slibně. Tak uvidím, možná dám autorce ještě šanci.

babicka_amalka
17.07.2021 2 z 5

nejsympatičtější postavou byl beze sporu dědeček - ostatní spíš naopak;

Pepina19
11.07.2021 5 z 5

Viděla jsem filmovou verzi, která je podle mne nepovedená, ale kniha je super.

Magrata15
23.04.2021 5 z 5

U téhle knihy musím uznat, že z jejich cca 490 stran nebyla zbytečná ani jedna jediná.
Příběh byl napínavý od začátku do konce, nečekané rozuzlení.
Hodně se mi líbily části s dědečkem,kdy jsem vzpomínala na mého, téměř stoletého, báječného dědu.
Těším se na další díl.

TeraBla
10.04.2021 3 z 5

Detektivka s vcelku nápaditým tématem. Četlo se to dobře. Zhruba uprostřed se děj trochu zasekl a nutila jsem se do čtení. Kdyby měl příběh o 100 stran méně a přidal na akčnosti, bylo by to lepší. A ještě jedna poznámka - nesedělo mi vyprávění z postavy detektivka, er forma by tomu slyšela víc. I tak jsem zvědavá na další díly.

certik003
02.04.2021 3 z 5

Těšila jsem se na detektivku z jiného prostředí, bohužel to vlastně paradoxně ubralo knížce na čtivosti, protože španělská jména jsou pro mě velmi těžce zapamatovatelná, o místních názvech ani nemluvím. Taky všichni tři detektivové mi byli nesympatičtí, jejich jednání místy neuvěřitelné, dialogy divné, obzvlášť mě překvapilo to, že o víkendu mají volno, přestože se celá oblast bojí sériového vraha. Rozhodně se mi líbilo prostředí, popis svátků a historická linka, motiv byl sice originální, ale přesto mi to připadalo takové šroubovité a divně nakombinované. Pokračování si nepřečtu.

renne
23.03.2021 5 z 5

Jakmile jsem se začetla tak mě kniha absolutně pohltila a člověk hltal další a další kapitoly. Mohu jen doporučit

kristie
18.03.2021 4 z 5

Ty překlepy a chyby. To bylo opravdu peklo a dost mě to rušilo. I styl psaní mi někdy přišel jaksi strojový, zda je to překladem nebo je to tak již v originále netuším.

Nicméně, pokud se odprostím od těchto chyb, tak mě kniha naprosto sedla. Bavilo mě jak prostředí, které bylo krásně popisováno, tak samotný případ. A i přesto, že v něm vidím i spoustu chyb a nelogičnosti, i přes ty chyby a překlepy, mě kniha z nějakého důvodu vtáhla a nepustila, což je u mě v poslední době víc než výjimečné. 4/5

mrsterezz
10.03.2021 4 z 5

Kniha mě od začátku pohltila. Doslova mrazivý thriller, odehrávající se v ponurém městečku. Propletení hlavních postav s vraždami byl určitě dobrý nápad. Jediné, co mi bylo trochu nepříjemné bylo zbytečné množství dlouhých jmen, chvílemi jsem se ztrácela. Ale jako celej se mi kniha velice líbila.

Petraxxx
07.03.2021 5 z 5

Výborně napsané. Napínavé od zavčátku.

Arwen777
05.02.2021 3 z 5

Jsem vždy moc ráda, když se mi do ruky dostane detektivka z méně typického prostředí, přeci jen severskými nebo americkými thrillery se to na trhu hemží, ale prostředí Španělska - jak neobvyklé!
Podle komentářů to vypadá, že jsou čtenáři knihou buď nadšeni nebo naprosto zklamáni. Chápu obě strany. Když se zamyslím, najdu spoustu nelogičností. Také mě udivily volné víkendy při vyšetřování tak vážného zločinu, ale třeba to tak na jihu chodí. Chování spousty postav mi přišlo nelogické a nereálné, to se týká hlavně okruhu komisařových kamarádů. Celá zápletka má do uvěřitelnosti poměrně daleko a postup policie byl chaotický a nahodilý. Navíc mě rozčilovaly emotivní výkyvy hlavních postav, během chvíle dokázaly přejít od lásky nebo kamarádství do nesnášení typu "už tě nechci vidět" a za chvilku to bylo zase v pořádku bez nějakého procesu nebo vysvětlení.
Na druhou stranu mě uchvátily popisy města a jeho okolí, zvyků a probíhajících svátků, přírody a sepjetí obyvatel s minulostí - tady autorka dokázala zachytit kouzlo prostředí.
Celkově se kniha velice dobře četla a ač mám spoustu výhrad, musím říct, že mě čtení bavilo. Linka z minulosti byla napínavá a osvěžující, celou knihou se prolínalo tajemno a mystično.
Co mě ale iritovalo, byly dialogy. Naprosto souhlasím s mou oblíbenou čtenářkou Agathou84, že dialogy byly nepřirozené, šroubované a vyumělkované. Nevím, jestli je příčina v překladu nebo už dílo autorky, každopádně to byl pro mě rušivý element. A tiskové chyby, to je v poslední době častý nešvar.
Takže co říct závěrem? Ačkoliv kniha není žádné veledílo, má svůj půvab. Rozhodněte sami...

Agatha84
05.02.2021 1 z 5

Jedna hvězda autorce přísluší za popisné pasáže města, přírody, liturgických svátků.. (a když budu hodně hodná, tak i za část s Blancou). Jinak je na této knize špatné snad úplně všechno - přeplácaným dějem, kde se nakonec může stát všechno, počínaje, přes neuvěřitelně ploché postavy bez jakéhokoli vývoje či aspoň snahu o jejich vývoj, až po stupidně šroubovité dialogy (vážně si autorka myslí, že se lidé mezi sebou takto baví??).
Nejsem žádný lumen, ale čtení takto pojatých příběhů (označení "thriller" je mimo úplně) mě uráží!