The Crown: Podrobná historie

The Crown: Podrobná historie https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375314/mid_the-crown-0VC-375314.png 4 118 35

Elizabeth Mountbatten nečekala, že její otec zemře tak náhle a tak mladý. Navíc za sebou zanechal prázdný trůn a vládu nad Britským impériem. Veškerá zodpovědnost nyní přechází na mladou Elizabeth, která má už tak co dělat se svými dvěma dětmi. Sledujte i vy životní cestu ženy, která se musela naučit, jak se stát královnou. Zatímco se Británie vypořádává s dopady války, nová panovnice musí čelit vlastním problémům. Elizabethina matka zpochybňuje její manželství, strýc se vysmívá jejím schopnostem, manžel se nechce smířit se skutečností, že bude muset obětovat kariéru i rodinné jméno. Do toho vzpurná sestra prožívá milostný románek, jenž ohrožuje několik staletí staré vazby mezi církví a korunou. Tato kniha předkládá čtenáři příběh Alžběty II., která musela využít všech svých schopností a prostředků, aby zajistila stabilitu britské monarchie. Televizní seriál The Crown z produkce Netflixu představuje strhující portrét nejdéle vládnoucí britské panovnice. Královský životopisec Robert Lacey v této knize detailně líčí každodenní život uvnitř Buckinghamského paláce a v sídle premiéra v Downing Street č. 10, díky čemuž můžeme zhodnotit osobnost Alžběty II. ze zcela nového úhlu pohledu.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Historie
Vydáno: , Omega

The Crown: The Official Companion , 2017

Slepýš24
05.04.2024 3 z 5

The Crown: Rodinná historie je přesně tou knihou, která se tváří, že ji musíte mít ve své knihovně, pokud jste si zamilovali seriál The Crown nebo se zajímáte o britskou královskou rodinu – obsahuje spoustu fotografií (dobových i převzatých ze seriálu), komentářů k scénám z The Crown i „výpovědí“ lidí, kteří s královskou rodinou přišli do styku. A to vše na lesklém papíře, na 384 stranách, s krásnou grafikou. Zdá se tedy, že publikace má potenciál přilákat pozornost čtenářů (případně podnítit ke koupi), ale má co nabídnout i z hlediska obsahu?

Přiznám se, že jsem The Crown neviděla, a tudíž nemohu posoudit, do jaké míry se obsah knihy překrývá s obsahem seriálu, ale jako někdo, koho právě téma britské královské rodiny zajímá, můžu říct, že je tu docela dost známých informací i fotografií a občas i nějaká ta podrobnost, o níž jsem nevěděla (např. jak kdo vnímal BKR apod., ale to je koneckonců něco, co bude nově a zajímavě vypadat pokaždé, protože každý vnímá BKR jinak). Nicméně se potýkám s dilematem, čemu všemu mám věřit, když se tu objevují i triviální faktické chyby – pro ilustraci uvedu dvě:

1) str. 62 – „Královna Mary zemřela o méně než dva měsíce později, 24. března.“ (je míněno dva měsíce po smrti krále Jiřího VI., svého syna) ~ Ve skutečnosti zemřela 24. března 1953, tedy ROK a necelé dva měsíce po smrti Jiřího VI. (6. února 1952).

2) str. 44 – „David byl jeho (tj. Jiřího VI.) starší bratr, budoucí Edward VII., který brzy shledal střílení nudným.“ (v následující větě se dočteme, že děda Jiřího VI. byl Edward VII.) ~ To už ani nedává smysl. David se stal Edwardem VIII., nikoliv VII. (Edward VII. byl jeho děda.)

Dojem z četby pak rozhodně nevylepšuje ani místy kostrbatý překlad. K podivnému řazení informací a záhadnému ukončování některých pasáží se ani vyjadřovat nebudu.

Ve výsledku mi tudíž nezbývá nic jiného než napsat, že cílem této knihy bylo pravděpodobně jen vydělat co nejvíce peněz, dokud je o The Crown zájem, a možná i trochu objasnit, jaké scény odpovídaly realitě a jaké byly upravené pro potřeby seriálu. Žádnou výraznější přidanou hodnotu v tom nevidím.

VendulaB
23.09.2023 5 z 5

Nedokážu zhodnotit, nakolik by kniha obstála samo o sobě, ale pro ty, co seriál znají, je to skvělé doplnění. Kniha je čtivá, zajímavá a použití fotografií - reálných i seriálových - tomu dodává šťávu.

tlllk
15.08.2023 3 z 5

Nebolo to, čo som čakal. Namiesto plnohodnotného životopisu, alebo románu to bola skôr príručka k seriálu, plná lyrických opisov, a spletitých väzieb kráľovskej rodiny.

Andrée
28.12.2022 3 z 5

Doplňující fakta k seriálu. Líbí se mi, že byly použity i autentické fotografie.

Jara.v
26.09.2022 5 z 5

Velmi zajímavá kniha plná fotografií, jak ze seriálu, tak těch skutečných, pro porovnání. Poslechla jsem i jako audioknihu s velice příjemným hlasem Heleny Dvořákové. Dozvěděla jsem se několik nových informací jak o historii a vzniku rodu, tak o královně samotné. Opravdu mohu doporučit.

Lienilda
24.09.2022 4 z 5

(audiokniha) poslechnuto na Českém rozhlase. Pro mě trošku zklamání, seriál zatím neznám, ale měla jsem představu, že v knize bude stručně celý život Elizabeth. Je tam však víceméně jen její mládí do nějakých 30let, spoustu podrobností o Churchillovi, o jeji sestře, matce i babičce. Bylo to rozhodně zajímavé a pěkně načtené.

Čand@
23.09.2022 3 z 5

Vypočula som ako Četbu na pokračování v aplikácii Českého rozhlasu. Pre mňa fajn doplnok k seriáli Koruna. Zo sfilmovaných či televízne spracovaných kníh sa vždy nedostane na plátno či na obrazovku všetko, čo je v nich napísané. Tak je to i v tomto prípade. Pre tých, ktorých zaujíma história britskej kráľovskej rodiny, ide zaiste o zaujímavú četbu. Odporúčam.

xxtom
22.09.2022 3 z 5

Mládí královny Elizabeth.

Janadvorackova
31.07.2022 4 z 5

Žít bych v tom nechtěla, ale zprostředkovaně vždy zaujme :).

lištička123
15.03.2022 4 z 5

Skvělé doplnění k seriálu.

Evina.Cetba
21.05.2021 4 z 5

O Alžbětě II a jejím rodu Windsorů. Poměrně obsáhlé. Akorát mi trochu mrzelo, že jsem se toho dozvěděla poměrně málo o muži Elizabeth, i když je tu její manželství zmiňováno. Jinak jsem při poslechu audioknihy ani nedutala. Je to už několikátá kniha o Alžbětě, kterou jsem přečetla. Moje oblíbená aristokratka.

kob
11.05.2021 5 z 5

Výborně zpracované, dozvěděla jsem se spoustu věcí, o kterých v různých filmových dokumentech nebyla ani zmínka.

michaella03
04.05.2021 5 z 5

Královská rodina mě vždycky něčím fascinovala a přitahovala.
Krásná kniha plná seriálových i reálných fotografií, mnoho doplňujících informací, které zkrátka něměly možnost být více rozvinuty a dovysvětleny v jednotlivých televizních dílech. Díky knížce jsem si doplnila a rozšířila znalosti jedné slavné a všem tak známé rodiny. Super, doporučuji.

yellowbanna
03.05.2021 4 z 5

Přivítala jsem možnost si k TV seriálu doplnit pár faktických informací poslechem audioknihy na ČRo. Vyplnily se mi některé mezery a spojily skutečnosti, které byly v seriálu třeba jen naznačené. Fascinující pohled do jiného světa.

knihovna1
01.05.2021 4 z 5

Poslouchala jsem na ČRO na pokračování. Kniha je plná událostí a fakt. Musíte být na ni plně soustředěni. Dozvíte se hodně skutečností o královně, jejich příbuzných i premiérovi Churchillovi. Kdo má rád Anglii a tradici bude potěšen.

Arkagas
13.01.2021 5 z 5

Kdo viděl seriál, pochopí, že tato kniha je oficiální průvodce událostmi královské rodiny z let 1946 - 1955, které sepsal královský životopisec. Co víc? Kniha je plná jak seriálových, tak originálních fotografií a doplněna o informace, které v seriálu nezazněly. Vysvětluje co je v seriálu fikce a co se opravdu stalo a divákovi tak poskytne ještě trošku jiný pohled. Kniha je velkoformátová na křídovém papíře a už jen její prohlížení je pastva pro oči. Doma jsem ji měla už rok, ale vrhla jsem se na ni až teď a miluju jí, je to můj další poklad v knihovně.

cleopatra11
16.12.2020 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, doplněna spousty fotografiemi jak z natáčení, tak ze skutečného života královské rodiny.
Myslím, že autor jak této knihy, tak seriálu, mají být na co hrdí.

lucinkabar
11.06.2020 5 z 5

Úžasná kniha! Za prvé ale rozhodně doporučuji vidět seriál, který považuji (po přátelích) za nejlepší pořad svého druhu a tématu. Alžběta je úžasná, Claire se pro roli narodila a kdo tvrdí něco jiného, měl by se na to první podívat a pak hodnotit. Svým způsobem je největším chudákem z celé rodiny a přesto si dokázala udržet, troufám si říct, největší laskavost. A Filip? toho přes všechnu nenávist milujete celým srdcem s Lilibeth.

Co se týče knihy samotné, tak je skvělým doplňujícím materiálem nabitým informacemi. Je zpracována po epizodách seriálu a vysvětluje nesrovnalosti či pouze je dovysvětluje. Možná bych v ní více ocenila, kdyby se věnovali samotné královně, ale nemůžu chtít vše.
10/10

Ana72154
16.08.2019 4 z 5

Zatím jsem seriál neviděla, takže je možné že bych knize lépe porozuměla. Chvílemi mi dělalo problém se zorientovat v jakém čase to je, protože se nejdříve psalo o jedné události, poté o druhé, která se třeba o dva roky později od té první a najednou se odehrává jiná událost před tou první...

hroneczek
17.06.2019

Nejsem odborníkem na dějiny britské královské rodiny, ale seriál mě moc bavil a kniha stejně tak. Oboje krásně vystihuje, jak nelehká a pro nás nepředstavitelná je úloha skutečné královny.

Navíc seriál přináší živý pohled, kniha pak ladí detaily a rozšiřuje obzory.