Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2993 547

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

KachnaN
16.08.2016 5 z 5

Úžasná knížka. Nebo alespoň mě se moc líbila. Rozhodně doporučuji!

vandalka
06.08.2016 3 z 5

Kdybych četla Charlieho dopisy v době, kdy se příběh odehrával, a já byla v Charlieho věku, možná bych byla unešená. V současnosti jsem na rozpacích: kniha je na jednu stranu zvláštně kouzelná, třebaže pojednává o “banálním” tématu dospívání – tedy jednoho z nejkrizovějších a nejformativnějších období lidského života - a ačkoli dokáže být pisatel/hlavní protagonista jímavě sympatický, na mě místy působil tak nějak pasivně a naivně podivně nezdravým způsobem. Ano, celou dobu jsem si říkala, že světem prochází s pohledem zhruba sedmiletého dítěte a i když se v do jisté míry šokujícím vyvrcholení na konci knihy ukázalo, že k tomu má svoje důvody, mně to nestačilo. Skoro je mi líto knihu hodnotit, když ji čtu s takovým “skluzem”, protože se mi skutečně líbila, ale zároveň mě neskutečně iritovala a před tím prostě neuteču.

Adris
05.08.2016 5 z 5

V knize Ten, kdo stojí v koutě čtenáři naleznou témata jako je sebevražda, drogová závislost, sociální tlak vrstevníků, sexuální zneužívání, tragickou smrt, znásilnění, gay tematiku, deprese a hledání sebe sama. Příběh není vůbec negativně laděn, ač se to tak může zdát, díky tématům, jimž se věnuje. Naopak, hlavní hrdina se umí radovat ze života a jeho příběh provází své čtenáře situacemi v životě, jimž občas musí čelit každý z nás, mladý i dospělí. Neukazuje čtenářům tu "správnou cestu", jíž se v takových situacích vydat, ale jemným způsobem naznačuje, jak problém může vyústit.

Recenze na blogu

Thackery14
26.07.2016 4 z 5

Moc hezká knížka. Snad bych dala i 5 hvězdiček, kdybych se někde uprostřed nezasekla s tím, že se nemůžu začíst a knížka mě neupoutala, s čímž jsem ji na cca dva měsíce totálně odložila. Až dnes jsem se k ní (i přes menší nechuť) vrátila a překvapivě se mi moc líbila! Některé pasáže byly sice těžší na pochopení, ale jinak jsem si čtení opravdu užila. Vlastně jsem i nabyla dojmu, že Charlie ty dopisy adresuje právě mně.

Kačka.bila
25.07.2016 5 z 5

Knížka se mi hrozně líbila, nemám sice moc ráda styl psaní ve formě deníku, ale tady to tak nějak sedlo. Charlie mi přirostli k srdci.. asi hlavně protože je mi podobný. Určitě se k ní ještě mockrát vrátím..Úžasné!

wiix
06.07.2016 5 z 5

Pri čítaní tejto knihy som si od začiatočných obyčajných viet a úvodov prešla všetkými fázami od negatívneho hodnotenia ako "klišé" a obyčajné cez "dá sa to" po prekvapivé state na konci knihy, kde som plakala a zároveň bola v šoku, ako ma autor prekabátil, ako to dokázal, že som si ani nevšimla a celý Charlieho život sa tak vykryštalizoval, vyhrotil a ukázal v úprimnom svetle. A nielen jeho život, ale život ako klbko rôznych (čo už obyčajných alebo netradičných) zážitkov, situácii a možností. Charlie, ako ten kto sedí v kúte. Charlie ako postavička, ktorá prijíma a nič nedáva, a predsa sa snaží o nekonečnosť tým, ako sa dospievaniu vyhýba a utieka sa do tradičných amerických seriálov, hudby, kníh. Charlie ako továreň na premýšľanie, na zmysel a hĺbku života, pričom nechápe ani len lásku a priateľstvo. Charlie ako pozorovateľ života. Tak jednoduchý dej, obyčajný štýl písania a pritom také bravúrne!
"...a pamätáte sa na tú báseň...a na výberovku..a na farebné vydanie Punk Rocky...a pamätáte sa, ako sme boli nekoneční...Nepamätám sa kam a odkiaľ sme šli. Dokonca si nepamätám ani ročné obdobie. Pamätám si len to, že som kráčal medzi nimi a prvýkrát som cítil, že niekam patrím." str.190

Klarinet
02.07.2016 5 z 5

Málokdy dávám plný počet hvězd, protože co kdyby následovala knížka ještě lepší...ale Ten, kdo stojí v koutě mě zasáhl přímo do srdce. Charlie a jeho svět tak těžko uchopitelný, ale přesto jedinečný a naprosto úžasný. Už jsem díky knížce viděla i poslední díl MASH :) a závidím neznámému přiteli, že dopisy četl jako první :) a kdyby šel vrátit čas a moje maminka ještě byla s námi, koupila bych jí na své narozeniny ten nejkrásnější dárek na světe...

EliaBooks
27.06.2016 5 z 5

Vtipná, čtivá, poutavá a určitě na zamyšlení. Asi takto bych zhodnotila tuto knihu. Autor dokonale popisuje pocity a situace, které Charlie zažívá. Pro mě určitě slova, která mě zaujala...

katerina0321
24.06.2016 5 z 5

Chbosky je pro mě mistr slova. Každý čtenář amatér by si mohl myslet, že napsat něco takového je velmi snadné. Vždyť přece tak, jak mluví Charlie, mluvíme všichni. Nejedná se o sáhodlouhé vzletné slovosledy jako v Dekameronu. A přesto je to tak úchvatná knížka. Úchvatná svým příběhem - příběhem kluka, který se zprvu zdá hloupý, všední, až trochu blbeček a srab, bez přátel, jen se svými vnitřními divnými stavy, které my - "ti zvnějšku" - prostě nechápeme. Je to typický antihrdina, který se zdá, že nemá na víc, než napsat dopis o tom, že se bojí jít do školy - jak prosté, jak lidové, jak "normální" na knihu takového formátu. Vždyť Chbosky vlastně nevymyslel nový žánr, ani nového hrdinu ani nevytvořil propracovaný fantasy svět, napsal prostě knihu s velkým K. Takovou, která má otevřené srdce a láskyplnou náruč, takovou která vás pohltí a navždy vám změní svět. Charlieho si zamilujete, a pokud umíte číst mezi řádky, dozvíte se, že je výjimečný... V čem? To už si přečtěte sami.

Ten, kdo stojí v koutě je kniha, kterou budete číst za svůj život několikrát. Za to vám ručím. A v každé fázi života pro vás bude znamenat něco jiného. Já jsem ji teď dočetla podruhé a vím, že to rozhodně nebylo naposledy. Odnáším si z ní obrovskou pravdu - sami sebe vnímáme úplně jinak., než jak nás vnímá okolí. A lidé, kteří nás obklopují, si často myslí, že MY PŘECE MUSÍME VĚDĚT, ŽE JSME VÝJIMEČNÍ. A tak nám to neříkají dostatečně často. My to ale často nevíme a myslíme si pravý opak. A ani z náznaků přátel si to nedomyslíme. Charlie je pro mě jeden z největších hrdinů literárního světa.

Poznámka na konec: nenechte si knihu zkazit filmem (Charlieho malá tajemství), který je klasicky po hollywoodsku naprosto zjednodušen a ve kterém je stručně odvyprávěn Charlieho příběh tak, aby pobavil mladé Američany. A ti, jak víme, nejsou moc nároční.

Za mě 5*.

tyna4828
16.06.2016 5 z 5

Tohle je "moje" knížka. Knížka, která dokáže změnit pohled na svět. Je to krásně napsané. Přečteno opět jedním dechem, a to to vlastně není žádné lehké téma, jen život. Je to knížka, která bude vždy v mém batůžku. Opravdu krásné!

Babsie
15.06.2016 5 z 5

Nádherná kniha, byla jsem neskutečně dojatá. Několikrát jsem si poplakala. Myslím že Charlie skvěle popisuje depresi z pohledu mladého kluka, který toho o životě ani o sobě ještě moc neví. Příběh, který je víc o myšlenkách než o činech, a který vás rozesmutní i rozesměje. Líbily se mi Charlieho myšlenky, jejich popis mi připadal velmi realistický. Je zajímavé takhle nahlédnout do jeho hlavy, například jak zvláštním způsobem vnímal lidi a detaily. Určitě to není pro každého, spoustě lidem může hlavní postava přijít jako ,,malý ubrečený kluk" atd atd. Ale lidi kteří se do něj umí vcítit, kteří už umí trochu pochopit to myšlení... ty příběh určitě zaujme. Při některých větách jsem brečela proto, že mi připomínaly moje vlastní myšlenky. Charlie je skvělá postava, která se přes příběh dopracovala ke zdravému životu. Forma dopisů se pro knihu skvěle hodila, četlo se to hezky. Přišla jsem na ni kvůli stejně krásnému filmu, na kterém se spisovatel podílel, takže je velice podobný knize. Jedna z nejlepších knih, ale nemyslím si že ji každý pochopí a ocení.

tyna4806
13.06.2016 5 z 5

Kniha je velice dobře zpracovaná tím jak je napsaná. Nejdříve jsem viděla film, který mě ohromil a byla jsem zvědavá jaké to bude v knižním vydání. Knihu jsem si zamilovala a četla i celé hodiny bez zastavení. Kniha úžasně poukazuje na to jak život může být těžký, ale jak se to může změnit pomocí toho nejjednodušího.
Knihu doporučiji přečíst.

freestyla
06.06.2016 4 z 5

Výborná kniha zamyšlející se nad lidskou psychikou a jednáním.
Zde několik citátů z knihy:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Takže mám pocit, že tím, kým jsme, jsme ze spousty různých důvodů. A na většinu z nich možná nikdy nepřijdeme. Ale i když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme. Pořád můžeme něco dělat. A můžeme se snažit, abychom s tím byli spokojení."
"Zemřel bych pro tebe, ale nebudu pro tebe žít." Myšlenka je taková, že každý musí žít svůj vlastní život a až pak se může rozhodnout, že se o něj podělí s dalšími lidmi.
"Lidé, kteří se snaží mít neustále situaci pod kontrolou, se vlastně bojí, že kdyby to tak nebylo, nic by nedopadlo tak, jak chtějí."
"Charlie, každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží." Bill

Je zde i spousta mouder "ze života", např:

"Charlie, holky maj rády, když má to, co dělaj, díky někomu smysl."
"Smysl?"
"Přesně tak. Víš co, holky maj rády kluky, který jsou pro ně výzva. Je to nějakej model, podle kterýho se můžou chovat.."
"Prostě věc se má tak, že některý holky si myslej, že můžou kluky změnit. A vtipný je na tom to, že když je fakt změněj, tak se začnou nudit. Nemaj už před sebou žádnou výzvu. Takže prostě musíš dát holkám čas, aby si mohly rozmyslet, jak k tomu přistoupit nějak jinak, to je všechno. Některý to pochopí hned. Některý pozdějc. Některý nikdy. Ale zas tak bych se toho nebál."

AjinQa
04.06.2016 5 z 5

Tuhle knížku jsem vzala do ruky, až potom co jsem viděla film. Trošku toho lituji že jsem si ji nepřečetla dříve.
Charlie - Nebyl normální a věděl to. Určitě byl skvělý "vypravěč". Myslím si, že způsob jakým ho autor popisoval, donutil každého aby viděl svět jeho očima. Líbilo se mi, jakou proměnou jeho charakter prošel.
Další plus v této knize byly "citáty", možná spíše věci které Charlie řekl či napsal.
Za mně teda určitě 5 zasloužených hvězdiček. Doporučuji přečíst tuto knihu před tím, než uvidíte film.

jackob.sm
31.05.2016 4 z 5

Ke knize jsem se dostal až po filmu, který řadím do svého TOP 5, ale todle není o filmu, nýbrž o knize. Už samotný úkol jí sehnat byl zážitek a když sem konečně dostala do ruky, tak jsem se nemohl odtrhnou a přečetl jsem jí jedním dechem! Po pár týdnech jsem jí vzal znova do ruky tentokrát odhodlán jí obohatit o písně, které jsou tam zmiňovány. Knihu to pozvedlo ještě výš! Vřele doporučuji každému, kdo sám stojí v koutě!

Mishak
30.05.2016 5 z 5

Z knihy jsem nadšená! Všechno je psané tak… surově! Jednoduše! Přesně tak, jak to je. A přitom je celý příběh plný vět, nad kterými se prostě musíte zamyslet a pozastavit, i když nechcete. Kniha je plná smutku, lásky, porozumění, nevědomosti, doopravdy z ní neskutečně chvílemi mrazí… Je to dokonalé zobrazení duše, pocitů, vyrovnávání se s minulostí dospívajícího chlapce.

Díky knize jsem si uvědomila spoustu věcí - „tajný“ santa mě prostě dostal. Uvědomila jsem si, jak málo vím o svých kamarádech. Jak málo je vlastně poslouchám. A jak málo se dokážu „cítit nekonečně“.
Díky Charlie... Za vše =).

Nu a teď si jdu pustit film =)

jiri77
29.05.2016 5 z 5

Nádherná kniha plná citů,lásky a vypořádáním se s minulostí. Charlieho příběh je složitou ale přesto výborně čtivou sondou do duše náctiletého studenta. Za mě doporučuji a kniha je podle mě o hodně lepší jak film.

asanita
08.05.2016 5 z 5

Skvělá, citlivá, místy smutná kniha. Charlie je velmi zajímavá postava a dá se do něj velmi snadno vcítit (stejně jako do Sam a Patricka). Moc se mi na něm líbí to, jak se postupem roku popisovaného v knize vyvíjí a narážíte i na další stránky jeho osobnosti. Jakmile tuto knihu začnete číst, tak musíte počítat s tím, že už jí jen tak lehce neodložíte, neboť je protkána skvělými citáty, knihami, písněmi i filmy. Dopisová forma mě bavila, protože jsem na ni nikdy předtím ještě nenarazila a do této knihy navíc skvěle pasovala. Autor měl děj dobře promyšlený a závěr mi nepřišel ani nějak zvlášť uspěchaný či nedotažený, vadilo mi na něm snad jen to, že jsem to "velké odhalení" Charlieho dětství v úplném závěru už předem tušila, takže to pro mě nebyl takový šok - což ale není nutně mínus. Už se mimochodem moc těším na zhlédnutí filmu, který bude snad tak skvělý, jak se o něm povídá. :-D

Myslím, že si časem budu muset přečíst tuto knihu znovu a všechny ty pěkné myšlenky si tam nějakým způsobem podtrhávat, protože jich bylo tolik, že si v důsledku toho dokážu vybavit z každé kousek, ale žádnou pořádně - snad jen...

"Snažím se zapamatovat si, jaké to je, cítit se skvěle jako teď, abych měl v zásobě, co nejvíc detailů, až jednou přijde nějaký další příšerný týden, a mohl si je vybavit. Věřím, že bych se pak zas cítil skvěle. Moc to nefunguje, ale myslím, že je důležité to zkusit."

a pak samozřejmě klasika:

"Cítím se nekonečně."

Nel68
27.04.2016 5 z 5

Nádherná knížka! Sice trochu težší na pochopení, ale jinak mě uchvátila..Ještě víc doporučuji zhlédnout film!:)

plulto
26.04.2016 5 z 5

Moje nejoblíbenější knížku vůbec. Poměrně složitá, hlavně na konci, když se provalí to s Charlieho tetičkou, přesto se krásně čte.