Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2992 547

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

venacava
22.11.2016 5 z 5

Tuto knihu jsem četla před rokem a pořád mám tento příběh v sobě hluboce zakořeněn

Alma-Nacida
14.11.2016 4 z 5

Zajímavě napsaná kniha, která mě donutila se zamyslet nad mnoha věcmi zásadními pro život. :-) Docela klišé, že, ale nic lepšího asi nevymyslím. Každopádně si tahle zvláštní kniha zaslouží ty čtyři hvězdy.

karoli120
10.11.2016 4 z 5

Super, jen to není moc pro děti... :D

ochwey
08.11.2016 5 z 5

Baví mě ten svět teenagerů, kteří se cítí nekonečně a mají hluboké myšlenky a vedou hloubavé řeči, dají si brko nebo se opijou a poslouchají dobrou muziku. Vracím se do doby skoro před 10 lety. Je mi zpátky 16 a chci je za kamarády...
"We accept the love we think we deserve."

Verrrunka
02.11.2016 4 z 5

Po dlouhé době kniha, která je spíše směřovaná na YA, ale má co nabídnout i dospělým. Charlieho svět je plný cizích tajemství, hledání sebe sama a navíc i nabitý kvalitní četbou a muzikou.
Před dlouhou dobou jsem viděla i film, který byl taky dokonalý, takže hlavní hrdiny knížky jsem si představovala jako ty ve filmu, ale tentokrát to rozhodně nebylo na škodu.
Můžu jen doporučit, knížka se díky dělení kapitol na jednotlivé dopisy krásně čte, děj ubíhá a postupně se odkrývá i Charlieho vlastní temné tajemství.

Marie 393
30.10.2016 5 z 5

Nevím, jestli bych tuto knihu úplně jednoznačně zařadila do kategorie - pro děti a mládež. Zdánlivá jednoduchost a přitom tolik hloubky. Neskutečná knížka.

pawla.sevcikova
27.10.2016 5 z 5

".. strčil jsem hlavu pod polštář a nechal jsem ticho, aby všecko napravilo."

"Vidíš věci kolem sebe. Mlčíš o nich. A rozumíš."

"A myslel jsem na to, že všechny ty děti jednoho dne vyrostou. A že všechny budou dělat věci, které děláme my. Ale pro teď jim stačí sáňkování. Myslím, že by bylo skvělé, kdyby sáňkování stačilo vždycky, ale tak to není."

"A chceš akorát, abys jim vždycky jenom přál štěstí, protože víš, že když jim ho budeš přát, tak to znamená, že jsi taky šťastný."

Neskutečná kniha. Moc silnějších a dojemnějších knih jsem nečetla, tahle má opravdu hloubku. Musela jsem si z ní vypsat spoustu úryvků, které si často pročítám. S jistotou můžu říct, že ji přečtu ještě mnohokrát.

Burák
21.10.2016 4 z 5

Škoda, že se mi kniha nedostala do rukou, když jsem byla teenager. Pak by to bylo určitě na 5 hvězdiček. Takhle jsem si sice čtení náramně užívala ale už to pro mě nebylo úplně dostatečně uvěřitelné.
Každopádně, čte se to opravdu skoro samo a pro mě to tedy "ulepená slaďárna" nebyla. Naopak si myslím, že je to docela univerzální čtivo pro téměř jakéhokoli čtenáře.

Katka81
19.10.2016 4 z 5

Hodně zajímavá kniha, která se četla sama. A určitě na ní nezapomenu, třeba si ji přečtu ještě několikrát. Obsahuje hodně hlubokých myšlenek napsaných jednoduchou formou. Líbil se mi styl psaní dopisů z pohledu vypravěče. Působil na mě jako by byl autista.

Nikoll2
10.10.2016 1 z 5

Nevím, jestli to bylo tím, že jsem knihu četla v angličtině nebo to prostě není kniha pro mě. Děj mi přišel nezáživný a nějak jsem se nemohla dokopat k dočtení.
Podívala jsem i na film a poprvé byl lepší než kniha. Ten bych tedy na rozdíl od knihy doporučila)

danik02
04.10.2016

Zajímavá kniha, přečteno během dvou dnů :-)

Bonda
27.09.2016 3 z 5

Tak po četbě tohohle dívčího románku mám ulepené prsty od sirupu. Pro někoho to může být zrovna životodárná tekutina, někoho z ní tak akorát bolí zuby nebo se mu dokonce kazí. Dva patnáctiletí se poprvé líbají, oba přitom pláčou a pronášejí věty jako z nějaké příručky pro katolickou mládež („Chtěla bych mít jistotu, že první člověk, se kterým se budeš líbat, tě bude mít rád. Dobře?“ – Chlapec odpoví: „Dobře.“) Jazyk je zoufale sterilní (možná za to může překlad), bez chuti a charakteru. Ke konci přijde překvapení, ale jeho psychologická hloubka bohužel působí jako další narafičená iluze – nepřesvědčí. Přišlo by mi reálnější, kdyby hrdinova lehká sociální utlumenost, receptivita a pasivita (nedostatky v sebeprosazování) byly důsledkem jeho introverze a citlivosti. Suma sumárum to na mě působí jako dílo vykonstruované obchodnickou myslí, které cíleně zaplulo poněkud dál od břehu literárního umění do vod kýče. Ale propaguje ty „správné hodnoty“ – upřímnost, přátelství, rodinnou soudržnost – takže proč ne. V nějaké životní situaci taková četba může pomoct a posunout dál. Hodně se mi líbí obálka a dokonce i já jsem si přes všechnu nedůvěru našla jeden citát k opsání: „(Myslel jsem na to, jak) se její výraz tváře změnil, když přišla na to, že si kluci myslí, že je hezká. A jak se její výraz změnil, když se jí prvně začal líbit jiný kluk než ti, které měla na plakátech v pokoji. A jak se tvářila, když si uvědomila, že je do něj zamilovaná. A pak mě napadlo, jaký bude mít výraz ve tváři, až vyjde zpoza těch dveří.“

MahulenaK
20.09.2016 4 z 5

Přečteno na jeden "zátah". Škoda, že v době mého dospívání jsme byli odkázáni na knížky Stanislava Rudolfa (nic ve zlém) :-)

jan-da
15.09.2016 5 z 5

Nevím co bych ke knize napsala. Četla se sama :-) souhlasím s většinou komentářů zde napsaných - ať už se jedná o to, že ani mně nepřišlo, že by Charliemu bylo 15-16, ale spíše méně apod.. Líbí se mi, že kniha je napsaná jakože v dopisech neznámému příteli a že se v knize řeší několik témat od lásky, sexu až po drogy a homosexualitu.Knihu určitě doporučuji !

RoseThrone
03.09.2016 5 z 5

První jsem viděla film a natolik mne ocaroval, ze jsem se okamzite musela vrhnout na knihu. Kniha se filmu velice podobala a presto byla naprosto jina. Knizni predloha Vas vice dokaze vtahnout do deje i presto ze je velice jednoduse napsana a Charlie vam prijde spise jako 13 lety kluk, nez 15-16 lety teenager. A i presto si dokazal naprosto ziskat me srdce a dostat tuto knihu na prvni misto oblibenych. Tuto knihu bych rada doporucila kazdemu mlademu clovekovi, ktery se potaci svym zivotem a tak trochu nevi jakym smerem slapnout, ci zustat stat na miste.

„Chci,abys věděl,že jsem št'astný i smutný zároveň a stále se snažím přijít na to,jak je to možné.“

AndyK
31.08.2016 5 z 5

Ještě se mi nestalo, abych nejdřív viděla film a teprve pak si přečetla knihu, tohle je poprvé... Film je moje srdeční záležitost a není pro mě tedy žádným překvapením, že u knihy tomu nebude jinak. Příběh má pro mě zvláštní, těžko popsatelný význam. A upřímně - nemyslím si, že každý -náctiletý v tom vidí to, co by měl. A co bych si hlavně přála, aby v tom viděl. Proto pokud vás kniha zvlášť neoslovila, vraťte se k ní později znovu prosím. Stojí to za to...

cie
31.08.2016 4 z 5

Zajímavá kniha...jen mi nepřišlo, že bylo hlavnímu hrdinovi 15-16let, typovala bych ho tak na 10-11let vzhledem k tomu, že pořád plakal a styl psaní byl dost jednoduchý. Ze začátku jsem si dokonce nebyla jistá, jestli náhodou není i mentálně zaostalý :-D

Minniesimilci-3
27.08.2016 5 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst každý patnáctiletý, kterého po prázdninách čeká první ročník střední školy. Originál byl skvěle napsaný.

Manyna
24.08.2016 4 z 5

Právě jsem dočetla a vlastně ani nevím, jestli se mi líbila nebo ne. Hodně zvláštní kniha, která se dotýká spousty sociálních témat. Určitě bych jí nezařadila jako literaturu pro děti a mládež, když i já jsem sem tam měla problém pochopit některé pasáže.

I_love_books
24.08.2016 5 z 5

Děj byl zajímavý, místy vtipný, jindy smutný, originálně vyprávěný, obsahující poučení a dobré citáty.
Hlavní postavy jsou propracované a většinou sympatické.
Vyprávění příběhu dopisy mě zaujalo, takto psanou knihu jsem četla poprvé.
Knize dávám pět hvězdiček, ráda si ji někdy přečtu znovu.