Temný karneval

Temný karneval https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383969/bmid_temny-karneval-laD-383969.jpg 4 119 31

Ačkoli byl Ray Bradbury především mistrem žánru science fiction, ve své tvorbě se neomezoval pouze na něj. Temný karneval z roku 1947 je jeho vůbec první publikovanou sbírkou povídek a Bradbury se v ní čtenářům představuje jako autor hororových a strašidelných příběhů, v nichž nechybí krev, mystika, humor, hrůzostrašné bytosti a tvorové, ale také Bradburyho nezaměnitelná poetika a melancholie. Souborně vycházejí povídky v češtině poprvé. Část povídek byla přeložena nově, několik z nich do češtiny vůbec poprvé. U zbývajících příběhů bylo využito již existujících překladů, které se objevily v dříve vydaných výborech z Bradburyho díla či v jiných antologiích hororových příběhů. Do českého překladu oproti originálu není zařazena povídka „Mezidobí“ (Interim), která je součástí Marťanské kroniky, a povídka „Noc“ (The Night), která je součástí Pampeliškového vína.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Plus

Dark Carnival , 1947

Janadvorackova
12.07.2019 4 z 5

Autora znám spíše jako autora sci-fi, ale za to může "Marťanská kronika," která vlastně skoro sci-fi není. A "451 stupňů Fahrenheita," kterýžto román se dneska už také spíš blíží realitě.
Temný karneval je plný znepokojivých více, či méně děsivých hororových kousků. Na některých sedá prach, jiné páchnou plísní a pavouk neposeda si na nich též upletl už několik kilometrů sítí - zkrátka jsou o jednu, i o dvě generace starší než já. Jenomže pořád dokážou překvapit, trochu vyděsit, nutí vás přemýšlet, zasmát se, nebo neohlédnout.
A v tom tkví autorův um.
Fakt super.

3nitka
29.06.2019 4 z 5

Ako vo väčšine poviedkových zbierok, niektoré poviedky slabšie a niektoré vynikajúce.
Poviedky Kostra, Vítr, Malý vrah a Rakev sú dokonalé.
Viac ako dokonalá je poviedka Kosa - o chlapíkovi, ktorý sa s manželkou a deťmi usadí na farme a podľa pokynu predošlého majiteľa sa stará o pšeničné pole. O pšenicu, ktorá dorastá zvláštnym spôsobom.

petgona
22.04.2019 5 z 5

Kedysi som citala Bradburyho Farenheita a bola som vtedy sklamana. Ked som natrafila v kniznoci na tuto zbierku, zapacila sa mi obalka, nuz som si povedala, ze vyskusam. A nelutujem. Temny karneval ma velmi uputal, niektore bizarne napady ma mrazili az na kost, ale bolo to velmi prijemne citanie. A navyse, Bradbury sa tu ukazal ako velmi dobry a sugestivny rozpravac. Mala som pocit, ze vidim jeho ocami. Odporucam kazdemu.

Messilina
09.04.2019 4 z 5

Nebudu příliš detailně popisovat o čem kniha je, spíše zmíním to, co mě samotnou zaujalo.
Bradburymu je devatenáct let když v Evropě začíná II.sv. válka. Amerika žila v relativním klidu, ale i tak se válka promítala v tvorbě amerických umělců, včetně Bradburyho. Nejvíce je to znát v příběhu Kosa (1943). Příběh je o muži, který v roce 1938 přichází na opuštěnou farmu a ujímá se úkolu pokosit pšeničné pole. Pšenice jsou lidé, pokosený klas-mrtvý člověk. O ženu a děti tento muž přišel právě před válkou a tak ze zoufalství a hněvu kosil. Pokosil 72 milionů klasů.
/ Výbuchy bomb otřásly Londýnem, Moskvou, Tokiem. Kosa se míhala jako šílená. A spalovací pece v Belsenu a Buchenwaldu zaplály. Kosa zpívala, zvlhlá do karmínova. Hřibovité mraky vyzvracely oslepující slunce na White Sands, Hirošimu, Bikini a výš a dál na sibiřském nebi. Pšenice plakala a sypala se na zem v zeleném dešti. Korea, Indočína, Egypt a Indie se zachvěly¡ Asie se otřásla, Afrika se probudila do hluboké noci...A ostří se zvedalo a klesalo, ničilo a zabíjelo, vedené zuřivostí a hněvem člověka, který utrpěl ztrátu, takovou, že se nestaral, co se stane se světem./ Takto smýšlí mladý muž R.B. když ho dostihne válka. Něco, co nechápe a s čím se pokouší vyrovnat. Farmář je zde personifikací druhé světové války-symbolem, stejně jako třeba Guernica od Pabla Picassa.
Dále bych jen ve stručnosti zmínila příběh ,,Další v řadě". Příběh je pro Bradburyho typický spojením smrti s Mexikem. V některých jiných svých příbězích Bradbury například rád zobrazuje mexické oslavy svátku zemřelých Halloweenu (31.10.)
Celkově bych knihu hodnotila Jako zdařilou. Pár příběhu jsem znala z jiných jeho knih, nebo z televize, některé jsem četla poprvé. Knihu mohu s klidným svědomím doporučit.

FireOfFilth
24.03.2019 4 z 5

Raye Bradburyho známe hlavně jako spisovatel science fiction povídek. Tato sbírka je však jiná, obsahuje povídky které se řadí do takzvaného žánru weird fiction. Povídky jsou hodně založeny na metaforách, obsahují až hororové prvky a groteskní zápletky.
Před každou povídkou je kratoučká předmluva, kde nám pan Bradbury řekne, kdy ho napadlo povídku napsat, co bylo nápadem ke vzniknu atd. Velmi užitečné informace, a hlavně čtenáři pak povídka dá větší smysl.
Kniha obsahuje dvacet pět povídek, z toho mě hodně bavilo a uchvátilo asi osm, zbytek je především průměr, neurazí, ale i nijak nenadchne.
Moji favorité:

Kostra - velice groteskní povídka o člověku, který zjistí, že má v těle kostru a je z toho úplně na prášky. Konec povídky je úplně skvělý.

Malý vrah - příběh o rodině, které se narodí dítě a začnou z něj mít obavy.

Kosa - úžasná metaforická záležitost

Vítr - další absurdní povídka o člověku, který má vsugerováno, že po něm jde vítr a chce ho dostat.

Ještě zmíním tyto povídky, které mě nebavily jako ty předešlé, ale chci je zmínit.

Čertík v krabičce - velice klaustrofobická povídka o synovi a jeho matce, zde si čtenář opravdu užije své fantazie.

Pojďte skákat panáka - povídka o divném učiteli a jeho žácích, která skončí velmi zajímavě.

Výše zmíněné povídky jsou top co tato sbírka nabízí a klidně bych se k nim vrátil. Zbytek bohužel už tak zábavný nebyl. Celkové hodnocení 75%

soupik2012
28.12.2018 4 z 5

Protože mi to trvá většinou delší dobu, než se do příběhu pořádně ponořím, tak povídky nemám příliš ráda. Také se těžko hodnotí, protože každý drobný příběh má u mne jiné hodnocení. Tak snad vypíši povídky, které jsem si opravdu oblíbila a ke kterým se budu časem vracet. Čertík v krabičce, Jezero, Malý vrah, Muž shora, Vítr. Tyto povídky jsou všechny tajemné s hororovým nádechem a mají vtipné zakončení. Poslouchala jsem audioknihu a k té lze říci, že je velmi citlivě rozděleno, které povídky bude číst starší hlas Miloslav Mejzlík a které naopak přečte hlas mladší Martin Hruška. Díky vynikajícímu zpracování této audioknihy se kloním k vyššímu hodnocení, než kdybych si knihu pouze přečetla. Audioknihu vřele doporučuji.

trudoš
19.11.2018 4 z 5

„Někdy si opravdu myslím, že děti jsou vetřelci z jiné dimenze.“
Jedinečnou Bradburyho schopností je práce s jednoduchými motivy, kdy si pohrává s realitou jako s plastelínou a bere věci absurdní jako samozřejmé. Dává tak mimoděk vyniknout lidským slabostem, nebo naopak ctnostem. Přitom se nezdržuje zdlouhavým vysvětlováním, protože spoléhá na čtenáře, že přijme melancholická pravidla hry. A on je přijme, protože jeho vlastní podvědomí mu našeptává, že tenhle magický svět je mnohem skutečnější, než ten jízlivý cynik venku za oknem. Navíc - dějí se i větší podivnosti.
Perfektní dojem z Temného karnevalu, první autorovy publikované sbírky, podtrhují ještě krátké předmluvy, v nichž spisovatel vzpomíná, jak nebo proč ta která povídka vznikla. Drobnou vadou na kráse může být fakt, že z pětadvaceti textů je v knize pouze šest těch, které u nás vycházejí poprvé. Na druhou stranu, právě připomenutím těch nejslavnějších příběhů člověk plně ocení tvůrčí mnohotvárnost a úžasný vypravěčský talent.

Fantasysvet
30.10.2018 4 z 5

Temný karneval sa skladá z 25 poviedok, ktoré majú odlišnú dĺžku, boli uverejnené (alebo sa o to aspoň Bradbury snažil) v rôznych periodikách, následne zozbierané a vydané knižne v roku 1947. Každá jedna z nich je hrôzostrašná, venuje sa všedným dňom ľudí s nevšednými problémami a je opatrená krátkym autorovým predhovorom o tom, ako vlastne krátka próza, ktorú sa chystáte čítať, vznikla a hlavne prečo. Týmto sympatickým vysvetlením Bradbury ukazuje správny smer, ktorý potrebujete k tomu, aby ste dokázali s ponúkaným materiálom pracovať inak, ako ste pôvodne zamýšľali. Prináša novú perspektívu nahliadania na spracovaný „tuctový“ motív, ako aj menej stereotypnú schému interpretácie. Týchto 25 poviedok sa naozaj môže popýšiť pestrým svetom, prostredím, postavami, zápletkami, gradáciami aj umeleckými postupmi, ktoré si autor pri písaní vybral. Ponúka vám vlastne stručný prehľad Bradburyho spisovateľského dozrievania v ešte stále „málo populárnom“ žánri.

čef
28.09.2018 5 z 5

Bradburyho jsem měl rád jako autora špičkového sci-fi. V této knize jde o něco jiného - snad o strach před tím, že jednou všichni projdeme bránou bez návratu nebo že ne úplně všichni anebo ne úplně...- nicméně jeho obrovskou představivost uplatnil mistrovsky naplno i v těchto podivných historkách. Jeho líčení různých situací a prostředí je velmi sugestivní a pokud se někdo chce pěkně pobát, zde má svou šanci.

betys6914
24.09.2018 5 z 5

Bradbury zase dokázal, že je skvělý spisovatel. Ať už píše cokoli. Temný karneval je skvělou sbírkou plnou děsivého hororu, zábavné grotesky i silně znepokojujících příběhů sahajících do našeho podvědomí. Tuhle knížku prostě chcete číst, když se venku smráká.

Delirium
19.09.2018 5 z 5

Tato kniha, výběr z tzv. weird fiction Raye Bradburyho, mi naprosto učarovala. Uchvátila mě.
Často mě nechávala na rozpacích, nechávala mě bát se, ale tím hezkým způsobem.
Poslední povídka - Další v řadě - mě sice příliš nechytla, ale co naplat... Zbytek se mi líbil, a to velice.