Temné lesy

Temné lesy https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3500/bmid_temne-lesy-IUW-3500.jpg 4 505 130

Před dvaceti lety zmizeli v hlubokých lesích kolem dětského letního tábora čtyři mladí lidé. Dva z nich byli nalezeni s proříznutým hrdlem, dva už nikdy nikdo nespatřil... Okresní státní zástupce Paul Copeland, známý pod přezdívkou "Cope", řeší právě nejdůležitější případ své kariéry. Snaží se dostat za mříže dva mladíky z bohatých a vlivných rodin, kteří znásilnili nezletilou černošskou prostitutku. Z příprav na proces jej ale vytrhne překvapivá událost. Je přivolán k identifikaci mrtvého, v němž poznává chlapce, který tehdy beze stopy zmizel v temnotě oněch krvavých lesů spolu s jeho vlastní sestrou. Ten mrtvý muž je ovšem o dvacet let starší, než by měl být. Cope se záhy pouští do soukromého vyšetřování. Nezahrává si ale s ohněm, když pokouší mocné tohoto světa a ruší dvacet let staré duchy? Tajemná zápletka, skvělá psychologická kresba postav, svižný děj, ale také vtipné dialogy a ironický nadhled - to jsou přednosti nové detektivky Harlana Cobena, kterou přečtete jedním dechem.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Knižní klub

The Woods , 2007

lukas1038
10.01.2020 2 z 5

Podle hodnocení, díky kterému jsem po knize sáhl jsem čekal víc. Postavy poměrně nudné, zbytečně vleklé pasáže soudního jednání a překombinovaný závěr.

vera4669
01.01.2020 4 z 5

To byla zase jízda.. Knížku jsem za den přečetla, prostě mě nutila číst dál a dál abych se dozvěděla jak to dopadne, souhlasím, že děj trošku překombinovaný, ale budiž mu to odpuštěno

kiki11
29.12.2019 3 z 5

Moje první kniha od Harlana Cobena mě docela zklamala. Čekala jsem víc. Zápletka byla vymyšlena dobře, sice dost překombinované, ale to mi až tak nevadilo. Měla jsem problém prokousat se přes první polovinu knihy, kde se do nekonečna omílal soud, který tam ve výsledku vůbec nemusel být a připadalo mi, že tím autor potřeboval jen nějak "zaplácnout čas". Druhá půlka knihy už je zajímavější, konečně dostávají víc prostoru staré vraždy a děj se začne posouvat. Jako celek kniha nebyla špatná, ale četla jsem lepší. Dala bych 3,5 hvězdy.

bond69
29.12.2019 5 z 5

První kniha od tohoto autora, určitě budu pokračovat.

Astonius
21.12.2019 3 z 5

Drtivá část knihy je skvělé čtyřhvězdičkové čtení - ta jedna ale spadla dolů po rozkrytí celé záhady v příběhu, protože tohle vysvětlení pro mne bohužel bylo opět velmi nereálné. Objasněno je sice opravdu vše, ale je to prostě jen v teoretické rovině tak, aby se příběh uzavřel a čtenář je nucen přijmout celou řadu nepravděpodobných a nemožných způsobu chování lidí, náhod a pochybení policie a justice, aby toto řešení akceptoval. Čtivost je asi slovo, které knihu vystihuje - Coben dovede dobře stavět děj tak, aby čtenáře bavil, nemá dlouhé kapitoly a na konci každé z nich je vějička pro kapitolu příští. Postavy ale nejsou nijak zvlášť propracované, k hlavnímu hrdinovi jsem žádné zvláštní sympatie nepociťovala a ani jeho vztahy nebyly víc vykreslené, takže pokud mluvil např. o lásce, ať už k ženě, dítěti či rodičům, bylo to pro mě jen takové plácání bez větších emocí. Do příběhu zakomponované soudní řízení bylo zajímavým prvkem, bavilo mě to, ale jeho výsledek spadá do stejné části ukončení knihy, kterou jsem komentovala už na začátku. Celkově lepší průměr, v převážné většině napínavé čtení bez hluchých míst, s nereálným koncem, což však u podobně zaměřených knih není žádnou výjimkou.

blonďatá.luc
10.12.2019 4 z 5

Dva různé případy, dva vypravěči, jedna kniha - tak bych velmi jednoduše shrnula tuto knihu. Chvílemi mi střídání vypravěčů přišlo matoucí, někdy mi přišlo, že se příběh ani moc neposouvá... V polovině knihy jsem už měla teorii, jak to celé bylo - a to se nakonec ukázalo jako teorie správná. Přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla - hlavní hrdinové byli sympatičtí a obzvlášť soudní líčení (jeden z případů) mi přišlo vážně zajímavé!

susu
19.11.2019 4 z 5

Příběh je čtivý s překvapivým koncem, jak je u Cobena dobrým zvykem. Ale občas mi to připomnělo pejska s kočičkou, jak pekli dort. Děj je překombinovaný, kdyby autor vynechal třeba KGB a obléhání Stalingradu, knize by to jenom prospělo.

Barunka1005
13.09.2019 4 z 5

Od tohoto autora jsem přečetla asi 6 knih a všechny se mi líbily. Člověk myslí, že ví, jak příběh skončí a nakonec je vše úplně jinak. Za mně mohu tohoto autora doporučit =)

PavkaHu
10.07.2019 5 z 5

Jedna z mála kriminálek, která mě nutí neustále klást si otázku kdo a proč, ale také opakovaně přehodnocovat svou odpověď. Skvělé čtení.

Šárka345
14.05.2019 5 z 5

Čte se to úplně samo......

Drndi
12.04.2019 3 z 5

Dá se přečíst, ale zbytečných a křečovitých dialogu je tam opravdu hodně. Četla jsem, i od Cobena, určitě lepší...

Ales04
08.04.2019 4 z 5

Super knížka, jen na mě až moc dialogů u soudu.

JitkaHambi
25.03.2019 3 z 5

Proč se kniha nedá nikde sehnat a na bazaru se nabízí ta takové peníze ( 600,-Kč)když má ani ne 400 stran?? Absolutně nechápu.Za mně teda velké zklamání!Do čtení jsem se i nutila a děj hrozně rozvleklý a těžko uvěřitelný.Jsou tedy mnohem mnohem lepší knihy, které se seženou i za stovku.

marlowe
03.03.2019 2 z 5

Nemyslím si, že je to věkem – já z těhle totálně překombinovaných megašarád, kde UVĚŘITELNOST padá do provazů hned po prvních kapitolách, dostával kopřivku už zamlada, ale tehdy jsme na ně v knihkupectvích naráželi jen výjimečně, zatímco dneska by s nimi člověk řeku zastavil…

Formálně vlastně nejde příběhu nic moc vytknout: hrdina je zodpovědný klaďas, dialogy odsejpají, motivy se prolínají, vyšetřování postupuje krůček za krůčkem (tak jak to má být), křivka napětí vzorně osciluje mezi body "Horká stopa" a "Slepá ulička", kapitolky jsou pokaždé příkladně vypointovány – a aby se story mohla pochlubit i společenským rozměrem, dostane se záhy též na KGB, gulagy a dokonce i na „strašlivé obléhání Leningradu“.… Jako kdyby se autor důsledně držel pokynů z učebnice tvůrčího psaní. Úplně vidím, jak měl Mr. Coben na velké tabuli nad psacím stolem všechna ta jména a události pospojovány barevnými šňůrkami, protože tu všechno souvisí se vším, přesun každé kostičky pohne všemi ostatními, všichni jsou nějak propojeni, v současnosti i minulosti (až mám pocit, že už to ani komplikovaněji udělat nešlo)…

Nuže tedy, k mým výhradám.

Obecně:
Držíme v ruce typickou kriminálku ze zkumavky, která by v provozu nikdy nemohla fungovat, ale takhle, na stole v laboratoři, teoreticky unese všechno.

Postavy:
Mám rád, když se spisovateli podaří nějak mě zaháčkovat k hrdinům svého příběhu – ať už kladným, nebo záporným. Tady jsem, bohužel, necítil vůbec nic – jako bych děj sledoval přes monitor. Vše je řízeno chladným kalkulem, jen aby do sebe kolečka zapadla přesně podle plánu Velkého Konstruktéra. Nikde nic nepřečuhuje, vše zařezává, chladné, odosobněné postavy se pohybují po vyznačených drahách, takže nakonec mně bylo úplně jedno, jak to dopadne, protože styl psaní a jeho emocionální chlad mě doslova vycucly.

Humor:
Ten mi tu zoufale chyběl. Vše je vážné, hlubokomyslné, solidní, uhlazené, jako návštěva u prvotřídního psychoterapeuta, kde za hodnu sezení vysolíte půl měsíčního platu.
Vlastně ano, na několik pokusů o ironický šťouch jsem narazil (kolik jich bylo? tři? čtyři?), ale byly natolik chabé, že je při nejlepší vůli nemohu počítat (Zvedla sendvič. Překvapilo mě, že to vůbec dokázala bez jeřábu.).

Hrdina:
Okresní státní zástupce Paul Copeland je kapitolka sama pro sebe. Řádný, čestný, dobře vychovaný muž, jenž sám sebe považuje za gentlemana („O tom gentleman nikdy nemluví“), po smrti manželky úplně sám vychovává šestiletou dcerku (kdo z nás by tohle dokázal? – údaj, který jistě ovlivní kdejakou čtenářku), občas mu v soudní síni vytrysknou slzy, kvůli pocitu, že „prosazuje spravedlnost“ obětuje i příbuzenské vazby, je společensky korektní (např. v jednom hovoru přiznává, že „svět potřebuje všechny názory, i ty na opačných koncích politického spektra“) – a především je to skutečný profesionál – autor totiž ani náznakem nepřipouští, že by hlavní hrdina mohl být považován za nějaké ořezávátko: „Už jsem viděla spoustu prokurátorů, ale vy jste fakt eso.“ Zkrátka suchar a panák bez života, se kterým jsem se upřímně nudil.

Dialogy:
Napsal jsem, že dialogy odsejpají, ale jsou to promluvy pohříchu „literární“ (já jim říkám dialogy a la Herry Quebert) a opět jakoby opsané z příručky „Jak se stát spisovatelem snadno a rychle“.
„Všechny jsem zklamal.“
„Ne, nikoho jsi nezklamal.“
Nebo:
„Možná už jsme ale docela blízko.“
„Anebo jsme možná na míle daleko.“
Nebo:
„Co děláš?“
„Co asi tak myslíš, že dělám?“

Coben filozof:
Při četbě často narážíte na životní moudra (Nikdy spolu o té noci nemluvili. Ani jednou. Ale měli.) jakož i na četné nesmrtelné pravdy („Život je krutý, vyšetřovatelko Museová“), ale všechno je až příliš klišoidní, aby tomu člověk uvěřil. Zaujala mě i zoufalá snaha o nečernobílost (respektive o jakési vylepšení obrazu záporáků), ale i ta často vyznívá až nechtěně komicky – viz např. hovor bývalých členů KGB:
„Lidé se nás báli. Třásli se, když jsme šli kolem.“
„A to bylo snad dobře, Alexeji?“
(Srovnej s Járou Cimrmanem: "Není to málo, Antone Pavloviči?")

Suma sumárum:
Autor v jedné chvíli ústy svého hrdiny říká: „Napadlo mě pár odpovědí, ale ze všech čouhalo nějaké klišé.“ Na mě, bohužel, podobná klišé vykukovala jako bubáci z každé stránky románu.
Takže za mě Coben už nikdy víc!

85098211
10.01.2019 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a musím říct, že mě uchvátila od samého začátku. Je výborně napsaná a neskutečně strhující. Cope mi byl moc sympatický a já jsem mu fandila, aby proces vyhrál ;-). Ale původní dějová linka, která čtenáře pomalu seznamuje s tím, co se stalo v lese před dvaceti lety, je snad ještě lepší, protože je opravdu skvěle vymyšlená a dobře propracovaná. A konec mě dost překvapil, i když jsem počítala se vším, jenom ne s tím, co vymyslel autor ;-). Dávám tedy (zase) plný počet hvězdiček a doporučuji!

švícko
05.01.2019

Nevím, nějak jsem se přes svátky nemohl do knihy začíst. Asi to bylo tím, že jsem jí četl víc jak 14 dní a tak moje hodnocení není, protože by bylo neobjektvní.

Angelicca
30.12.2018 5 z 5

Knihy od tohoto spisovatele mám velice ráda. Líbila se mi postava Paula a celkový příběh byl zajímavý a skvěle zamotaný. Vřele doporučuji k přečtení.

adnov
24.12.2018 5 z 5

Je to sice dost divoké (myslím asi ne moc reálné), ale neskutečně čtivé a napínave. Hlavní hrdina na mě přehnaně dokonalý, až mi vadilo že chce případ vyhrát za každou cenu. I když ublíží těm klukům. Kteří by to už nikdy neudělali a naopak by te poškozené zajistili finančním vyrovnáním jiný (lepší) život. Ale to je jen mala výtka. Kniha mě bavila, libili se mi vtipné dialogy i to, jak vše dopadlo.

saphiral
20.12.2018 4 z 5

Četla jsem jí hodně dlouho, ale stálo to za to, skvělý konec, nečekaný.

Woland
19.11.2018

Jeden z nejlepších thrillerů, co jsem kdy četl. A že jsem jich přečetl dost.