Temné kouty

Temné kouty https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180131/bmid_temne-kouty-Dd8-180131.jpg 4 1811 420

Libby Dayové bylo sedm, když se její matka a dvě sestry staly oběťmi „satanistické vraždy“ v kansaském městečku Kinnakee. Libby přežila – a u soudu se proslavila svědectvím, že je zabil její patnáctiletý bratr Ben. O pětadvacet let později ji vyhledají členové neoficiálního spolku zaměřeného na notoricky známé zločiny. Doufají, že objeví důkazy svědčící o Benově nevině. Libby zase doufá, že na své tragické minulosti něco vydělá… Psychothriller Temné kouty (2009) americké bestselleristky Gillian Flynnové, autorky kultovních kriminálních románů Zmizelá (2012) a Ostré předměty (2006), vyhlásil časopis Publishers Weekly nejlepší knihou roku. Hlavní roli v připravované filmové adaptaci ztvární Charlize Theronová (držitelka Oscara za snímek Zrůda).... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Dark Places , 2009

LittleAnnette
24.07.2014 4 z 5

Flynnová píše vážně úžasně, i když stejně jako u Zmizelé jsem měla ze začátku problém se do příběhu pořádně vžít. Navíc, mráz po zádech mi přešel jen na začátku u dětské říkanky. Na začátku příběhu mi byla Libby trochu protivná, říkala jsem si "Budu na téhle postavě mít něco ráda?". Nakonec mi byla milejší kvůli své výšce, kterou mám skoro stejnou a na konci proto, že to dá se říct dokázala vyřešit. Štvalo mě chování Diondry k Benovi, někdy to bylo vážně přehnané. Kdykoliv jsem se začetla, nechtěla jsem knížku dát z rukou. Příběh zajímavý, čtivý, chytlavý, ani jsem se neodvažovala tipovat, kdo by mohl být vrahem. Dopadlo to tak, jak mělo, hodně nečekaně. Ostatně jsem ale ráda, že vrahem nakonec nebyl Ben. Každý si na knihy od Gillian musí udělat svůj názor, protože ne každému se zamlouvá, jakým stylem píše. Jakmile se mi naskytne příležitost přečíst si Ostré předměty, neváhám.

Mikisan
18.07.2014 2 z 5

Někde jsem četl, že autorčiny příběhy děsí samotného Kinga. Reklama dobrá, příběhy nikoliv.

DannyBlakely
29.06.2014 4 z 5

V úterý jsem si ji přinesla z knihovny, v pátek jsem měla dočteno, tudíž příběh hooodně čtivý, na můj vkus trochu moc drsný - popisy zabíjení zvířat jsem prostě přeskočila, ale celou dobu jsem byla zvědavá, jak to skončí a konec mě nijak nezklamal, narozdíl od Zmizelé, u které mi bylo téměř hned jasné, jak to dopadne. Tady jsem opravdu nevěděla a docela mě to dostalo.

vnimat_Krasu
26.06.2014 4 z 5

Abyste prý hltali slova, musíte se v knize s někým sžít. Anebo tu knihu musí napsat Gillian Flynn. Temné kouty neoplývají sympaťáky. Čím však oplývají bohatě, a v dnešní záplavě generických detektivek jsou proto unikátem, je nelacinost. Temné kouty jsou zvrácené, ale ne přehnaně. Jsou brutální, ale ne na oko. Překvapí, ale ne za každou cenu. Hvězdu dolů za srovnání se slohově vybroušenější Zmizelou. Skvělým thrillerem jsou ovšem Temné kouty nesporně.

blanickaa1
21.06.2014 4 z 5

Po " Zmizelé" jsem si říkala, že tahle kniha je fajn a opravdu byla. Děj napínavý, skvělá forma psaní. Celou dobu jsem byla nadšená ale......ale ten konec. Přesně jako Zmizelá, konec pro mně naprosto zoufalý.I když bych ráda, tak pět hvězd dát prostě nemůžu.

Lenous133
17.06.2014 4 z 5

Pro mě asi nejlepší knížka od Gillian Flynn a jsem velmi zvědavá na filmové zpracování s Charlize Theron a Chloë Grace Moretz v hlavní roli.

Martink@
12.06.2014 4 z 5

Nebylo to špatné...děj popisovaný z pohledu několika postav byl zajímavý. A byl to od autorky dobrý tah, předvedla to už u Zmizelé, pokud kniha psaná tímto stylem nesklouzává do opakujících se situací téměř totožných, akorát z pohledu jiné osoby, je to chytrý způsob jak udržet pozornost čtenáře. Hlavní postava byla zpočátku pěkná slepice...což byl, ale asi záměr a působit tak měla. Postavy to byly celkově řádně pošahané a zvláštní .... "Chudák" Ben, na kterého se nakupily všechy ty věci najednou....na můj vkus, příliš mnoho všeho. Konec této knihy mě něják zklamal.... nebo spíš mě zklamalo, jak se to všechno nabalilo a zamotalo a ukázalo se, jak, že to vlastně proběhlo... Je to tedy druhá kniha od Flynnové a ani u jedné rozuzlení není "ono", mám pocit, že příběh jako takový není špatně vymyšlený, ale autorka se asi vyžívá v přehánění a překombinovává děj i konce. Přesto se mi líbí, styl, jakým píše, je to čtivé.Takže jsou to čtyři hvězdičky, ale vlastně ne uplně spokojené....tři by, ale byly málo....

Amisha
11.06.2014 4 z 5

Moje první dojmy byly neurčité, zase další tuctový thriller, nu dobrá, nějak se tím prokoušu, ale později, kdy se do děje připojily vzpomínky postav a hlavní postava na mě přestala působit jako protivná slepice, jsem zjistila, že jsem do děje ponořená až po uši a kupodivu mě zaujal. Doporučuji, zajímavé počtení, jsem zvědavá na další autorčiny počiny :)

Spark
01.06.2014 4 z 5

Nemohu srovnát s jinými knihami této autorky, toto je má první. Je tak trochu zvláštní, ale líbila se mi. Postavy v této knize rozhodně nejsou běžní normální lidé, autorka se zde rozhodně nesnaží navodit nějakou idylku. Líbilo se mi vyprávění ze tří pohledů a to, jak postupně jednotlivé věci z pohledu jednoho, dávaly smysl, při vyprávění druhého...

Nunynka
14.05.2014 3 z 5

Nevím proč,ale při čtení téhle knihy jsem si pořád představovala béčkový americký horor. krásně by se to podle toho dalo natočit. Bylo toho všeho na mě už moc. Rozuzlení docela překvapivý,ale to bylo asi vše. Zmizelá byla lepší.

Nikol10
28.04.2014 4 z 5

Tohle je první knížka,kterou jsem od autorky četla,váhala jsem mezi Zmizelou a touto,nakonec vyhrály Temné kouty,poněvadž,mi přišlo,že budou více psycho a morbidnější a nemýlila jsem se. Kniha splnila mé očekávání. Postavy jsou velice zvláštní, někdy jsem si říkala,kolik krutosti a zloby může v člověku být. Já jakožto milovník thrillerů a hororů,jsem se nepozastavovala,nad nechutnostmi,naopak jsem byla ráda,že tam byly a kniha rozhodně není načinčaná,s krásnými postavy,kterým se prostě jen stalo něco zlého. Autorka umí psát svižně,některé pasáže byly nudnější,to ano,ale od některých jsem nemohla odtrhnout oči. Neřekla bych,že je kniha děsivá,to je jen nějaká reklama,je spíš taková tajemná,psychologická,ale ne děsivá,může ve vás vyvolat smutek či odpor,jenže lidi takový jsou,nepřišla mi ani nereálná,což mám u knih ráda. Zoufalství matky,šikanovaný syn,který je pro ostatní jen sráč, si začne s šílenou holkou, do toho drogy,sex,násilí. Příběh je to poutavý,ale samotný konec,vyvrcholení a celková pointa,už mi přišla trochu moc,až tak se mi do příběhu nehodila,chápu,že autorka ,nechtěla,abychom na to přišly,což se jí nejspíš povedlo,ale mě to trošinku zklamalo,tudíž nedám plný počet.

hlavinka
25.04.2014 5 z 5

Za mne to byla od G. Flynn nejlepsi knizka. Zmizela se mi libila asi nejmene, Ostre predmety byly taky dobre, ale tahle mne dostala. Mozna ani ne tak tim, ze byla napinava, jako spis jakousi dekadenci nebo nechutnosti.
Popis toho, jaka byla Deidra mi drasalo nervy.
Moji velkou vyhodou je, ze nemam cas nikde cist recenze, cili pak ani nemuzu byt zklamana nebo neco od knizky cekat.
Takze po tom, co jsem po Zmizele rikala, ze uz si od tehle spisovatelky nic neporidim, menim nazor a na dalsi knizku se tesim.

Minette
21.04.2014 4 z 5

Popravdě jsem byla trochu zklamaná. Neříkám, že knížka byla špatná, to vůbec ne, ale po tom co jsem četla všude recenze, jak je to skvělí a bůh ví co, jsem se těšila a nakonec musím osobně říct, že ostatní její knihy jsou lepší. Přesto musím dát 4 hvězdy.

Lilith1
07.04.2014 3 z 5

Byla pro mě trošku zklamáním. Prostě nemám ráda knížky kde se vrah najednou vynoří dá se říct odnikud. Jediné štěstí, že to celé nestálo jen na něm. Hlavní hrdinka si moje sympatie taky nezískala, nejvíc sympatií si zasloužila asi jejich matka. Závěr hodně překombinovaný, hlavně mi hlava nebere proč by jí Len dohazoval takovéhoto řešitele problémů? Alespoň, že to zatvrzelé mlčení Bena nakonec dávalo jakýs takýs smysl. Nápad to byl dobrý, ale chtělo to s ním trošku lépe pracovat, celkově dobře hodnotím čtivost a postavu Bena, která nebyla proti ostatním plochá. A hlavně celou dobu při čtení se mi v hlavě honilo, proč a kdo je zabil, takže mozek měl o svůj díl zábavy postaráno.

Evickar
04.04.2014 5 z 5

V knize jsou 2 časové linie... první je současnost přeživší Libby, která je vám nesympatická snad už od prvních stránek a pak druhá linie ze dne, kdy byla vyvražděna její rodina, a to z pohledu Bena (odsouzeného bratra) a Patty (jejich matky). Upřímně jsem si nejvíc užila Benovy vzpomínky na onen nešťastný den a hned jsem k němu pocítila sympatie i lítost. V jeho životě nikdy nebylo nic tak jak by chtěl, neustále si z něho někdo utahoval včetně jeho holky ... pak by na celý svět byl naštvaný asi každý. Ani bych neřekla, že kniha byla na začátku nudná nebo že se pomalu rozjela. Takové vyvrcholení jsem vážně nečekala a byla jsem z toho, jak to vše toho večera proběhlo smutná.

vaili
26.03.2014 4 z 5

Velice dobrá kniha, ale opět zdlouhavý a nudnější začátek..trošku pokrátit a dávám za 5*. Prostě spád to chytne až skoro v polovině :) což mi vadilo i u Zmizelé, ale tam byla zápletka tak dokonalá, že nešlo dát jinak než plný počet :)

dalimoni
21.03.2014 4 z 5

Osobně se mi více líbila kniha Zmizelá. Autorce nelze upřít velmi umné pracování s hlavními postavami, kdy jde "až na dřeň" do jejich niterních osobních myšlenek, které jim "lítají" hlavami a které ani nejsou vysloveny nahlas. Trošku depresivní námět. Souhlasím s předkomentátory, většinou právě bestsellery nejsou až tak dobře hodnoceny. Velkou roli hraje komerční propagace, bestseller není nic jiného než dobře prodávaná kniha, která ale o kvalitě a čtivosti moc nevypovídá. Spíše právě o kvalitní propagaci, která zláká čtenáře a ti jsou pak "zklamáni". Já osobně zklamán nejsem, věděl jsem zhruba do čeho jdu. Autorčin styl je neotřelý, není tak běžný, ale nemusí každého vtáhnout.

CynicalParrot
21.03.2014 2 z 5

Bestseller....ne, nechápu to. Pokud čekáte něco jako mrazivý příběh s propracovanou psychologií postav, po kterém se budete bát rozhlédnout kolem, tak nejspíš budete zklamáni.
Autorka se patrně držela potřeby vytvořit příběh, který je jakýmsi destilátem všeho negativního, co lze v představivosti nalézt. Zní to možná zajímavě, jenže ve výsledku to působí jako kýč. Po pravdě řečeno, pokud by jen trochu přitvrdila a v malém odstavci uvedla třeba, že se daná postava za úplňku uspokojuje na hřbitově, tak knihu začnu považovat za skrytou komedii.
Detektivní složka je spíše podprůměrná a o "vtažení do děje" se zde vůbec nedá mluvit.

Vanischka
20.03.2014 2 z 5

Naprosto nechapu nadseni kolem teto knihy. Stale jsem jen cekala, doufala, prala si a ejhle - neobjevila jsem jediny moment, ktery by ve mne vyvolal napeti, strach, nervozitu. Ztrata casu - bohuzel

Astarothh
19.03.2014 3 z 5

Se skepsí jsem sáhla po této knize. Je to má druhá kniha od této autorky. Předtím jsem četla "Zmizelou". V porovnání se "Zmizelou" je tato knížka o drobet lepší, ale přesto žádný převrat. Jak zde někdo níž píše, detektivka s nemastným, neslaným koncem. Přiznám se, že jsem taktéž čekala mnohem víc.

Převažuje tu opět psychologie nad napětím. Takže pro milovníky psychologických románů je kniha jako stvořená. Narozdíl od "Zmizelé" jsem neměla tendenci knihu zabouchnout, to musím uznat. Čtivé to je od začátku do konce, ale žádné extra zvraty. Prostě průměr. Dle obalů knih této autorky se člověk mylně domnívá, že jde opravdu o těžkou temnotu, navíc s razítkem reklamy "bestseller" člověk neodolá a sáhne po ní. Já už se k této autorce vracet nebudu. Ráda se u knih bojím a jsem napjatá. Tady bohužel ani jedno.

Zmínění kapel Venom a Slayer mě mile překvapilo a potěšilo, jelikož kapely patří ke kultu metalové hudby, ale tématika satanismu mě trochu kolidovala s tématikou jejich hudby. (u Slayeru a IM). Slayer je starý dobrý thrash a Iron Maiden je heavy metal - nemá to nic společného se satanismem a okultismem a obětování zvířat. Ale to už jsou jen detaily. :-)

vraždy zfilmováno napětí rodinné vztahy psychologické thrillery

Gillian Flynn
americká, 1971