Pět temných osudů

Pět temných osudů https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466583/bmid_pet-temnych-osudu-li1-466583.jpg 4 194 40

Temné koruny série

< 4. díl

Sestra se postaví sestře, mrtví nemrtvým. Velkolepé finále série Temné koruny. Po hrozivém střetu s královnou Katharine leží povstání v troskách. Julesina kletba se vymkne kontrole a je pouze na Arsinoe, aby našla lék. Mirabella totiž zmizela. Když se však objeví s nabídkou příměří, Katharine zatouží po její blízkosti. Mrtvé královny však varují: Opatrně, Mirabelle se nedá věřit. Tři sestry povstanou, aby bojovaly. Historie Fennbirnu vydá svá tajemství. A osud celého ostrova je tam, kde byl vždy – v rukou jeho královen.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Five ​Dark Fates , 2019

Katka_Malfoy
30.08.2021 5 z 5

Nevíte někdo, co znamená ten název? Královny jsou čtyři, že by k tomu opravdu přidali i osud ostrova? Mně se to líbilo.

1259
28.08.2021 5 z 5

Skvělý celkový závěr. Sice sem nečekala ty úmrtí, která nastala, ale na druhou stranu takový konec byl kupodivu ukázkový.

tessalovesbooks
11.08.2021 2 z 5

Závěrečný díl Tří temných korun byl pro mě rozhodně jednou z nejočekávanějších knih tohohle roku. Bohužel se tady potvrdilo, že celé sérii prostě škodí to, že je až zbytečně moc dlouhá a natahovaná. První díl měl skvěle našlápnuto, ale s každým dalším dílem se ukazovalo, že by bylo lepší, kdyby se autorka rozhodla sérii zkrátit do duologie, maximálně trilogie. A to ne jenom kvůli tomu, že díly vychází poměrně dlouho po sobě a já tak měla pokaždé problém vzpomenout si, o co šlo v díle předchozím. Pět temných osudů je o tom, že podobně jako v předchozích dílech postavy pořád uvažují nad tím, co udělají, pak je to nakonec stejně úplně jinak a nějaké větší, ale dosti uspěchané akce se dočkáme až ke konci. A co se právě toho konce týče, myslím si, že mnoho lidí z něj bude po dočtení zklamáno... Kniha navíc končí se spoustou nezodpovězených otázek a bylo by fajn, kdyby se autorka jednou rozhodla napsat třeba nějakou kratší povídku, kde by ty všechny dějové linky dotáhla až do úplného konce. Ještě že Kendare Blake píše poměrně čtivě a všechny díly si alespoň zachovávají takovou tu pravou temnou fantasy atmosféru a 460 stránková kniha o ničem vám tak uteče poměrně rychle.

2⭐/5⭐ Za mě bohužel jedno velké zklamání. Mám pocit, že každý díl šel s kvalitou dolů, ale pokud se řadíte mezi fanoušky téhle série, určitě byste si ani Pět temných osudů neměli nechat ujít.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Albatros Media

Bettybook
07.08.2021 5 z 5

Blake uzavřela sérii epickým závěrečným dílem. Rozhodně zatím můj favorit za rok 2021.
Člověk by řekl, že poslední díl nepřekoná předchozí tři díly, ale opak je pravdou a Blake to tam zase nabombila!! Čtivost je na prvním místě, to je prostě autorčina priorita. Díky tomu mně příběh od začátku do konce nepustil. S koncem se tak nějak pořád nedokážu smířit, ale body za to rozhodně strhávat nebudu. Je to autorčino rozhodnutí a já to plně respektuji, ačkoliv mé sympatie byly u jiné královny :)

ydnac
05.08.2021 4 z 5

Závěrečný díl je myslím důstojným zakončením série :-)
Celý děj vlastně není moc akční, ale i tak mě to bavilo, protože styl autorky je prostě tak čtivý, že najednou před sebou máte závěrečnou bitvu a čekáte jak to celé dopadne :-)
Já jsem spokojená :-)

Acourtofbook
02.08.2021 2 z 5

Za poskytnutí knihy děkuji Albatros Media

Kirrsten
01.08.2021 4 z 5

Takový konec jsem nečekala...

Konfu97
29.07.2021 4 z 5

Další série u konce.. Ze začátku se příběh lehce táhnul, ale od 2/3 se rozjíždí a nejde se odtrhnout.. Určité události jsem nečekala a dost mě překvapily, zakončení a vše do sebe pak ale zapadlo. Dějové linky všech postav se uzavírají, něco na ostrově královen se mění i končí.

Miri294
28.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Moje oblíbená série je u konce a musím říct, že mě poslední díl trochu zklamal. Myslím si, že smrt Mirabelly a Kathariny byla zbytečná. Popravdě Arsinoe jsem měla ráda ze všech nejméně už od začátku. Podle nápisu na knize jsem si myslela, že Jules dá sestry dohromady a budou vládnout společně. Jinak jako celá série byla skvělá.

Magdyla.8
20.07.2021 3 z 5

No série konečně skončila a myslím, že i docela logicky. Upírala se tímto směrem dvě předchozí knihy. Ale série má velký potenciál a mě osobně velmi zklamala. Opravdu vražda jedné ze sester je odbyta jednou větou a velká očekávaná bitva je mezi lidma a mlhou. No za mě se mohlo z příběhu více vytřískat, ale jako série stojí za to.

klarisSs
14.07.2021 5 z 5

Miluju tuhle sérii. Spolu se sérií Rudá královna, jsou moje nejoblíbenější. Nebudu nijak rozebírat příběh jen bych ráda napsala že to bylo úžasné. Konec jsem celkem čekala ale přesto mne v pár věcech překvapil, byl stejně jako celá knížka super :)

Sixtinka144
09.07.2021 4 z 5

Další moje oblíbená série je u konce, a já pořád nevím, co si o tom mám myslet. Třetí díl byl hrozně dobrý, každá stránka mě bavila a těšila jsem se, co autorka vymyslí v posledním díle, zároveň jsem se ale bála, protože rozjela spousty nových dějových linek a říkala jsem si, jak to všechno chce v posledním díle vyřešit. Bohužel, tohle byl autorčin kámen úrazu. Kniha je ze začátku pomalejší, popisují se zde dost nepodstatné věci, ale když se jde ke konci na věc, najednou je všechno hrozně rychle vyřešené. Dokonce i důležité smrti, které se zde odehrají jsou popsané jedním řádkem. Kniha je dost čtivá, pořád je tady ten kouzelný svět, který mám ráda, ale musím přiznat, že jsem trošku zklamaná. Čekala jsem velkolepější zakončení série, ale i tak ji mohu doporučit.

kalinkacz
08.07.2021 4 z 5

Tak... A má oblíbená série je u konce... Mrzí mě to, ale zároveň jsem ráda, že už konečně vím, jak vše dopadlo... první dva díly byly za mě nejlepší, to rozhodně, ale také jsme se konečně dočkala v young adult sérii konce, který dával smysl a odpovídal směru, kterým se příběh ubíral... Takže za mě super série, která v rámci svého žánru rozhodně stojí za pozornost!

Fortuna7
02.07.2021 4 z 5

Na poslední díl série jsem se moc těšila, a to i proto, že mě 3. díl fakt strašně moc bavil. Musím se ale přiznat že jsem trochu zklamaná.
V celé knize mi chyběla akce (vlastně tam ani moc nebyla kromě velké závěrečné bitvy) celé mi to přišlo takové hodně chtěné a temná atmosféra ostrova jakoby se ztratila. Děj se za mě rozjel na straně 326. !SPOILER! kdy zemře Mirabella a obě sestry se z toho tak trochu zhroutí. Musím ale pochválit závěrečnou bitvu, protože ta byla velice poctivě napsaná a neuspěchaná.
I když jsem se z posledního dílu trochu zklamaná, tak celou sérii hodnotím velice kladně a určitě si ji někdy přečtu znovu :-)

anndrra
02.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Jak mě prostřední dva díly nadchly, tak mě poslední zklamal. Na rovinu přiznávám, že jsem Jules a především Emilii právě tenhle konec nepřála. Emilie byla navíc dost možná z celé knihy tou nejprotivnější postavou a na rozdíl od jiných se dočkala svého šťastného konce. Navíc místy mě kniha vysloveně nebavila a musela jsem se do čtení nutit. Bylo tam i dost nelogičností, třeba ta, že Mirabella musela umřít, aby se ji nezmocnily mrtvé královny a ty pak na konci klidně vlezou do mrtvé Rho!!! A bylo tam takových "špeků" víc. Tohle se prostě moc nepovedlo. I tak ovšem dávám tři hvězdy, protože Katharina byla skvělá.

Aya81
22.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Celá série mne pohltila. Prožívala jsem s královnami jejich osudy a vlastně jsem vůbec nechtěla, aby to skončilo. Žádná královna nebyla vyloženě nesympatická, každá měla dobré i protivné vlastnosti. Čekala jsem, jak to celé autorka rozplete a nějak mi bylo jasné, že to asi nebude úplný happy end pro všechny, že asi nebudou vládnout bok po boku a nestane se z nich rodina. Že to společně nenatřou té kruté a samolibé bohyni, kvůli jejímž rozmarům, které to celé vlastně zavinily, bylo prolito tolik krve... Možná si s tím koncem mohla autorka ještě trochu vyhrát. Bylo to takové trochu ořezané, jako by to najednou už chtěla mít za sebou. Možná se jen chtěla vyhnout zbytečné sentimentalitě. Každopádně i tak hodnotím vysoko.

VincentPodmore
05.06.2021 3 z 5

(SPOILER) Upřímně, nevím, co bych napsal tak, aby ze mě nevyšly vulgární výrazy.

Z délky textů každé postavy lze usoudit, kam to celou tu dobu směřovalo. A kdo byl autorčin favorit. I když mi ten text přišel nejnudnější ze všech v knize. Dalo se to ale předpokládat už i u minulé knihy, jak to celé dopadne.

V první řadě bych rád řekl, že postava Emilie se do mé mysli zapsala jednoznačně, jako nejodpornější postava z celého příběhu. Každá scéna s ní pro mě představovala utrpení a mnohdy jsem měl chuť ty části přeskočit. Ještě teď mě chytá vztek, když na její charakter pomyslím.

Další věc je, jak autorka pospíchala a pospíchala v kapitolách s Katharinou a Mirabellou, zatímco kapitoly z pohledu Arsinoe byly naprosto nezáživné a táhly se přes nejvíce stran. Přitom pohledy Kathariny a Mirabelly byly to nejlepší z celé knihy.

Rozhodně si myslím, že tímto dílem si autorka akorát podkopla nohy, protože první dva díly byly skvělé, čtivé a na každý pohled jsem se těšil. Třetí díl by byl bez Kathariny nuda (nemluvě o tom, že Mirabelle byla věnována jen malá část) a poslední díl by byl bez Kathariny a Mirabelly naprostým zklamáním.

Jules je kapitola sama o sobě a ještě žádná postava se mi takhle rychle nezhnusila, jako právě ona. Taková typická Mary Sue, která dostala všechno i se šťastným koncem…

Ale abych jen nekritizoval. Hodně velké plus za Katharina. Celkově se jedná o nejkomplexnější postavu v celé sérii. A rozhodně pro mě nebyla hlavní záporák. Vlastně byla až do konce moje favoritka a doufal jsem, že i pro ni bude napsán šťastný konec. Jenže autorka zkrátka nepřemýšlela a Katharinin konec byl naprosto zbytečný.

Mirabella je další pozitivum. Od první scény až do poslední byla svá a věděla za čím jde. Její kapitoly mi vždy učarovaly, stejně jako její charakterové vlastnosti. Její konec byl naprosto odfláknutý, stejně jako celý zbytek knihy. Rozhodně si nezasloužila to, co pro ni autorka přichystala a rozhodně si zasloužila mnohem víc, než Jules s Emilií.

Dámy a pánové, asi tomu neuvěříte, ale jsem zklamán na plné čáře! Aneb když nejotravnější charaktery dostanou nejvíce prostoru a šťastný konec, zatímco zajímavé postavy skončí v propadlišti dějin. Jak smutné!

Knihodrak
29.05.2021 5 z 5

Poslední nádherný díl této celé krásné fantasy série, který jsem přečetla jedním dechem. Takhle umí psát opravdu čisté fantasy jen málokdo ️. Ostrov Fennbirn jsem si úplně zamilovala a navždy zůstane v mém srdci️️️️️!

lena.o.knihach
28.05.2021 4 z 5

Když jsem se před dvěma lety pouštěla do Tří temných korun, nenapadlo by mě, že to dnes bude jedna z mých hodně oblíbených sérií. A důstojnější závěr si tato tetralogie nemohla přát.

Trojčata. Tři královny. Jedna je travička (specializuje se na jedy), druhá je naturalistka (má zvířecího parťáka) a další je elementálka (ovládá živly). Vládnout ale může jen jedna. A zbylé dvě musí zabít.

K mé smůle jsem si většinu postav oblíbila, ale Kendare Blake jim nedala nic zadarmo, život jim vůbec neulehčovala (spíše naopak) a mně tak lámala srdce.

Četlo se mi to skvěle. Každou kapitolu autorka věnuje jiné královně. Všechny tři dostaly svůj prostor a žádná z nich nebyla ochuzená o svůj příběh.

Originální námět celé série se mi moc líbil. První dva díly jsem hodnotila plným počtem hvězdiček, třetí byl za mě trochu slabší, ale Pět temných osudů nezklamalo a vrátilo Temné koruny zpátky na vrchol.

Medasek
22.05.2021 4 z 5

Konečně jsem se dozvěděla, jak příběh našich královen dopadl. Musím říci, že mě konec překvapil. Kniha byla neuvěřitelně čtivá, ale něco mi na ní pořád nesedí.
Autorka má podle mě problém s tím, že nedokáže napsat věrohodnou smrt postav. A že v knize bylo až příliš mnoho postav, které se od sebe dost špatně rozlišovali.
Jinak celou sérii hodnotím pozitivně. Nápad originální a rozhodně to stojí za přečtení.