Tatér z Osvětimi

Kniha Tatér z Osvětimi vznikla podle skutečného příběhu, jenž souvisí s jedním z nejznámějších symbolů holocaustu – čísly, která měli vězňové vytetována na předloktí. Když se slovenský žid Lale Sokolov stal v tom strašlivém místě tatérem a musel označovat své spoluvězně čísly vyvedenými nesmazatelným inkoustem, využil svou nepatrnou volnost k činům. Díky své práci mohl vyměňovat šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, které pomáhalo ostatní vězně držet naživu. Kdyby byl dopaden, čekala by ho jistá smrt. Za své přežití mu vděčí mnozí. O holocaustu existuje bezpočet knih. Tato je však unikátní. Lale Sokolov velmi dobře věděl, co spoluvězně i jeho samotného čeká, a byl odhodlán nejen přežít, ale také žít naplno. To, co poznal, je sice strašlivé, ale současně plné naděje a odvahy. A v jeho vzpomínkách má své místo kupodivu také láska. V řadě vězňů čekajících na tetování stála i zděšená, chvějící se dívka. Pro Lalea – trochu drzého hazardéra – to byla láska na první pohled. Jeho a Gitin příběh, ověřený podle všech dostupných dokumentů a déle než sedmdesát let nevyprávěný, potvrdil jejich syn. Jen sotva mohli tehdy doufat, že se ho dočkají. Při čtení budete možná slzet, děj knihy vás však také povzbudí. Neboť to, co je v lidech nejlepší, přežilo i v situaci ze všech nejhorší. Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu, žije a pracuje v australském Melbourne. S Lalem Sokolovem se seznámila v roce 2003 a toto setkání jim oběma změnilo život. Vzniklo mezi nimi přátelství a Lale ji pověřil, aby světu předala i ty nejniternější podrobnosti z jeho života za holocaustu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/382011/tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4.11693
Literatura světová, Válečné, Historie
Vydáno · Computer Press (CPress)

The Tattooist of Auschwitz · 2018

Kniha Tatér z Osvětimi

topferka
dnes

Kniha je úchvatná, rozhodně stojí za přečtení! Je psaná jednoduše, takže se velmi dobře čte a člověk se od ní nemůže odtrhnout! Potřebuje číst dál a dál.....
Fakt, že jde o autentický příběh , knize dodává tu opravdovost!
Hanu jsem četla také a každá z nich má to SVÉ!!!!

Francesca14
dnes

Kniha mě nijak zvlášť nezaujala. Bylo to dost možná tím, že jsem zároveň v době četby poslouchala jako audioknihu "Hanu" a ta mi v porovnání s tímto přišla jako mnohem více strhující a zábavnější čtení nebo bych možná "Tatéra" ocenila víc, kdybych ho četla v češtině, zkrátka jsem se ale nezačetla. Hrozně dlouho šlo jen o popisy toho, jak to v Osvětimi chodí, což už nějak tak vesměs vím, a atmosféra mi vůbec nepřišla tak dobře popsaná, aby to ve mně zanechalo silnější stopu. Ani postavy mi nebyly moc sympatické, nehledě na to, jak to Lelemu všechno procházelo a romantická linka nezaujala, ačkoliv napsaná byla pěkně, až na její začátek. Ale samozřejmě celé je to příběh silný, jako všechny z tohoto prostředí, a určitě stojí za přečtení.

oblakaknih
předevčírem

K této knize opravdu nevím, co napsat. Naprosto mi vyrazila dech, překvapila mě, ale zároveň splnila má očekávání.
Je mojí první knihou s válečnou tématikou. Musím říct, že to byla skvělá volba. Pokud chcete s tímto tématem začít, doporučuji po ní sáhnout.
Co se námětu týče, je podle mě nevyčerpatelný a nikdy nebude dostatek knih, které popisují tuto hrůznou dobu.
Moc se mi líbilo, že se autorka soustředila především na osobní příběh, nebylo tam příliš "učebnicových" informací.
Celý příběh jsem prožila s postavami.
Byl jednoduše popsaný, autorka do něj nijak nezasahovala.
Navíc se kniha dobře četla (na to, že je to tak důležité téma).
Ze začátku mi trochu nevyhovovalo opakování jmen skoro na každém začátku věty, ale postupně jsem to přestala vnímat a ani nevím, jestli to na dalších stranách bylo.
Knihu doporučuji všemi deseti, okamžitě se zařadila mezi mé nejoblíbenější.

Vašek56

No nevím, kniha je dobře napsaná, opravdu Vás nutí číst, ale pro mě je hooodně nevěrohodná.
Příběh lásky, ano to je možné.
Tatér a Žid? Židé byli v koncentračních táborech na tom nejhůře, zastávali tu nejhorší práci, měli ještě menší příděly jídla než ostatní, nezdá se mi, že by mu dali tak výbornou práci, čistit latríny ano, ale tetovat? Ne, tomu nevěřím.
Láska a sex skoro každou neděli? Že nějaký Žid si chce užít, tak celý blok bude venku na procházce? Tak to taky ne.
Kamarádit se s esesákem? Žid? Ne, ne.
A mohla bych pokračovat dál.
Prostě je to podle mě hezký příběh, který se určitě nemohl stát.

Jolina

Při čtení knih z 2. světové války mi vždy naskočí v hlavě především knížka Mengeleho děvče, která mě zatím oslovila nejvíce. Tato také nebyla špatná, hlavní hrdina chtěl přežít za každou cenu, při životě ho držela láska, ale také možnost pomáhat ostatním. Kniha je autentickou výpovědí, která člověka zasáhne.

Silný příběh o lásce a vůli přežít navzdory okolnostem. Četla jsem jedním dechem.

Bibi23

Silný příběh proložený hrůzou, smutkem i neustálou nadějí na přežití. I v tak těžké době o opravdové lásce. Doporučuji!

Alex.rrr

Krásná kniha, přečtená jedním dechem asi za 3 hodinky. Na knize se mi líbí, že nepopisuje dění koncentračního tábora jako takového, ale přežití dvou mladých lidí. I přesto je vidět, že situace byla v táboře strašlivá. Nikdo nemůže hodnotit něco co nezažil ( a ani zažít nechce byť na jeden den). Trochu jsem se zarazila, že se Lale vrátil z trestu, ale dobrá. Příběh je to silný a byla jsem zvědavá na závěr příběhu. Kniha se mi líbila i více než Hana. Na tyto knihy jsem opatrná, že nerada prožívám v knihách utrpení a zde to bylo sice napsáno okrajově, ale všichni si můžou domyslet, co následovalo a jak to dopadalo. Viz jeho příběh s Leonem a s Naďou.