Měděný jezdec

Měděný jezdec https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14520/bmid_tatana-a-alexandr-medeny-jezdec-H2K-14520.jpg 5 841 841

Taťána a Alexandr série

Emotivní román o osudové lásce, která vykvetla navzdory nelítostným poměrům v době německé blokády Leningradu. V čase napadení Sovětského svazu Německem se seznámí a zamilují hrdinové tohoto románu: sedmnáctiletá zelenooká Taťána a o několik let starší nadporučík Alexandr, skrývající před NKVD svůj americký původ. Jejich láska musí překonávat strach z prozrazení, lidskou zášť, válečné trampoty a zejména hlad a utrpení během leningradské blokády. Houževnatá Táňa překoná všechny útrapy a nakonec se jí podaří uprchnout do Ameriky, Alexandrův osud zůstává otevřený. Měděný jezdec z názvu knihy představuje jak sochu Petra I., symbol nepokořeného města, tak knihu Puškinových básní plnou ukrytých peněz, nezbytných pro útěk do svobodného světa. Autorka, Američanka narozená v Rusku, vytvořila příběh o lidské sounáležitosti i nenávisti, o věčné touze po volnosti, o lásce, která vyrůstá i na úhoru. Plasticky vykreslila vyhladovělý Leningrad, vojenské lazarety i těžké střety při pokusech o prolomení blokády. Román vynikne svým ojedinělým, žensky poutavým pohledem na období mnohokrát již literárně zpracované, pohledem „z druhé strany“.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Bronze Horseman , 2001

Pirula
21.07.2015

Po přečtení prvního dílu Měděný jezdec jsem probrečela mnoho kapesníků. Opravdu skvělá a zároveň drsně realisticky napsána kniha.To jsem netušila, co mě čeká v dalších dolech. Každý dil je fantastický, má svoje kouzlo doby. Po přečtení poslední knihý jsem byla na měkko asi tři dny, protože jsem nějak nemohla zkousnout fakt, že mi hrdinové zestárli a příběh skončil .
The best I've read !!!!!!!!!!!

vikaa
08.07.2015 4 z 5

Ruská historie mě zajímá a v této knize je podána velmi poutavě poněkud odlehčenou formou. Zaujalo mě vylíčení blokády Leningradu - mohla jsem si živě představit, jak otřesné podmínky museli obyvatelé města snášet. Smrt byla na denním pořádku a bez známostí a kontaktů nebylo možné přežít. Hlavní hrdinka mi byla sympatická a příběh lásky v těchto podmínkách zajímavý a uvěřitelný. Jediné co mě vadilo, byl nadbytek erotických scén - no ale vzhledem k tomu, že se jedná se o literaturu pro ženy, tak s tím asi člověk musí počítat...

zoew
07.07.2015 5 z 5

Začátek se trochu táhnul a "erotický střed" mohl být taky kratší, ale jinak nádherný a dojemný příběh s otevřeným koncem, takže si s chutí přečtu i další díly.

Vojslava
28.06.2015 5 z 5

Ačkoliv to bylo charakterizováno jako velmi romantické čtení, ani mi to tak nepřišlo. Četla jsem málo tak dobrých charakteristik leningradské blokády, letní romance mne sice až tolik neuchvátila (až na ty hrdinčiny čtyři staré "ochranitelky"), ale závěr jsem taky dost hltala. Napínavé čtení i psychologické portréty hrdinů; prostě si přečtu i pokračování a doporučuji...

rajen
19.06.2015 5 z 5

Velmi strhující příběh. Opravdu krásně napsaný, už od prvních řádků mi v hlavě běžel "film", jak si šlo vše krásně představit, aniž by autorka zabředávala do přehnaných popisů. Co se ale povedlo nejvíce, jsou emoce, ty dokáže kniha vzbudit neskutečným způsobem. Ten opravdový pocit v hrudi, jako byste to byli vy, kdo se zrovna zamiloval a "trpí" láskou. Možná je to i tím, že ten nejkrásnější cit vykvete snad v té nejhorší možné době a je jediným krásným, co se dá zrovna zažít.
Popis života během blokády v Leningradu byla pasáž, která mě dostala nejvíc, je to napsáno tak, že to s nimi žijete, máte hlad a je vám zima. Naopak pasáž z Lazareva bych zkrátila klidně na pět stran, to je asi jediná vada na kráse této knihy, protože se stále opakuje dokola to samé. Nicméně ani tato odbočka do červené knhovny mě nedonutila dát knize míň než plný počet hvězd, protože je to fascinující čtení. Až jí budu číst podruhé, a to určitě budu, s klidným srdcem můžu v této části přeskakovat. Tahle kniha se prostě zaryje do duše.

Ulrika
13.06.2015 5 z 5

Na tuto trilogii jsem narazila spíše náhodou a upřímně mě dost vyděsil počet více jak 700 stran u prvního dílu:) Rozhodně jsem nečekala, že se do knihy začtu natolik, že mi bude ještě líto až ji dočtu. Příběh lásky dvou mladých lidí, jenž musí překonat nesčetně překážek je sice dojemný, ale to co mě zaujalo, byl autorčin velmi reálný popis situace v SSSR během napadení nacistickým Německem.

barbora6220
11.06.2015 5 z 5

Nemám ráda knihy s ruskou tématikou, proto jsem poprvé knihu po 5 stránkách odhodila. Nicméně na mě o několik dní později přišla dlouhá chvíle a začetla jsem se.
Nakonec jsem přečetla jedním dechem a ihned utíkala koupit 2.a 3.díl. Ani jedna knížka mě nezklamala. Nemohla jsem se ani nadechnout při některých pasážích.
Za mě určitě palec nahoru!

prochajda
07.06.2015 5 z 5

Nádherná kniha, přečetla jsem ji dvakrát a nakonec jsem si ji koupila. Druhé pokračování bylo také skvělé, ale třetí díl už byl slabší.

lucie22
06.06.2015

Moje nejmilejší... Ani není co dodat.

alenaloudova
06.05.2015 5 z 5

Tato kniha se mi vskutku vryla do duše...A v mém srdci si získala výsadní postavení. Všem doporučuji. Naprosto strhující čtení, od kterého jsem se nedokázala odtrhnout.

Walris
29.04.2015 5 z 5

Jedna z nejemotivnějších knih jakou jsem kdy měla možnost číst.
Pro mě je tento příběh dokonalým spojením literatury faktu a romantické dějové linie. Vynikající realistické popisy leningradské blokády, hladomor a naivitu hlavní představitelky (stejně jako celé její rodiny) - to vše jsem hltala každou stránkou a získávala čím dál větší respekt vůči lidem, kteří toto strašné období historie prožili a hlavně přežili.
Jak již bylo psáno dříve - prostřední část knihy je trochu přeslazená, ale no tak jim to přejme, Taťána a Alexandr mají poprvé a naposled "privacy" :) Styl psaní mě opravdu vtáhl do děje a já prožívala s hlavními hrdiny každou úzkost, každé jejich zranění, měsíce odloučení i bolest nad ztrátou milovaných osob. Doufám, že nejsem jediná, komu po přečtení knihy nad nespravedlností tehdejší doby ukápla slza. Zasloužených 5 *

Karoli282
26.04.2015 5 z 5

Nádherná kniha. Děj mě vtáhl do sebe. Nemůžu se dočkat dalšího dílu. Na tuto knihu nezapomenu.

Bylo do tak realistické až mi u toho byla zima a měla jsem pocit jako bych dlouho hladověla.

pocketka
12.04.2015 4 z 5

Mám naprosto totožný názor jako Lenkavildomcova. Přesně takovou recenzi jsem se chystala napsat. Kniha mě chytla okamžitě od první strany, fascinoval mě popis války. Lazarevo se dalo vydržet prvních pár stran, ale bylo toho příliš. Jen vlastně díky tomu jsem nedala knize 5 hvězdiček. Pokud by konec nebyl takový, jaký byl, asi bych se do druhého dílu příliš nehrnula, ale takto se nemůžu dočkat, až bude zase chvilička času a já budu moci pokračovat ve čtení tohoto krásného příběhu. Je to prostě jedna z knih, která by opravdu neměla v domácí knihovničce chybět.

lenkavildomcova
29.03.2015 5 z 5

Na rozdíl od ostatních, jsem se do knihy začetla od prvních stránek, hltala jsem šílený popis života v Sovětském svazu za druhé světové války. Trošku jsem zbrzdila při popisu šťastného měsíce Šury a Taťány v Lazarevu, kdy už mi popisování jejich sexuálních hrátek na 200 stranách připadal zdlouhavý a pořád dokola. |V této chvíli jsem si říkala, že druhý díl rozhodně číst nebudu, ale posledních 200 stran bylo opět strhujících a šílených, že se už nemůžu dočkat, až se dozvím, jak to s nimi dopadlo.... Rozhodně doporučuji a zamlouvám v knihovně díl druhý .

Paja85
28.03.2015 5 z 5

Do knížky jsem se nemohla prvních cca 30 stránek vůbec začíst, jediné co mě drželo dál bylo kladné hodnocení zde. Nakonec jsem se začetla, přímo hltala...a z knížky jsem prostě nadšená. Opravdu moc pěkné, čtivé, hlavní hrdinka neuvěřitelná

Maat
30.01.2015 5 z 5

Úžasný román. Ze začátku jsem měla problém se začíst a přemýšlela jsem o odložení knihy. Jsem ráda, že jsem to neudělala. Jakmile se příběh trochu rozběhl, už se nešlo odtrhnout. Těším se na pokračování a knihu vřele doporučuji.

Balenka
11.01.2015 5 z 5

Jeden z najkrajších románov, aký som v živote čítala. Veľmi pútavé čítanie, keď som raz začala nevedela som prestať, kým som knihu neprečítala. Odporúčam!

hana2840
08.01.2015 odpad!

Kniha me bavila až do konce! :) Vřele doporučuji.

petrra
04.01.2015 5 z 5

Dočetla jsem dnes v noci. Já jsem na konci brečela.
Pohltil mě ten příběh, láska, válka, Petrohrad...
Šura a Taťaša jsou rozhodně moje lovestory číslo jedna:) Těším se na další díly a doufám...

"Oh, Alexander,"she said, "what do you want from me..."
"Everything!" he whispered fiercely.
Paullina Simons, The Bronze Horseman

miseb
29.12.2014 5 z 5

Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst, kniha mi přišla zdlouhavá. Ale jak vše začalo do sebe zapadat, děj se trochu zrychlil, nemohla jsem se odtrhnout. Četla jsem a četla, jenom abych už věděla, jak to dopadne. Během tří dnů jsem stihla tři díly, ale tenhle první byl asi nejlepší. Určitě doporučuji. Vím, že je to knížka, kterou si nechám a určitě se k ní někdy vrátím.