Letní zahrada

Letní zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160377/bmid_letni-zahrada-DCk-160377.jpg 4 379 88

Taťána a Alexandr série

< 4. díl

Závěrečný díl legendární romantické ságy, sledující osudy Taťány a Alexandra. Po letech odloučení se oba shledávají v Americe – zemi, o níž věřili, že se stane jejich novým domovem a ve které budou žít svůj společný sen a vychovávat syna Anthonyho. V ovzduší strachu a nedůvěry uprostřed studené války však na každém kroku cítí, že jsou zde „jen“ cizinci a že musí o své štěstí neustále bojovat. Jinak je dostihnou duchové minulosti...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Summer Garden , 2007

packlik
13.11.2014 3 z 5

Nejslabší z trilogie.

sloninka
14.09.2014 1 z 5

V porovnání s prvními dvěma díly neměla kniha vůbec žádný spád. Už od začátku jsem se pořád musela přemlouvat, abych četla dál. Nakonec jsem došla do poloviny a tam definitivně skončila.

ivca7818
10.08.2014 3 z 5

Nejslabší díl celé trilogie, který snad ani nemusel být napsaný jako pokračování. Kniha je nesnesitelně a zbytečně dlouhá a bohužel chvílemi se čtenáře pokouší udusit, že nemá chuť pokračovat dál. Mohla klidně mít i o dvě stě stran méně a mě by to bohatě stačilo. Erotických scén bylo v knize jak šafránu a už to působilo jako laciné porno za zavřenými dveřmi s pedantským manžílkem, co se vrátil z války. Taťána mi už pak dost často s tím, že se chvílemi chová jako děvka a chvílemi jako dokonalá a hlavně ve všem manželovi poslušná hospodyňka bez vlastního názoru lezla dost na nervy, Alexandr byl neuvěřitelný pedantský a vzteklý sobec, s nímž bych nevydržela ani polovinu z toho, co ona. Shoduji se pak i s ostatními, že nejzajímavější pasáže přinesl paradoxně až skoro ke konci knihy Vietnam, kdy se Alexandr pokoušel zachránit svého syna. Za mě ale naprosto zbytečný závěr, takže tři hvězdy.

kaculinka777
13.07.2014 4 z 5

I přes některé nedostatky mi tato kniha přišla v průběhu celkem dobrá. Ale na konci pecka :) Už jsem měla pocit že ten konec bude takový no... ochuzený, ale aspoň s něčím dobrým autorka přišla na svět. Ale abych se přiznala, nemůžu dát plný počet hvězd kvůli tomu, že mě se líbí spíš fáze zamilovávání, a ne manželství, když to jsem sama ještě nepoznala. Táňa už mi nepřijde jako Taťána Metanovová z pátého sovětu, ale jako hospodyňka z padesátých let (což ona také v Letní zahradě je). A Šura? Raději se ani neptejte, mě několikrát v této knize tak naštval, že jsem knížku hned zavřela, alespoň před koncem si u mě spravil reputaci, i když jen tak povrchově. Celkově je to už spíš román "pro dospělé", Měděný jezdec je pro každého, a i přes další ne-tak-povedené díly to je i po tolika měsících moje nejoblíbenější knížka, jakou jsem kdy četla. Druhý a třetí díl nám alespoň ukázal další osudy obou dvou postav, ale přiznejme si, že Jezdec bude vždycky ten nejlepší díl :)

Katschka
19.06.2014 5 z 5

Bude se mi stýskat. A moc.
Nejsem třetím dílem vůbec zklamaná, ani bych neřekla, že byl horší, než předchozí dva. Vlastně je pro mě docela těžké říct, který z nich se mi líbil nejvíc, každý má něco do sebe. U všech tří jsem nadšeně hltala každé slovo, utírala slzy, nebyla schopná knihu odložit, dlaně se mi potily a moje nesnesitelné romantické JÁ si jen vrnělo. :)
Erotické scény už nejsou tak krkolomné jako v Měděném jezdci, kde doslova a do písmene praští do očí, tady mi vážně nevadily. Celkově pro mně bylo zajímavé podívat se na život Taťány a Alexandra v Americe a dozvědět se, jak to vlastně všechno skončilo.
Celá sága se mi vryla hluboko do paměti i do duše a rozhodně patří ke knihám, které chci mít doma, protože nepochybuju o tom, že se k nim jednoho dne velice ráda vrátím. A tuším, že nejen jednou.
Abych nezapomněla, všichni, co čtou na mé doporučení jsou na tom stejně jako jsem byla já. Nadšení, ubrečení, aktuální díl neustále v rukách a skelný pohled upřený kamsi do dáli na Ural...
Takže PĚT hvězd, fakt...

Marika Vanova
10.06.2014 2 z 5

Tenhle díl jsem do dvou třetin četla silou vůle, jen proto, že jsem četla předešlé dva díly. Autorka má opravdu bujnou fantazii, což nemusí být na škodu, ale tady to přehnala. Těch erotických scén by stačilo tak 5 procent z toho, co tam je, taky jsem to neustále přeskakovala. Táňa mi kolikrát připadala jako superžena a jindy zase jako otrokyně. Poslední strany z Vietnamu to lehce vylepšily, ale to potom už byl moc roztáhlý konec, ztrácela jsem se ve jménech všech dětí...víc jak dvě hvězdičky dát nemůžu a to nevím, jestli to není moc.

nicky
23.05.2014 5 z 5

Mě se celá série moc líbila. Konečně dokázal někdo popsat pocity někoho, kdo si prožil něco tak hrozného jak je válka. Nikdy jsem si nemyslela, že bude nějaká kniha o které si řeknu: " Jo tak to si přečtu ještě jednou." Toto série to určitě bude. Konec byl skvělý.

Jossie
12.05.2014 3 z 5

Nejslabší díl trilogie, především konec se vlekl neuvěřitelným způsobem. Kapitoly z dětství Taťány byly hodně zajímavé a Vietnam napínavý, i když některé věci jsem si fyzicky neuměla představit - s těmi všemi zraněními. Také mi přišlo zvláštní, že Taťána byla bez jakéhokoli lékařského vzdělání taková supersestra (kam se na ni hrabali doktoři). Ale jinak je to stále pěkná kniha.

fraste
13.04.2014 2 z 5

zklamání,musel jsem se hodně nutit do pokračování čtení,jen malé úseky byly čtivé,jinak zoufalost,naprosto zbytečný díl,dalo se to vyjádřit v předcházejícím díle jednou kapitolou

lucull
12.04.2014 5 z 5

S touhle ságou jsem trávila čas od začátku roku. V podstatě mě provázela na každém kroku. Vždy jsem ji měla s sebou v tašce, ať jsem tašku měla jakkoliv narvanou. Kniha mi tam nesměla prostě chybět. Co kdybych měla náhodou během dne chvilku času?! :))
Byl to celkově nádherný příběh, který mě uchvátil!!! Přesto jsem někde narazila na komentáře, že Letní zahrada není tak dobrá jako Měděný jezdec. Že to už není ta Taťána a Alexandr jako na začátku. Svým způsobem ano. Protože ti dva stárnou, mění se jim priority, začínají řešit jiné věci a problémy. Ale osobně mi přišlo zajímavé pozorovat, jak se jejich vztah vyvíjel, jakými fázemi procházel atd. Musím přiznat, že ke konci knihy jsem se obávala, aby Alexandr nezemřel stářím někde v křesle při jejich rodinné sešlosti. O to víc mě překvapil závěr.

andream
06.04.2014 5 z 5

Poslední díl...docela mi bude po Tatáně a Alexandrovi smutno...Krásně se to četlo, i když kdyby v tomhle dílu nebyl tolikrát hlavním hrdinou penis, vůbec by mi to nevadilo. Také mě rušily kapitoly věnované dětství Tatány- ty jsem přeskakovala. Přesto moc čtivá knížka, od které se ke konci prostě nedalo odejít, celkově hodnotím celou trilogii jako parádní a všem doporučuji.

Monicay
24.03.2014 4 z 5

Třetí díl se mi nelíbil tolik jako předchozí dva, prvních asi 150 stran jsem se nemohla vůbec začíst. Oproti předchozím knihám z této série mi v této chyběla akce, zvlášť na začátku. Pak jsem se ale konečně začetla a zbytek knihy přečetla na jeden zátah. Je to pěkné uzavření celé série, průřez životem Taťány a Alexandra. Některé jejich rozhovory se mi zdály trochu zmatené a občas jsem nechápala motivy jejich jednání, ale celkově bylo hezké podívat se na jejich život a rodinu v Americe.

Zdery
18.03.2014 4 z 5

Mám celou trilogii za sebou a musím říct, že po jejím dočtení budu nejméně týden v depresi. Člověk si jen říká, jak by tohle všechno mohl někdo přežít a nezbláznit se ? První dvě knihy byly úžasné. Tato se mi až do Vietnamu taky moc líbila, ale ten Vietnam jsem autorce tak nějak vůbec nevěřila. Prostě mi to tam nesedělo, bylo to divné a konec už to tak nějak těžko zachraňoval.

Hellou
13.03.2014 4 z 5

Na knížku jsem se hrozně těšila, po prvních dvou dílech, které jsem hltala a nedokázala odložit.
Bohužel, tenhle díl mě maličko zklamal, klidně mohla být kniha poloviční a o nich bychom nepřišli.

AndreaP.
06.03.2014 4 z 5

Tato třetí kniha z této trilogie mi připadala nejslabší, prostě Měděný jezdec bezkonkurenčně nasadil laťku nejvýše, a druhým ani třetím dílem jí už nešlo dle mého názoru přeskočit, takže trilogie měla sestupující tendenci. Co hodnotím ale velmi kladně je skutečnost, že byl obsažen vlastně celý život hlavních hrdinů, takže kdybych měla posoudit trilogii jako celek, tak se jedná o nádherný román, který ve vás zanechá stopu, přinutí se vás zamyslet, jaké to bylo a jak dobře se vlastně nyní máme.

gossipavlina
01.03.2014 4 z 5

Třetí díl nedosahuje napínavosti a zajímavosti těch přechozích. Některé pasáže mi přišly zbytečné. Knihu bych klidně zkrátila o polovinu. A na úplný závěr, jak jinak, sladký, americký happy and. Ale celkově trilogii hodnotím jako povedenou a určitě se k ní někdy vrátím.

alsae
25.02.2014 4 z 5

Letní zahrada je pro mě asi nejslabším dílem této trilogie, ale to jen proto že Měděný jezdec nasadil laťku hodně vysoko a je mojí top knížkou:-) jsem ráda že příběh Alexandra a Taťány zahrnul celý jejich život, ale některé části mi přišly až trošku přehnané.
Ale i přes tyto výhrady hodnotím celou sérii na 5 hvězdiček, své místo v mojí knihovně určitě našla:-) ale srdcovou záležitostí pro mě však zůstane jenom Měděný jezdec:-)

jaja10
24.02.2014 5 z 5

I ze třetího dílu jsem nadšená, snažila jsem se čist po malých kusech, aby mi kniha co nejdéle vydržela, ale jaksi to nešlo. Moc zajímavé byly retrospektivní "výlety" do Tánina života. Je sice pravda, že nějaké dějové linie ze života Táni a Šury byly na můj vkus příliš krátké, nějaké nedořešené, ale tuto trilogii zařadím mezi své nejoblíbenější...... :-)

hlina
17.02.2014 3 z 5

Po třetím díle jsem sáhla hned po přečtení předchozích dvou dílů. Byla jsem zvědavá, jak hlavní hrdinové prožijí zbytek života. Nebavily mě odbočky do dětství. Některé scény se mi zdály rozvleklé a pak naopak autorka přeskočila mnoho let. Celý příběh byl tak neuvěřitelný, až se pro mě stal pohádkou. Jsem ráda, že jsem sérii přečetla, ale vracet se k ní určitě nebudu.

Atuin
17.02.2014 3 z 5

Každý díl je jiný a tím myslím opravdu jiný. A tak jsou všechny tři díly v podstatě originální, ovšem v paměti mi zůstane pouze Meděný hrnec. Tento díl je až příliš překreslený a začátek příliš omráčený. Ale jako celek Meděný hrnec - Taťána a Alexandr - Letní zahrada - to hodnotím jedině pozitivně.