Tajný vejár

Tajný vejár https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329486/bmid_tajny-vejar-tfR-329486.jpg 4 391 107

Dojímavý román nás zavedie do Číny 19. storočia. Dievčatá v Číne prechádzali drastickou zkúškou podväzovania chodidiel a ako ženy boli odsúdené žiť v izolácii. Preto sa dorozumievajú tajným písmom nu-šu, ktoré muži nepoznajú, preto hľadajú priateľku na celý život, spriaznenú dušu, svoje druhé ja, tzv. laotong. Maľujú svoje odkazy štetcom do vejárov a vyšívajú ich na hodváb. Taký je i osud Lili. Ona a jej kamarádka Snežný kvietok odchádzajú z rodnej dediny a nasledujú svojich mužov. Prvé milostné skúsenosti, postavenie v novej domácnosti, rodinné tragédie, sedliacka vzbura a hladomor, to všetko sa odráža v ich dôverných vzkazoch. Kniha nabitá lyrizmom a emóciami, ktoré prenikajú do jedného z najtajomnejších vzťahov, akým je priateľstvo medzi ženami.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Trio Publishing

Snow Flower and the Secret Fan , 2008

veruptackova
23.01.2020 5 z 5

Všem doporučuju k přečtení! Pro mě to bylo hodně obohacující čtení.
Zatím jsem nečetla žádnou knihu z prostředí Číny a tak jsem se dozvěděla opravdu spoustu pro mě nových věcí (podvazování chodidel, poměry v rodině..).
Trošku mě zklamal závěr, proto dávám 4,5*

Mojepočteníčko
23.01.2020 3 z 5

Minulý rok jsem se naprosto zamilovala do knihy Gejša. Ohromila mě natolik,
že jsem začala vyhledávat další příběhy se stejnou nebo aspoň podobnou tematikou.
A protože jsem dostala příležitost zapojit se do společného čtení, pořídila jsem si knihu Tajemství hedvábného vějíře ( Lisa See, nakl. Jota).

Hlavní postavou, která zároveň zastává i úlohu vypravěče, je Lilie. Poznáváme ji v době jejího dětství, kdy nás seznamuje s životem nemajetné rodiny, žijící v Číně v období 19. století. Díky svému výjimečnému tvaru chodidel, získá možnost navázat doživotní přátelský vztah se stejně starou dívkou, což pro děvče z takové rodiny rozhodně nebylo samozřejmostí. Je trvalý a mnohdy velmi intimní.
Během celého vyprávění získáváme informace o dějinách, svátcích, rituálech, obřadech a zvyklostech tehdejších čínských obyvatel. Nejvíce mě zaujalo líčení
společnosti, hierarchie, podle níž se určovalo postavení jednotlivých členů rodiny
a výše příčky na společenském žebříčku obecně.

Tento příběh autorka podala velmi srozumitelnou a čtivou formou. Z mého pohledu ho vnímám jako velmi dobře napsaný životopis, který vás vtáhne do dění a zároveň poučí. Některé hrdiny si oblíbíte, jiné tolik v lásce mít nebudete. Nicméně si nemyslím, že by se našla postava, ke které byste si při čtení vyhranili konkrétnější postoj. Na druhou stranu – prožitek ze čtení nebyl takový, abych si řekla: ,, WOW!“
Musím však souhlasit s tím, že je těžké vyhledat po přečtení Gejši knihu, která by mě zasáhla stejným způsobem.

Určitě se nebojte po Tajemství hedvábného vějíře sáhnout. V naší čtecí skupině
se názory velmi lišily. A já sama plánuji některé další autorčiny knihy vyzkoušet.

Doporučuji!

Arwen777
20.01.2020 4 z 5

Vyprávění ženy z Číny 19. století, která na sklonku života bilancuje a snaží se vyrovnat se ztrátou milované kamarádky a s bolestí, kterou jí způsobila.
Velice podrobně a poutavě jsou vylíčeny veškeré zvyky a tradice spojené se životem žen v Číně v té době. Měla jsem nějakou mlhavou představu, ale bezcennost dívek a žen, dokud neporodily syna, kruté podvazování chodidel ve věku 6 let, jejich izolovanost od vnějšího světa, kdy většinu života strávily v ženské místnosti, jejich naprostá podřízenost vůli manžela, těžká práce, neschopnost se pohybovat na zmrzačených nohou, svázanost tradicemi atd. mě opravdu šokovaly. Znovu a znovu děkuji, že žiji v této zemi a této době...
Jazyk vyprávění je místy až poetický, především, když dojde na různé tradice, tyto pasáže se mi četly hůře, možná i proto, že jsem rozmazlená svobodou a nemám pro to příliš pochopení. Jinak se kniha četla dobře.
Velice mě zasáhla síla přátelství, které ženy provázelo životem a které bylo zničeno zaujatostí a nepochopením jedné z nich. A bolest, která přišla po poznání.
Doporučuji.

avokado4
18.01.2020 5 z 5

Opravdu skvělá kniha, velmi kvalitně a čtivě napsaná. Krásný , ale i drsný, příběh obohacený o nesmírně zajímavý popis života na čínském venkově v 19.století. Určitě ji zařadím mezi mé top knihy.

Ivanule
09.12.2019 5 z 5

Krásný příběh o postavení žen v 19.století v Číně,o poměrech v rodině a co pro rodinu znamenalo narození chlapce oproti dívce,dále o tom co vše museli podstupovat malé děvčátka...Je občas dobré,si přečíst o jiných kulturách,abychom si uvědomili,co vlastně máme...

kykyna42
18.10.2019 5 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha,ale postavení ženy a dětí v Číně 19.století to byl hluboký středověk.

denisa7430
26.09.2019 5 z 5

"Jen skrze bolest dosáhneme krásy. Jen skrze utrpení dojdeme klidu."
Nemám slov, naprosto dech beroucí dílo...

Ivuska.09
14.09.2019

Tajemství hedvábného vějíře v sobě skrývá příběh, jenž vám vezme dech. Knihu jsem zhltla na jeden zátach a během čtení ve mě vířilo spousto emocí. Některé věci, které se v minulosti v Číně děly, byly opravdu hrozné.

JanaDor
13.09.2019 5 z 5

Román se moc dobře čte. Je fascinující, jak jiný svět se mi před očima otevřel. Autorka podrobně líčí tradice a zvyky tehdejší doby, do které zahrňuje tajné ženské písmo, které provází přátelství Lilie a Sněžného kvítku. Hlavní hrdinky mi nebyly sympatické, celkově se mi ta doba jako ženě nelíbila. Ale přesto mě příběh uhranul a já ho se zájmem četla každý večer, protože je neuvěřitelné, jak se někde jinde žilo a jak může být kultura jiná od té naší evropské. Není to o lásce, ale o životě jedné ženy a jejím přátelství k jiné ženě v Číně, kdy žena něco málo znamenala, pokud porodila syna. Jinak byla nic.

MartinaF
08.09.2019 4 z 5

Příběh, který ve vás zanechá hluboký dojem. Od tradic a jejich dodržování až po přátelství na život a na smrt. Žena v Číně 19. století to opravdu neměla jednoduché, celý život se musela podřizovat. Sice je příběh fikce, ale to, co se dělo holčičkám, bylo skutečné. Kdo má rád podobné příběhy, jistě ho kniha zaujme.

a.k
26.08.2019 5 z 5

Velmi působivý román z čínské historie o postavení a neomluvitelném zacházení s dívkami a ženami v tehdejší společnosti. I když autorka nejde do hloubky psychologie postav, má dílo svou váhu. Samotná představa světa, ve kterém Lilie a ostatní ženy žily, zanechá ve čtenáři hlubokou stopu.
Nejde jen o líčení života Lilie pohledem skrz zamřížované okno ženské světnice. Překvapí vás bohatý děj závislý na různých etapách jejího života.
Moc mě to bavilo.

Terez25
13.08.2019 4 z 5

Příběh je velmi krásný a silný i přesto, že je to fikce. Udělalo na mě dojem, že autorka kvůli knize navštívila místa z příběhu a pátrala po tradicích a zvyklostech ve staré Číně. To knize určitě dodalo na autenticitě.
Tradice, které byly součástí běžných životů tehdejších Číňanů, zejména žen, jsou pro nás Evropany jen stěží pochopitelné. Mám však pocit, že knihu trochu táhne dolů ne příliš zdařilý překlad.

soukroma
28.07.2019 4 z 5

Velmi zajímavá doba a místo: polovina 19. století v Číně, národ Jao a jak se tam žilo ženám. V knize jsem se dozvěděla mnohé dosud netušené informace o každodenním životě žen, včetně celého procesu pověstného mučení mrzačícím podvazováním nohou a lámání prstů v pouhých šesti sedmi letech věku (pro zvýšení pozdější smyslnosti pro muže - ach, co všechno ženy nedělaly všude ve světě a dělají doposud pro to, aby se zalíbily mužům a vyhověly jejich požadavkům, nakonec ty burky apod. jsou snad to nejmenší zlo pro samotnou ženu, ale to už odbíhám...), jedinečný ženský psaný jazyk nu-šu, celoživotního duchovního svazku dvou dívek a žen, používání vějíře pro zápisy jejich vzkazů a spoustu dalších věcí.
Nicméně to pro mne nebyl plnohodnotný román, spíš deník, autobiografie, takže i tradice, pověry, rituály byly líčeny bez jakékoli znalosti pozadí - přestože hlavní hrdinka byla přiměřeně vzdělaná, o ničem z toho nevěděla a po ničem se nepídila, bylo to prostě jednou dané, neměnné.
Vše, co se dělo, bylo jen v rámci rodné vesnice Lilie a jejího manžela, a Sněžného kvítku, s výjimkou útěku do hor před povstalci. O tom, co se dělo za hranicí vesnice, ve větší Číně, neřku-li ve světě, neměl nikdo ani ponětí (ani jakýkoli zájem o to).
Celé to bylo jako pohádka, navíc s velmi smutným koncem, který asi psychologicky měl sloužit jako ponaučení.
Osobně se mi mnohem více líbily Dívky ze Šanghaje, které byly krom čínského naturelu a řádné dávky psychologie nabité také velice dramatickým dějem.
Poz.: zjistila jsem, že jsem stejně jako hrdinky "kůň", ale v jejich povahách, jednání a názorech jsem se nevyznala, žádná mi k srdci nepřirostla...

ADE138
01.07.2019 5 z 5

Autorka odvedla skvělou práci. V čtivém románu z Číny, odehrávající se v 19 století jsem se dozvěděla spoustu informací nejen o podvazování chodidel, ale i o způsobu myšlení a zvlášním uzavřeném ženském světě. O tom, že existuje ženské písmo jsem vůbec neměla tušení.

Coco3
05.06.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila moc a určitě mě chytla více než Dívky že Šanghaje. Člověku přijde až neuvěřitelné, že takto skutečně někde ženy žily a možná i žijí. Do této knihy jsem o podvazování nic konkrétního nevěděla. Samozřejmě nelze zcela pochopit, když se můžeme dívat pouze okem své kultury, tradice, moderní výchovy. Hezký příběh o krásném přátelství i obyčejném nepochopení, nedorozumění, které určitě zažil každý z nás, přesto v jiné době měl celoživotní následky. Knihu mohu jen doporučit

zdenaR
09.05.2019 4 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha o ne tak úplně dávné historii Číny z pohledu ženy.
Děsivé tradice - odlišná kultura.
Kniha určitě stojí za přečtení, i když já osobně mám raději Tajný deník čínské císařovny.

Andi
12.11.2018 3 z 5

Dávám celé tři hvězdičky za autorčinu práci, určitě se do Číny hodně nacestovala, i s lidmi znalými kultury a historie si hodně popovídala.
Přesto, skoro všechno v příběhu šlo mimo mě, už jsem se nemohla dočkat, až to dočtu, protože mě příběh vůbec nechytil za srdce. Hlavní postava mi byla sympatická, ale nijak zvlášť jsem si ji neoblíbila.
Vyprávění se vleklo, ale i prosvištělo jako blesk zároveň. Vleklo nejspíš proto, že mě to čtení moc nebavilo, i když se tam pořád něco dělo. Jenže v souvislosti s nějakou událostí jsem se ani nestihla ohřát a už došlo k něčemu dalšímu.
Příběh by si zasloužil rozvinout, více stran by dílku jedině prospělo, ale to bych pak na druhou stranu nedočetla.

Bobina74
17.10.2018 4 z 5

No páni, krásný spisovatelský počin. Trochu jsem se bála, že se vše bude točit kolem "nohou", ale v knize se stále něco děje a než se nadějete jste na konci. A navíc zjistíte, že i ty "nohy" jsou fakt zajímavý :-).
P.s. No neměnila bych s holkami v Číně....ještě, že je u nás jakási emancipace.....;-)

Hanami1
14.10.2018 5 z 5

Čtivý a pravděpodobně i velmi autentický náhled do světa a tradic Číny mezi lety 1823-1864.

Pomko
28.08.2018 5 z 5

Jiný svět, ale nesmírně zajímavý pohled na život a žití. Nikdy jsem nic podobného nečetla, kniha mně úplně pohltila. Škoda, že se nedá koupit, měla bych ji ráda ve své knihovně.