Tajemství Západního průsmyku

Tajemství Západního průsmyku https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23551/bmid_tajemstvi-zapadniho-prusmyku-g9x-23551.jpg 4 25 3

V příběhu kovboje, který se po letech vrací do Arizony, nechybí ani milostná zápletka. O dívčině rodině kolují po kraji nejrůznější pověsti a hrdina se proto nechá najmout jako kovboj u jejího otce. Brzy zjistí, že část rodiny se zabývá prodejem kradeného dobytka. S tímto šokujícím faktem se snaží hrdina vyrovnat jako čestný muž a neztratit přitom náklonnost dívky.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Návrat

Sunset Pass,1931 , 1931

Jaruš7
26.09.2021 4 z 5

Příběh je svou dobou ovlivněn.
Bylo třeba hrdinů co dají v šanc svůj život, ne však čest a charakter. Pro citový záblesk je oběť nepodstatná a smrt je vždy blízko.
V dobytkářském kraji je podstata výdělku na trzích a jatkách. Zde se kovboj R. protřelý životem na první pohled zamiluje do T. Nějak odsouvá poznání, že její vztah s s jedním z bratrů je podivný. Ale překážky, je nutné zdolávat. Jsou docela velké, krádeže dobytka a narušený trh jatečné produkce, která jednostranně vzkvétá, nevraživost soků.
Nějak mi nelahodily náhlé projevy v ubezpečování citu, aniž by si prověřil jestli její mysl má vůbec jasno.
Přírodní pasáže jsou nejcennější devízou.
Napětí má stupňující tendenci, ale konec je pohádkový - dračí hlava uťata a s... ? Kdo ví ?
Nápad, jak by příběh vypadal v dnešní volnodrsné mluvě se mi z důvodu lehce nasládlé, století staré řeči, jeví jako provokační pokus o záchranu již málo čtených příběhů. ( snad hokus-pokus pro trénink mozku).

Vzorek z citace: "...třpytivý záblesk měsíce v jejich šedých očích jej oslnil.. její oči vypadaly jako temné hvězdy.."

Představivosti byl vesmír dokořán, "Černé díry" byly neznámou.
Audiokniha.

Francoa
05.01.2012 5 z 5

Knihu jsem poprvé četl v 17ti.Námět westernu není běžný.Trueman Rock jako hrdina
je sympaťák.Pěkná je oslava 4.července,taneční zábava "Carramba".Shánění dobytka se třemi nedorostlými Cowpuchery,500 kusů dvouročků,pěkná dřina.Zajímavá lovecká výprava s mladšími syny Gage Prestona,Alem,Harrym a Tomem.A konečné rozuzlení,přestřelka s Ashem nejstarším synem G.Prestona.Skutečně se příběh moc dobře čte.

Zajímavost:Kniha Tajemství Západního průsmyku se mnou absolvovala bez dvou
měsíců Z V S,četlo jí minimálně přes sto záklaďáků a několik důstojníků.Všem se líbila,
nejvíc klukům ze Slovenska.Ve své plné polní jsem měl ještě Hřmící stádo,Ze života
lepší společnosti a časopis Plamen,kde byla ukázka z připravovaného románu Tankový
prapor,to bylo to,co jsme právě prožívali.Moc jsme se při večerním předčítání bavili.
Poznámka:Kniha se dočkala 3 filmových zpracování a to v r.1929,studio Paramount,
hl.r.Jack Holt a Nora Lane;r.1933,st.Paramount,hl.r.Randolph Scott a Kathleen
Burke;r.1946,st.RKO,hl.r.James Warren a Nan Leslie.

minirock
30.11.-0001 5 z 5

Nádherná kovbojka obsahující vše co v ní má být. Kdo má rád tyhle knížky, doporučuji k přečtení.

westerny

Zane Grey